SME

Čo robiť po lesných požiaroch

Nové poznatky spochybňujú regeneračnú i bezpečnostnú prospešnosť ťažby zvyšných stromov v oblasti postihnutej lesným požiarom ako pravidla. Daniel Donato z Oregonskej štátnej univerzity v Corvallise (USA) skúmal s piatimi kolegami vo svojom domovskom ...

Regenerujúci sa les po požiari Biscuit Fire.

FOTO - JOE FONTAINE

Nové poznatky spochybňujú regeneračnú i bezpečnostnú prospešnosť ťažby zvyšných stromov v oblasti postihnutej lesným požiarom ako pravidla. Daniel Donato z Oregonskej štátnej univerzity v Corvallise (USA) skúmal s piatimi kolegami vo svojom domovskom štáte oblasť s rozlohou asi dvestotisíc hektárov, ktorú v roku 2002 postihol veľký lesný požiar, nazvaný Biscuit Fire.

Toto miesto sa v USA, kde v posledných rokoch prudko stúpol počet lesných požiarov (súvislosť s globálnym otepľovaním nie je náhodná), stalo akousi ikonou obnovy zhoreného lesa vo verejnom vlastníctve. Stretli sa pri nej dve koncepcie. Po prvé, vyťaženie všetkého zvyšného dreva (aj preto, aby sa zabránilo ďalším požiarom), a umelá výsadba semenáčikov. Po druhé, princíp ponechať všetko na samoregeneračných schopnostiach lesa, lebo ťažba je škodlivá z hľadiska dlhodobého vývoja lesa, životného prostredia živočíchov a ďalších ekosystémových funkcií.

Donato s kolegami analyzoval stav na experimentálnej sieti plôch, kde prebiehali skoré fázy regenerácie ihličnanov, najmä jedle duglasky tisolistej (Pseudotsuga menziesii). V roku 2004 pred záchrannou ťažbou a v roku 2005 po nej. Na niektorých plochách sa vôbec neťažilo. Výsledky oznámili v online sekcii časopisu Science (Science Express).

Prirodzená obnova na miestach rôzne zasiahnutých požiarom logicky podľa toho dosiahla rôzne štádiá. V priemere sa na hektári vyskytovalo 767 semenáčikov. Záchranná ťažba však tento počet zredukovala o vyše 70 percent - na 224. Príčinami boli jednak fyzické zničenie semenáčikov, najčastejšie zasypaním odpadovou drevnou hmotou, jednak narušenie lesnej pôdy pri ťažbe. Práve odpadová drevná hmota tiež zvýšila riziko následného požiaru hrubými, no drevársky nevyužiteľnými vetvami a zvyškami kmeňov i jemným materiálom. Ťažba jednoducho dodala ďalším požiarom priam ideálne, ľahko zápalné palivo.

Záver: K záchrannej ťažbe po lesnom požiari ako pravidlu treba pristupovať kriticky. Využívať ju možno iba po zhodnotení lokálnej situácie. Minimálne v časti postihnutého územia nech radšej les obnoví príroda.

(urb)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu