. Na tieto prvé poznatky z prieskumu Eurobarometer sa odvolala Európska komisia, aby zdôraznila význam Dňa pre bezpečnejší internet.
"Rodičia by mali naučiť deti, ako rozpoznávať nebezpečenstvo, ktoré na nich na internete môže číhať, a ako správne reagovať. Malo by to byť rovnako prirodzené, ako učíme deti prechádzať ulicu, keď vychádzajú z domu," uviedla komisárka Viviane Redingová, ktorá má v EK na starosti informačnú spoločnosť.
Odhaduje sa, že na informačnej diaľnici každý deň vzniká na 70.000 nových internetových denníkov, blogov. A tak kampaň za bezpečnejšie používanie internetu EK podporila i usporiadaním "blogového maratónu" (http://blog.eun.org/; http://www.saferinternet.org/).
Štafeta príspevkov sa od polnoci predávala z Nového Zélandu, cez Austráliu, Áziu, Európu až po Latinskú a Severnú Ameriku. Do globálneho "blogovania" o bezpečnejšom internete sa zapojila i ČR, a to aj školskou literárnou súťažou na tému Môj internetový ochranca, nie však Slovensko, ako jediný z členských štátov EU.
Komisia plánuje v rokoch 2005 až 2008 vynaložiť na zlepšenie povedomia rodičov a učiteľov o bezpečnejšieho využívania internetu 45 miliónov eur. Napríklad v EU funguje 21 bezplatných telefónnych liniek, na ktorých je možné upozorniť na závadné webové stránky.
Napríklad vlani tak španielska linka umožnila miestnej polícii uskutočniť 37 internetových razií a identifikovať 1700 ľudí, porušujúcich na informačnej diaľnici zákon.
Minulý týždeň sa však napríklad v Belgicku ukázalo, že k obscénnym fotografiám vedú aj odkazy portálu www.saferchat.be, ktorý zriadili federálne úrady práve v snahe umožniť deťom starším ako 12 rokov porozprávať sa na sieti bez akýchkoľvek obáv z pedofilov a ďalších nástrah.