Samsung Yepp - 20 gigabajtov hudby, videa a fotografií do vrecka

Od vreckových prehrávačov očakávame čoraz viac služieb. Mali by prehrať nielen hudobné skladby ale zvádnuť i prácu s digitálnymi fotografiami a videom, FM vysielaním, textom, mali by nás zabaviť hrami a pokiaľ je to možné, mali by v teréne poslúžiť i ako

fotobanka.

Samsung Yepp YH-J70 sa snaží spojiť všetky spomínané funkcie s dizajnovou eleganciou a 20 gigabajtovou kapacitou zabudovaného pevného disku. Svojimi kvalitami, funkciami a základným príslušenstvom prekonáva i iPod.


FOTO - MILAN GIGEL

Samsung patrí medzi technologických inovátorov, ktorí si nechávajú záležať nielen na širokej škále funkcií a ergonómii, ale aj na dizajne. Dodávaná krabica obsahuje nielen prehrávač, ale i príslušenstvo ktoré vám uľahčí jeho používanie.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo prehrávača pozostáva z kovového rámu, na ktorom sú skrutkovaním ukotvené leskom nablýskané štítky z ABS plastu. Výrobca sa snažil o dokonalú hladkosť povrchu, ktorá zabraňuje znečisteniu pri používaní. Materiál je volený tak, aby intenzívne odolával škrabancom. Okrem farebného LCD displeja, ktorý plní viacero funkcií sa na čelnom paneli nachádzajú i ovládacie tlačidlá, ktoré sú jednoducho prístupné a zabezpečujú intuitívne ovládanie.


FOTO - MILAN GIGEL

Postranné tlačidlá sú mierne zapustené pod úroveň povrchu, aby nedochádzalo k ich náhodnému zatlačeniu vo vrecku. Centrálny ovládací blok naopak mierne pretŕča von. Aby bolo vyhotovenie čo najtrvácnejšie, výrobca vsadil na dvojicu kvalitných mikrospínačových tlačidiel medzi ktoré umiestnil kyvný ovládací prvok. Ten slúži na rolovanie v zoznamoch a výber volieb, pričom pri zatlačení má funkciu gombíku Enter. Ovládanie je pohodlné bez kŕčovitého úchopu, o pohodlie nie je núdza.


FOTO - MILAN GIGEL

Pravý panel je na ráme vybavený posuvným zámkom klávesnice (HOLD) a pohotovostným tlačidlom pre aktivovanie záznamu, či A-B opakovania, ktoré oceníte pri prepisoch diktafónových záznamov či učení jazykov. Ovládanie palcom vyhovuje pravákovi, ľaváci sú v istej miere obmedzení.


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchnom paneli je osadený 3,5mm jack konektor pre pripojenie slúchadiel, ktorý je spárovaný s dvojvodičovým konektorom káblového diaľkového ovládača. Ten zaisťuje výhradne vstup povelov. Nechýba ani linkový vstup pre digitalizáciu nahrávok z externých zdrojov. Zabudovaný nahrávací softvér uloží na disk nahrávky vo formáte MP3 s tým, že dokáže detekovať i medzery. Zabudovaný mikrofón otvára režim digitálneho diktafónu a má všesmerovú charakteristiku a strednú citlivosť. Záznam dosahuje použiteľnú kvalitu do piatich metrov od mikrofónu, takže vo väčších prednáškových miestnostiach sa stáva nepoužiteľný. Pozornosť by nemalo ujsť ani oko na zavesenie šnúry. Pevné spojenie s nosným rámom je zárukou, že sa úchyt nepoškodí a vám z prehrávača nezostane iba šnúra na krku.


FOTO - MILAN GIGEL

V spodnej časti je osadený systémový konektor, ktorý zaisťuje napájanie, dátovú komunikáciu s PC, USB pripojenie k perifériám, či dostupnosť analógových audio vstupov a výstupov. Tomu zodpovedá i základná výbava, ktorá všetky tieto rozhrania dokáže využiť. Nemusíte nič dokupovať - výrobca dodáva širokú paletu príslušenstva už v cene prehrávača.


