Circus Grande - z cirkusu do blázinca

Nedávno vyšla recenzia hry Chameleon bratislavského tímu Silver Wish Games a už chvíľu na to čaká na ortieľ ich ďalšia hra, tentoraz z košickej pobočky, a to z úplne iného prostredia, žánru a bohužiaľ aj inej kvality.

Nedávno vyšla hra Chameleon od bratislavského tímu Silver Wish Games (label českého Illusion Softworks) a už chvíľu na to čaká na ortieľ ich ďalšia hra, tentoraz z košickej pobočky, a to z úplne iného prostredia, žánru a bohužiaľ aj inej kvality.

Hneď na úvod by som chcel upresniť vekovú kategóriu, ktorú autori plánovali osloviť. Podľa kvality to jednoznačne hovorí za to malé, ružové, čo nechápavo žmurká na monitor cmúľajúc tučný prst v puse. Bodaj ho, hneď mi do toho vlezie manažérska zložitosť (nie náročnosť) a skutočne úctyhodná rozsiahlosť kampane. No, urobíme kompromis: pre deti od šesť do osem rokov, ktoré svojou psychickou vyspelosťou vysoko prevyšujú okolie a dokážu riadiť cirkus so všetkým, čo k tomu patrí. A že toho je.

Pri opise príbehu ma šteklia na jazyku samé nelichotivé prirovnania, tak som si radšej strčil do úst rožok a snáď sa mi podarí vyjadrovať sa slušne. Autori asi plánovali úvodom nakŕmiť skutočne to najmladšie publikum (ja som si to našťastie vynahradil tým rožkom), a to nie len úrovňou životného príbehu akéhosi Petra, ale aj úbohým technickým spracovaním. Úvodná scénka je zbytočne dlhá, nudná a príbeh rozťahaný. Skrátene Peter vyrozpráva ako opustil teplé miestečko v banke a vydal sa navštíviť strýka do južnej Európy. Ten mu okamžite s radosťou prenecháva vedenie svojho cirkusu a upaľuje pekne na dovolenku. Petrovi teda neostáva nič iné, ako za pomoci rozprávajúceho psa Buddyho doviesť krachujúci cirkus k prosperite.

V kampani budete teda začínať od nuly, s obyčajným malým cirkusovým šapitó a postupne si získavať publikom a s ním nejaké tie peniažky. Spočiatku to pôjde pomaly, ale aspoň treba sem-tam porozmýšľať, čo čoskoro bude iba zbytočný prepych. Financie treba investovať do nových efektov, hudobného doprovodu, nových aktérov. Kvalita predstavenia stúpne, začnú sa vám do skromného areálu valiť davy ľudí. Ponúka sa rozšíri o stánky s občerstvením a ak nechcete, aby vám začali žltnúť kríky, bude nutné postaviť aj verejné záchody. Vyzerá to celkom zaujímavo. Dobrý nápad a potenciál tycoonu sa nezaprie. No vydrží to takých úvodných 30 minút, o chvíľu už nebude čo nové stavať, koho najímať, šapitó naplno obsadené a do bankoviek môžete baliť hranolčeky pre zákazníkov.

Pes Buddy zadáva úlohy, ktoré treba plniť aby cirkus prosperoval, no ide mu to tak pomaly, že pri hraní si ešte stihnete prečítať 500 stranovú encyklopédiu v latinskom jazyku. Keď sa vyšvihnete na určitú úroveň, splníte všetky Buddyho požiadavky, z Európy sa presúvate na Orient, príbeh sa nepatrne rozvinie a opäť plníte monotónne úlohy typu „deti chcú vidieť šou so psíkmi“. No a na koniec ešte raz takmer to isté za veľkou mlákou v Amerike, snáď len s tým rozdielom, že náročnosť a požiadavky návštevníkov sa postupne zvyšujú. Peňazí však neustále celá kopa, a tak nie je problém uspokojiť aj synčekov kadejakých senátorov. 

           

GRAFIKA 5 / 10
Hneď úvodná sekvencia napovie o grafike, ktorou bude hýriť pestrofarebný Circus Grande. Príbeh a všetky dialógy sú totiž vyrozprávané iba za pomoci zopár statických kreslených obrázkov a obrázkov tváre charakterov po bokoch. Treba dodať, že tie sa sem-tam zmenia v závislosti od nálady hovoriaceho, ale jednoducho to sa hodí do takej freewareovky, možno budgetu, ale CG nie je ani jedno ani druhé.

