SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

iPAQ hw6510 Mobile Messenger - EDGE a GPS do vrecka

Kto si raz zvykne na PDA vo vrecku, ten chce od neho čoraz viac a viac. Ak oceníte rýchle mobilné pripojenie pomocou EDGE, zabudovaný GPS navigátor, bluetooth, funkcie mobilného telefónu, zabudovanú klávesnicu a bohaté možnosti operačného systému Pocket W

indows, nemali by ste si nechať ujsť iPAQ hw6510.


FOTO - MILAN GIGEL

Žiadne PDA na trhu nieje všemocné ani dokonalé. I v tomto prípade je možné namietať že displej má malé rozlíšenie (240x240) a zariadenie neumožňuje komunikovať prostredníctvom WiFi. To by vás však nemalo odradiť. WiFi nahradí zabudovaný vysokorýchlostný EDGE prístup k dátovým službám mobilného operátora a s rozlíšením sa dokáže "popasovať" každý skúsený používateľ PDA. Pre tých, ktorým k úplnému komfortu chýba už iba zabudovaný digitálny fotoaprát pomôže informácia, že na trhu je dostupný aj model v rozšírenej výbave (hw6515)- s 1.3 megapixelovým digitálom.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Veľkou prednosťou Mobile Messengera je jeho klávesnica. Tá vám v teréne pomôže pri rýchlej IM komunikácii či práci s e-mailami. I keď ubrala časť zobrazovacej plochy displeja, dá sa povedať že je prínosom. Ak kráčate so stylusom sa predsa len horšie pracuje ako s gombíkmi klávesnice.


FOTO - MILAN GIGEL

Za povšimnutie stojí i dvojica slotov pre pamäťové karty a periférie. Štandardný SDIO slot pre prácu s perifériami a kartami formátov SecureDigital a MultiMedia Card je doplnený o čítačku kariet formátu xD picture. To umožňuje zvýšiť kapacitu pamäti ak pripojíte externú perifériu do SDIO slotu. Navyše sa môžete lepšie prispôsobiť ostatnej digitálnej technike ak máte na výber. Formát karty si zvolíte taký, ktorý bude blízky vášmu digitálu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Omnoho dôležitejšie je však vedieť, čo vám takéto zariadenie vo vrecku okrem bežných PIM funkcií dá. Vyhneme sa teda diskusii o adresároch, plánovačoch a ostatných užitočných doplnkoch a sústredíme sa na mobilné pripojenie k internetu. Predsa len, hw6515 je určený na to, aby ste kráčali s EDGE a GPS vo vrecku. Dôležité je teda využiť výhodu "bytia online". V tomto prípade budete mať internet ako na dlani.

Základná obrazovka "Today Screen" počíta s tým, že pre vás budú osobné dáta cennejšie ako informácie z internetu. Preto by ste si mali prezrieť ponuku modulov, ktoré vám umožnia na titulke neustále zobrazovať informácie z internetu. Či už je to dohľad nad vašimi servermi, predpoveď počasia na najbližšie dni, alebo sumár RSS správ z vašich obľúbených serverov, neváhajte. Využite dostupnú plochu do každého detailu. Bohatú ponuku freewaru nájdete na webe PDA Gold, takže je iba na vás, aby ste sa tisíckou titulov preklikali. Každý má iné požiadavky, zbytočné by bolo radiť čo zvoliť a čo nie. Dôležité však je, aby ste si všímali stavovú ikonu pripojenia na vrchnej lište a ikonu sieťových pripojení na spodnej.

Skryť Vypnúť reklamu

Rýchly prístup k sieťovým rozhraniam umožňuje samostatné aktivovanie GSM modulu a Bluetooth rozhrania. Stačí jediné kliknutie a o všetko sa postará softvér. Nezabúdajte na to, že ak GSM modul ponecháte aktivovaný a PDA tlačidlom napájania vypnete, v podstate stále beží - avšak s vypnutým displejom. Ak sa vám omylom vybije hlavný Li-Ion akumulátor a po ňom dôjde dych záložnému NiMH akumulátoru, obsah RAM sa vymaže - preto buďte opatrní alebo pravidelne zálohujte na pamäťovú kartu, z ktorej viete uskutočniť rýchlu obnovu. Ak však budete používať každodenne i zabudovanú funkciu mobilu, nemáte sa čoho obávať - pri príchode domov budete automaticky PDA parkovať v kolíske.

Prihlásenie k GSM sieti je otázkou minúty a vždy máte možnosť zostaviť zoznam preferovaných sietí - to je dôležité v prípade roamingu. Stav pripojenia je jasne farebne indikovaný, takže prehľadnosť je na požadovanej úrovni.

Skryť Vypnúť reklamu

Dostupnosť aktívneho pripojenia sa okamžite zobrazí v stavovom i titulnom riadku úvodnej obrazovky. Máte prehľad o sile signálu a dostupnosti GPRS/EDGE spojenia. Bohužiaľ štvorcová ikona "G" vám neprezradí akou rýchlosťou ste sa pripojili, môžete si však byť istí že môžete očakávať tok dát. K tomu už slúžia aplikácie ktoré sú v základnej výbave, alebo tie, ktoré si dodatočne stiahnete.

Najuniverzálnejšou a súčasne najpomalšou aplikáciou je internetový prehliadač. Môže sa stať že si s niektorými webmi kvôli ich formátovaniu neporadí, že vypovie tam kde je potrebná podpora javy, alebo pri preformátovávaní text rozhádže tak, že budete musieť rolovať cez prázdne biele plochy. Pomocou neho však môžete získavať najväčšie množstvo informácií. Na "neohrabanosť" prhliadača si treba zvyknúť - bohužiaľ, žiadna free alternatíva čo by stála za to dostupná nieje.

Skryť Vypnúť reklamu

Mnohí prevádzkovatelia webov o tom vedia a tak majú pripravené buď špeciálne odľahčené kópie webov pre vreckové počítače. Buď sa musíte naučíť ich prístupvoé adresy, alebo vaše PDA rozoznajú samé od seba. Pekne optimalizovaný je napríklad Google, a to nielen pri hľadaní webov ale i pri práci s obrázkami či Gmailom.

Bez e-mailov to dnes už akosi nejde. Preto si okrem zabudovaného poštového klienta do PDA natiahnite i rýchleho všestranného klienta nPOP, ktorý vám umožní spravovať viacero kont súčasne a podstatne urýchli sťahovanie a odosielanie pošty. Výhodou je, že ak ho priradíte na tlačidlo namiesto pôvodného "Inboxu", vždy pri zatlačení poštu skontroluje na požiadanie mimo cyklu. Umožňuje rýchle prepínanie účtov, selektívnu prácu so správami a je k nemu navyše viacero pluginov, ktoré sú k nezaplateniu. Keďže pošta zostáva na serveri, po príchode domov sa stiahne i do vášho PC a z PDA sa vytratí. Ak vyrážate do terénu, nezabudnite si domáce PC vypnúť (resp. aspoň poštového klienta). Inak sa môže stať, že vám bude v teréne e-maily kradnúť a vy nebudete mať prístup k cenným informáciám. Tip pre pokročilejších - spojazdnite si na domácom stroji VNCServer a pomocou VNC klienta na PDA si budete môcť z terénu klienta vypnúť...

Skryť Vypnúť reklamu

Čítanie e-mailov za pochodu je pohodlné, akustický signál vás upozorní na novú správu (i keď budete so slúchadlami či dodávaným headsetom počúvať MP3 skladby), takže vám nič neunikne. Ak prekročí veľkosť textovej správy prednastavený limit, môžete ju označiť na kompletné stiahnutie. Prílohy si môžete uložiť do pamäte, avšak pozor aby ste ich mali čím čítať. Kým na .PDF existuje prezerač, DOC a XLS súbory si bez konverzie nepozriete. Pomôcť si však môžete preposlaním na Gmail, ktorý vám ich naservíruje i v textovej podobe.

