
Európskej únie.
Podľa kurátorky Vlasty Čihákovej-Noshirovej je expozícia venovaná predovšetkým virtuálnej realite a novým médiám. "Názov "V medzičase" pre nás znamenal medzičas prechodu našej národnej existencie do globálnej a kozmopolitnej únie, ale i prechod od predmetného zobrazovania, od tradičných médií k médiám novým," povedala ČTK kurátorka.
Okrem počítačových animácií pracovali vystavovaní umelci aj s videoprojekciou, DVD technikou či digitálnou fotografiou. Svoje diela v modernom moskovskom centre predstavujú väčšinou mladí autori, medzi nimi napríklad Patrícia Fexová, Lukáš Rittstein alebo Milan Cais, spevák a bubeník známej českej skupiny Tata Bojs.
Niekoľko objektov má v spoločnej expozícií i výtvarník Jiří David, ktorý je v Čechách známy okrem iného hlavne vďaka svietiacej tŕňovej korune na streche pražského Rudolfina alebo neónovému ružovému srdcu nad Pražským hradom. Moskvu, kde už v minulosti dvakrát vystavoval, považuje David za jednu z popredných metropol súčasného umenia.
"Moskva je podľa mňa silné, i keď niekedy kruté mesto. Myslím ale, že umenie, aby nebolo pohodlné a nesedelo na pohovkách, potrebuje silné prostredie a tám Moskva určite je," povedal ČTK výtvarník, ktorý si pochvaľoval i miesto, kam sa diela českých výtvarníkov v ruskej metropole dostali. S miestnym centrom súčasného umenia by rád zoznámil i niektoré pražské galérie.
Umelecké prostredie Prahy je podľa neho skanzen, ktorý potrebuje oživiť. Výstavu českých výtvarníkov si budú môcť Moskovčania prezrieť v moskovskom Štátnom centre súčasného umenia do 19. januára.