SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Prídu inteligentnejšie mobily?

Predstavte si, že by vás mobil automaticky upozornil, že váš chorý príbuzný potrebuje pomoc, že ste dnes priveľa jedli alebo že by ste dnes mali ísť do práce inou cestou, pretože na tej obvyklej vám hrozí nebezpečenstvo.

Mobilné telefóny by sa mali v budúcnosti naučiť najmä "chápať", v akom prostredí sa práve nachádzajú a aké ďalšie zariadenia okolo nich sú. FOTO - TASR/AFP

Predstavte si, že by vás mobil automaticky upozornil, že váš chorý príbuzný potrebuje pomoc, že ste dnes priveľa jedli alebo že by ste dnes mali ísť do práce inou cestou, pretože na tej obvyklej vám hrozí nebezpečenstvo.

Mobil pre starých mládencov?

Zabudnite na predstavu, že mobil zvládne hovory a v budúcnosti možno ešte hudbu a video - bezdrôtové zariadenia môžu čoskoro riadiť celý váš život až do takých intímností, akými sú informácie, kedy by ste si mali vyprať spodnú bielizeň, tvrdia vývojári.

Inžinieri na celom svete pracujú na technológiách, vďaka ktorým by sa miniatúrne bezdrôtové čipy mali dostať do množstva bežných vecí okolo nás. Prezident Inštitútu pre globálnu budúcnosť James Canton si myslí, že čipy sa raz dostanú aj do nášho oblečenia, aby mohli komunikovať s naším mobilom alebo napríklad práčkou a odovzdať jej hoci informácie o teplote, na ktorej sa môžu prať. "Nohavice vám povedia, kedy ich už treba dať vyprať," verí Canton. Správa od vašich nohavíc, ktorú dostanete na mobil, by však mohla znieť aj: "Prestaň používať toto bielidlo, pretože sa po ňom zrážam a ak sa zmenším ešte trochu, nebudeš ma už môcť nosiť."

Oblečenie s čipom podstatne uľahčí manipuláciu s tovarom aj predajcom, ale umožní napríklad aj automatickú komunikáciu človeka s výkladom v obchode, ktorý môže zobraziť napríklad košele, ktoré by sa k vašim nohaviciam najviac hodili.

Iní odborníci predpovedajú najmä využitie bezdrôtových senzorov skôr v životne dôležitých aplikáciách.

Profesor John Guttag z Massachusettského technologického inštitútu študuje možnosti bezdrôtového prepojenia rôznych medicínskych zariadení, napríklad prístrojov monitorujúcich srdcový tep, a spôsob, ako by mohli samy lekárovi alebo príbuzným odoslať varovanie, že niečo nie je v poriadku. "Ak má starší pacient problémy s dýchaním, nemôžete sa spoliehať na neho, že niečo urobí (pošle správu alebo zavolá lekára)," hovorí Guttag. "Musí sa to udiať automaticky." Takéto zariadenia sa však budú používať, až keď budú dostatočne inteligentné a nebudú vyvolávať falošné poplachy. "Prístroj musí byť dosť bystrý, aby rozoznal rozdiel medzi tým, keď človek odpadne a keď si len na chvíľu zdriemne," povedal.

Bezdrôtový život

Mobilné telefóny a počítače by mali v budúcnosti tiež spolupracovať a odbremeniť nás od množstva rutinných činností, vravia vývojári pracujúci pre najväčších svetových výrobcov mobilov.

V budúcnosti by sa mal napríklad váš počítač po vašom príchode do kancelárie vďaka bezdrôtovým senzorom automaticky zapnúť a zobraziť podklady k prvej schôdzke, ktorú máte v ten deň naplánovanú, myslí si Tom MacTavish pracujúci na systémoch interakcie techniky s človekom v Motorole. "Dnes ráno som musel urobiť množstvo rutinných vecí, ktoré budú čoskoro môj počítač a mobil robiť za mňa," povedal.

MacTavish verí, že aj dnes nie celkom praktická technológia rozoznávania hlasových povelov v mobiloch, bude výrazne užitočnejšia, ak telefóny začnú rozoznávať aj kontext, v ktorom sa povely vydávajú. Ak napríklad zo svojho mobilu vždy okolo dvanástej voláte priateľovi Janovi, aby ste sa dohodli na čase obeda, telefón by si to mal zapamätať a pri voľbe z telefónneho adresára vám ako prvého ponúkne jeho, nie jednoducho prvého Jána podľa abecedy.

Mnohí analytici predpovedajú, že telefóny schopné rozoznať, kde sa práve nachádzajú, budú kľúčovou technológiou budúcnosti - majiteľovi budú vedieť poradiť napríklad blízku reštauráciu, ale aj informovať o tom, aká je v ich štvrti kriminalita či znečistenie ovzdušia. Vládam zároveň takáto technológia umožní okamžite informovať o nebezpečenstve, napríklad teroristickom útoku či priemyselnej havárii, všetkých ľudí nachádzajúcich sa v blízkosti daného miesta.

Jeden analytik však nadšenie svojich kolegov nezdieľa: podľa Stephena Bakera z analytickej spoločnosti NPD je naivné očakávať, že k prepojeniu rôznych predmetov a mobilov dôjde v dohľadnom čase, pretože roky potrvajú aj triviálnejšie úlohy - napríklad konečne zabezpečiť jednoduché bezdrôtové spojenie počítačov s televízormi v domácnostiach. "Už dnes by sme mali všade vidieť oveľa menej káblov," tvrdí Baker.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Prezidentka nepodporuje sankcie za odmietnutie testovania (minúta po minúte)

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy.

Prezidentka Zuzana Čaputová na rokovaní bezpečnostnej rady.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Premiér nie je Ali paša

Matovič si zasa nesplnil politickú úlohu.

Peter Tkačenko

Matovič hovorí o dobrovoľnosti. Kto však nebude mať test, hrozí mu karanténa

Na test stačí prísť na najbližšie odberné miesto.

Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie.
Jan Tratnik vyhral 16. etapu na Giro d'Italia 2020.
CYNICKÁ OBLUDA

Matovičova predstava dobrovoľnosti

Ak premiér hovorí, že plošné testovanie bude dobrovoľné, tak jednoducho klame.

Neprehliadnite tiež

Prelet okolo južného pólu Bennu, záber vznikol zo vzdialenosti 12 kilometrov, keď sa sonda vzďaľovala.

Na planine Nazca objavili nový obrovský obrazec

Doteraz odkryli vyše tristo obrazcov.

Obrazec objavili pri navrhovaní novej cesty k rozhľadni.

Rusom na orbite sa pokazila toaleta

Vesmírna stanica má len dve toalety, druhá je v americkom segmente.

Ilustračná fotografia.