Svoj cirkus kontrolujete z vtáčej perspektívy, ale ešte zaujímavejšou možnosťou sa na prvý pohľad zdá všetko to omrknúť z pohľadu tretej osoby. No takto sa dokážete sústrediť akurát tak na kostrbatú animáciu chôdze. Aspoň som zaspomínal na starého dobrého Foresta Gumpa. A keď už sme pri tých animáciách, je to dosť zlé aj na predstaveniach. Postavy majú ohromne málo polygónov a pri niektorých cvikoch (hlavne pri akrobacii) sa snáď ani nedá rozoznať, kde končí trup a začínajú končatiny. No treba vyzdvihnúť cit autorov k maličkostiam, ako napríklad obsadenosť pódia zodpovedajúca štatistikám a samozrejme všakovaké efekty pri predstavení (či už s ohňom, dymom alebo svetlom), aj pri stavbe budov v areáloch, ktoré nielen potešia, ale aj dodajú na atmosfére.

INTERFACE 8 / 10
Podľa hodnotenia už samy vidíte, že interface je jednoznačne najlepší prvok v hre. Áno, v tomto ohľade musím vzdať dizajnérom hold. I napriek zložitosti všetkých možností cirkusového manažmentu sa v ponukách nemožno stratiť, ku všetkému sa dá ľahko a rýchlo dostať, nič nie je potrebné hľadať. A v prípade nejasností je ihneď naporúdzi pes Buddy so svojou nápovedou. Tak prehľadné tabuľky, by mohli závidieť aj niekoľkokrát viac-rozpočtové projekty ako je Circus Grande. Hodnotenie by bolo ešte o pol hviezdičky vyššie, nebyť nešikovného kurzoru myši a niektorých nereagujúcich tlačidiel, na miesto ktorých je istejšie používať klávesové skratky.

HRATEĽNOSŤ 6 / 10

Hlavnou úlohou cirkusu je pobaviť ľudí, občas vystrašiť, či prekvapiť. To vyžaduje množstvo dobre nacvičených zostáv, početné zastúpenie aktérov a efektov. Denný plán vašich hviezd sa delí na tri časti: ranná, popoludňajšia a večerná. Pomocou týchto častí naplánujete účinkujúcim denný program. Aby mohol byť cvik dobre prevedený, musí sa ho účinkujúci naučiť a vytrénovať na čo najvyššiu úroveň. Čím vyššia úroveň, tým menšia šanca, že trik bude skazený. Na tréningu aj na predstavení klesá energia a stúpa stres. Tieto dve štatistiky treba kontrolovať a zlepšovať oddychom alebo plateným voľnom. Ak totiž presiahnu kritickú hranicu, účinkujúci odmietne cvik vykonať a utečie zo scény. Takto v skratke funguje celý herný princíp, ešte obohatený o zopár drobností ako zranenia, spokojnosť so zamestnaním a podobne.

V praxi je to veľmi chytľavé, no otázne je ako dlho to vydrží. Zozačiatku nie je problém starať sa o predstavenie, lákať divákov, či plniť všetky požiadavky zamestnancov, ale ako im stále viac prší do nosa a vám čím ďalej tým viac dochádza trpezlivosť, stáva sa tento systém otravným a zbytočným. Je to spôsobené nedostatočnou (respektíve žiadnou) odmenou za vaše snahy. Hra napreduje pomaly, neuvidíte žiadne videá alebo aspoň in-game sekvencie, nič, čo takým osvedčeným spôsobom drží zadok na stoličke.

MULTIPLAYER
Nuž, s takou vymoženosťou ani principál cirkusu počítať nemôže.

ZVUKOVÉ EFEKTY 4 / 10
Pomalým a zrozumiteľným anglickým dabingom Circus Grande osloví najmä deti, pre všetky ostatné vekové kategórie bude dabing pôsobiť dosť nudne. Nemilo prekvapia čudesné zvuky pri predstavení neodpovedajúcej hlasitosti a kvality, rovnako ako pokyny krotiteľov zvieratám, ktoré vyznievajú skôr germánsky než taliansky.

