Frankfurt 4. marca (TASR) - Organizácia africkej jednoty (OAJ) povzbudená prvými výsledkami v boji proti muche tse-tse odštartovala novú kampaň. Hmyz, ktorý prenáša nebezpečnú spavú chorobu, sa má podľa predstáv OAJ stratiť najskôr z etiópskych údolí, z oblasti západoafrického tzv. bavlníkového pásu a z rozsiahlych oblastí južnej Afriky.
Plán využíva doterajšie skúsenosti z boja proti hmyzu na čiernom kontinente. Jeho princíp spočíva v tom, že do prírody sa vypustí veľké množstvo neplodných samčekov.
Ešte pred vypustením sú samčekovia nebezpečnej muchy na krátku dobu vystavení ionizujúcemu žiareniu.
Samčekov potom dopravia na miesto určenia lietadlami. Výhodou tejto modernej metódy je, že samček zostáva aj po ožiarení vitálny, je schopný konkurovať a vydobiť si priazeň samičky rovnako ako jeho zdravý druh, nemá však potomstvo.
Zásluhou šikovného oklamania prírody poklesli v ohrozených oblastiach podstatne stavy múch. Ostrov Zanzibar, na ktorom bojovali proti tse-tse najskôr chemickými postrekmi, sa po vypustení neplodných samčekov od múch prakticky oslobodil.
Úspechy v prirodzenom boji proti muchám tse-tse sa stali pre mnohé africké krajiny návodom, ako bojovať proti iným pliagam, sužujúcim obyvateľstvo čierneho kontinentu.
Modernú metódu boja proti všadeprítomnému hmyzu v Afrike podporila aj Organizácia Spojených národov pre výživu (FAO), Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), píše nemecký denník Frankfurter Algemeine Zeitung.