SME
Utorok, 21. január, 2020 | Meniny má Vincent

Toca Race Driver 3 - tátoše sklamali

Simulácie pretekov sa nerodia každý deň ako akčne zamerané tituly, ale ak sa niečo chutného pripravuje v kotlíku Codemasters, určite to neobídeme bez povšimnutia a prinesieme vám dojmy z hrania. Tentoraz však nebudeme iba chváliť, tretia TOCA totiž pôsobí

značne kontroverzným dojmom.

VIANOČNÁ JEDLIČKA
Skúste si vyškriabať zo zabudnutej časti dutiny lebečnej tú nepríjemnú myšlienku, ktorá sa váľa úplne v pozadí, že o ňu ani spomienka na prvý „slaďák“ nezakopne. Áno, v očiach vám vtedy horeli ohníčky nedočkavosti. Stromček sa nádherne ligotal, z magnetofónu chrastili rolničky a darčeky sa od súdruha deda Mráza natešene krčili pod dopoly opadanou jedličkou – čo si budeme hovoriť, dôležité boli predsa darčeky. Nadržané trhanie obalu bolo vystriedané neúprosným sklamaním. Vy ste tak moc chceli ten nádherný model kalašnikova a namiesto toho sa musíte priblblo usmievať pri svetríku s jeleňom. Slzičky v očiach na seba nenechali dlho čakať, ale táto spomienka má svoju podstatu. Svinské sklamanie je nepríjemné.

Článok pokračuje pod video reklamou

Myslím, že menšiu odbočku do dávnej minulosti môžeme ukončiť, zúbky vyceríme na prichádzajúcu TOCU a... a pekne si povieme, prečo vedľa teplého svetríku stojí i nové dietko od Codemasters. Hltal som každý vypustený obrázok z hry, veď sa mrknite do galérie, vyzeralo to úžasne. Tešil som sa i z trailerov, pretože to bolo o niečo príjemnejší zážitok než statické screeny. A potom prišlo jedno demo, druhé, človek vytriezvel a má chuť otrieskať Codemasters ich tlačové prehlásenia o kapotu. A to sa robí len vo fakt nevyhnutných prípadoch. Lenže pozrime sa do minulosti – séria Colin McRae Rally má dosť dielov, TOCA je reprezentovaná už piatym (nenechajte sa pomýliť trojkou v názve hry, pred sériou Race Driver vyšli dva úspešné diely s jednoduchým názvom TOCA). Ale žeby sa tieto dietka niečím výrazne odlišovali? Heh, okrem mierne vylepšenej grafiky nenájdeme nič podstatné. A o to viac zabolí, že vcelku zaujímavý koncept Race Driveru 3 ustrnul niekde na polovici. Keby som mal vysloviť záverečný verdikt už teraz, bez problémov hodím 6/10 a nemátali by ma žiadne výčitky svedomia. Prečo? 

NÁDHERNÉ KRIVKY
Známa múdrosť, i keď mierne vulgárna, platí čoraz častejšie – keď zabalíte hovno do pekného, lesklého, oslnivého obalu, určite sa bude predávať ako o dušu... a pritom je to len obyčajný výkal. Áno, viete na čo presne narážam. Obrázky z hry vyzerali neskutočne sexi, až človek začal snívať o tom, že rituálne upáli na prehrievajúcej sa grafickej karte vodičský preukaz a bude sa preháňať len vo virtuálnych tátošov v Race Driver 3. Omyl! Grafika vyzerá rovnako v dvojke, žiadne výrazné zmeny v engine hry, žiadne efekty hodné novej generácie konzol. Pekne som vytiahol maximálne rozlíšenie (1024x768 – žiadna sláva), nastavil všetky efekty na maximum a... okej, na kapote sa občas niečo matne zalesklo, ale to sa mi možno zdalo, lens-flare tu máme od roku 1998 a dvojrozmerné objekty okolo trate... Dôležité sú však modely automobilov, tie vyzerajú vierohodne, ale na nádheru zo screenshotov to nemá. Taký obyčajný priemer, zabudnite na príjemný Most Wanted, až príliš často ma mátal pocit, že vlastne hrám druhý diel z roku 2004.

Na druhú stranu HW nároky vôbec nie sú premrštené ako u predchodcu a optimalizácia spravila svoje. Lenže je nám to... niečo kakané platné, ak celková vizáž nezaujme. Príšerná chyba, neospravedlní to ani množstvo modelov automobilov. Tých je skutočne hojne, veď i ten najväčší maximalista musí pozdvihnúť obočie nad rozmanitým arzenálom tátošov, s ktorým Codemasters útočia. Pekne vyzerá i rozbíjanie vozidla, ale že by sme to považovali za novinku, prípadne výrazné vylepšenie oproti predchodcovi? To rozhodne nie. Dvierka nám začnú spievať, nárazníky odpadávať, sklá sa rozbijú, kapota odletí, svetlá zhasnú. Vidíte sami, nič novotou zapáchajúce. Race Driver 3 je síce stále ešte pekná princezná, ale nevýrazná v mori iných krások.

PRÍBEH? PRÍBEH!
Underground ukázal, že náznak story neuškodí. Takže znovu sa prehryzieme cez podradné šampionáty na najvyšší vrchol a to len preto, aby sme dokázali sebe, svojej manažérke (určite sexi kosť), mechanikovi a mentorovi (určite šedivý starší pán, zanietený pre vec), kto tu je najväčší boss. Klasika. Ale máme tu aspoň niečo a primárne by malo ísť o realistické preteky, tak prečo zatracovať story...

NEWTON A EINSTEIN PRI POHÁRIKU
Čo si budeme nahovárať, už v Race Driverovi 2 to nebolo s realitou extra horúce a ani tentoraz mi nestekal pot po tvári. Nech sa prepadnem pod zem, fyzikálny model je porovnateľný so SCAR (mnohými zatracované preteky, ale náš názor je odlišný), pričom pomer medzi arkádou a simuláciou vám vysvetlia najbližšie riadky. V prvom rade musíte brzdiť, nie je to až také peklo, aby ste prešli celú trať s plynom na podlahe. A nebrzdiť v zákrute. Potom ešte vedzte, že pri styku s iným povrchom ako vozovkou je vaša stabilita ohrozená, musíte si aspoň trochu zapamätať trať a jej zákutia. To je asi tak všetko. Mohol by som sa pozastaviť na penalizáciou za skratky, no tie používajú len lúzri. Horšie to je s nárazmi do súperov. Vďaka fyzikálnemu modelu tak máte pocit, že sa blížite k realite, ale stále ostávate pri zemi vďaka niektorým arkádovým prvkom ako napríklad podivné šmyky a plávanie automobilu. Nie je to nič otrasné, len vás to vyhodí pred monitor a hardcore pretekári tak nebudú nadšení. 

Druhou vecou je model poškodenia. Ten sme začali rozoberať už v pojednávaní o grafike, ale tu si ho dorazíme. Nárazmi si samozrejme ničíte automobil, ale pri deštrukcii nie sú jazdné vlastnosti nijak výrazne zhoršené. Pamätám sa na dychtivé výkriky typu: otvárajúce dvere vás spomalia, pretože sa výrazne naštrbí aerodynamický model... Všetko sú to samozrejme nehorázne kecy, ktoré po zahraní vyznievajú trápne.

ČÍSLA
Takmer dve stovky rôznych pohárov, 35 automobilových disciplín, dvojnásobok automobilov a niečo cez 80 tratí. To všetko vyzerá pekne, ale tento systém považujem ja osobne za nie príliš vhodnú voľbu. Veľký počet rôznorodých automobilov (od európskych značiek, po americké, japonské, formule, ťahače, offroady až po starčekov zo 60.-70.rokov) musí na neznalého zapôsobiť, ale my teraz vykopeme psa a povieme si, prečo tak smrdí. Za prvé si treba uvedomiť, že rozdelenie do tried nie je len pre srandu králikov, pretože v jednom pohári budete často jazdiť len s jedným, prípadne dvomi druhmi automobilov. Všetci protivníci sa tak vezú v rovnakých kárach, len sú pastelkami inak pokreslené. To sa ešte dá zniesť, ale striedanie rôznych závodov v priebehu kariéry ma vedel nahnevať už v minulom diely – konečne zvládnete stroj a ak si chcete odomknúť viac, musíte bojovať s odlišným prostriedkom. Preto je i spôsob závodenia pri niektorých modeloch totožný, niekto sa totiž nesústredil na kvalitu, ale snaží sa nás ohúriť kvantitou. Rôznorodosť sa tým začína strácať, štartovému poľu chýba rozmanitosť a hoc to tak v skutočnosti môže byť, sterilne pôsobiace krúženie a Race Driver 3 si tykajú. Menej je niekedy viac, ďalšia to známa pravda. Môžem ohkať nad výskytom toľkého vozového parku, ale je to zbytočné, tadiaľto cesta nevedie.

KAMARÁTI DO NEPOHODY
Dôležitou súčasťou hry, ktorá neraz rozhodla o kvalite, prípadne nekvalite titulu, sú protivníci, respektíve umelá inteligencia ostatných pretekárov. Čo si budeme nahovárať, ak by si človek vymenil autá za tanky, bol by pocit reality plnohodnotnejší. Občas sa síce uhnú, lenže väčšinou to bez ostychu napália do vás, hoc si idete v ideálnej stope vy. Mnohokrát ma prekvapilo, ako hnusný dokáže byť počítať, ale jemu sa zrejme penalizácia neráta. Vy musíte jazdiť ako posvätné baránky, občasné škrtnutie metalízy a niekto tam hore na vás zosiela sekundy navyše, lenže ostatní závodníci zrejme nepoznajú niečo ako spätné zrkadielka. Často sa tlačia do výhodnej stopy, okupovanej vašou maličkosťou a mnoho súbojov na brzdy tak síce dopadnú na prvý pohľad lepšie pre vás, ale nikdy neviete, či neskrsne protivníkovi v hlave niečo nepekné - napríklad pri ceste štartovou rovinkou do mňa jeden zo súperov zrazu ťukol, nasledovali (moje) hodiny a trieskanie do klávesnice. Niekedy sa mi zdalo, že počítač vychádzal zo súbojov (áno, súbojov, povestná pena u zobáčiku na seba nenechala dlho čakať) ako víťaz. Ja som sa zmietal s problémami, ale kremíkový geroj nič nepocítil. Svinstvo. Ono to nie je až tak hrozné ako to tu popisujem, pretože túto šablónu by sme mohli použiť na väčšinu pretekov, lenže keď má niekto veľkohubé prehlásenia o pokročilej umelej inteligencii protivníkov, ja ho beriem za slovo. 

TADYDADYDADYDAAAAAA
A to je všetko priatelia. Som neskutočne sklamaný, na plnú verziu sa príliš neteším, ale ak sa objaví, určite po nej chňapnem a rozdrvím ju medzi zubami. Je to stále zábavné hranie, ale nekonečné tlačové správy hovoria o niečom úplne inom. Codemasters sa mi začína podobať na EA Sports a ich nekonečnými sériami. Lenže oproti predchodcovi žiadna výrazná zmena a preto si radšej počkajte na našu recenziu, inak môžete oľutovať.

Najčítanejšie na SME Tech

Hlavné správy zo Sme.sk

Trnkovi zrušili obvinenie v súvislosti s Tiposom

Trnku minulý týždeň zadržala polícia.

Dobroslav Trnka.

Nemám úctu k prezidentke, povedal v parlamente Danko

Matovič prišiel pred Danka s papierom, na ktorom bolo napísané: On je ožratý.

Igor Matovič prišiel pred Andreja Danka s papierom, na ktorom bolo napísané: On je ožratý.
CYNICKÁ OBLUDA

Mafiánska definícia nezávislosti

Ďalšia vec, ktorú sme sa na súde dozvedeli od Kočnera, bola sonda do jeho a Haščákovej mentality.

Neprehliadnite tiež

Medzi 1. a 2. januárom 2016 vyplavilo more pri meste Whittier 6540 aliek tenkozobých.
Nový žijúci betón vo forme. Vznikol pomocou baktérií, želatíny a piesku.
Kapsula Crew Dragon na rakete Falcon 9 na Myse Canaveral.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 2. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy
 3. Ako budeme jesť v roku 2020? Letí výstrednosť aj ekológia
 4. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých
 5. Prichádza nová doba: firmy, ktoré riešia spoločenské problémy
 6. Viete, prečo sú dôležité ekologické predajne?
 7. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je?
 8. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár
 9. Nové VIVO! Bratislava žne úspechy
 1. Hlavným partnerom súťaže Podnikateľka Slovenska sa stala BILLA
 2. Kúpeľný park Kováčová spustil predaj nových pozemkov
 3. Kúpeľný park Kováčová spustil predaj nových pozemkov
 4. Noerr advise NEI on acquisition of Kinex
 5. V košickom Kauflande pribudol nový McDonald´s
 6. Duálna akadémia: Na strednej škole sa vzdelávajú, aj zarábajú
 7. SEAT získal titul Company of the Year na CES 2020
 8. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 9. Česko-Slovenský ples sa blíži, v predaji sú posledné vstupenky
 10. Nezabudnite na svoju povinnosť do konca januára 2020!
 1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 17 268
 2. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých 12 937
 3. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je? 11 025
 4. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár 10 249
 5. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy 9 293
 6. Tipy od sprievodkyne: Magický Marakéš vás očarí svojimi vôňami 8 639
 7. Obraz, ktorý chceli komunisti do každého bytu, ide na kreditky 8 290
 8. Miesta na Slovensku, o ktorých ste možno nevedeli 7 681
 9. Vydávajú tých, ktorých sa iní báli. Vydavateľstvo Absynt 7 642
 10. Keď okolo neho kráčali, vždy spal. Čo prežívajú zachránení 7 600