SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Tony Hawk´s American Wasteland – Los Angeles na „prkne“

Už je to raz tak. Známy skejťák Tony k nám dofrčal na jubilejnom siedmom „prkne“ a hoci nás jeho návšteva už tak neprekvapuje a poznáme jeho darčeky, ktoré každému rozdáva, i tak sa tešíme na jeho nové kúsky a ostaneme v jeho prítomnosti nejednu dlhú chví

ľu, ktorú rozhodne neoľutujeme.

Tony Hawk je hviezda, pozná ho takmer každý a patrí medzi tých zopár, ktorý prenechali svoje meno hre. Na rozdiel od ostatných, sa však jedná o výborný, hrateľný, zábavný, pohlcujúci a neviem aký ešte pokrm. Lenže siedmy diel v sérií už značí mnohé – otázka, tlačiaca sa na pery je známa. Dokáže Tony ešte niečo ponúknuť a nebude Americká Divočina len dávkou tradičného patosu? Keď sa tak nad tým zamýšľam, nad odpoveďou váham, nedokážem v tomto momente podať rozhodnú výpoveď o hraní – je to neustále o tom istom, len tu máme nový príbeh, krajšie fintičky. Ale je to stále výborne hrateľné, čo sa ráta. A to tvrdím ja, kto stál na skejte zopár sekúnd a následne predviedol pred zrakom jednej dievčiny nádherný pád – musíte vedieť zaujať... hocičím.

Skryť Vypnúť reklamu

Stačilo by mi teda vyhrabať nejakú staršiu recenziu s Tonyho dobrodružstvom (len tak pre upresnenie, mám na mysli Hawka, nie "star" zo severu Slovenska), zmieniť sa o možnosti využitia bicyklu, povedať zopár slov o príbehu a recenzia zvládnutá ľavou zadnou. Vidíte, práve v tom je ten problém – Tony Hawk ponúkne vždy dostatočne kvalitnú zábavu, i keď vykráda sám seba, vždy mu na to skočím a bavím sa. Snáď už chápete, že je to vlastne stále o tom istom, no hodnotenie jednoducho nemôže byť nižšie, hoc by sa to niekedy zúfalo hodilo.

Poďme však poporiadku. Na začiatku čaká hráča tradičný výber módu – príbeh, klasika alebo free jazda. Nechýba ani vytvorenie vlastného virtuálneho ja a dovolím si tvrdiť, že pri tvorbe postavičky by sa dostatočne vyblbli aj sims maniaci. Hlavný rozdiel medzi príbehom a klasickým módom poznáme už z minulosti, ale v skratke si ich môžeme pripomenúť. Klasika ponúka niekoľko arén, v ktorých máte dve minúty na vykonanie rozličných činností (zisk určitého počtu bodov, nájdenie špeciálnych predmetov, zvládnutie série skokov a získanie písmen COMBO atď.), pričom splníte požadovaný počet úloh – otvorí sa vám nová aréna. Väčšinou sa jedná o staršie, recyklované trate, s mnohými vylepšeniami, čo však vôbec nevadí, kvalita je totiž zaručená a zmeny sú viditeľné. No a príbeh je jednoducho príbeh, v ktorom postupujete vpred, predierate sa z bahna priemernosti na samotný trón skejťákov. Žiadne drastické zmeny, čaká nás adrenalínový výlet do moderného športu. 

Skryť Vypnúť reklamu

Až teraz si vlastne uvedomujem, že som vám American Wasteland tradične nezaškatuľkoval. Možno chyba, možno nie, avšak fanúšikom skejtu, netreba túto persónu veľmi predstavovať – a málokoho prilákajú obrovské skoky a triky na prkne. Možno práve vás TH priláka, zabudnite na slovenských junákov, omámených trávou, prípadne inými zábavnými vecami. To nie je skejt scéna. Mňa tento druh zábavy veľmi neláka, no nad virtuálnou ponukou ani chvíľu neuvažujem. Celé to je o kúskoch, ktoré dokážete počas výskoku vykonať. Myslím, že je zbytočné vyvaliť tu na vás všetky možné pojmy, ak sa po prvý raz zveziete na elektrickom drôte, vytvoríte prvé kombo za pol milióna bodov, budete v siedmom nebi. Ide síce o šport, ale v tomto podaní je to extrémne zábavný šport.

Skryť Vypnúť reklamu

Po zvolení Story Mode si vyberiete jedného z kandidátov a už sa veziete po boku ukecanej blond krásky do Los Angeles. Váš hrdina pochádza odkiaľsi zo stredozápadu a jeho cieľom je preraziť vo svete skutočných skejťákov, no sen sa mu rozplynie okamžite po vystúpení z autobusu. Nielenže vás celú cestu otravovala vyššie spomínaná slečna, nestačia sa ani zatvoriť dvere a už sa na vás vrhnú miestni, ukradnú vám veci a všetko sa zdá byť stratené. Musíte sa vrhnúť na drogy, spávať na lavičke a robiť gigola starším bohatým dámam. Dobre, kecám, svoje veci sa pokúsite vybojovať späť a k tomu vám dopomôže Mindy a ďalší priatelia, postupne rešpektujúci vaše umenie. Príbehová časť je akýmsi rozsiahlym tutorialom, no nič vám nebráni vo voľnej jazde a precvičovaní si zložitejších kúskov. Na začiatku totiž neviete nič a v danej lokácií musíte navštíviť niektoré postavy, ktoré vás niečo naučia. Zopakujete to po nich, viete nový trik. Ten si môžete počas jazdy natrénovať, zakomponovať do vášho repertoáru a skúšať si zložitejšie kúsky. Prestane vás to baviť, presuniete sa ďalej, oslovíte inú postavu, prípadne rovnakú s inou úlohou a znovu sa dozviete niečo nové. Tento systém sa vlečie celým hraním, ale sťažovať si naň nemôžem, pretože vás jednak učí novým a náročnejším kúskom a jednak máte možnosť len tak blbnúť a snažiť sa o najvyššie bodové ohodnotenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Pôvodne padali slová o jednom veľkom meste, po ktorom budete môcť behať (zo skejtu môžete zoskočiť a chodiť po vlastných, plus mnoho ďalších skopičiniek) bez obmedzenia, bez zbytočného nahrávania. Mali sme tu mať voľnosť Grand Theft Auta, len bez brutality. Samozrejme sa jedná o peknú kravinu, vždy sa nachádzate na uzavretej mape, z ktorej síce môžete voľne prechádzať na iné územie, no najprv si ho musíte odomknúť. Ak sa vám to podarí, postupne sa presúvate z Hollywoodu do Beverly Hills, Santa Monicy, Downtownu a tak ďalej. Presuny sú síce bez nahrávania, no spojenie úrovní dlhými chodbami s minimom detailov a chrapčiaca mechanika dáva najavo, že to až tak horúce nebude. Cestovanie si môžete skrátiť autobusom, ale prečo by ste to robili, keď si cestou môžete vyskúšať nové pohyby. Mapy sú primerane dlhé, zo začiatku budete blúdiť i po pár uličkách, ale stačí zopár minút a pamätáte si každé miestečko a snažíte sa hľadať ukryté bonusy, dostať sa na neprístupné miesta a plniť nové úlohy. Okrem spomínaných miestnych, ktorý vám zadávajú úlohy a tak si u nich budujete rešpekt, postupujete ďalej a otvárate nové levely, si môžete vyskúšať splniť ponuku miestneho skate shopu – máte zadanú štvoricu voľnejších úloh a je na vás, v akom poradí ich splníte alebo ako dlho vám to bude trvať.

Skryť Vypnúť reklamu

To však nie je všetko, máme tu i tagovanie (kreslenie vlastných tagov na stenu, čiže nová zbierka misií, kde ide väčšinou o to, dostať sa na takmer neprístupné miesta a skrášliť ich moderným umením) a ja som si obľúbil i bicyklovanie. Je síce zastúpené v oveľa menšej miere než tradičné úlohy, ale jednoznačne sa jedná o príjemné spestrenie, s bike-om sa naučíte nové kúsky, pretože sa ovláda odlišne a je to o niečom inom. V tomto odstavci menované možnosti sú však dobrovoľnými úlohami, nemusíte sa nimi vôbec zaoberať, no ako zábava len tak pomimo – to beriem. Ak sa vám znepáči oblečenie, prkno alebo váš výzor, nie je problém ho zmeniť v miestnych špecializovaných krámoch. Pomaly to začína pripomínať skutočný skejťácky raj, do toho však chýba ešte zopár výrazných krokov. Je síce pravdou, že časti mesta vyzerajú živšie a máte v nich viac možností, skákanie cez autá nevynímajúc, stále však niečo chýba, mnohé ulice sa mi zdali až príliš prázdne a nenadával by som na zapojenie postávajúcich divákov. Inak je príbehový mód skvelou virtuálnou učebnicou s množstvom zábavy.

Skryť Vypnúť reklamu

Musím však spomenúť ešte jednu parádičku a to sú triky bez skejtu – zdá sa to byť riadne pritiahnuté za vlasy, no ja som sa bavil i pri matrixovských skokoch – rozbehnete sa proti stene, vybehnete zopár metrov, spravíte efektné salto vzad, dopadnete na rímsu, z ktorej zoskočíte na iné predmety. To je len jeden príklad. Užijete si i pri otáčaní sa na stĺpikoch. Je toho hojne, všetko nie sú novinky, avšak spracovanie týchto činností je čoraz lepšie a Hawkov svet tak konečne začína byť objemnejší. Je potrebné si však uvedomiť, že triky budú stále len trikmi a veľa iného sa tu už vymyslieť nedá. Či vám nakoniec American Wasteland odporučím, sa dozviete v hodnotiacej časti. 

GRAFIKA 8 / 10
Z Playstationu 2 sa toho už veľa vyžmýkať nedá, a skôr než grafickými efektmi, ma titul pritiahne zaujímavou architektúrou. Predsa len, grafické spracovanie predbiehajú osobné počítače PS2 o niekoľko konských dĺžok, no všetko to býva často vynahradené dizajnom. V tomto konkrétnom prípade sa rôzne efekty grafických kariet v PC nemôžu rovnať „úbohému“ rozlíšeniu televízii, ale pri hraní to ani tak moc nevadí, Neversoft (nedávno nás prekvapili kvalitným westernom GUN) vsádzajú na skvele vybalansované parcely. Tradičné mestské oblasti zasadené do Mesta Anjelov sú odlišné, každú úroveň má svojské črty. Ak by sme z máp odobrali všetky skokanské mostíky, rampy a ďalšie blbinky, zostalo by nám i tak dostatočne detailné prostredie. A to sa ráta, pretože všetky uvedené maličkosti, pre skejťákov však životne dôležité, sú do hry vložené s citom a akoby do mapy automaticky patrili.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi dôležité súčasti patria animácie. Tie sa týkajú hlavne vašej postavy a musím povedať (napísať, vole), že každý pohyb je dokonale prevedený, niekto si dal skutočne záležať na reálnom stvárnení niekedy až neskutočných kúskov. Je úplne jedno aký kúsok stvárate, vždy to vyzerá reálne, kĺby sa hýbu v reálnych uhloch, radosť nielen hrať, ale i pozerať. Konečne sa hýbu i ostatné postavy nestoja ako soľné stĺpy, kým k nim prídete a požiadate o úlohu. Poteší aj komixovo ladené rozprávanie príbehu – vyzerá to výborne a hodí sa to k tejto kultúre. Oči sa vám budú slastne zavierať i pri spomalených záberoch (po naplnení teplomeru „special“ sa pri najbližšom skoku pohľad priblíži k nohám a máte dostatok času na hrátky s prknom), kedy sa pohľad undergroundovsky rozmaže. Kto pozná Need for Speed, vie koľká bije. Textúry okolia patria medzi priemer, ale pri rýchlosti predvádzaných kúskov sa nad nimi nebudete ani príliš zamýšľať, dôležité je, že sa v rámci mapy máte takmer nekonečnú voľnosť a dostanete sa všade. Verte, lozenie po strechách má niečo do seba.

Skryť Vypnúť reklamu

Výrazne však pôsobí i zopár chybičiek, ktoré jednoducho musím spomenúť. Pri pádoch dáva postavička pojmu handrová bábika nový zmysel – ak porovnám reálne stvárnené pohyby pri trikoch s pádmi, v žalúdku sa mi obracia vianočný kapor (a to máme dnes desiateho januára, ryba jedna nevytrávená). Druhým výrazným problémom je nepríjemná kolízia textúr s hlavným hrdinom, čo pocítite hlavne pri pádoch. Dám príklad, aby bolo jasno. Povedzme, že zapadnete medzi dva mostíky, čo by sa vám normálne stať nemalo, ale hrdina sa tadiaľ nejako predral a teraz sa pokúša vstať, naráža do stien, pohyb je sekaný a snažíte sa svojho frajera dostať zo šlamastiky. Vždy sa vám to podarí, no zaberie to čas a toho máte pri klasickom móde príliš málo. Ak náhodou spadnete blízko steny a máte skejťáka natočeného presne na prekážku, nestačíte ho otočiť a odráža sa od steny ako v predošlom prípade, čo oživilo moje spomienky na pinball. Tie však do Tonyho Hawka nepatria!

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 8 / 10
Ovládanie vám musí prejsť do krvi a vďaka príjemnej výučbe v príbehovom móde sa tak deje postupne a nie ste naraz zavalený množstvom rôznych kombinácií, ale všetko sa učíte postupne. Na začiatku vám ani nenapadne ako by ste mohli zvládnuť zložité kombá, no po tréningu sa budete tešiť z polmiliónových trikov. Skúsení harcovníci nebudú mať žiaden problém, pretože ovládanie ostalo nezmenené, pribudlo len niekoľko parádičiek. Dôležité je zvládnuť načasovanie úkonov a práve gamepad je na to najvhodnejší ovládač. Len treba cvik a zapamätanie si množstva kombinácií. Kamera občas zablbne, ale manuálne nastavenie všetko napraví.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Musím sa priznať, že som sa dlhšiu dobu s Tonym nestretol a naposledy sme si potriasli pravicou pri jeho štvrtom dobrodružstve, ktoré ešte nemalo nič také ako príbeh. To už je zopár rôčkov dozadu a hoci som Hawka registroval, akosi na neho nezostal čas. Preto som k American Wasteland prichádzal ako nováčik, ale postupné oživovanie spomienok na seba nenechalo príliš dlho čakať. Virtuálne skákanie je obrovskou porciou zábavy a znovu som sa presvedčil o tom, že celú tú atmosféru žeriem. Hodiny a hodiny som presedel pred bedňou, bavil nielen seba, ale i okolie podarenými a hlavne nepodarenými kúskami. Presne pre tento pocit mám rád hry, dávajú vám pocítiť, že nachádzate niekde úplne na inom mieste, prežívate danú situáciu, ktorú by ste v skutočnosti veľmi ťažko zažili. U mňa to je skejt hrateľnosť pre mňa predstavovala obrovské plus, až na nešťastne zasekávaním postavy a bezmocnosti pri nepodarených pokusoch. Jednoznačne však palec nahor. 

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER
Nebol predmetom testovania, no podľa niektorých ohlasov sa jedná o veľmi zaujímavú alternatívu, pričom okrem získavaniu čo najväčšieho počtu bodov si môžete navzájom kradnúť vlajku, kresliť grafity alebo sa mlátiť prknami. Žiadne podstatné zmeny.

ZVUKOVÉ EFEKTY 7 / 10
Nemôžem povedať, že by na tom boli zvuky zle, ale zachraňuje ich vlastne len dabing a i tomu niečo chýba. Ruch mesta je zachytaný nedostatočne, chcelo by to viac ľudí na uliciach, takto okrem točiacich sa koliesok na rôznych povrchoch a skokoch nepočujete takmer nič zo zvukových efektov. Neuškodilo by ani občasné šomranie postavy. Dabing je príjemný, čistý, je mu dokonale rozumieť. Možno už príliš frflem, ale spomeňte na výborný akcent v San Andreas a pochopíte, na čo narážam. Príliš spisovných slovíčok, dokonalých vetných skladieb a podobného balastu z učebníc. Každý charakter má inak správne zafarbenie, žiaden nie je vyslovene otrasný. Z vyššieho hodnotenia sú však zvuky zhodené vďaka absencii niektorých nových prvkov, ktoré som spomenul vyššie.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 9 / 10
Orgastický soundtrack. Tak to bolo už dávno predtým a rovnako je tomu i teraz. Rozdelenie do jednotlivých kategórií (hip hop, rock, punk) vám dovolí niektoré žánre vypustiť, ale neviem, prečo by ste to mali robiť. Ja osobne som si užíval hlavne punkové skladby, rýchla gitarová muzika je proste tým pravým (a hlavne povoleným) dopingom. V American Wasteland prevládajú cover verzie starších punkových vypalovákov, ktoré vám možno budú proti srsti už len preto, že ich niekto prespieval, ale kvalita sa im uprieť nedá. Niektoré sú známejšie, niektoré menej, no všetky sa do hry hodia – ostatne ako každá skladba z predošlých dielov. Medzi známejšie veci patrí Green Day a ich Holiday, ale nudiť sa nebudú ani priaznivci hip-hopu, dokonalosť sama o sebe je Los Angeles od F.Blacka.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10
Pokrok v hre záleží len na vás, pretože každá chyba sa trestá ako v skutočnosti a to je len dobre. Prvoradé je zvládnutie ovládanie, preto je prítomná voľba obtiažnosti a posledná „sick“ je určená pre skutočných machrov. Každý si však vyberie a zrejme budú náročnejší a skúsenejší nadávať, že to je jednoduché, po 6 hodinách zvládli príbehový mód, oveľa menej času im zaberie klasika a... ono je to tak všade a ak sa chcete zabaviť, učiníte tak i na dlhšie ako povinné dohranie. Úlohy postupom v hre naberajú na obtiažnosti, ale to už dobre vieme a o tejto položke sa viac nenapísať, preto s fanfárami začneme finišovať. 

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7 / 10
Môžete si pokojne spraviť priemer zo všetkých hodnotení a hádzať začudované pohľady a príspevky do diskusií, ale najprv si ma vypočujte. Všetko nasvedčuje tomu, že by American Wasteland mal dostať hodnotenie 4/5 a skutočne veľa nechýbalo. Ja som sa bavil kráľovsky, avšak musím myslieť na jednu podstatnú „maličkosť“. Takmer všetko vymenované tu už raz bolo. Hoc je to stále zábavné, musím znížiť hodnotenie o 10 percent vďaka malému počtu noviniek. Je to výborná porcia zábavy, ale keby som vlastnil jeden z posledných Undergroundov, veľmi by som rozmýšľal nad kúpou tohto dielka. Ak ste naposledy investovali do štvorky a páčila sa vám, s American Wasteland chybu určite nespravíte. Takže voľba je len a len na vás podľa toho si upravte výsledné hodnotenie sami.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.
Cynická obluda

Zlý Riško a dobrý Števko

Keď máš šéfa, čo ti hrozne vynadá absolútne za čokoľvek, zatiaľ čo tvojmu kolegovi prejde úplne všetko.

Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.

Neprehliadnite tiež

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.

Raketa Virgin Orbit sa prvýkrát dostala do vesmíru

Raketa bola vypustená nad Tichým oceánom z krídla upraveného Boeingu 747-400.

Raketa pri štarte z lietadla na únik z gravitácie spotrebuje menej paliva.
Nálezy zo Sakkáry.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 309
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 662
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 776
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 447
 5. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 7 400
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 661
 7. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 472
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 382
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 332
 10. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 236