SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Toca Race Driver 3 - tátoše sklamali

Simulácie pretekov sa nerodia každý deň ako akčne zamerané tituly, ale ak sa niečo chutného pripravuje v kotlíku Codemasters, určite to neobídeme bez povšimnutia a prinesieme vám dojmy z hrania. Tentoraz však nebudeme iba chváliť, tretia TOCA totiž pôsobí

značne kontroverzným dojmom.

VIANOČNÁ JEDLIČKA
Skúste si vyškriabať zo zabudnutej časti dutiny lebečnej tú nepríjemnú myšlienku, ktorá sa váľa úplne v pozadí, že o ňu ani spomienka na prvý „slaďák“ nezakopne. Áno, v očiach vám vtedy horeli ohníčky nedočkavosti. Stromček sa nádherne ligotal, z magnetofónu chrastili rolničky a darčeky sa od súdruha deda Mráza natešene krčili pod dopoly opadanou jedličkou – čo si budeme hovoriť, dôležité boli predsa darčeky. Nadržané trhanie obalu bolo vystriedané neúprosným sklamaním. Vy ste tak moc chceli ten nádherný model kalašnikova a namiesto toho sa musíte priblblo usmievať pri svetríku s jeleňom. Slzičky v očiach na seba nenechali dlho čakať, ale táto spomienka má svoju podstatu. Svinské sklamanie je nepríjemné.

Skryť Vypnúť reklamu

Myslím, že menšiu odbočku do dávnej minulosti môžeme ukončiť, zúbky vyceríme na prichádzajúcu TOCU a... a pekne si povieme, prečo vedľa teplého svetríku stojí i nové dietko od Codemasters. Hltal som každý vypustený obrázok z hry, veď sa mrknite do galérie, vyzeralo to úžasne. Tešil som sa i z trailerov, pretože to bolo o niečo príjemnejší zážitok než statické screeny. A potom prišlo jedno demo, druhé, človek vytriezvel a má chuť otrieskať Codemasters ich tlačové prehlásenia o kapotu. A to sa robí len vo fakt nevyhnutných prípadoch. Lenže pozrime sa do minulosti – séria Colin McRae Rally má dosť dielov, TOCA je reprezentovaná už piatym (nenechajte sa pomýliť trojkou v názve hry, pred sériou Race Driver vyšli dva úspešné diely s jednoduchým názvom TOCA). Ale žeby sa tieto dietka niečím výrazne odlišovali? Heh, okrem mierne vylepšenej grafiky nenájdeme nič podstatné. A o to viac zabolí, že vcelku zaujímavý koncept Race Driveru 3 ustrnul niekde na polovici. Keby som mal vysloviť záverečný verdikt už teraz, bez problémov hodím 6/10 a nemátali by ma žiadne výčitky svedomia. Prečo? 

Skryť Vypnúť reklamu

NÁDHERNÉ KRIVKY
Známa múdrosť, i keď mierne vulgárna, platí čoraz častejšie – keď zabalíte hovno do pekného, lesklého, oslnivého obalu, určite sa bude predávať ako o dušu... a pritom je to len obyčajný výkal. Áno, viete na čo presne narážam. Obrázky z hry vyzerali neskutočne sexi, až človek začal snívať o tom, že rituálne upáli na prehrievajúcej sa grafickej karte vodičský preukaz a bude sa preháňať len vo virtuálnych tátošov v Race Driver 3. Omyl! Grafika vyzerá rovnako v dvojke, žiadne výrazné zmeny v engine hry, žiadne efekty hodné novej generácie konzol. Pekne som vytiahol maximálne rozlíšenie (1024x768 – žiadna sláva), nastavil všetky efekty na maximum a... okej, na kapote sa občas niečo matne zalesklo, ale to sa mi možno zdalo, lens-flare tu máme od roku 1998 a dvojrozmerné objekty okolo trate... Dôležité sú však modely automobilov, tie vyzerajú vierohodne, ale na nádheru zo screenshotov to nemá. Taký obyčajný priemer, zabudnite na príjemný Most Wanted, až príliš často ma mátal pocit, že vlastne hrám druhý diel z roku 2004.

Skryť Vypnúť reklamu

Na druhú stranu HW nároky vôbec nie sú premrštené ako u predchodcu a optimalizácia spravila svoje. Lenže je nám to... niečo kakané platné, ak celková vizáž nezaujme. Príšerná chyba, neospravedlní to ani množstvo modelov automobilov. Tých je skutočne hojne, veď i ten najväčší maximalista musí pozdvihnúť obočie nad rozmanitým arzenálom tátošov, s ktorým Codemasters útočia. Pekne vyzerá i rozbíjanie vozidla, ale že by sme to považovali za novinku, prípadne výrazné vylepšenie oproti predchodcovi? To rozhodne nie. Dvierka nám začnú spievať, nárazníky odpadávať, sklá sa rozbijú, kapota odletí, svetlá zhasnú. Vidíte sami, nič novotou zapáchajúce. Race Driver 3 je síce stále ešte pekná princezná, ale nevýrazná v mori iných krások.

PRÍBEH? PRÍBEH!
Underground ukázal, že náznak story neuškodí. Takže znovu sa prehryzieme cez podradné šampionáty na najvyšší vrchol a to len preto, aby sme dokázali sebe, svojej manažérke (určite sexi kosť), mechanikovi a mentorovi (určite šedivý starší pán, zanietený pre vec), kto tu je najväčší boss. Klasika. Ale máme tu aspoň niečo a primárne by malo ísť o realistické preteky, tak prečo zatracovať story...

Skryť Vypnúť reklamu

NEWTON A EINSTEIN PRI POHÁRIKU
Čo si budeme nahovárať, už v Race Driverovi 2 to nebolo s realitou extra horúce a ani tentoraz mi nestekal pot po tvári. Nech sa prepadnem pod zem, fyzikálny model je porovnateľný so SCAR (mnohými zatracované preteky, ale náš názor je odlišný), pričom pomer medzi arkádou a simuláciou vám vysvetlia najbližšie riadky. V prvom rade musíte brzdiť, nie je to až také peklo, aby ste prešli celú trať s plynom na podlahe. A nebrzdiť v zákrute. Potom ešte vedzte, že pri styku s iným povrchom ako vozovkou je vaša stabilita ohrozená, musíte si aspoň trochu zapamätať trať a jej zákutia. To je asi tak všetko. Mohol by som sa pozastaviť na penalizáciou za skratky, no tie používajú len lúzri. Horšie to je s nárazmi do súperov. Vďaka fyzikálnemu modelu tak máte pocit, že sa blížite k realite, ale stále ostávate pri zemi vďaka niektorým arkádovým prvkom ako napríklad podivné šmyky a plávanie automobilu. Nie je to nič otrasné, len vás to vyhodí pred monitor a hardcore pretekári tak nebudú nadšení. 

Skryť Vypnúť reklamu

Druhou vecou je model poškodenia. Ten sme začali rozoberať už v pojednávaní o grafike, ale tu si ho dorazíme. Nárazmi si samozrejme ničíte automobil, ale pri deštrukcii nie sú jazdné vlastnosti nijak výrazne zhoršené. Pamätám sa na dychtivé výkriky typu: otvárajúce dvere vás spomalia, pretože sa výrazne naštrbí aerodynamický model... Všetko sú to samozrejme nehorázne kecy, ktoré po zahraní vyznievajú trápne.

ČÍSLA
Takmer dve stovky rôznych pohárov, 35 automobilových disciplín, dvojnásobok automobilov a niečo cez 80 tratí. To všetko vyzerá pekne, ale tento systém považujem ja osobne za nie príliš vhodnú voľbu. Veľký počet rôznorodých automobilov (od európskych značiek, po americké, japonské, formule, ťahače, offroady až po starčekov zo 60.-70.rokov) musí na neznalého zapôsobiť, ale my teraz vykopeme psa a povieme si, prečo tak smrdí. Za prvé si treba uvedomiť, že rozdelenie do tried nie je len pre srandu králikov, pretože v jednom pohári budete často jazdiť len s jedným, prípadne dvomi druhmi automobilov. Všetci protivníci sa tak vezú v rovnakých kárach, len sú pastelkami inak pokreslené. To sa ešte dá zniesť, ale striedanie rôznych závodov v priebehu kariéry ma vedel nahnevať už v minulom diely – konečne zvládnete stroj a ak si chcete odomknúť viac, musíte bojovať s odlišným prostriedkom. Preto je i spôsob závodenia pri niektorých modeloch totožný, niekto sa totiž nesústredil na kvalitu, ale snaží sa nás ohúriť kvantitou. Rôznorodosť sa tým začína strácať, štartovému poľu chýba rozmanitosť a hoc to tak v skutočnosti môže byť, sterilne pôsobiace krúženie a Race Driver 3 si tykajú. Menej je niekedy viac, ďalšia to známa pravda. Môžem ohkať nad výskytom toľkého vozového parku, ale je to zbytočné, tadiaľto cesta nevedie.

Skryť Vypnúť reklamu

KAMARÁTI DO NEPOHODY
Dôležitou súčasťou hry, ktorá neraz rozhodla o kvalite, prípadne nekvalite titulu, sú protivníci, respektíve umelá inteligencia ostatných pretekárov. Čo si budeme nahovárať, ak by si človek vymenil autá za tanky, bol by pocit reality plnohodnotnejší. Občas sa síce uhnú, lenže väčšinou to bez ostychu napália do vás, hoc si idete v ideálnej stope vy. Mnohokrát ma prekvapilo, ako hnusný dokáže byť počítať, ale jemu sa zrejme penalizácia neráta. Vy musíte jazdiť ako posvätné baránky, občasné škrtnutie metalízy a niekto tam hore na vás zosiela sekundy navyše, lenže ostatní závodníci zrejme nepoznajú niečo ako spätné zrkadielka. Často sa tlačia do výhodnej stopy, okupovanej vašou maličkosťou a mnoho súbojov na brzdy tak síce dopadnú na prvý pohľad lepšie pre vás, ale nikdy neviete, či neskrsne protivníkovi v hlave niečo nepekné - napríklad pri ceste štartovou rovinkou do mňa jeden zo súperov zrazu ťukol, nasledovali (moje) hodiny a trieskanie do klávesnice. Niekedy sa mi zdalo, že počítač vychádzal zo súbojov (áno, súbojov, povestná pena u zobáčiku na seba nenechala dlho čakať) ako víťaz. Ja som sa zmietal s problémami, ale kremíkový geroj nič nepocítil. Svinstvo. Ono to nie je až tak hrozné ako to tu popisujem, pretože túto šablónu by sme mohli použiť na väčšinu pretekov, lenže keď má niekto veľkohubé prehlásenia o pokročilej umelej inteligencii protivníkov, ja ho beriem za slovo. 

Skryť Vypnúť reklamu

TADYDADYDADYDAAAAAA
A to je všetko priatelia. Som neskutočne sklamaný, na plnú verziu sa príliš neteším, ale ak sa objaví, určite po nej chňapnem a rozdrvím ju medzi zubami. Je to stále zábavné hranie, ale nekonečné tlačové správy hovoria o niečom úplne inom. Codemasters sa mi začína podobať na EA Sports a ich nekonečnými sériami. Lenže oproti predchodcovi žiadna výrazná zmena a preto si radšej počkajte na našu recenziu, inak môžete oľutovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: PCR testy odhalili viac ako 1800 nakazených, zomrelo 22 ľudí (minúta po minúte)

Celkovo sa novým koronavírusom na Slovensku nakazilo už viac ako stotisíc ľudí. Pandémia si vyžiadala 771 životov.

Ilustračné foto.
Novinár Marek Vagovič.
Cynická obluda

Rešpekt k ťažkej práci

Z nemocnice sme sa dozvedeli, že priateľky Borisa Kollára sa tam dostávali do konfliktov so sestričkami.

Moniku Jankovskú privádzajú na NAKA v Nitre.

Neprehliadnite tiež

Astronautka: Byť prvou ženou na Mesiaci by bolo ohromné

Jeanette Eppsová bude na Noci výskumníkov.

Astronautka Jeanette Epps.
Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 2. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 3. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 4. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 5. Bývanie v meste predlžuje život
 6. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 7. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 8. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 9. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 10. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 1. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 3. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 4. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 5. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 6. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 7. Bývanie v meste predlžuje život
 8. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 9. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 10. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 28 532
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 20 638
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 13 105
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 943
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 484
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 218
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 083
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 812
 9. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 461
 10. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 7 117