oka, schválila ju však bez akceptovania zásadnej pripomienky prezidenta, kvôli ktorej ju vrátil začiatkom januára tohto roka Národnej rade na opätovné prerokovanie.
Prezident navrhol totiž vypustiť nepriamu novelizáciu zákona o Železničnej spoločnosti, ktorou poslanci vypustili zo zákona ustanovenie o zachovaní minimálne 51-percentnej účasti štátu na podnikaní Železničnej spoločnosti. Poslanci NR SR si pripomienku prezidenta neosvojili a schválili novelu zákona v pôvodnom znení. Informovala o tom Margita Ivaničková z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.
Z novely zákona o elektronických komunikáciách vyplýva, že by sa legislatíva v oblasti elektronických komunikácií mala ešte viac priblížiť k právu Európskej únie a aj k praxi. Legislatívna norma upravuje podľa návrhov a pripomienok Európskej komisie hlavne ustanovenia zákona týkajúce sa právomocí Telekomunikačného úradu SR (TÚ) pri regulácii na úrovni koncových užívateľov, prenositeľnosti čísel a konzultačného mechanizmu.
Nová legislatívna úprava zároveň upresňuje proces konania a riešenia sporov. Rieši aj postup pri odvolaní sa voči rozhodnutiam TÚ, keďže v súčasnosti trvá tento proces príliš dlho. Novela zároveň reaguje na pripomienky Európskej komisie týkajúce sa ustanovení o prenájme okruhov, o univerzálnej službe a upravuje povinnosť prístupu a prepojenia podnikov, ktoré nemajú na trhu významný vplyv. O uložení povinnosti prístupu a pripojenia podnikov by mal mať právo rozhodnúť TÚ ako národný regulátor, pričom táto právomoc úradu v zákone chýbala.
V novom zákone sa navrhuje taktiež zosúladiť terminológia všeobecného ustanovenia o správe frekvenčného spektra a zavádza sa prevod práv na používanie frekvencií v súlade s pravidlami v Európskej únii. Novela sa má taktiež zamerať na riešenie problémov týkajúcich sa cenovej regulácie, ochrany údajov, práv k cudzím nehnuteľnostiam, analýzy trhov a problematiky nevyžiadanej komunikácie - spamu.