FOTO - MILAN GIGEL

Vašej pozornosti by však nemala ujsť ani zadná časť. Nie preto, že by bol akumulátor jednoducho výmenný, ale kvôli tlačidlu RESET, ktoré vám môže pomôcť pri prípadnom zlyhaní firmvéru. Ak prehrávač zamrzne a prestane odpovedať, nemusíte čakať kým sa akumulátor úplne vybije, ale postačí zatlačiť zapustený gombík úzkym dlhým predmetom.


FOTO - MILAN GIGEL

Je zrejmé, že prehrávač je spoločníkom svojho majiteľa nielen na uliciach ale i v teréne. Preto je súčasťou balenia silikonové puzdro, ktoré zaisťuje prístup ku všetkým ovládacím prvkom a konektorom. Zvýši odolnosť prehrávača voči pádu a ochráni ho pred vlhkosťou. Pre každodenné používanie puzdro nevyhnutné nieje - plasty netrpia precitlivelosťou na poškrabanie.


FOTO - MILAN GIGEL

Dodávané štupľové slúchadlá ponúkajú dynamický zvuk a pokrytie širokej škály frekvencií. Poradia si s čistou reprodukciou výšok i dynamickými hutnými basmi. Aby bolo však ich nosenie praktickejšie, výrobca mohol použiť radšej "overneck" káblik, ktorý vám umožňuje zavesiť slúchadlá na krku ak ukončíte posluch.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak nosíte prehrávač v špeciálnom vrecku svojho vaku, môžete medzi slúchadlá a prehrávač zapojiť káblový diaľkový ovládač. Ten vám umožní ovládať reprodukciu bez toho, aby ste si museli dávať vak dolu. Tento doplnok ocenia i športovci a cyklisti.


FOTO - MILAN GIGEL

Konektor diaľkového vládača je rovnako ako v prípade slúchadiel pozlátený. To že ovládač nie je priamo integrovaný na slúchadlách umožňuje ich náhradu alternatívou. Za pochvalu stojí i to, že v hre je 3,5" jack konektor, ktorý vás nebude vo výbere slúchadiel obmedzovať.


FOTO - MILAN GIGEL

Spodná časť ovládača je vybavená štipcom pre jeho pohodlné ukotvenie na bundu, popruh vaku či iný odev. Vyhotovenie je dostatočne robustné, takže sa nemusíte obávať toho, že sa pri intenzívnom používaní štipec môže ulomiť.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnom paneli sa nachádza dvojica mikrospínačov pre ovládanie hlasitosti. V mestskej premávke a v kolektíve ide o jednu z najpoužívanejších funkcií. Veľké tlačidlá umožňujú pohodlné ovládanie "naslepo".


FOTO - MILAN GIGEL

Bočná strana ponúka trojicu tlačidiel pre riadenie reprodukcie. Možné je uskutočňovať posun medzi skladbami i priamo v nich. Spínače kladú dostatočný odpor, takže sa nemusíte obávať že sa budú samovoľne pod náporom zimného odevu stláčať.


FOTO - MILAN GIGEL

Vždy však máte možnosť využiť i posuvný prepínač HOLD pre ich zablokovanie. Kým zámok na tele prehrávača uzamkne iba jeho tlačidlá, zámok diaľkového ovládača ovplyvní iba tlačidlá na ňom umiestnené - a tak to má byť. Pre odovzdávanie povelov používa ovládač sieť rezistorov s rozdielnymi hodnotami. Každý zo spínačov uzavrie pri zatlačení obvod s iným rezistorom, podľa ktorého hodnoty prehrávač rozozná aký povel má vykonať - ide o jednoduché riešenie s takmer neobmedzenou životnosťou. V prípade poškodenia ovládača je možné jednoducho vyrobiť alternatívu.


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže k prehrávaču je možné pripojiť digitálny fotoaparát, USB kľúč, externý pevný disk alebo čítačku pamäťových kariet, nechýba ani rozširujúci periferiálny USB káblik. Pracovať je možné zo zariadeniami triedu USB Mass Storage, z ktorých je možné preberať súbory, alebo nahrávať súbory na ne bez použitia PC. V teréne si tak môžete prehrať skladby z iných prehrávačov, alebo používať prehrávač ako fotobanku.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby ste mohli prehrávač prepojiť s počítačom, vo výbave je druhý káblik pre dátovú komunikáciu. Pomocou neho je možné pehrávač po pripojení i nabíjať. To je praktické ak idete na cesty s notebookom a každý gram odľahčenia výbavy je cenný.


