SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Circus Grande - z cirkusu do blázinca

Nedávno vyšla recenzia hry Chameleon bratislavského tímu Silver Wish Games a už chvíľu na to čaká na ortieľ ich ďalšia hra, tentoraz z košickej pobočky, a to z úplne iného prostredia, žánru a bohužiaľ aj inej kvality.

Nedávno vyšla hra Chameleon od bratislavského tímu Silver Wish Games (label českého Illusion Softworks) a už chvíľu na to čaká na ortieľ ich ďalšia hra, tentoraz z košickej pobočky, a to z úplne iného prostredia, žánru a bohužiaľ aj inej kvality.

Hneď na úvod by som chcel upresniť vekovú kategóriu, ktorú autori plánovali osloviť. Podľa kvality to jednoznačne hovorí za to malé, ružové, čo nechápavo žmurká na monitor cmúľajúc tučný prst v puse. Bodaj ho, hneď mi do toho vlezie manažérska zložitosť (nie náročnosť) a skutočne úctyhodná rozsiahlosť kampane. No, urobíme kompromis: pre deti od šesť do osem rokov, ktoré svojou psychickou vyspelosťou vysoko prevyšujú okolie a dokážu riadiť cirkus so všetkým, čo k tomu patrí. A že toho je.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri opise príbehu ma šteklia na jazyku samé nelichotivé prirovnania, tak som si radšej strčil do úst rožok a snáď sa mi podarí vyjadrovať sa slušne. Autori asi plánovali úvodom nakŕmiť skutočne to najmladšie publikum (ja som si to našťastie vynahradil tým rožkom), a to nie len úrovňou životného príbehu akéhosi Petra, ale aj úbohým technickým spracovaním. Úvodná scénka je zbytočne dlhá, nudná a príbeh rozťahaný. Skrátene Peter vyrozpráva ako opustil teplé miestečko v banke a vydal sa navštíviť strýka do južnej Európy. Ten mu okamžite s radosťou prenecháva vedenie svojho cirkusu a upaľuje pekne na dovolenku. Petrovi teda neostáva nič iné, ako za pomoci rozprávajúceho psa Buddyho doviesť krachujúci cirkus k prosperite.

V kampani budete teda začínať od nuly, s obyčajným malým cirkusovým šapitó a postupne si získavať publikom a s ním nejaké tie peniažky. Spočiatku to pôjde pomaly, ale aspoň treba sem-tam porozmýšľať, čo čoskoro bude iba zbytočný prepych. Financie treba investovať do nových efektov, hudobného doprovodu, nových aktérov. Kvalita predstavenia stúpne, začnú sa vám do skromného areálu valiť davy ľudí. Ponúka sa rozšíri o stánky s občerstvením a ak nechcete, aby vám začali žltnúť kríky, bude nutné postaviť aj verejné záchody. Vyzerá to celkom zaujímavo. Dobrý nápad a potenciál tycoonu sa nezaprie. No vydrží to takých úvodných 30 minút, o chvíľu už nebude čo nové stavať, koho najímať, šapitó naplno obsadené a do bankoviek môžete baliť hranolčeky pre zákazníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Pes Buddy zadáva úlohy, ktoré treba plniť aby cirkus prosperoval, no ide mu to tak pomaly, že pri hraní si ešte stihnete prečítať 500 stranovú encyklopédiu v latinskom jazyku. Keď sa vyšvihnete na určitú úroveň, splníte všetky Buddyho požiadavky, z Európy sa presúvate na Orient, príbeh sa nepatrne rozvinie a opäť plníte monotónne úlohy typu „deti chcú vidieť šou so psíkmi“. No a na koniec ešte raz takmer to isté za veľkou mlákou v Amerike, snáď len s tým rozdielom, že náročnosť a požiadavky návštevníkov sa postupne zvyšujú. Peňazí však neustále celá kopa, a tak nie je problém uspokojiť aj synčekov kadejakých senátorov. 

           

GRAFIKA 5 / 10
Hneď úvodná sekvencia napovie o grafike, ktorou bude hýriť pestrofarebný Circus Grande. Príbeh a všetky dialógy sú totiž vyrozprávané iba za pomoci zopár statických kreslených obrázkov a obrázkov tváre charakterov po bokoch. Treba dodať, že tie sa sem-tam zmenia v závislosti od nálady hovoriaceho, ale jednoducho to sa hodí do takej freewareovky, možno budgetu, ale CG nie je ani jedno ani druhé.

Skryť Vypnúť reklamu

Svoj cirkus kontrolujete z vtáčej perspektívy, ale ešte zaujímavejšou možnosťou sa na prvý pohľad zdá všetko to omrknúť z pohľadu tretej osoby. No takto sa dokážete sústrediť akurát tak na kostrbatú animáciu chôdze. Aspoň som zaspomínal na starého dobrého Foresta Gumpa. A keď už sme pri tých animáciách, je to dosť zlé aj na predstaveniach. Postavy majú ohromne málo polygónov a pri niektorých cvikoch (hlavne pri akrobacii) sa snáď ani nedá rozoznať, kde končí trup a začínajú končatiny. No treba vyzdvihnúť cit autorov k maličkostiam, ako napríklad obsadenosť pódia zodpovedajúca štatistikám a samozrejme všakovaké efekty pri predstavení (či už s ohňom, dymom alebo svetlom), aj pri stavbe budov v areáloch, ktoré nielen potešia, ale aj dodajú na atmosfére.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 8 / 10
Podľa hodnotenia už samy vidíte, že interface je jednoznačne najlepší prvok v hre. Áno, v tomto ohľade musím vzdať dizajnérom hold. I napriek zložitosti všetkých možností cirkusového manažmentu sa v ponukách nemožno stratiť, ku všetkému sa dá ľahko a rýchlo dostať, nič nie je potrebné hľadať. A v prípade nejasností je ihneď naporúdzi pes Buddy so svojou nápovedou. Tak prehľadné tabuľky, by mohli závidieť aj niekoľkokrát viac-rozpočtové projekty ako je Circus Grande. Hodnotenie by bolo ešte o pol hviezdičky vyššie, nebyť nešikovného kurzoru myši a niektorých nereagujúcich tlačidiel, na miesto ktorých je istejšie používať klávesové skratky.

HRATEĽNOSŤ 6 / 10

Hlavnou úlohou cirkusu je pobaviť ľudí, občas vystrašiť, či prekvapiť. To vyžaduje množstvo dobre nacvičených zostáv, početné zastúpenie aktérov a efektov. Denný plán vašich hviezd sa delí na tri časti: ranná, popoludňajšia a večerná. Pomocou týchto častí naplánujete účinkujúcim denný program. Aby mohol byť cvik dobre prevedený, musí sa ho účinkujúci naučiť a vytrénovať na čo najvyššiu úroveň. Čím vyššia úroveň, tým menšia šanca, že trik bude skazený. Na tréningu aj na predstavení klesá energia a stúpa stres. Tieto dve štatistiky treba kontrolovať a zlepšovať oddychom alebo plateným voľnom. Ak totiž presiahnu kritickú hranicu, účinkujúci odmietne cvik vykonať a utečie zo scény. Takto v skratke funguje celý herný princíp, ešte obohatený o zopár drobností ako zranenia, spokojnosť so zamestnaním a podobne.

V praxi je to veľmi chytľavé, no otázne je ako dlho to vydrží. Zozačiatku nie je problém starať sa o predstavenie, lákať divákov, či plniť všetky požiadavky zamestnancov, ale ako im stále viac prší do nosa a vám čím ďalej tým viac dochádza trpezlivosť, stáva sa tento systém otravným a zbytočným. Je to spôsobené nedostatočnou (respektíve žiadnou) odmenou za vaše snahy. Hra napreduje pomaly, neuvidíte žiadne videá alebo aspoň in-game sekvencie, nič, čo takým osvedčeným spôsobom drží zadok na stoličke.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER
Nuž, s takou vymoženosťou ani principál cirkusu počítať nemôže.

