EPSON EMP-TWD1: netradičné domáce kino typu všetko-v-jednom

Dokážete si predstaviť domáce kino, ktoré v jedinom boxe bez spleti káblov kombinuje DVD prehrávač, reproduktorovú sústavu a projektor? Epson s týmto riešením boduje na Japonskom trhu - odskúšali sme ho i my.

Domáce kino môže byť ako "instantná polievka". Vybalíte krabicu, zariadenie zapojíte do elektriny a môžete sa pustiť do sledovania. Inak tomu nie je ani v prípade zariadenia Epson EMP-TWD1. Nemusíte zápasiť zo žiadnymi káblami, návodmi ani technickými nástrahami. Stačí zasunúť DVD do mechaniky, stlačiť tlačidlo play na diaľkovom ovládači a vaša obývačka sa zmení na premiérové kino.


FOTO - MILAN GIGEL

EPSON EMP-TWD1 je robustné zariadenie konzervatívneho dizajnu, ktoré i napriek svojmu objemnému telu nie je vôbec ťažké, Kým cez deň môže byť inštalované v obývacej stene ako hudobný prehrávač, večer ho môžete preložiť na konferenčný stôl, aby ste ho premenili na domáci videoprojektor. S konštrukciou sa výrobca vysporiadal hravo. Čelný panel nesie osadenú optiku projektora. Na zadnom paneli je inštalovaný DVD prehrávač s displejom a stereofónne ozvučenie. Znamená to, že ak sa rozhodnete pre stabilné umiestnenie v interiéri, musíte počítať s tým, že "kino" poputuje do stredu miestnosti - iba tak budete mať prístup k dvierkam DVD prehrávača a súčasne bude objektív smerovať na projekčné plátno alebo stenu.


FOTO - MILAN GIGEL

Dominantou čelnej strany je širokouhlý objektív, ktorý je zárukou veľkej uhlopriečky obrazu i z krátkej vzdialenosti od projekčného plátna. Už z metra a pol dosiahnete širokouhlý obraz 16:9 s uhlopriečkou 60" (130x70 cm), z dva-a-pol metra 100" (220x120 cm) či z necelých štyroch metrov 150" (330x190 cm). Zaostrovanie je manuálne s jemným chodom, takže dokonalé zaostrenie obrazu je hračkou. Podmienkou však je, aby ste sa od steny nevzdialili viac ako 11 metrov. V prípade, že sa rozhodnete pre reprodukciu obrazu so stranovým pomerom 4:3, počítajte s tým že uhlopriečky budú menšie, resp. pre dosiahnutie rovnakej uhlopriečky budete musieť umiestniť projektor ďalej od steny. 150" uhlopriečku dosiahnete v takomto prípade až z 5 metrovej vzdialenosti. Výhodou je, že objektív je vybavený funkciou zoom. Veľkosť obrazu tak môžete regulovať v rozsahu +0 až +50% jednoduchým zazoomovaním objektívu.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre napájanie použil výrobca štandardizovaný trojpinový konektor vybavený mechanickým kolískovým vypínačom. Napájací zdroj je upravený pre napätia od 100 do 240V, takže pri migrácii z krajiny do krajiny stačí vymeniť napájací kábel za druhý, s vhodnou koncovkou. Typická spotreba dosahuje hranicu 220 wattov, v pohotovostnom režime môžete počítať s pomerne veľkým, 9 wattovým odberom.


FOTO - MILAN GIGEL

Výrobca sa snažil kompletnú kabeláž zosústrediť na jednu stranu projektora. Vedľa krytky infračerveného snímača a neprehliadnuteľného loga projekčnej technológie 3LCD nájdete výklopné dvierka, pod ktorými sú sústredené všetky konektory.


