SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Nová generácia webových služieb klope na dvere

Web sa pomaly prestáva podobať sieti jednoduchých webových stránok s odkazmi, na ktorú sme boli zvyknutí. Objavuje sa množstvo nových aplikácií, ktoré odborníci označujú za predvoj "webu 2.0", novej generácie internetu. Nevyzerajú ako bežné webové stránk

Služba Goowy.com umožňuje vytvoriť si pracovnú plochu podobnú tej vo Windows na internete - môžete ju tak používať na ľubovoľnom počítači, za ktorý si sadnete.

Web sa pomaly prestáva podobať sieti jednoduchých webových stránok s odkazmi, na ktorú sme boli zvyknutí. Objavuje sa množstvo nových aplikácií, ktoré odborníci označujú za predvoj "webu 2.0", novej generácie internetu. Nevyzerajú ako bežné webové stránky, ale skôr tradičné programy ako Word či Outlook orámované oknom internetového prehliadača. Ich cieľom je väčšinou uľahčiť komunikáciu a spoluprácu medzi ľuďmi, alebo jednoducho nahradiť bežne používané programy v našich počítačoch a umožniť ich využitie z ľubovoľného miesta na svete. Tu sú tri zaujímavé služby "webu 2.0", ktoré v poslednom čase najviac zaujali.

Basecamphq.com  - spolupráca v skupine

Aplikácia Basecamphq uľahčuje skupinovú spoluprácu viacerých ľudí na jednom projekte. Založte si účet a prihláste sa. Pozakladajte projekty, na ktorých budete spolupracovať, pomocou položky "People" pridajte mená spolupracovníkov a nastavte im práva pre jednotlivé projekty. Odteraz sa budete všetci prihlasovať do spoločného systému, budete môcť verejne diskutovať, prideľovať si úlohy, stanovovať termíny. Taktiež si tu môžete vytvárať spoločné výstupy v podobe dokumentov, ktoré bude môcť každý meniť, a takisto zdieľať súbory potrebné k projektu a pripomienkovať ich. Basecamphq sa jednoducho ovláda, umožňuje posielať hromadné správy všetkým používateľom, udržiavať informácie o aktuálnom stave projektu a tak harmonizovať spoluprácu na diaľku. V platenej verzii sú prístupné ďalšie rozšírenia. Aplikácii nedávno časopis BussinessWeek udelil titul Internetová aplikácia roka 2005, v súčasnosti ju už využíva viac ako stotisíc ľudí.

Goowy.com  - Vaša pracovná plocha online

Chcete mať svoju pracovnú plochu priamo na internete? Goowy.com je prvá internetová aplikácia, ktorá vám umožní čítať články, sledovať novinky, vyhľadávať informácie - všetko priamo z vášho internetového prehliadača a s pohodlím, aké doteraz poskytovali iba inštalované programy. S každým účtom taktiež dostanete dva gigabajty priestoru pre e-mailovú schránku v tvare meno@goowy.com - spolu s vstavaným e-mailovým programom.

Po registrácii a prvom prihlásení na stránke www.goowy.com uvidíte predvolený vzhľad vašej plochy. V dolnom menu kliknite na nastavenia a prispôsobte si svoj mailový program. Máte tu tiež kalendár a organizér, pomocou ktorého sa môžete nechať upozorniť na dôležité stretnutia a viesť si poznámky. Pomocou možnosti "Manage widgets" si na svoju plochu popridávajte prvky, ktoré sa vám hodia - k dispozícii je vyhľadávanie v Google, články z niektorých dôležitých serverov, burzové správy, aktuálne počasie, čítačka RSS súborov a ďalšie. Všetky prvky môžete ľubovoľne presúvať, pri niektorých sa dá nastaviť i vzhľad a správanie.

Všetko funguje svižne a hlavne rovnako efektívne, ako keby ste pracovali priamo v prostredí vášho systému. Výhodou Goowy.com je aj prenosnosť - odkiaľkoľvek na svete sa môžete prihlásiť a nájdete tu

všetko potrebné k práci i zábave (vstavané sú aj niektoré jednoduchšie hry). Ak si navyše stiahnete špeciálnu aplikáciu z adresy www.goowy.com/download.html, Goowy.com priamo nahradí vašu doterajšiu pracovnú plochu v systéme Windows.

Writely.com  - textový editor

Na úpravu vašich dokumentov mimo domova určite použite Writely.com - umožní vám vytvárať, editovať a archivovať súbory Microsoftu Wordu z ľubovoľného miesta, kde máte k dispozícii internet a niektorý z novších prehliadačov. Po zaregistrovaní zvoľte možnosť "Upload" a pridajte si do svojho účtu všetky súbory, s ktorými ste doteraz pracovali v počítači. Ak máte svoje dokumenty iba v e-mailovom programe, pokojne si ich pošlite ako prílohu na špeciálnu adresu, ktorú vám pridelila stránka.

Teraz môžete s dokumentom robiť presne to, čo robíte v tradičnom textovom editore. Keď skončíte s prácou, nezabudnite súbor uložiť kliknutím na "Done". Stránka vám umožní publikovať dokument verejne, pridať ho ako príspevok do weblogu, poslať ho vopred definovaným osobám, alebo niektorým používateľom systému umožniť jeho editáciu, takže budete môcť na jednej veci pracovať viacerí. Taktiež si môžete nechať vygenerovať PDF súbor a dať ho vytlačiť.

Výhodou je, že Writely okrem aktuálneho udržuje informácie aj o predchádzajúcich verziách vašich dokumentov, môžete sa tak k nim neskôr vrátiť. Nevýhodou je, že kontrola pravopisu zatiaľ neobsahuje slovenský jazyk.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský.
Ilustračné foto

Ak nezaberie semafor, na rade je lockdown, vraví pandemická komisia

Matovič chce, aby sa kritici testovania ospravedlnili.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška.
Píše Branislav Vančo

Aby sa zo Žilinku nestal ďalší Trnka

Sústreďme sa na reformu prokuratúry.

Verejné vypočúvanie Maroša Žilinku.