Soul Calibur III - raj pre bojovníkov

Konzola je pre bojové hry najlepšou platformou, o čom sa môžeme presviedčať už roky. Okrem Tekkenu žiari na tróne i rýchla smažba v podobe Soulcaliburu a práve ten sme sa dnes rozhodli pre vás rozpitvať.

Pokračovania, nech už ide o akékoľvek, sú mnohokrát zneužívané a predstavujú snahy tvorcov vyžmýkať ťažko zarobené peniaze z dobre známych mien. Zároveň sa však tešia veľkej obľube v radách hráčov, pretože obzvlášť v prípade svetlých výnimiek sa im dostáva do rúk behom krátkeho obdobia nová herná perla. I preto sa teraz môžeme tešiť oproti ére PS One nie jednému, ale rovno dvom Metal Gear-om a namiesto jedného Sillent Hill-u dokonca trom. Ohlásenie Soul Calibur 3 pre terajšiu generáciu konzol som už preto bral s určitou samozrejmosťou. Zaskočila ma len exkluzivita pre PlayStation 2, prečo sa Namco rozhodlo učiniť tento krok, keď druhé pokračovanie zaznamenalo najväčší úspech spomedzi všetkých troch konzol na hernej kocke od Nintenda? Každý si však ľahko domyslí odkiaľ fúka vietor a navyše pre Slováka je to tak aj lepšie.

Soul Calibur 3 je aj napriek numerickému označeniu už štvrtým pokračovaním. Korene série siahajú k PS One, kde v roku 1996 uzrela svetlo sveta hra s názvom Soul Edge, ktorú nanešťastie zatienil vtedy ešte skutočný kráľ železnej pästi, Tekken. Prvý ozajstný úspech zožala séria o tri roky neskôr (pravda nie na Slovensku) exkluzívne na konzole Dreamcast. Od tohto momentu sme svedkami nezvyčajného javu, prinajmenšom v súvislosti s herným biznisom, kedy každé nové pokračovanie prináša stále viac a viac pozitívnych zmien. V dnešnej dobe je Soul Calibur považovaný za najlepšiu bojovú sériu v histórií videohier.

Príbehová zložka v bojovkách nikdy nehrala veľkú rolu, autori sa však rozhodli dotiahnuť SC 3 k dokonalosti aj v tomto smere. No rovnako rýchlo ako zlepšenia si všimnete i prvé nedostatky. Príbeh stojí a padá v jadre zápletky, ktorá sa odvíja okolo meča s názvom Soul Edge. Cieľom kladných hrdinov je povestný meč zničiť, zatiaľ čo záporáci ho chcú spolu s jeho mocou získať. Potvrdením vašej obľúbenej postavy sa pred začatím módu Tales of Souls a počas neho dočítate o jej bohatej minulosti. Písaného textu nie je ani zďaleka málo a tak sa pravdepodobne sami prichytíte po niekoľkých minútach ako sa ho snažíte čo najrýchlejšie potvrdiť. K lepšiemu sa našťastie zmenil aspoň záver, kde na rozdiel od predchodcu nesledujete len galériu obrázkov, ale animácie odohrávajúce sa v engine hry. Nový mód s názvom Chronicles of Sword, obsahuje samostatný príbeh, nenadväzujúci ani na jeden z doposiaľ vydaných SC. Žiaľ rovnako ako v Tales of Souls je zápletka len akýmsi pozadím, ponúkajúcim vám aspoň aké také vysvetlenia prečo sa to všetko odohráva. 

GRAFIKA 9 / 10
Pred troma rokmi, v čase keď som bol udivený z grafického kabátu Soul Calibur 2, ma vôbec nenapadlo, že nové pokračovanie môže priniesť ešte výraznejšie zmeny. O to viac som bol po prvom zasunutí disku prekvapený. Hru otvára nádherne dlhá FMV, v ktorej sa v plnej kráse predstavia hlavné postavy hry. Krátko na to som spustil prvý súboj a s údivom som sledoval animáciu zachytávajúcu bojovú arénu. Práve na nich je vari najviac vidieť pokrok. Už to nie sú iba mŕtve prostredia, ale arény plné života. Uvidíte vodné mlyny z ktorých vietor zanáša vodu priamo k vám, letiace meteority, padajúce lupienky z kvitnúcich stromov, či loď uprostred rozbúreného mora v búrke.

O triedu lepšie sú na tom aj samotní bojovníci a ich oblečenia. Množstvo drobných doplnkov a maličkých detailov, ktoré si až časom všimnete jednoducho vyrazia dych (beriem do úvahy platformu). Ak sa vám moje rozplývanie nad technickým spracovaním po zhliadnutí obrázkov zdá neopodstatnené, odporúčam navštíviť najbližší obchod, kde si SC 3 nechajte predviesť. Sami mi potom dáte za pravdu, že tretie pokračovanie je na vrchole piedestálu najkrajšie vyzerajúcich hier. Nič však nie je dokonalé a tak aj v tomto prípade môžeme nájsť chybičku krásy. Pri tvorbe vlastnej postavy budete svedkami nepekných momentov vstupovania vlasov do oblečenia a naopak.