FOTO - MILAN GIGEL

Na strane vstupu sa nachádza dvojica RCA konektorov pre stereofónny zvuk. Video môžete z externého TV tuneru či iného zariadenia priviesť v jednozložkovej kompozitnej forme, alebo prostredníctvom dvojzložkového S-Video štandardu. Podporovaná je práca s normami PAL, NTSC i Secam. Kvalitnú trojzložkovú komponentnú kvalitu či nebodaj RGB vstup si nevychutnáte. Zabudnúť môžete i na možnosť pripojenia VGA výstupu vášho notebooku. Výrobca tak značne obmedzil kvalitu privádzaného signálu na priemernú konzumnú úroveň. Výstupné konektory slúžia na pripojenie voliteľného externého subwooferu či slúchadiel, alebo pripojenie externej reproduktorovej súpravy pomocou optického 6 kanálového výstupu.


FOTO - MILAN GIGEL

Nad objektívom sa nachádzajú ovládacie prvky pre riadenie svetelného toku. Dvojica páčok uľahčuje rotovanie zapustenými prstencami objektívu. Vonkajší prstenec slúži pre manuálne zaostrovanie obrazu, pomocou vnútorného pracujete so zoomom. Ak sa vám nepodarí projektor umiestniť do stredu projekčnej plochy, čo môže byť v malých miestnostiach problémom, môžete využiť funkciu posunu objektívu do strán. Tým bez mechanickej manipulácie s projektorom dokážete posúvať obraz nahor a nadol, či do strán. Rozsah posunu zodpovedá približne štvrtine šírky príslušnej strany. Ak objektív necieli kolmo na stenu, vzniká trapézoidné skreslenie obrazu. To je možné v pomerne širokom rozsahu eliminovať manuálnou korekciou dostupnou cez menu.


FOTO - MILAN GIGEL

Gumové nožičky projektora sú pevne osadené bez možnosti úpravy ich výšky. Výrobca od tejto štandardnej vymoženosti vzhľadom na možnosť výškového posunu objektívu upustil. To vás môže zamrzieť, ak sa rozhodnete umiestniť projektor nižšie ako 40 centimetrov nad podlahu. Vďaka intenzívnemu perforovaniu dna šasi a svetlej výške nôh je výmena tepla s okolím dostatočná, takže sa nemusíte báť hlučnosti zabudovanej ventilácie. Projektor je dostatočne tichý na to, aby ste ho mohli sledovať i v noci v malej obývačke.


FOTO - MILAN GIGEL

Ventilačná jednotka pre nútený obeh vzduchu je osadená na ľavej bočnici (pri pohľade na čelo s objektívom), a výrobca ju osadil prachovým filtrom. Otáčky ventilácie sú regulované tepelným senzorom a ani pri najvyššom jase sa nemusíte báť, že vám sledovanie bude znepríjemňovať nadmerná hlučnosť. Filter je pohodlne dostupný a používateľ má možnosť v domácnosti ho vyprať.


FOTO - MILAN GIGEL

Osadená ventilačná jednotka používa konštrukciu "blower", ktorá otvorom nasáva vzduch, aby ho vzduchovodom dopravila na miesto aktívneho chladenia. Možno práve usmernenie toku vzduchu plastovým obalom prispelo k tichej prevádzke.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadné hrany projektora vyčleňujú priestor pre zabudovanú stereofónnu súpravu. Jej výkon je 2x10 wattov, čo je dostatok pre ozvučenie miestnosti pri sledovaní filmu alebo posluchu hudby z audionosičov.


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudované reproduktory majú skvelú dynamiku a zvládajú pomerne slušne reprodukciu výšiek i hĺbok. Ak však túžite po zosilnení basových vibrácií, pomôcť si môžete externým subwooferom, ktorý je ponúkaný ako doplnkové príslušenstvo. Pre dokonalý priestorový zvuk si však budete musieť pomocou optického výstupu pripojiť vlastnú akustickú aparatúru. Vyhotovenie formátu všetko-v-jednom vždy so sebou prináša isté obmedzenia a limity.


FOTO - MILAN GIGEL

Pod nenápadnou krytkou sa skrýva servisný konektor a mikrospínač.