Mnohí však tvrdia, že e-maily sú pomalé a že žijeme v ére IM komunikácie. Ak používate MSN alebo Windows Messenger, môžete siahnuť po predinštalovanom kliente, kde si stačí prihlásiť hotové konto.

Ak ste priaznivcom ICQ, môžete si priamo z webu stiahnuť klienta, ktorý na hw6515 pobeží, i keď s dostupnosťou niektorých ovládacích prvkov bude problém. Softvér totižto počíta s rozlíšením 240x320. Ak sa vám páčia hybridní klienti v štýle Trilian ktoré zvládajú viac protokolov, siahnuť môžete i po Agile Messengeri.

Skryť Vypnúť reklamu

Momentálne je "v kurze" najviac asi Skype. I ten pobeží a čo sa textovej výmeny správ týka, všetko vám hrá do karát. Ak však budete chcieť komunikovať hlasom (čítaj telefonovať v sieti GSM bez čerpania minút), musíte si nájsť tichý kút aby bol hluk pozadia minimálny. Kým na ulici bude komunikácia "sekať" v absolútnom tichu bude plynulá. Veľký objem zvukových dát systém jednoducho nedokáže v reálnom čase spracovať.

Kto je odkázaný na internet, bohate využíva i RSS exporty zo serverov, aby mu neunikli žiadne informácie. Ak si nainštalujete klienta PocketFeed, budete mať všetko pod kontrolou - Titulky exportov správne zobrazujú diakritiku a sú hierarchicky uložené pod servermi.

Zo servera sú stiahnuté i anotácie - v textovej podobe bez obrázkov. Ak vás teda čokoľvek zaujem, stačí kliknúť a v Internet Exploreri sa otvorí konkrétny článok.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo sa týka ďalších internetových služieb - ponuka softvérov je bohatá. Musíte len presne vedieť čo chcete. Ak ste v teréne, potom je pre vás zaujímavé i GPS - váš vreckový telefón, počítač a internetový klient sa môže zmeniť i na navigátor. Zabudovaný prijímač GPS signálu má prekvapivo vysokú citlivosť a vašu polohu odhalí i v sťažených podmienkach.

Výhodou je, že pri využívaní GSP služieb sa nemusíte spoliehať iba na PDA. Predinštalovaný softvér TomTom totižto neobsahuje žiadne mapy a tak si musíte nejaké zadovážiť. Ak však aktivujete Bluetooth rozhranie a naištalujete si softvér GPS proxy , bude PDA vystupovať pre notebook či iné zariadenia ako obyčajný GPS prijímač - dokáže emulovať dokonca i zariadenia Garmin.

Ak vás napadlo, že nedávno na trh vstúpil vynikajúci navigačný softvér iGo, mali by ste vedieť že na displeji s rozlíšením 240x240 ho nespustíte - zatiaľ pre takéto prípady chýba potrebná podpora. Český softvér Pocket KIM však beží bez problému - ak vám stačí 2D vykresľovanie máp, máte pod palcom Slovensko i Čechy.

Skryť Vypnúť reklamu

Mapy sú síce pre riadenie automobilu málo prehľadné, ak však pešo hľadáte v cudzom meste cieľový objekt, viac toho nepotrebujete.

iPAQ hw6510 je zariadením, ktoré dokáže so správnym softvérom skutočné divy a vy čoskoro zistíte, že sa bez počítača nedokážete pohnúť ani na krok. Prehľadné používateľské prostredie, klávesnica a neustále pripojenie k internetu vám otvoria cestu k tomu, aby ste sa odtrhli od pracovného stola, alebo nechali rozmerný a nepohodlný notebook doma a súčasne nezmeškali žiadne informácie. Označenie Mobile Messenger tak zodpovedá skutočnosti. Zvyšok je už iba na vás.

Dostupnosť: http://h10010.www1.hp.com/wwpc/sk/sk/sm/....

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 485
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 529
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 9 137
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 842
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 774
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 840
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 558
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 448
 9. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 339
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 913