INTERFACE 9 / 10
Soul Calibur 2 sa mohol popýšiť bohatým výberom možností a tretie pokračovanie nie je žiadnou výnimkou. Nádherne urobené menu ponúka štyri základné možnosti (options, obchod, hru pre viacerých hráčov a klasický Single Player). Konkrétne módy ako aj voľby nájdete až po potvrdení niektorej z nich. V pozmenenom menu si ako prvé všimnete (teda ak máte nejaké skúsenosti s predošlým dielom) neprítomnosť Weapon Master, ktorý bol nahradený módom Tales of Souls. Novými prírastkami sú Chronicles of Sword, World Competition, Character Creation, kde si môžete buď upraviť už existujúcu postavu, alebo vytvoriť úplne novú a nakoniec Soul Arena, ktorá sa vetví na quick play a misie. Chýbať nesmie tréning a múzeum. V obchode nájdete tri rôzne miestnosti, so zbraňami, brnením a predmetmi. V každom vás obslúži iná, musím podotknúť, že nadmieru prírodou obdarená, predavačka.

HRATEĽNOSŤ 9 / 10
Ovládanie bojovníkov a animácie techník predstavujú niečo v čom je Soul Calibur skutočne na míle vzdialený pred konkurenciou. Hra ponúka na výber viac než tridsať postáv a ak si k tomu pripočítate množstvo zbraní a bojových štýlov, dostane jasného favorita na poli bojoviek. Spravidla stále platí, že zatiaľ čo silní bojovníci rozdávajú silné rany, slabší sú zase o mnoho rýchlejší. Atribúty postáv boli znovu upravené a prispôsobené, mnoho z “lacných“ úderov či kopancov bolo zmenených alebo oslabených. Prekvapujúca je zmena niektorých základných techník, čo v prípade bojových hier nie je vôbec zvykom. Hráči znalí predošlých dielov sa po stlačení série tlačidiel dočkajú inej variácie komba. Našťastie postačí krátky tréning a zakrátko sa znovu zžijete s obľúbenou postavou. 

Rozširovať domnienku, že Soul Calibur 3 je z hľadiska ovládania dokonalý, nemá zmysel. Podobné vyhlásenia sprevádzajú príchod každej novej bojovky, no je to iba mlátenie prázdnej slamy. Zatiaľ neexistuje bojovka, v ktorej by rovnako ako v skutočnom živote mal zakaždým navrch len profesionál. Nedávna správa ktorá preletela hernými webmi, že slepý chlapec poráža v SC 2 aj ostrieľaných hráčov, je toho dôkazom. Sám som vyskúšal jeden z úbohých trikov, pri ktorom som si náhodne vybral bojovníka a porazil súpera rýchlym a stále tým istým úderom.

Žáner bojovka sa predáva obzvlášť kvôli hre pre viacerých hráčov, v SC 3 si však aj samotári prídu na svoje. Zárukou dlhotrvajúcej zábavy sú nové módy, možnosti a hlavne hŕba bonusov. Tales of Souls je v samej podstate arkáda, zvolíte si postavu a putuje po mapke, kde sa čas od času dostaví možnosť vybrať si z dvoch variant nasledujúceho postupu. To síce do určitej miery ovplyvní nasledujúci priebeh, no v konečnom dôsledku skončíte tam, kde aj s inými bojovníkmi. Ak sa tohto módu dostatočne nabažíte, môžete sa preorientovať na Chronicles of Sword. Ide o kombináciu stratégie a bojovky. Základom je vytvorenie vlastného hrdinu, s ktorým sa vrhnete na nepriateľské armády. Následne si tak zdokonalíte bojovníkov a odomknete všakovaké bonusy do iných módov. Cieľom minihry je dobytie nepriateľskej pevnosti. Prehrať môžete viacerými spôsobmi, najbežnejším je zničenie vašej pevnosti. Súboje môžete prenechať buď na vašom bojovníkovi, kde nad ním prevezme kontrolu PS 2, pričom jeho počínanie bude závisieť od jeho levelu, alebo sa ovládania zhostíte sami. Minihra je vskutku podarená, frustráciu spôsobuje len obrazovka s nápisom loading a pomalý pohyb jednotiek.

MULTIPLAYER 9 / 10
Niekoľkých zmien sa dočkal aj samotný verzus. Štandardná hra pre viacerých hráčov, kde dominuje rýchla voľba bojovníka, ostala neporušená. Pribudlo VS Competition, kde si spolu s kamarátmi môžete zahrať takzvaného pavúka. Len okrajovo - pre tých, ktorí nevedia o čom je reč. Ide o sadu súbojov, z ktorých postúpi vždy iba jeden víťaz, ten sa následne stretáva s ostatnými, až nakoniec ostanú len dvaja. Druhou možnosťou je bojovať proti každému, finálny status potom ukáže kto koľkokrát vyhral a prehral, na základe toho sa určí víťaz.

