SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Soul Calibur III - raj pre bojovníkov

Konzola je pre bojové hry najlepšou platformou, o čom sa môžeme presviedčať už roky. Okrem Tekkenu žiari na tróne i rýchla smažba v podobe Soulcaliburu a práve ten sme sa dnes rozhodli pre vás rozpitvať.

Pokračovania, nech už ide o akékoľvek, sú mnohokrát zneužívané a predstavujú snahy tvorcov vyžmýkať ťažko zarobené peniaze z dobre známych mien. Zároveň sa však tešia veľkej obľube v radách hráčov, pretože obzvlášť v prípade svetlých výnimiek sa im dostáva do rúk behom krátkeho obdobia nová herná perla. I preto sa teraz môžeme tešiť oproti ére PS One nie jednému, ale rovno dvom Metal Gear-om a namiesto jedného Sillent Hill-u dokonca trom. Ohlásenie Soul Calibur 3 pre terajšiu generáciu konzol som už preto bral s určitou samozrejmosťou. Zaskočila ma len exkluzivita pre PlayStation 2, prečo sa Namco rozhodlo učiniť tento krok, keď druhé pokračovanie zaznamenalo najväčší úspech spomedzi všetkých troch konzol na hernej kocke od Nintenda? Každý si však ľahko domyslí odkiaľ fúka vietor a navyše pre Slováka je to tak aj lepšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Soul Calibur 3 je aj napriek numerickému označeniu už štvrtým pokračovaním. Korene série siahajú k PS One, kde v roku 1996 uzrela svetlo sveta hra s názvom Soul Edge, ktorú nanešťastie zatienil vtedy ešte skutočný kráľ železnej pästi, Tekken. Prvý ozajstný úspech zožala séria o tri roky neskôr (pravda nie na Slovensku) exkluzívne na konzole Dreamcast. Od tohto momentu sme svedkami nezvyčajného javu, prinajmenšom v súvislosti s herným biznisom, kedy každé nové pokračovanie prináša stále viac a viac pozitívnych zmien. V dnešnej dobe je Soul Calibur považovaný za najlepšiu bojovú sériu v histórií videohier.

Príbehová zložka v bojovkách nikdy nehrala veľkú rolu, autori sa však rozhodli dotiahnuť SC 3 k dokonalosti aj v tomto smere. No rovnako rýchlo ako zlepšenia si všimnete i prvé nedostatky. Príbeh stojí a padá v jadre zápletky, ktorá sa odvíja okolo meča s názvom Soul Edge. Cieľom kladných hrdinov je povestný meč zničiť, zatiaľ čo záporáci ho chcú spolu s jeho mocou získať. Potvrdením vašej obľúbenej postavy sa pred začatím módu Tales of Souls a počas neho dočítate o jej bohatej minulosti. Písaného textu nie je ani zďaleka málo a tak sa pravdepodobne sami prichytíte po niekoľkých minútach ako sa ho snažíte čo najrýchlejšie potvrdiť. K lepšiemu sa našťastie zmenil aspoň záver, kde na rozdiel od predchodcu nesledujete len galériu obrázkov, ale animácie odohrávajúce sa v engine hry. Nový mód s názvom Chronicles of Sword, obsahuje samostatný príbeh, nenadväzujúci ani na jeden z doposiaľ vydaných SC. Žiaľ rovnako ako v Tales of Souls je zápletka len akýmsi pozadím, ponúkajúcim vám aspoň aké také vysvetlenia prečo sa to všetko odohráva. 

Skryť Vypnúť reklamu

GRAFIKA 9 / 10
Pred troma rokmi, v čase keď som bol udivený z grafického kabátu Soul Calibur 2, ma vôbec nenapadlo, že nové pokračovanie môže priniesť ešte výraznejšie zmeny. O to viac som bol po prvom zasunutí disku prekvapený. Hru otvára nádherne dlhá FMV, v ktorej sa v plnej kráse predstavia hlavné postavy hry. Krátko na to som spustil prvý súboj a s údivom som sledoval animáciu zachytávajúcu bojovú arénu. Práve na nich je vari najviac vidieť pokrok. Už to nie sú iba mŕtve prostredia, ale arény plné života. Uvidíte vodné mlyny z ktorých vietor zanáša vodu priamo k vám, letiace meteority, padajúce lupienky z kvitnúcich stromov, či loď uprostred rozbúreného mora v búrke.