FOTO - MILAN GIGEL

V prípade, že má byť projektor osadený fixne v spoločenských miestnostiach a potrebné je zaistiť ho pred odcudzením, možné je použiť slot Kensington, ktorý je umiestnený v priestoroch zosilneného rámu. Na trhu je dostatok prílušenstva, od rôznych oceľových konzol, cez lanká s číselným kódom alebo zámkom až po alarmy.


FOTO - MILAN GIGEL

Chrbtová strana je osadená DVD prehrávačom JVC, ktorý dokáže spracovať média formátov DVD Video, Video CD, SVCD, Audio CD, CD-R/RW a DVD-R/RW so súbormi MP3, WMA a JPEG. Displej je iluminačný, s dobrou čitateľnosťou vo dne i v noci.


FOTO - MILAN GIGEL

Ovládacie tlačidlá sú pre jednoduchú dostupnosť osadené na vrchnej strane zariadenia. Mikrospínače s plastovými gombíkmi sú zapustené, aby nedoško k ich náhodnému zatlačeniu. Dostupné sú základné ovládacie funkcie, ktoré upravujú obrazovú a zvukovú reprodukciu, ako aj prehrávanie médií. Dostupná je i rýchla voľba vstupného média (externý zdroj signálu/DVD prehrávač) či tlačidlo pre voľbu prestávky, čo spôsobí 5 minútové zrušenie zvuku a reprodukcie s následným postupným prechodom do spánku, ak obsluha reprodukciu neobnoví. Samostatne je možné deaktivovať obraz, čo je praktické pri posluchu hudby.


FOTO - MILAN GIGEL

Omnoho širšie možnosti však poskytuje dodávaný infračervený ovládač, ktorý je osadený fluoreskujúcimi gumovými tlačidlami. Materiál dokáže cez deň akumulovať dostatok svetla, aby celú noc zaistil čitateľnosť potlače. Tlačidlá sú navrhnuté s ergonómiou, pričom číselnž rad je možné prepnúť na funkčný.


FOTO - MILAN GIGEL

Infračervená LEDka dokáže vyslať signál na vzdialenosť až 10 metrov, pričom projektor je na oboch stranách vybavený senzorom. Vďaka dostatočnej intenzite odrazu od stien nemusíte zamieriť ovládač na jednotku kina.


FOTO - MILAN GIGEL

Iluminačný displej poskytuje informácie o prehrávaní na úrovni ostatných prehrávačov na trhu. Svoje obľúbené skladby vrátane MP3 archívu tak môžete prehrávať i bez toho, aby ste museli aktivovať obrazový výstup projektora. Práve to mali vývojári za cieľ - vyvinúť multimediálny box, ktorý sám o sebe dokáže vykúzliť okolo seba zábavu.


FOTO - MILAN GIGEL

Projekciu zaisťuje technológia 3LCD, ktorá v jedinom momente na stenu reprodukuje všetky namiešané farby. Keďže obraz nebliká a nevyužíva zotrvačnosť ľudského oka, oči netrpia ani pri dlhom sledovaní únavou. Farebnosť a jas je možné regulovať prepínaním režimov Dynamic/Living Room/Theatre/Theatre Black, ktoré sú optimalizované pre rôzne svetelnosti okolitého prostredia. Nasvecovanie zabezpečuje 135W UHE lampa, ktorá zaisťuje výsledný jas na hranici 1200 ANSI Lumens. Technológia použitého projekčného displeja dosahuje kontrast 1000:1

Projekčný polysilikónový TFT displej s aktívnou maticou má šírku 0,55" a jeho rozlíšenie je 854x480 bodov. Pre každú farebnú zložku je v systéme osadený rovnaký prvok, pričom základné farby sa pred projekciou objektívom zmiešajú. Rozlíšenie naznačuje že ide o širokouhlý projektor formátu 16:9, ktorý dosahuje obraz 4:3 obložením obrazu dvoma "čiernymi pásmi" na bokoch. Ak obraz zo zdroja nie je širokouhlý, je možné deformovať ho na plný formát.


FOTO - MILAN GIGEL

Menu zabezpečujúce projekciu je pomerne skromné a nezaťažuje používateľa zbytočnými parametrami. Dostupné sú korekcie jasu, kontrastu, farebnosti a softvérového zvyšovania kontrastu, získate prehľad o prevádzkových hodinách lampy, alebo môžete aktivovať režim prevázdky vo vysokých nadmorských výškach. Jednotlivé nastavenia sa cyklicky striedajú pri aktivácii tlačidlom, časový limit na zmenu je pomerne krátky.


FOTO - MILAN GIGEL

Menu pre nastavenie DVD prehrávača je rovnako strohé vďaka tomu, že drvivá väčšina funkcií je priamo dostupná na diaľkovom ovládači. Lokalizáciu neočakávajte, predvoľbu slovenských zvukových stôp či titulkov v menu nájdete.


FOTO - MILAN GIGEL

Domáce kino EMP-TWD1 je možné hodnotiť ako všestranného spoločníka do domácnosti, ktorý poteší tichým chodom, veľkou uhlopriečkou kvalitného obrazu a pomerne dobrým ozvučením. Ak si k nemu dokúpite externý TV tuner, môžete začať viesť život konzumného diváka. Výrobca sa evidentne nesnažil o to, aby vyrobil špičkové zariadenie so špičkovými parametrami. Strednej konzumnej triede zodpovedá obmedzenie kvality externých vstupov, absencia podpory alternatívnych komprimovaných formátov videa i audia alebo chýbajúci tuner TV a FM vysielania. To však neznamená že by bola kvalita obrazu či zvuku kompromisom - práve naopak. Epson EMP-TWD1 je zariadenie určené pre náročnejšieho diváka, ktorý sa v technike nevyzná. Stačí vybaliť a spustiť - žiadne káble, žiadne technické komplikácie, žiadne špecialitky. Možno práve tieto prednosti učarili používateľom v Japonsku, kde je toto zariadenie minuloročným trhákom.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.epson.sk/product/imaging/epson_emp-twd1/index.htm
Orientačná cena: 47990 Sk bez DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Vkladné knižky kedysi využívala mafia. Aké sú lepšie investície

Čo urobiť s veľkou sumou našetrených peňazí a čo robiť, ak si chcem šetriť každý mesiac po troche? Denník SME sa pokúsil objasniť niektoré známejšie druhy sporenia.

EKONOMIKA

Firma, ktorej zadržali kamióny: Hľadáte problém tam, kde nie je

North Sea Express je podozrivá z vykorisťovania.

Neprehliadnite tiež

Zlyhávajúcemu srdcu môže s pumpovaním krvi pomôcť robot

Pokusy prebehli na tlčúcich srdciach prasiat.

Na Zemi strácame tmavú noc. Svetelný smog je stále jasnejší

Umelé svetlo je každým rokom jasnejšie a rozšírenejšie.

OBJEKTÍV

Aj veľryby majú svoj peeling. Používajú skaly na morskom dne

Morských biológov zaujala zvláštna škvrnitá pokožka jednej veľryby.

Facebook ukáže užívateľom, či sledovali ruskú propagandu

Sociálna sieť najíma viac posudzovateľov reklamy.

Počítače čítajú maliarsky rukopis, odlíšia originál od repliky

Počítačová analýza môže identifikovať neznáme diela, rozumie jednotlivým ťahom štetca.

Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 4. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 5. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 6. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 8. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 9. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 10. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 1. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 2. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 3. Exkurzia študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 4. Prichádza Black Friday, jazdenku môžete mať so zľavou 2000 eur
 5. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 6. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 8. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 9. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 10. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 1. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 16 105
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 8 509
 3. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 4 625
 4. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 3 774
 5. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 3 098
 6. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek 1 990
 7. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások 1 801
 8. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť 1 733
 9. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba 1 713
 10. Moskva alebo Petrohrad? 1 274