![]() FOTO |
Tím Andrewa Shieldsa z Európskeho výskumného strediska firmy Toshiba v Cambridge (Veľká Británia) pravdepodobne dosiahol vyžarovanie párov kvantovo prepletených fotónov z drobných útvarov bežného polovodiča arzenidu india. Dôležité pre kvantovú informatiku.
Kijotomo Ičiki z Národného astronomického observatória (Japonsko) s kolegami dospel k záveru, že "semienka" veľkoškálových magnetických polí skupín i jednotlivých galaxií sa vyvinuli z elektrických prúdov vo veľmi skorom vesmíre, pred utvorením prvých atómov.
Tím Allegry LeGrandeovej z NASA (USA) podporil názor, že veľké ochladenie pred 8200 rokmi spôsobila zmena oceánskeho prúdenia po príleve sladkej vody do Hudsonovho zálivu.
J. Alan Pounds z Monteverdskej rezervácie oblačného pralesa (Kostarika) s kolegami varuje, že globálne otepľovanie podporuje pribúdanie infekčných chorôb, ktoré spôsobujú rozsiahle vymieranie obojživelníkov, osobitne nosačkovitých žiab (Atelopidae) v amerických trópoch.
Tím Camerona Curriea z Wisconsinskej univerzity (USA) zistil, že viaceré americké mravce, ktoré pestujú huby v "záhradách", majú po tele biele povlaky symbiotických baktérií (na obrázku). Tie produkujú antibiotiká, brániace, aby mikrohubové parazity napadli úrodu.
Nigel Franks a Tom Richardson z Bristolskej univerzity (Veľká Británia) zaznamenali pri mravčom druhu Temnothorax albipennis zrejme vôbec prvý mimoľudský príklad dvojcestnej komunikácie učiteľ-žiak. Prebieha v rámci takzvaného tandemového behu k zdroju potravy.
Gang Li z Nankinského ústavu geológie a paleontológie akadémie vied (Čína) a Če-Si Luo z Carnegieovho múzea prírodnej histórie (USA) opísali kostru unikátneho vymretého cicavca z druhohornej kriedy. Kombinuje prvky placentovcov a vačkovcov s prvkami vajcorodcov.
Tím Warrena Johnsona z Národného ústavu pre výskum rakoviny (USA) zistil z chromozómov X a Y a mitochondriálnej DNA, že dnešných 37 druhov mačkovitých šeliem malo spoločného predka pred ani nie 11 miliónmi rokov, a to v Ázii, odkiaľ najmenej 10-ráz migrovali inde.
Tím Pera Svenningssona z Karolinského inštitútu (Švédsko) preukázal spojitosť mozgovej bielkoviny p11 s depresívnymi stavmi. Ide o jej interakciu s receptorom serotonínu 5-HT1B.
Chromozómy Y 932 mužov z 32 kmeňových a 45 kastových skupín podľa tímu Vijendru Kašjapa z Národného biologického ústavu v Noide (India) ukazujú, že poľnohospodárstvo sa pred vyše 10-tisíc rokmi do Indie dostalo kultúrnym prenosom, nie s etnikami zo západu.
FOTO - AINSLIE LITTLE