Washington 12. januára (TASR) - Vedcom sa podarilo vytvoriť dosiaľ najdetailnejší portrét jednej z najbližších liahní nových hviezd - Veľkej hmloviny v Orióne. Na základe najnovších záberov Hubblovho vesmírneho teleskopu odhalili, že tento opticky veľmi pôsobivý vesmírny objekt je životom prekypujúcim miestom, plným rodiacich sa hviezd a rozsiahlych vesmírnych kaňonov plynu a prachu.
"Orión je prekypujúcim kotlom aktivity," uviedol americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vo vyhlásení, ktoré zverejnil spolu s najnovšími zábermi hmloviny na 207. zasadaní Americkej astronomickej spoločnosti.
Najnápadnejšími na fotografiách sú zrejme Trapezium - skupina štyroch mladých, jasných hviezd v centre hmloviny, ktoré tvoria žiarivé svetelné ostrovy, v ktorých okolí sa formujú tisíce nových hviezd. Na zábere vidno viac než 3000 hviezd rôznej veľkosti.
Hubblovmu teleskopu sa po prvý raz podarilo zachytiť aj mladé chladné objekty typu hnedý trpaslík. Ide o špecifické objekty, ktoré nie sú v pravom zmysle slova ani hviezdami, ani planétami, a ich presná definícia nie je dodnes jednoznačná. Hnedý trpaslík je príliš malý na to, aby mohol vo svojom jadre vznietiť termojadrové reakcie a spaľovať vodík, a preto ho nemožno považovať za hviezdu, je však zároveň príliš veľký na to, aby mohol byť považovaný za klasickú planétu.
Veľká hmlovina v Orióne je veľmi vhodným miestom na skúmanie procesu, akým vznikajú hviezdy, pretože je od nás vzdialená len 1500 svetelných rokov, čo je v astronomickom meradle okamih. Je to najbližší región masívne rodiacich sa hviezd v bezprostrednom vesmírnom okolí našej slnečnej sústavy. Z dohľadu nám zmizne asi za 100.000 rokov.
Hubblov vesmírny teleskop, prvý optický teleskop pracujúci priamo vo vesmíre, je v prevádzke od roku 1990.
Internet: http://hubblesite.org/news/2006/01.