FOTO - MILAN GIGEL

V domácnosti však pravdepodobne použijete nabíjačku, ktorá zaisťuje rýchlejšie nabíjanie. Drobnou nevýhodou je, že výrobca všade používa komplikovaný systémový konektor. Ak sa nabíjačka poškodí, ťažko sa vám bude hľadať alternatíva a skončíte pri USB kábli.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak si však potrpíte na pohodlie, môžete do procesu nabíjania a komunikácie zapojiť i stolnú základňu. Tá vám umožní aj pripojenie externej reproduktorovej súpravy, či jednoduché zakomponovanie prehrávača do domácej audioaparatúry.


FOTO - MILAN GIGEL

Dvojica konektorov je umiestnená na zadnom paneli tak, aby káble prekážali čo najmenej. Kým pri iných prehrávačoch ide zväčša o voliteľný doplnok, tu vaša investícia kúpou krabice končí.


FOTO - MILAN GIGEL

Menu je pre prehľadnosť vybavené animovanými ikonami a funkcie s prevádzkovými režimmi sú zoskupené do logických skupín. I keď používateľské prostredie nie je lokalizované, človek si spraví rýchlo prehľad o funkciách a jazykovú bariéru prekoná prostredníctvom piktogramov.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač si poradí s komprimovaným audiom vo formátoch MP3, WMA, ASF a WAV, pričom nechýba ani podpora otvoreného štandardu Ogg Vorbis. Prehliadať je možné i fotografie vo formáte JPEG bez obmedzenia ich veľkosti a videá s príponou SVI, ktoré sú enkódované v nasledovnom formáte - MPEP4-SP,160X128,QCIF,15FR.


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaný stereofónny FM tuner sa vyznačuje pomerne slušnou citlivosťou a selektivitou, príjem je obzvlášť dobrý ak okrem slúchadiel pripojíte i diaľkový ovládač. V nastaveniach sú dostupné dva profily krokovania kanálov a nastavenie citlivosti pri automatickom vylaďovaní staníc. V slabo vykrytých regiónoch tak dokážete automaticky naladiť i slabšie stanice a naopak v prehustenom zašumenom prostredí naladíte iba vysielače s najsilnejším signálom. Automatické ladenie tak naberá zmysel.


FOTO - MILAN GIGEL

Súborový manažér pracuje s hierarchickou adresárovou štruktúrou, v rámci ktorej ukladá prehrávač i špeciálne odkazy na jednotlivé hudobné súbory a kolekcie. Dostupná je práca s playlistami i označovanie obľúbených položiek. Pri výrobe playlistov vám môže pomôcť softvérový balík, ktorý je súčasťou dodávky prehrávača.


FOTO - MILAN GIGEL

Habudovaný USB Host adaptér si poradí s väčšinou storage periférií s výnimkou optických mechaník. Pri pripojení digitálneho fotoaparátu alebo čítačky kariet si môžete do vnútornej pamäte pomocou súborového manažéra stiahnuť fotografie aby ste uvoľnili priestor na ďalšie snímanie, alebo si z USB kľúča môžete bez použitia PC nahrať ľubovoľné súbory pre ich neskoršie použitie.


FOTO - MILAN GIGEL

Zaujímavým rozptýlením sú na voľné chvíle hry, pričom predinštalovanú nájdete päticu titulov. 1,8" displej s rozlíšením 160x128 bodov poskytuje dostatok priestoru pre logické tituly. Ak cestujete, alebo chcete zabaviť neposedné deti, hry prídu vhod.


FOTO - MILAN GIGEL

Prispôsobiteľnosť prehrávača je vďaka bohatej palete meniteľných parametrov na skvelej úrovni. Meniť môžete farebné schémy, spôsob zobrazovania informácií na displeji, vlastnosti podsvietenia či zobrazovanie textov piesní, ktoré budú zaujímavým doplnkom pri prehrávaní hudobných súborov.


FOTO - MILAN GIGEL

Široké možnosti poskytuje i škála nastavení hudobnej reprodukcie. Používateľ má k dispozícii mechanizmy SRS a WOW ktoré je možné meniť parametricky, alebo si zvoliť niektorý z predkonfigurovaných profilov. Podobná situácia sa týka i 9 pásmového ekvalizéra, ktorý je vybavený sériou prednastavení a automatikou. Postupné zoslabovanie/zosilňovanie skladieb na ich začiatku a konci je samozrejmosťou.


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaný bol i pripomienkovač úloh, kalendár, funkcie uspania a aktuálny čas/dátum pre jednu časovú zónu.


FOTO - MILAN GIGEL

Z dostupnej záplavy jazykov a znakových sád si pravdepodobne okrem angličtiny nič iné nevyberiete. V nastaveniach si môžete navoliť alternatívnu rýchlosť prehrávania skladieb a USB rozhranie môžete vyčleniť pre nabíjanie alebo komunikáciu s PC. Informačný modul vám prezradí základné informácie o stave vášho prehrávača.


FOTO - MILAN GIGEL

Dáta sú v prehrávači uložené na 1,8" pevnom disku, ktorý je vybavený štandardizovaným ATA rozhraním. Keďže je disk pripojený pomocou odnímateľného konektora, v prípade jeho zlyhania či poškodenia nie je problém nainštalovať do prehrávača náhradu. Do úvahy pripadá i rozšírenie kapacity.


FOTO - MILAN GIGEL

V testovanom prehrávači bol osadený 20GB pevný disk Toshiba s 3.3V napájaním. Ten bol zapuzdrený do gumového rámu, ktorý minimalizuje otrasy a vibrácie.


FOTO - MILAN GIGEL

Pozornosti by nemal ujsť ani napájací Li-Ion akumulátor, ktorý je možné pomerne jednoducho vymeniť v prípade opotrebovania za druhý. Použiteľné sú ľubovoľné jednočlánkové Li-Ion/Li-Pol akumulátory, ktoré svojimi rozmermi zapadnú do vyhradeného priestoru. Akumulátor je k doske spojov pripojený káblovým setom, ktorý dáva voľnosť pri používateľských zásahoch a hľadaní alternatív.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač Samsung Yepp YH-J70 je možné hodnotiť ako technologicky prepracovaný osobný multimediálny prehrávač, ktorý podporuje širokú škálu formátov. Kvalita zvukového výstupu dosahuje brilantnej úrovne a prehrávač nesklame ani vtedy, ak zatúžite po vreckovom videu či fotogalérii. Ak patríte medzi vášnivých fotografov alebo zberateľov skladieb, v teréne vám podá pomocnú ruku zabudované USB rozhranie umožňujúce prenášať súbory i bez pomoci PC. Mobilnú zábavu dopĺňajú hry, prezerač textových súborov a FM tuner. Ak si k tomu všetkému pripočítate i kvalitné telo odolné voči škrabancom a štedrú výbavu, máte pred sebou prehrávač snov.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.yepp.co.kr/
Orientačná cena: 14 990 Sk

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Obchody už nechcú zbytočne vyhadzovať potraviny

Reťazce vyhadzujú tony potravín, mnohé končia v koši zbytočne.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.

Neprehliadnite tiež

Neandertálsky chlapec odhaľuje záhady pravekého detstva

Osemročný chlapec ešte nemal vyvinutý mozog, už robil dospelácku prácu.

OBJEKTÍV

Uhádnete, na čo sa pozeráte? Nikon ukázal najlepšie mikroskopické videá

Nikon siedmy raz vyhlásil víťazov o najlepšie mikro snímky.

Ničnerobenie a knihy. Desať najlepších spôsobov, ako si oddýchnete

Najväčšia štúdia o oddychu mala prekvapivé výsledky.

Najrýchlejší kábel zrýchli internetové prepojenie medzi Európou a Amerikou

Kábel rozloží riziko výpadkov pri katastrofách na východnom pobreží USA.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 3. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 4. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 5. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 6. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 10. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 1. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 2. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 3. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 4. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 5. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 6. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 7. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 8. Detské zúbky sú veda
 9. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 10. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 7 561
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 3 152
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 640
 4. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to) 2 627
 5. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 1 914
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 158
 7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 156
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 145
 9. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 982
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 932