O triedu lepšie sú na tom aj samotní bojovníci a ich oblečenia. Množstvo drobných doplnkov a maličkých detailov, ktoré si až časom všimnete jednoducho vyrazia dych (beriem do úvahy platformu). Ak sa vám moje rozplývanie nad technickým spracovaním po zhliadnutí obrázkov zdá neopodstatnené, odporúčam navštíviť najbližší obchod, kde si SC 3 nechajte predviesť. Sami mi potom dáte za pravdu, že tretie pokračovanie je na vrchole piedestálu najkrajšie vyzerajúcich hier. Nič však nie je dokonalé a tak aj v tomto prípade môžeme nájsť chybičku krásy. Pri tvorbe vlastnej postavy budete svedkami nepekných momentov vstupovania vlasov do oblečenia a naopak.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 9 / 10
Soul Calibur 2 sa mohol popýšiť bohatým výberom možností a tretie pokračovanie nie je žiadnou výnimkou. Nádherne urobené menu ponúka štyri základné možnosti (options, obchod, hru pre viacerých hráčov a klasický Single Player). Konkrétne módy ako aj voľby nájdete až po potvrdení niektorej z nich. V pozmenenom menu si ako prvé všimnete (teda ak máte nejaké skúsenosti s predošlým dielom) neprítomnosť Weapon Master, ktorý bol nahradený módom Tales of Souls. Novými prírastkami sú Chronicles of Sword, World Competition, Character Creation, kde si môžete buď upraviť už existujúcu postavu, alebo vytvoriť úplne novú a nakoniec Soul Arena, ktorá sa vetví na quick play a misie. Chýbať nesmie tréning a múzeum. V obchode nájdete tri rôzne miestnosti, so zbraňami, brnením a predmetmi. V každom vás obslúži iná, musím podotknúť, že nadmieru prírodou obdarená, predavačka.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 9 / 10
Ovládanie bojovníkov a animácie techník predstavujú niečo v čom je Soul Calibur skutočne na míle vzdialený pred konkurenciou. Hra ponúka na výber viac než tridsať postáv a ak si k tomu pripočítate množstvo zbraní a bojových štýlov, dostane jasného favorita na poli bojoviek. Spravidla stále platí, že zatiaľ čo silní bojovníci rozdávajú silné rany, slabší sú zase o mnoho rýchlejší. Atribúty postáv boli znovu upravené a prispôsobené, mnoho z “lacných“ úderov či kopancov bolo zmenených alebo oslabených. Prekvapujúca je zmena niektorých základných techník, čo v prípade bojových hier nie je vôbec zvykom. Hráči znalí predošlých dielov sa po stlačení série tlačidiel dočkajú inej variácie komba. Našťastie postačí krátky tréning a zakrátko sa znovu zžijete s obľúbenou postavou. 

Skryť Vypnúť reklamu

Rozširovať domnienku, že Soul Calibur 3 je z hľadiska ovládania dokonalý, nemá zmysel. Podobné vyhlásenia sprevádzajú príchod každej novej bojovky, no je to iba mlátenie prázdnej slamy. Zatiaľ neexistuje bojovka, v ktorej by rovnako ako v skutočnom živote mal zakaždým navrch len profesionál. Nedávna správa ktorá preletela hernými webmi, že slepý chlapec poráža v SC 2 aj ostrieľaných hráčov, je toho dôkazom. Sám som vyskúšal jeden z úbohých trikov, pri ktorom som si náhodne vybral bojovníka a porazil súpera rýchlym a stále tým istým úderom.

Žáner bojovka sa predáva obzvlášť kvôli hre pre viacerých hráčov, v SC 3 si však aj samotári prídu na svoje. Zárukou dlhotrvajúcej zábavy sú nové módy, možnosti a hlavne hŕba bonusov. Tales of Souls je v samej podstate arkáda, zvolíte si postavu a putuje po mapke, kde sa čas od času dostaví možnosť vybrať si z dvoch variant nasledujúceho postupu. To síce do určitej miery ovplyvní nasledujúci priebeh, no v konečnom dôsledku skončíte tam, kde aj s inými bojovníkmi. Ak sa tohto módu dostatočne nabažíte, môžete sa preorientovať na Chronicles of Sword. Ide o kombináciu stratégie a bojovky. Základom je vytvorenie vlastného hrdinu, s ktorým sa vrhnete na nepriateľské armády. Následne si tak zdokonalíte bojovníkov a odomknete všakovaké bonusy do iných módov. Cieľom minihry je dobytie nepriateľskej pevnosti. Prehrať môžete viacerými spôsobmi, najbežnejším je zničenie vašej pevnosti. Súboje môžete prenechať buď na vašom bojovníkovi, kde nad ním prevezme kontrolu PS 2, pričom jeho počínanie bude závisieť od jeho levelu, alebo sa ovládania zhostíte sami. Minihra je vskutku podarená, frustráciu spôsobuje len obrazovka s nápisom loading a pomalý pohyb jednotiek.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER 9 / 10
Niekoľkých zmien sa dočkal aj samotný verzus. Štandardná hra pre viacerých hráčov, kde dominuje rýchla voľba bojovníka, ostala neporušená. Pribudlo VS Competition, kde si spolu s kamarátmi môžete zahrať takzvaného pavúka. Len okrajovo - pre tých, ktorí nevedia o čom je reč. Ide o sadu súbojov, z ktorých postúpi vždy iba jeden víťaz, ten sa následne stretáva s ostatnými, až nakoniec ostanú len dvaja. Druhou možnosťou je bojovať proti každému, finálny status potom ukáže kto koľkokrát vyhral a prehral, na základe toho sa určí víťaz.