ZVUKOVÉ EFEKTY 4 / 10
Pomalým a zrozumiteľným anglickým dabingom Circus Grande osloví najmä deti, pre všetky ostatné vekové kategórie bude dabing pôsobiť dosť nudne. Nemilo prekvapia čudesné zvuky pri predstavení neodpovedajúcej hlasitosti a kvality, rovnako ako pokyny krotiteľov zvieratám, ktoré vyznievajú skôr germánsky než taliansky.

HUDBA 5 / 10
Hudobné pozadie sadlo výborne do cirkusantského prostredia, lenže melódií je príliš málo, než aby neomrzeli hneď po prvej hodinke hrania. Jedinou záchranou je možné sem-tam dokúpiť hudobný doprovod ku predstaveniu, no problémom je, že navštevovať predstavenia je ešte otravnejšie ako počúvať dokola stále to isté.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 4 / 10
Z času na čas sa na trhu objaví titul kategórie „čum na obrazovku a nechytaj sa klávesnice“. Ten čas nadišiel a do lona nám padá Circus Grande. Je to kategória hier, pri ktorých si treba nastaviť budík opakovane každých desať minút, aby ste si vôbec uvedomili, že sa nejakú hru hráte. Stačí splniť zopár úloh psa Buddyho na začiatku a potom si odbehnúť na kávičku, naobedovať sa, vymočiť, prečítať noviny a keď sa vrátite späť k počítaču, na konte vám svieti 400 000 dolárov. Táto hra sa totiž hrá celkom sama.

Skryť Vypnúť reklamu

Je to nepríjemný paradox, ale dĺžka hry spĺňa aj nadpriemerné požiadavky. Čo by bolo veľké plus pri zábavných tituloch. No tu platí presný opak, keďže hra začne tak rýchlo nudiť. Rutinu neodbúrajú ani raz za čas rozšírené efekty alebo budovy a dokonca ani početné cviky. Stereotypné úlohy, strašne pomalý spád a príbeh totiž zahatajú všetky pozitívne aspekty. 

           

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 5 / 10
Tycoon z cirkusového prostredia sme tu, pokiaľ ma pamäť neklame, ešte nemali. Teraz máme možnosť konečne si zahrať hru aj z tohto prostredia, a to naviac od našich krajanov. No nedopadlo to nijako rúžovo, z celej tej krásnej cirkusovej parády neostalo o moc viac ako nevyužitý potenciál. Je citeľne badať, že autori odsunuli tento projekt na vedľajšiu koľaj - veď len tak mohol vzniknúť výborný Chameleon. Ako klasický tycoon odrastenejšie publikum zrejme neosloví, no ak máte doma malé deti, ktorým chcete urobiť radosť, tento titul si práve vtedy vašu pozornosť zaslúži.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Deľba lekárov

Popri akcii Spoločná zodpovednosť sa troška zabúda na paralelne prebiehajúce akcie Búrka a Víchrica.

Premiér Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Prevrat na STU dokonali, rektora navrhli odvolať

Čo sa to dialo na univerzite.

Podcast Dobré Ráno.

Neprehliadnite tiež

Podcast Zoom

Zoom: Vedci odmerali dosiaľ najkratší čas

Týždenný prehľad noviniek z vedy.

Vedátorský podcast

Čo poháňa rozpínanie vesmíru? Vedci zvažujú rôzne možnosti

Tmavá energia je jedna z najväčších záhad vo fyzike.

Rôzne pohľady na kométu Čurjumov-Gerasimenko zo sondy Rosetta.

Kozmická loď nesúca robotické vozidlo je na polceste k Marsu

Vesmírna loď už od svojho štartu prekonala vzdialenosť 235,4 milióna kilometrov.

Z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovalo vo štvrtok 30. júla 2020 k planéte Mars robotické vozidlo Perseverance.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 6. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 2. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 3. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 6. Škola môže vyzerať aj inak!
 7. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 8. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 9. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 10. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 352
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 847
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 755
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 993
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 640
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 12 440
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 931
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 438
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 585
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 568