HUDBA 5 / 10
Hudobné pozadie sadlo výborne do cirkusantského prostredia, lenže melódií je príliš málo, než aby neomrzeli hneď po prvej hodinke hrania. Jedinou záchranou je možné sem-tam dokúpiť hudobný doprovod ku predstaveniu, no problémom je, že navštevovať predstavenia je ešte otravnejšie ako počúvať dokola stále to isté.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 4 / 10
Z času na čas sa na trhu objaví titul kategórie „čum na obrazovku a nechytaj sa klávesnice“. Ten čas nadišiel a do lona nám padá Circus Grande. Je to kategória hier, pri ktorých si treba nastaviť budík opakovane každých desať minút, aby ste si vôbec uvedomili, že sa nejakú hru hráte. Stačí splniť zopár úloh psa Buddyho na začiatku a potom si odbehnúť na kávičku, naobedovať sa, vymočiť, prečítať noviny a keď sa vrátite späť k počítaču, na konte vám svieti 400 000 dolárov. Táto hra sa totiž hrá celkom sama.

Je to nepríjemný paradox, ale dĺžka hry spĺňa aj nadpriemerné požiadavky. Čo by bolo veľké plus pri zábavných tituloch. No tu platí presný opak, keďže hra začne tak rýchlo nudiť. Rutinu neodbúrajú ani raz za čas rozšírené efekty alebo budovy a dokonca ani početné cviky. Stereotypné úlohy, strašne pomalý spád a príbeh totiž zahatajú všetky pozitívne aspekty. 

           

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 5 / 10
Tycoon z cirkusového prostredia sme tu, pokiaľ ma pamäť neklame, ešte nemali. Teraz máme možnosť konečne si zahrať hru aj z tohto prostredia, a to naviac od našich krajanov. No nedopadlo to nijako rúžovo, z celej tej krásnej cirkusovej parády neostalo o moc viac ako nevyužitý potenciál. Je citeľne badať, že autori odsunuli tento projekt na vedľajšiu koľaj - veď len tak mohol vzniknúť výborný Chameleon. Ako klasický tycoon odrastenejšie publikum zrejme neosloví, no ak máte doma malé deti, ktorým chcete urobiť radosť, tento titul si práve vtedy vašu pozornosť zaslúži.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Až teraz sa začína boj o Európu. Le Penová sa na Macrona teší

Macron vidí Francúzsko ako krajinu, ktorá má všetko. Le Penová program stavia na kritike.

SVET

Francúzi dovolili, podľa odhadov postupujú Macron a Le Penová (minúta po minúte)

Le Penová označila postup za historický výsledok.

KOMENTÁRE

Voľby vo Francúzsku. Čo vlastne prospeje ľuďom?

Napäté voľby zakrývali podstatnejšiu tému.

SVET

Macron k politike pristupuje ako k startupu (profil)

Emmanuel Macron bol bankárom aj ministrom hospodárstva.

Neprehliadnite tiež

Odhalili katastrofu, ktorá mohla stvoriť moderného človeka

Vďaka nákresom z najstaršieho zachovaného chrámu vedci určili, kedy Zem zasiahla obrovská kométa.

Test: Huawei P10 je skvelý fotomobil, ktorému chýbajú inovácie

Čínsky výrobca ponúka ďalší vynikajúci smartfón, no za cenu, ktorú si nezaslúži.

Čínska vesmírna loď sa spojila so stanicou na obežnej dráhe

Peking má ambíciu vyslať podobné výskumné vozidlo aj na Mars.

DETSKÁ RUBRIKA

Somáre sú na ťažkú prácu ako stvorené, našu ľútosť nepotrebujú

Osly si obľúbila aj egyptská vládkyňa Kleopatra, ktorá sa údajne kúpala v ich mlieku.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 4. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 6. Inteligencia vo všetkom
 7. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 8. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 9. Čo sa môže stať, keď šetríte na zateplení?
 10. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie
 1. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 3. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 4. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 5. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 6. Východniari investujú do bývania spomedzi regiónov najviac
 7. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 10. Pôžička, ktorá odmeňuje? Nie, nepomýlili sme sa
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 22 254
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 9 217
 3. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 8 635
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 7 390
 5. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 4 033
 6. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 007
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 904
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 796
 9. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku 1 614
 10. Inteligencia vo všetkom 1 553

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop