SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

E-mail robí ľudí spoločenskejšími

Populárna predstava, že ľudia používajúci internet ním nahrádzajú iné druhy spoločenských kontaktov a menej sa stretávajú s ostatnými, nie je pravdivá. V skutočnosti čím viac e-mailov človek pošle, tým častejšie sa aj stretáva s ľuďmi osobne a telefonuje

Internet nespôsobuje, že ľudia menej hovoria s ostatnými osobne, práve naopak. FOTO - REUTERS

si s nimi. Taký je záver štúdie najnovšej štúdie Pew Internet & American Life Project, ktorej autori zisťovali úlohu internetu v oblasti spoločenských kontaktov.

Podľa správy ľudia čas na používanie internetu nezískavajú "šetrením" na iných druhoch kontaktov, naopak, tie internet len posilňuje. Ľudia používajúci internet však vo všeobecnosti menej pozerajú televízor a tiež menej spia.

Podľa autorov štúdie je internet vyslovene "spoločenské" médium a vďaka nemu sú dnes Američania "pravdepodobne viac v kontakte s členmi svojich komunít, než kedykoľvek predtým". Definícia komunity sa však zmenila - ľudia sa často cítia súčasťami skupín, ktoré nespája geografická blízkosť, ale skôr spoločné záujmy či profesia.

E-mail je pre spoločenské kontakty tým dôležitejší, čím viac ľudí človek pozná a čím širšia je jeho rodina. "Nemôžete sa osobne stretávať so všetkými priateľmi alebo im telefonovať veľmi často, ale môžete im poslať kópiu e-mailu len stlačením pár klávesov. To sa ukazuje ako veľmi dôležité," povedal Jeffrey Boase, jeden z autorov štúdie, televízii BBC.

Podľa vedcov má každý človek okolo seba v priemere 15 veľmi blízkych ľudí, s ktorými preberá najdôležitejšie veci vo svojom živote - ide zväčša o členov rodiny a najlepších priateľov. Toto číslo je rovnaké pre ľudí, ktorí používajú internet i pre tých, ktorí k nemu prístup nemajú (viac takýchto kontaktov však majú ženy, starší a vzdelanejší ľudia).

Druhú, podobne veľkú skupinu známostí tvoria priatelia, ktorí nepatria do najužšieho kruhu, ale sú pre človeka tiež dôležití. Takýchto známostí majú ľudia používajúci internet v priemere 18, ostatní len 15 - podľa vedcov internet práve vznik takýchto druhov kontaktov "strednej dôležitosti" najviac podporuje.

Keďže internet slúži najmä na komunikáciu s inými ľuďmi, "závislosť od internetu" je v skutočnosti často podobnej povahy, ako "závislosť" niektorých žien od debát so susedkami v dome, konštatuje správa.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Policajná eskorta priváža Jaroslava Haščáka na Špecializovaný trestný súd.
Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz