rievidze.
Informácie o nepravých slovenských korunách či eurách sa objavujú od konca minulého roku i niekoľkokrát týždenne. Podľa polície mladých Slovákov láka, že sa pomocou počítača dajú bankovky pomerne jednoducho falšovať. Riskujú pritom ale niekoľko rokov väzenia.
"V poslednom čase sa zvyšuje kvalita falzifikátov a taktiež počet falšovaných bankoviek. Páchateľmi sú často mladistvé osoby, najmä študenti stredných a vysokých škôl, ktorí majú prístup k výpočtovej technike. Falzifikáty vyrábajú pomocou skenerov a farebných tlačiarní," povedal ČTK hovorca žilinskej polície Igor Mahút.
Falšovateľov neodradzujú ani vysoké, až desaťročné tresty väzenia. Vo výnimočných prípadoch môžu vinníci vo väzenskej cele stráviť až 20 rokov. Mladistvým sa podľa hovorcu trest znižuje na polovicu.
V posledných dňoch bol napríklad dopadnutý štrnásťročný žiak jednej zo žilinských základných škôl, ktorý pri falšovaní peňazí pomáhal osemnásťročnému stredoškolákovi. Starší z páchateľov na počítači vyrábal bankovky v nominálnej hodnote 500 Sk, úlohou mladšieho komplica bolo falzifikáty zmeniť v novinových stánkoch.
Mladíci ale mali smolu, pretože na bankovkách chýbali ochranné znaky a sériová čísla boli zhodné. Polícia u obvinených urobila domové prehliadky, pri ktorých zabavila zariadenia, na ktorých boli peniaze vyrobené.
Z falšovania bankoviek bol v pondelok obvinený tiež dvadsaťpäť ročný mladík z Ružomberka, ktorý sa pokúsil dať do obehu v miestnej herni falošné tisíckorunáčky. Peniazom však chýbali ochranné znaky a rovnaké boli aj sériové čísla.
Obdobné prípady zaznamenala i polícia v Trenčianskom kraji. Podľa policajnej hovorkyne Lenky Bušovej dvaja pätnásťroční žiaci zo základnej školy v Prievidzi na počítači vyrobili niekoľko kusov päťstokorunových bankoviek. Nepravé peniaze sa nedávno objavili tiež v dedine Horné Obdokovce v Nitrianskom kraji, polícia už zadržala dvoch podozrivých vo veku 25 a 26 rokov.
Falšované koruny alebo eurá sa v posledných mesiacoch našli tiež v nákupných centrách alebo herniach v Liptovskom Mikuláši, Považskej Bystrici alebo Piešťanoch.
Podľa polície niektoré falzifikáty sa dajú rozoznať už hmatom, pretože papier na pravé bankovky je vyrobený z bavlny a špeciálnych prímesí. Potrebné je taktiež pozorne si všímať occhranné prkvy ako vodoznak, ochranné prúžky alebo skryté obrazce.