SME

Otec tyrannosaurov má 160 miliónov rokov

Medzinárodný tím paleontológov našiel v severozápadnej Číne kosti najstaršieho zástupcu evolučnej línie, ...


Medzinárodný tím paleontológov našiel v severozápadnej Číne kosti najstaršieho zástupcu evolučnej línie, vedúcej k azda najznámejšiemu dravému dinosaurovi, Tyrannosaurovi rex.

Hrôzostrašná rekvizita

Tyrannosaurus rex sa už stal akousi rekvizitou hollywoodskych kasových trhákov. Naposledy sekundoval Kingkongovi. Latinské vedecké meno tohto obrovského dravca možno preložiť ako "tyranský kráľ jašterov". V roku 1905 ho takto pomenoval americký biológ a paleontológ Henry Farfield Osborne (1857-1935).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tyrannosaurus rex žil v záverečnej fáze druhohorného útvaru krieda, pred 85 až 65 miliónmi rokov. Jeho fosílie sa dosiaľ našli na západe Severnej Ameriky a v Mongolsku. Obýval zrejme vlhké, polotropické otvorené lesy blízko riek a močiarov na morskom pobreží, kde lovil veľké bylinožravé dinosaury. Dokazujú to aj ich zvyšky vo fosíliách Tyrannosaura rexa. Ten býval dlhý až 13 metrov, vysoký až šesť metrov a dosahoval hmotnosť až sedem ton. Pohyboval sa vzpriamene po zadných končatinách. Predné mal dlhé iba okolo jedného metra, no vybavené dvomi prstami s pazúrmi - na zadných mal tri prsty, takisto s pazúrmi, plus zvyškový štvrtý prst s malým pazúrom. Pomocou dlhého chvosta udržiaval rovnováhu a menil smer pri rýchlom pohybe (až 24 km/h). Krk mal krátky a svalnatý. Bol pevne stavaný. Jeho čeľuste boli dlhé až 1,2 metra a mal v nich 50-60 hrubých kužeľovitých až 23-centimetrových zubov.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes prevláda konsenzus, že bol teplokrvný a disponoval rozvinutým zmyslovým vnímaním (najmä čuchom) a - podľa všetkého - aj slušnou inteligenciou. Veľkosťou i hmotnosťou ho síce prekonali prinajmenšom dva iné dravé dinosaury, Giganotosaurus z Argentíny a Carcharodontosaurus zo Severnej Afriky, tie však boli ľahšie stavané a mali menšie mozgy.

Zahmlené počiatky

Tyrannosaurus rex a jeho línia, tyrannosauridy, patria do skupiny takzvaných theropodných dinosaurov - dvojnohých a prevažne mäsožravých. Z nich sa vyčlenili aj predkovia dnešných vtákov. Všetky dinosaury tak de facto nevymreli, potomkovia menších stále poletujú okolo nás, hoci detaily sú stále nejasné. O čosi lepšie sa veci majú vo výskume pôvodu veľkých theropodných dinosaurov. Prvý raz sa objavili ešte v prvom útvare druhohôr, v triase, pred asi 235 miliónmi rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvod línie tyrannosauridov až taký zrejmý nebol. Klasicky sa Tyrannosaurus rex a jeho najznámejší príbuzní, ako Gorgosaurus a Tarbosaurus, považovali za posledné druhohorné výhonky línie mäsožravých obrov, zastúpených v skoršej jure, strednom útvare druhohôr, Allosaurom a Acrocanthosaurom (v tomto ohľade nebola filmová trilógia Jurský park verná, pretože Tyrannosaurus rex nežil v jure, ale až koncom nasledujúcej kriedy). No v minulom desaťročí sa objavil alternatívny názor, že tyrannosauridy sa naopak vyvinuli z malých a mimoriadne svižne sa pohybujúcich coelurosauridov. Podporili ho rozsiahle teoretické analýzy možných evolučných väzieb.

Prízrak s hrebeňom

Stále však chýbali fosílne dôkazy existencie staršej línie, ktorá by viedla od coelurosauridov priamo k anatómii tyrannosauridov. Sesterskými skupinami tyrannosauridov totiž boli aj composognathy, "kompíky" z Jurského parku a vôbec najmenšie známe dinosaury, pštrosovité ornithomimosaury a operené maniraptory. Túto komplikovanú situáciu riešilo niekoľko nedávnych nálezov. Najnovší čínsky sa javí ako rozhodujúci.

SkryťVypnúť reklamu

V časopise Nature ho opísal Sing Su z Ústavu paleontológie stavovcov a paleoantropológie Čínskej akadémie vied v Pekingu so siedmimi kolegami z vlastnej krajiny, USA a Kanady. Na území severozápadnej autonomnej oblasti Sin-ťiang, v teréne Džungarskej panvy, pre ktorý sú príznačné pestrofarebné skalné útvary, našli čínski bádatelia dve kostry asi tri metre dlhého dravého dinosaura z dosiaľ neznámeho druhu a rodu. Nazvali ho Guanlong wucaii, čo je latinizovaná forma čínskeho výrazu "korunovaný drak z päťfarebných skál". Podrobnosti anatómie tohto tvora ukázali, že ide o najstaršieho známeho zástupcu línie tyrannosauroidov, ktorá viedla k tyrannosauridom. Dobre dopĺňa niekoľko mladších nálezov zo skorej kriedy Severnej Ameriky i Číny.

SkryťVypnúť reklamu

Obe kostry sú pomerne úplné. Menšia z nich sa dokonca zachovala článkovaná, teda s pospájanými kosťami. Tieto tvory zrejme vtedy vo svojom prostredí nepredstavovali hlavné predátory, ale sekundárne. Dominoval Monolophosaurus. Tak či onak, ich anatómia jednoznačne spája tyrannosauridov so spomenutými coelurosaurami. Guanlong wucaii žil pred asi 160 miliónmi rokov. Najnápadnejší na ňom bol kostný hrebeň na vrchnej strane hornej čeľuste. Hrebeň trochu pripomína akúsi korunu a podľa toho aj objavitelia tvora pomenovali.

Určitú špecifickú anatómiu pozdĺž kostí nosa však mali prakticky všetky tyrannosauridy. Najčastejšie to bolo zdrsnenie pokožky či zvlnenie povrchu kostí, ale aj rad malých rohov, či dokonca nízky hrebeň. Veľký hrebeň Guanlong wucaii je v tomto ohľade v rámci tyrannosauridov unikátny, hoci medzi dinosaurami ako celou skupinou, či lietajúcimi jaštermi pterosaurami, nebol zvlášť výnimočný. Hrebeň Guanlonga wucaii je úzky a vysoký a obsahuje priehlbeniny.

SkryťVypnúť reklamu

Hrebeň mal aj spomenutý súčasník Guanlong wucaii - Monolophosaurus. Pomerne krehká stavba hrebeňa naznačuje, že neslúžil ako zbraň, ale ako signál. Jednak v rámci rozpoznávania medzi druhmi, jednak v rámci rozmnožovania vo vnútri druhu. Fakt, že menšia z dvoch nájdených kostier Guanlong wucaii mala po oprave na veľkosť tela oveľa menší hrebeň, svedčí, že tento znak skutočne priamo súvisel s dosiahnutím sexuálnej dospelosti.

Guanlong wucaii zrejme nepredstavuje úplne najstaršieho tyrannosauroida. No svojou hrebeňovou korunou je dôstojným predchodcom dnes takého populárneho "tyranského kráľa jašterov".


Autor: ZDENĚK URBAN,spolupracovník SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 995
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 405
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 905
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 248
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 063
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 830
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 792
SkryťZatvoriť reklamu