SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Yahoo a AOL spoplatnia elektronickú poštu

E-mail budete môcť aj naďalej posielať zadarmo. Ak si však naozaj chcete byť istý, že ho príjemca dostane, mali by ste za každú správu zaplatiť. Takáto je aspoň predstava portálu Yahoo a internetového providera AOL, dvoch firiem, ktoré o niekoľko mesiaco

Yahoo a AOL chcú vraj konečne zabezpečiť poriadok na internete a "vrátiť e-mailu dôveryhodnosť". Kritici sa obávajú, že v skutočnosti pôjde len o obyčajné zdanenie služby, ktorú mal doteraz každý zadarmo.
ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS

E-mail budete môcť aj naďalej posielať zadarmo. Ak si však naozaj chcete byť istý, že ho príjemca dostane, mali by ste za každú správu zaplatiť. Takáto je aspoň predstava portálu Yahoo a internetového providera AOL, dvoch firiem, ktoré o niekoľko mesiacov spustia nový model doručovania e-mailov pre svojich zákazníkov. Podľa denníka New York Times dajú Yahoo a AOL firmám možnosť zaplatiť si za "prioritné" doručenie ich e-mailov do schránok s koncovkou @yahoo.com či @aol.com. Poplatok sa bude pohybovať od štvrtiny po jeden americký cent (asi 8 až 30 halierov) za každý prijatý e-mail. Takýto platený e-mail bude doručený okamžite, nebude musieť prejsť filtrom proti spamu a v schránke prijímateľa bude označený ako "Overený e-mail". Zároveň sa zobrazí spolu s obrázkami a odkazmi, ktoré by inak mohli byť z bezpečnostných dôvodov blokované.

Najväčší problém s doručovaním svojich e-mailov majú v súčasnosti firmy rozposielajúce svojim zákazníkom informácie o produktoch či iné novinky. Takéto legálne, no masovo rozposielané správy často filtre omylom identifikujú ako spam a veľká časť z nich tak do schránok prijímateľov nikdy nedorazí. Yahoo a AOL preto dúfajú, že firmy si rady priplatia za istotu, že ich správy k príjemcom skutočne dorazia. Napríklad za doručenie firemného newslettera 10-tisíc zákazníkom by mala firma zaplatiť v prepočte 800 až 3000 korún (čím viac správ, tým nižšia cena za jednu). Nový systém "prioritných e-mailov" dodá spoločnosť Goodmail, ktorá bude inkasovať necelú polovicu z poplatkov za e-maily, väčšiu časť si nechajú Yahoo a AOL.

Reakcie na ohlásenú novú službu sú rozporuplné. "Firmy rozosielajúce legitímne e-maily - s povolením svojich zákazníkov - budú teraz donútené platiť špeciálnu daň za každý e-mail, ktorý do AOL pošlú," kritizoval návrh Matt Blumberg, šéf firmy Return Path, ktorá je konkurentom Goodmailu a spolupracuje s portálom MSN.

Podľa šéfa Jupiter Research Davida Danielsa však nový systém možno aspoň donúti firmy urobiť si poriadok vo svojich e-mailových zoznamoch a posielať ich len ľuďom, ktorí by o ich produkty skutočne mohli mať záujem.

Yahoo patrí spolu s Google a MSN k trojke najväčších internetových portálov, AOL je najväčší americký internetový provider.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ak sa chcú seniori nad 65 rokov prihlásiť ako náhradníci na očkovanie musia pátrať po tom, aký systém prihlasovania používa ich najbližšie očkovacie centrum. Ilustračná fotografia.

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

10 h
Certifikát z celoplošného skríningového testovania na ochorenie COVID-19 prebiehajúceho od 18. - 26. januára 2021.

Zoznam zmien platných od 27. januára.

9 h

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.

7 h

Neprehliadnite tiež

Bronzové predmety v tvare rebierok mohli ľudia v Európe počas Bronzovej doby používať ako peniaze.

Bronzové predmety našli aj v Česku.

15 h
Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

25. jan
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

25. jan
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

25. jan