SME
Nedeľa, 6. december, 2020 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Prehrávače sú zdravotným rizikom

Nechoď von bez čiapky, jedz viac zeleniny a vytiahni si konečne z uší tie slúchadlá. Takto by mali znieť aktualizované rady moderných rodičov pre svojich potomkov. Odborníci upozorňujú, že stále populárnejšie prenosné hudobné MP3 prehrávače spôsobujú ...

Tento typ slúchadiel je pre uši najmenej škodlivý - ani s nimi však odborníci neodporúčajú počúvať hudbu viac než hodinu denne. ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA/AP

Nechoď von bez čiapky, jedz viac zeleniny a vytiahni si konečne z uší tie slúchadlá. Takto by mali znieť aktualizované rady moderných rodičov pre svojich potomkov. Odborníci upozorňujú, že stále populárnejšie prenosné hudobné MP3 prehrávače spôsobujú tisíckam tínedžerov nenapraviteľné škody na ich sluchu.

Podľa najnovšej štúdie austrálskeho Národného akustického laboratória má až štvrtina ľudí používajúcich prenosné hudobné prehrávače nastavenú hlasitosť na úrovni, ktorá môže spôsobiť poškodenie sluchových orgánov. Hoci mladí ľudia vo veku 18 až 24 rokov majú sluch najzdravší, podľa vedcov práve oni počúvajú hudbu najhlasnejšie a prehrávače im tak škodia najviac.

Problém nie je nový, lekári naň upozorňujú už od 80. rokov, keď sa na svete objavili prvé walkmany. V porovnaní s nimi však moderné MP3 prehrávače ponúkajú oveľa väčšiu výdrž batérie a priestor na uloženie mnohonásobne viacej hudby - ich majitelia preto trávia so slúchadlami na ušiach oveľa viac času.

"Ide o inú úroveň problému, ktorý sme tu videli v minulosti. Ľudia už nepočúvajú hudbu, len keď si idú zabehať, ale často takmer celý deň," povedal agentúre AP audiológ Robert Novak z Univerzity Johna Purdua v americkej Indiane.

Počúvanie hlasnej hudby cez slúchadlá je zradné, pretože poškodenie sluchu sa často prejaví až po niekoľkých rokoch, keď už je na zmenu návykov neskoro. Dlhodobé počúvanie hudby zo slúchadiel môže spôsobiť napríklad stratu citlivosti ucha na vyššie frekvencie, prejaviť sa môže aj opakovaným zvonením v ušiach a zhoršenou schopnosťou rozoznávať reč v rušnom prostredí.

Ako sa ochrániť

Sluch si možno najľahšie zničiť najmenším typom slúchadiel, ktorých koncovka sa zasúva priamo do ucha - práve také sa štandardne dodávajú k väčšine prenosných hudobných prehrávačov. Tesná blízkosť slúchadla a zvukovodu pravdepodobnosť poškodenia citlivých orgánov zvyšuje. Takéto slúchadlá navyše netlmia veľa zvukov z okolia, čo mnohých ľudí núti zvyšovať hlasitosť hudby až nad zdravú úroveň, aby prehlušili zvuk ulice, auta či vlaku. Zdravšie je preto počúvať hudbu prostredníctvom väčších slúchadiel, ktoré zakrývajú celé ucho a tlmia aj zvuky okolia. Úplne ideálne sú špeciálne elektronické slúchadlá, ktoré aktívne rušia zvuky okolia, kvôli vysokej cene sú však určené len pre hudobných fajnšmekrov.

Podľa odborníkov možno s väčším typom slúchadiel bezpečne počúvať hudbu približne hodinu denne - hlasitosť by však nemala byť na väčšine prehrávačov nastavená vyššie ako na 60 percent maxima. Ak máte miniatúrne slúchadlá, takzvané "štuple do uší", môžete ich bez rizika poškodenia sluchu používať každý deň len 30 minút. Ak ste však v tichom prostredí a stačí vám aj menej než polovičná hlasitosť, môže to byť aj viac.

Ak však potrebujete postupne hlasitosť zvyšovať až takmer na maximum, je to signál buď priveľkého ruchu v okolí - vtedy hudobný prehrávač radšej vypnite - alebo znak, že už strácate citlivosť sluchu - vtedy by ste mali radšej preventívne vyhľadať lekára.

Ako si nezničiť sluch

  • Ak hudbu počúvate často, kúpte si väčší typ slúchadiel, ktoré zakrývajú celé uši.
  • Nastavte si na slúchadlách čo najmenšiu hlasitosť - nikdy nie maximálnu.
  • S veľkými slúchadlami nepočúvajte hudbu viac než hodinu denne, so "štupľami" viac než pol hodiny denne.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Judit Polgárová patrila medzi desať najlepších šachistov sveta. Dosiaľ ju neprekonala žiadna žena.
AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Vybrané postavy slovenského covidového betlehema (píše Michal Havran)

Všetci vieme, že situácia je náročná.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Zoja a súmrak sovietskeho mýtu o Veľkej vlasteneckej

Pohodlné pravdy o druhej svetovej vojne sa začínajú rozpadávať aj v Rusku.

Vstup do múzea Zoji Kosmodemianskej v Petriščeve.

Zápas roka? Vémola ho ukončil už v prvom kole

Baba Jaga vydržal iba dve minúty.

Karlos Vémola - Václav Mikulášek. MMA Terminátor vs. Baba Jaga LIVE dnes v Oktagon 19.

Neprehliadnite tiež

Britské letectvo odfotilo najväčšiu ľadovú kryhu na svete

Kryha sa v roku 2017 odtrhla od antarktického ľadovca Larsen-C.

Na Zem sa vrátil vzácny materiál z asteroidu

Kapsula pristála na púšti v južnej Austrálii.

Kapsula so vzorkami sa vrátila na Zem.
Vizualizácia - ClearSpace zachytáva odpadok.

Číňania tvrdia, že dosiahli kvantovú nadvládu

Míľnik dosiahol už druhý stroj na svete.

Ilustračné foto.