ZVUKOVÉ EFEKTY 9 / 10
Údery, kopance, praskanie biča, sekier, mečov, palíc, nožov a všakovakého iného ostrého náradia na aké si len spomeniete znie úžasne. Ak sa na chvíľu zastavíte, počujete zurčať potôčik alebo šum vetra. Výber dabérov pre postavy nedopadol najhoršie, no aj tak si myslím, že sa nájdu jedinci, ktorým bude prekážať, pre tých mám dobrú správu, hra obsahuje aj pôvodný japonský dabing, ku ktorému si potom môžete dopasovať anglické titulky.

HUDBA 9 / 10
Hudba je rovnako dobrá ako v prípade predošlých dielov série, žiaľ nejde o nič výrazné, čo by ste si ľahko zapamätali. Mení sa v závislosti na zvolenej aréne a tak pocit znechutenia z večného opakovania nemá šancu, v skutočnosti už ale hovoríme o nastolenom štandarde. Certifikát THX už ale štandardom pri hrách nie je a tak sa hráči s potrebnou zostavou majú načo tešiť.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 9 / 10
Už vyššie ste sa mohli dočítať o rozsiahlom množstve módov, pričom každý z nich má v sebe riadnu dávku príťažlivosti, takže herná doba sa šplhá nad desiatky hodín. Môžete sa predierať príbehom s každou postavičkou, trénovať, dosahovať stále lepšie a lepšie výsledky v spojení so stratégiou. Zaručujem vám, že ak by ste chceli Soul Calibur 3 len stroho prejsť a neodhaľovať jeho taje a užívať si šarvátky, máte postarané o zábavu na mnoho-premnoho hodín.

Oproti predošlému dielu prešiel zlepšením i systém bránenia alebo ak chcete blokovania, ktorý sa rozšíril na dolné a horné krytie. Navyše môžete z obrany prejsť efektné do útoku, čo len zvyšuje napínavosť súbojov, pričom mnohé sa končia až neskutočne tesne. Na súbojový systém si však musíte zvyknúť a práve k tomuto účelu slúži tréning, kde si preberiete všetky vychytávky, naučíte sa ich používať a adekvátne reagovať na súperovu stratégiu. Hoci sa nezaujatému pozorovateľovi môže zdať, že ide len o obyčajné a tupé mlátenie, pri vyspelejších súperoch treba trochu zapracovať - teda ak si hru nechcete pokaziť spomínaným osvedčeným bušením do jedného tlačidla.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 9 / 10
Kvalitne spracovaná a dobre vyvážená bojovka by mala byť základom každej konzoly. PlayStation 2 má takýchto kúskov hneď niekoľko. Tajomstvo úspechu Soul Calibur 3 tkvie v mimoriadnom zážitku pre zmysly. Rýchla akcia, plná zvratov a nádhernej grafiky v kombinácii s množstvom bonusov predstavuje zaručenú zábavu na dlhé hodiny. Lepšiu bojovku na PlayStation 2 by ste len márne hľadali.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Tech

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.

Neprehliadnite tiež

Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky

Kde sa dvaja bijú, tablet víťazí.

Ilustračné foto.

V noci ste mohli vidieť posledný supermesiac roka

Budúci rok uvidíme štyri supermesiace.

Vybrali sme najlepší mobil do 400 eur (jar 2019)

Dobrý smartfón nemusí byť drahý.

Podcast Zoom

Zoom: Vedci ukázali, aká strava vám pomôže pri športovaní

Týždenný podcast zo sveta vedy.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 2. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 3. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 4. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 5. Investment Advisory Guide for Slovakia
 6. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross!
 7. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka
 8. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019
 9. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov
 10. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali
 1. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 2. Recenze youtubera JeezyJ: jak dopadla autokamera Mio MiVue 785 ?
 3. Burza pracovných príležitostí opäť na Stavebnej fakulte STU
 4. Počet ochorení na rakovinu stále stúpa. Nepodceňujte prevenciu
 5. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 6. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 7. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou
 8. Slávnostná inaugurácia rektora a dekanov fakúlt EU v Bratislave
 9. Investment Advisory Guide for Slovakia
 10. Ako naučiť vaše deti správne zaobchádzať s peniazmi?
 1. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka 26 963
 2. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 22 788
 3. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov 19 978
 4. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019 13 166
 5. Prievidzská firma je malý zázrak. Uznáva ju americké letectvo 12 583
 6. Netradičná dovolenka? Plavba Stredomorím aj s letenkami v cene 10 569
 7. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov 9 904
 8. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali 7 520
 9. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov 7 300
 10. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky 5 888