SME

Na webe chýba už len 12 krajín

Už len dvanásť krajín na svete nemá svoje oficiálne webové stránky a neposkytujú občanom žiadne služby cez internet - je to o jednu menej, než pred rokom. Za posledný rok na internete pribudli stránky Tadžikistanu, Tuvalu a Eritrey, na druhej strane ...

Viedol by dnes Gándhí kampaň proti indickým vládnym webovým stránkam? Alebo by len nenásilne blogoval (Záber z reklamy na Telecom Italia). FOTO - TASR/EPA

Už len dvanásť krajín na svete nemá svoje oficiálne webové stránky a neposkytujú občanom žiadne služby cez internet - je to o jednu menej, než pred rokom. Za posledný rok na internete pribudli stránky Tadžikistanu, Tuvalu a Eritrey, na druhej strane Turkmenistan a Kongo svoje weby zrušili. Uvádza sa to v rozsiahlej správe o stave e-governmentu, systémov komunikácie štátu s občanmi cez internet, ktorú vydala Organizácia spojených národov.

E-government je spomedzi 179 členov OSN najrozvinutejší v Spojených štátoch, za nimi v rebríčku nasledujú Dánsko, Švédsko, Veľká Británia a Južná Kórea. Slovensko je na 36. mieste, čo je o jednu priečku lepšia pozícia než pred rokom. Oveľa rozvinutejšie internetové vládne služby než u nás sú napríklad v Česku, Maďarsku či Lotyšsku, naopak horšie sú na tom Poľsko, Grécko či Španielsko.

Podľa správy OSN veľká časť krajín svoje online služby stále rýchlo zlepšuje, pribúdajú najmä vyspelejšie služby umožňujúce kompletné vybavenie úradných záležitostí cez internet a tiež pripomienkovanie nových zákonov či rozhodnutí štátnych orgánov cez internet. Už viac než štvrtina krajín na svete má aj vlastné platobné portály umožňujúce platiť akékoľvek administratívne poplatky štátu cez internet.

Podľa štúdie je priamy vzťah medzi ekonomickou vyspelosťou krajiny a úrovňou rozvoja e-governmentu: medzi výnimky, krajiny chudobnejšie, ktoré sú však v internetových službách na špici, patria napríklad Chile, Mexiko, Estónsko, Malta, Brazília či Filipíny. V Európe minulý rok najväčší pokrok urobili Maďarsko, Lotyšsko a Bielorusko. Naopak úplne najhoršie oficiálne webové stránky majú Čad, Niger a Etiópia.

www.unpan.org/egovernment5.asp

Tri zaujímavé vládne služby vo sveteUSA: všetky informácie pohromade

Najlepšou vládnou webovou stránkou na svete je vstupný portál americkej vlády www.firstgov.gov. Na jedinom mieste tu môžu Američania rýchlo získať akúkoľvek informáciu týkajúcu sa styku so štátnou správou bez ohľadu na to, do ktorého rezortu téma patrí. K dispozícii je gigantická databáza odpovedí na otázky občanov, prehľadávať z jedného miesta možno až 51 miliónov stránok z webov rôznych štátnych orgánov.

Singapur: peňažná odmena za využitie internetu

Lídrom e-governmentu v Ázii je Singapur. Hlavný štátny portál www.ecitizen.gov.sg občanom umožňuje využiť množstvo rôznych spôsobov komunikácie so štátom - môžu si na jednom mieste vyžiadať upozorňovanie e-mailom alebo esemeskami na nové informácie o zákonoch, ale napríklad aj prijímanie upomienok z knižnice či hoci upozornení, že sa čoskoro končí platnosť niektorého ich dokladu a mali by si vyžiadať nový.

Za akékoľvek služby možno štátu platiť aj cez internet a ľudia, ktorí túto možnosť využívajú, sú každý týždeň či mesiac dokonca zaradení do zlosovania o peňažné ceny - štát sa tak snaží ľudí motivovať, aby čo najviac úradných záležitostí vybavovali výhradne elektronicky a ušetrili tak štátu peniaze za platy úradníkov.

Zaujímavou službou je takzvaný ZiP - je určený špeciálne pre občanov, ktorí narazia na problém v kompetenciách jednotlivých úradov - ak o jednej veci rozhodujú dva úrady odlišne, alebo, naopak, ak nechce rozhodnúť žiaden. Vtedy môže občan podať podnet cez internet a špeciálne oddelenie rozhodne, kto sa má vecou zaoberať.

Švédsko: verzia pre menej gramotných

Švédsko integrovalo všetky ministerstvá pod jedinú webovú adresu www.regeringen.se. Viac ako ktorákoľvek krajina na svete dbá o to, aby boli stránky dostupné úplne všetkým: nielenže ponúka napríklad špeciálne verzie stránok pre ľudí so zhoršeným zrakom, ale samostatné stránky sú venované aj ľuďom menej vzdelaným či tým, ktorí majú problémy s čítaním. Na týchto stránkach sú odborné administratívne výrazy a zložitejšie slová nahradené jednoduchšími a k dispozícii je aj praktický slovník, ktorý slová objasní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu