V roku 1984 sa začali prípravy na konštrukciu sondy, ktorá by v dostatočnej vzdialenosti od Zeme nepretržite monitorovala Slnko. Vtedy nik netušil, že SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) bude neuveriteľne úspešne plniť svoje poslanie ešte 10 rokov po štarte. Nedávno toto jubileum oslávili vedci, konštruktéri a riadiaci personál NASA i ESA.
SOHO, ktorá mala pôvodne slúžiť iba dva roky, vyniesla nad zemskú atmosféru 2. decembra 1995 americká nosná raketa Atlas II-AS. Je "zaparkovaná" 1,5 milióna kilometrov nad Zemou v takzvanom L1 bode (Lagrangov bod 1), kde sú príťažlivé sily Slnka a Zeme v rovnováhe. Jej hlavným poslaním je pozorovať a fotografovať Slnko na rôznych vlnových dĺžkach elektromagnetického spektra, skúmať pochody vo vnútri Slnka, zloženie slnečného telesa, skúmať slnečnú atmosféru, registrovať magnetické polia, erupcie, slnečný vietor i horúcu korónu.
Družica SOHO váži 1 610 kilogramov. Dvanástim prístrojom dodávajú elektrickú energiu dva slnečné kolektory. Tvarom pripomína veľkú hranatú skriňu s rozmermi 4,3x2,7x3,7 metrov, s dvoma veľkými krídlami (panely slnečných kolektorov) s celkovým rozpätím 9,5 metrov.
Aktivita Slnka zaujíma nielen astronómov, ale aj astronautov na medzinárodnej orbitálnej stanici. Riadiace centrá medziplanetárnych sond i veľké poisťovacie spoločnosti tiež pozorne sledujú dianie na slnečnom povrchu.
Sonda plní svoje poslanie na výbornú. Dodáva neuveriteľné množstvo detailných a cenných údajov o Slnku, ktoré je možné takmer "live" sledovať na Internete http://sohowww.nascom.nasa.gov/ . (mh)