ZVUKOVÉ EFEKTY 9 / 10
Údery, kopance, praskanie biča, sekier, mečov, palíc, nožov a všakovakého iného ostrého náradia na aké si len spomeniete znie úžasne. Ak sa na chvíľu zastavíte, počujete zurčať potôčik alebo šum vetra. Výber dabérov pre postavy nedopadol najhoršie, no aj tak si myslím, že sa nájdu jedinci, ktorým bude prekážať, pre tých mám dobrú správu, hra obsahuje aj pôvodný japonský dabing, ku ktorému si potom môžete dopasovať anglické titulky.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 9 / 10
Hudba je rovnako dobrá ako v prípade predošlých dielov série, žiaľ nejde o nič výrazné, čo by ste si ľahko zapamätali. Mení sa v závislosti na zvolenej aréne a tak pocit znechutenia z večného opakovania nemá šancu, v skutočnosti už ale hovoríme o nastolenom štandarde. Certifikát THX už ale štandardom pri hrách nie je a tak sa hráči s potrebnou zostavou majú načo tešiť.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 9 / 10
Už vyššie ste sa mohli dočítať o rozsiahlom množstve módov, pričom každý z nich má v sebe riadnu dávku príťažlivosti, takže herná doba sa šplhá nad desiatky hodín. Môžete sa predierať príbehom s každou postavičkou, trénovať, dosahovať stále lepšie a lepšie výsledky v spojení so stratégiou. Zaručujem vám, že ak by ste chceli Soul Calibur 3 len stroho prejsť a neodhaľovať jeho taje a užívať si šarvátky, máte postarané o zábavu na mnoho-premnoho hodín.

Skryť Vypnúť reklamu

Oproti predošlému dielu prešiel zlepšením i systém bránenia alebo ak chcete blokovania, ktorý sa rozšíril na dolné a horné krytie. Navyše môžete z obrany prejsť efektné do útoku, čo len zvyšuje napínavosť súbojov, pričom mnohé sa končia až neskutočne tesne. Na súbojový systém si však musíte zvyknúť a práve k tomuto účelu slúži tréning, kde si preberiete všetky vychytávky, naučíte sa ich používať a adekvátne reagovať na súperovu stratégiu. Hoci sa nezaujatému pozorovateľovi môže zdať, že ide len o obyčajné a tupé mlátenie, pri vyspelejších súperoch treba trochu zapracovať - teda ak si hru nechcete pokaziť spomínaným osvedčeným bušením do jedného tlačidla.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 9 / 10
Kvalitne spracovaná a dobre vyvážená bojovka by mala byť základom každej konzoly. PlayStation 2 má takýchto kúskov hneď niekoľko. Tajomstvo úspechu Soul Calibur 3 tkvie v mimoriadnom zážitku pre zmysly. Rýchla akcia, plná zvratov a nádhernej grafiky v kombinácii s množstvom bonusov predstavuje zaručenú zábavu na dlhé hodiny. Lepšiu bojovku na PlayStation 2 by ste len márne hľadali.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Školy sa od pondelka neotvoria, už nie je čas, hovorí Gröhling (minúta po minúte)

Na Slovensku odhalili PCR testy 1811 nových prípadov. Pribudlo aj 23 úmrtí.

	
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling počas príchodu na rokovanie 54. schôdze vlády SR. Bratislava, 25. november 2020.
AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Pod Babišom sa rok pred voľbami prvýkrát kýve stolička

Vystrieda magnáta Pirát?

Líder Pirátov Ivan Bartoš.
Meghan Markleová
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Na vakcínu sa musíme pripraviť, armáda nás nevytrhne

Predvedené chaosy varujú pred ilúziami a optimizmom.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Aká je najvyššia možná teplota?

Čo je to maximálne teplo vo vesmíre.

Podcast Zoom

Zoom: Koronavírus zmutoval, je nebezpečnejší?

Podcastový prehľad noviniek z vedy.

Charles Darwin. Portrét z roku 1868.
Podcast Zoom špeciál

Zoom: Sú výsledky, ktorých správnosť nevieme overiť

Rozhovor s fyzikmi Máriom Zimanom a Danielom Nagajom.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 3. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 4. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 5. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 6. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 7. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 8. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 9. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 27 302
 2. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 13 452
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 261
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 732
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 869
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 565
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 417
 8. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 383
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 210
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 162