Chicago 6. marca (TASR) - Niet pochybností o tom, že čiastočky sadzí a prachu vo vzduchu môžu vyvolať rakovinu pľúc a choroby srdca a v konečnom dôsledku zapríčiniť smrť. Do takéhoto záveru vyústila mamutia štúdia, ktorú vykonali vedci na pol milióne ľudí na severoamerickom kontinente.
Znečistenie vzduchu v mestách je dlhodobo rovnako škodlivé pre zdravie, ako keď človek pasívne fajčí, uvádzajú kanadskí a americkí vedci v dnešnom vydaní časopisu JAMA - odbornom periodiku amerických kardiológov v Chicagu.
Ich skúmanie trvalo 16 rokov a koncentrovalo sa na účinok mikročastíc, s rozmermi menšími ako 2,5 mikrometra. Ľudský vlas má hrúbku 100 mikrometrov. Častice pochádzajúce predovšetkým z výfukových plynov automobilov a továrenských komínov sú dostatočne malé na preniknutie do pľúc bez toho, aby na ne ľudské dýchacie orgány zareagovali obrannými mechanizmami.
Autori štúdie zistili, že riziko úmrtia na rakovinu pľúc a srdcové choroby narastá o osem percent pri každých 10 mikrogramoch týchto mikročastíc na metri kubickom vzduchu.
Americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) v roku 1997 zakotvila, že v priemere na rok nesmie znečistenie vzduchu mikročasticami menšími ako 2,5 mikrometra prekročiť hranicu 15 mikrogramov (ug). Odvtedy zaznamenali poklesy zodpovedajúceho podielu vo vzduchu v New York z 24 na 16 ug/m3, v Los Angeles z 27 na 20 ug/m3 a vo Washingtone z 26 na 15 ug/m3.
Na štúdii sa podieľali výskumníci Univerzity New York, Univerzity Brigham Young (Utah) a Univerzity Ottawa, ako aj z Americkej spoločnosti proti rakovine (ACS).
Podľa presvedčenia autorov štúdie dokazuje ich dielo jasnejšie ako všetky doterajšie štúdie dlhodobý účinok vzduchu znečisteného sadzami a prachom.