V horúcich prameňoch Yellowstonského národného parku v USA žije mikroorganizmus, ktorý vo dne funguje na úplne inom metabolizme ako v noci. Oznámila to Anne-Soisig Steunouová z Carnegieho inštitúcie s kolegami v online vydaní časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.
Sinica Synechococcus cez deň využíva fotosyntézu. Po západe slnka však mení svoju metabolickú identitu. Začína fixovať molekulárny dusík, aby mohla pokračovať v syntéze zlúčenín potrebných pre bunkový rast. Je to prvý známy takýto prípad pri jednobunkovom organizme, žijúcom v extrémne horúcom prostredí.
Synechococcus sa v prameňoch, ktorých voda má teplotu blízku bodu varu, podieľajú na vytváraní takzvaných mikrobiálnych povlakov. Sú to vysoko organizované spoločenstvá, kde dokonca jestvuje určitá deľba práce medzi jednotlivými typmi mikróbov. Fungujú ako fotosyntetické "elektrárne". Teraz sa ukázalo, že nelenia ani v noci. Fixácia dusíka je náročná záležitosť a robia ju zväčša mikróby, vrátane iných siníc, ktoré neznášajú vysokú teplotu, a preto žijú nanajvýš na okrajoch horúcich prameňov. Keďže bez fotosyntézy je v noci v povlaku málo kyslíka, nemôže získavať energiu dýchaním. Musí využívať menej efektívnu fermentáciu, ktorá prebieha bez kyslíka. Synechococcus to robí aktiváciou génov, uvoľňujúcich energiu z polyglukózy.
(zu)