Football Manager 2006 – nech žije nový kráľ

Mnohí ho vôbec nečakali, ale i napriek ignorancii je jeho publikum početné a klania sa mu deň aj noc. Celé týždne trávia v jeho prítomnosti a bezhlavo ho uctievajú. On si však svojich poddaných váži, dáva im presne to, čo od neho žiadajú. Stovky hodín výb

ornej zábavy, ktorá neomrzí do najbližšieho dielu.

Je to už raz tak. Po poctivom testovaní Football Manageru 2006 konečne nastala tá správna doba, aby sme vás oboznámili s našim verdiktom, ktorý sa nezakladá na niekoľko hodinovom zahraní a napísaní pár strohých faktov, ktoré nájdete v manuáli. Nastáva však obrovská dilema, pretože napísať rovnako dlhý reparát na pokračovanie úspešného FM z produkcie Sports Interactive bude obtiažne. Základné princípy hry sa totiž vôbec nezmenili, všetko podstatné zostalo pri starom a občas sa vynoria novinky, ktoré rozhodne potešia. Tak ako z tohto zamotaného kruhu von? Najprv si prečítajte recenziu na FM 2005 a až potom sa pustite do čítania oslavných slov, ktoré napriek mnohým nevedomým narazia na úrodnú pôdu. Aspoň v to dúfam.

Viesť futbalový tím je fajn job, o tom žiadna, ale v hlave pátram po inom kvalitnom manažéri, v ktorom by boli výber mužstiev a databáza hráčov až také obrovské, aby som si mohol pokojne vybrať mančaft Duslo Šaľa a bez obáv pracovať so skutočnými hráčmi s adekvátnymi schopnosťami. Nikde! Minuloročný sok v podobe Championship Manageru 2005 dopadol tvrdo na ústa hlavne vďaka drobnostiam, ktoré v tejto sorte hier tvoria jadro, bez neho nemôže titul fungovať na sto percent. Aké ponaučenie nám z toho vyplýva? Máme tu gigantickú databázu hráčov a klubov, dokonca až tak obrovskú, že sa môžete hrajkať s futbalistami z našej druhej najvyššej ligy. Samozrejmosťou sú detailne rozobrané štatistiky každého z hráčov (klasické rozdelenie medzi technické, fyzické a psychické). Skôr, než sa však pustíte do hry, po vytvorení vášho profilu si povšimnete prvú novinku. V manažérskom (teda vašom) okne pribudla úvodná tabuľka, v ktorej nájdete všetky dôležité informácie na jednej kope. Detaily o najbližšom súperovi (kedy, kde ako ste hrali predtým), orezaná ligová tabuľka, posledný a niekoľko nasledujúcich zápasov, štatistiky vášho tímu (počet zápasov, skóre, karty, návštevnosť) a hráčov (najlepší strelec, nahrávač, najviac ŽK a ČK...). Všetko máte prehľadne pokope a tieto informácie budete často využívať v priebehu sezóny, kedy rýchly prehľad v podobe „Výpisu manažéra“ pomôže. 

        

Vybrali ste si mužstvo, začínate si ho prezerať, pomaly dumáte nad taktikou a v tomto momente začína pravé peklo. Vaše taktické možnosti sa značne rozšírili, no sú prístupné i nováčikom (klávesou F1 vyvoláte help) a príjemným vylepšením grafického znázornenia postu, na ktorom hráč s obľubou hráva. Na výber máte často viacero možností, no podľa farby (od zelenej, čiže najladnejšej, po krvavo červenú, kam hráča stavať len v úplne núdzi) sa dokážete vždy správne rozhodnúť, kam ktorého hráča umiestniť. V prvom rade upozorním všetkých, aby zabudli na osvedčenú taktiku 4-4-2 a rozhodli sa trochu experimentovať. V spojení s rozsiahlymi taktickými možnosťami (o nich nižšie) dokážete i z priemerného mužstva dostať maximum. Aby vám však po ihrisku nebehali úplne lamy, treba ich donútiť k lepším výkonom tréningom. Konečne sa i táto položka dočkala prehľadnejšieho spracovania. Systém hviezdičkového hodnotenia trénerov názorne poukazuje na ich silu, hráčov zadeľujete do skupín, v ktorých budú trénovať, prípadne vytvoríte každému individuálny tréningový plán. Je nutné uvedomiť si, čo máte s hráčom v pláne, v čom chcete aby vynikal. Poteší grafické znázornenie celého procesu, kto má akú záťaž, ako sa mu darí a podobne.

Konečne sme každému určili miesto v zostave, určili tréningové plány a čaká nás už „iba“ voľba správnej taktiky. Vopred upozorňujem, že hráči sa snažia plniť vaše pokyny zodpovedne a so zlou stratégiou u nevhodného súpera neuspejete. Poďme sa však bližšie pozrieť na všetky taktické možnosti, ktoré hra ponúka. Pôjdeme pekne postupne, nastaviť môžete mentalitu (betónová obrana, optimálne, útočný štýl), slobodu prejavu (oplatí sa prenechať na hráčoch južanskej mentality), tempo hry (pomalý presun do útoku, záleží na fyzickej kondícii hráčov), štýl prihrávok (cez krátke na jeden dotyk až po dlhé pasy), šírka pásma ihriska, cez ktoré budete útočiť, napádanie (pred vlastnou šestnástkou, aktívny pressing už na polovici súpera), naťahovanie času a zopár ďalších. Posunom „jazýčkov“ nastavujete taktiku a hráči sa snažia riadiť vašimi pokynmi. Aby to nebolo všetko, okrem taktiky pre celé mužstvo môžete zadávať každému hráčovi osobitnú taktiku a určiť mu jeho úlohy.

Prv, než sa presuniete do prvého dejiska zápasu, zamerajte sa na rozhodcov, ktorí prešli riadnymi úpravami a už nereprezentujú len čierne bábky na ihrisku. Majú svoju vlastnú tabuľku, v ktorej máte zoznam dôležitých informácií – prezentujú prísnosť, s akou pískajú a ak nechcete schytať mnoho žltých kariet, prispôsobte tomu taktiku a... v jednom zápase bolo výsledné skóre 4:0 v môj prospech a to len kvôli 8 žltým a dvom červeným kartám na strane súpera! Ak sa prispôsobíte, máte automaticky naviac a verte, že podobnú taktiku používa vo väčšine prípadov i súper. 

        

Ďalšou dôležitou súčasťou sa stalo jednanie s médiami. Typickým príkladom v minulých ročníkoch bolo chválenie/karhanie hráča, ktoré sa novým dielom posunulo o ďalší krôčik k dokonalosti. Pred i po zápase môžete vydať prehlásenie o súperovi, pričom nepôjde o nejaké pľuvance do vetra, ktoré sú v hre prítomné iba pre vašu zábavu. Všetko to pôsobí aj na súpera a po vašom sebavedomom prehlásení ho môžete vyburcovať alebo dostane strach a upraví taktiku. Tentoraz si treba dávať pozor, čo vám z tlamy vylezie, média i ostatní tréneri si výroky pamätajú, pričom veľmi ľahko si môžete narobiť priateľov i nepriateľov. Tak to už vo futbale chodí. Odozva v médiách však pôsobí prirodzenejšie, dokonca pred i po každom zápase dostanete analýzu, s ktorou sa môžete stotožniť, ale... ak sa mne podarilo dva ročníky po sebe postúpiť so Šaľou do finále Slovenského Pohára... určite poznáte známy punkový song – analýza dokázala ho*no.

Už máte dosť pred zápasových príprav, tak sa pozrieme na samotný match. Zabudnite na akýkoľvek 3D engine, všetky informácie sa dozvedáte textovou formou a pre lepšiu prehľadnosť si môžete zapnúť grafický náhľad na hru – miesto hráčov kolieska naháňajúce loptu. Prvou veľkou zmenou v zápase malo byť použitie rýchlej taktiky, kvôli ktorej sa hra nemusela prerušovať, zdĺhavo načítavať a ukladať. Lenže použitím rýchlej taktiky sa i tak har musí na pár sekúnd spomaliť a viac zmien zvládnete s klasickou, rozsiahlou zmenou, avšak ak potrebujete v zúfalej snahe niečo spraviť so zápasom, príde vhod i „vykrikovanie z lavičky“. Sledujete priebeh zápasu, vnímate každého hráča a jeho výkon, vidíte slabiny tímu, kto musí ešte potrénovať, čo zmeniť. Keď však príde polčas, objavíte ďalšiu novinku. Tá však ostala podľa mňa značne nevyužitá. Počas prestávky a na konci zápasu môžete mužstvo i jednotlivcom prehovoriť do duše – čiže pochváliť za výkony, prejaviť nadšenie, sklamanie, povzbudiť, súcitiť. Všetko je to fajn, až na malý výber možností a nie najväčší dopad na hráčov. Ak niekto behá na ihrisku o dušu a darí sa mu, je logické, že má morálku vysoko a pochvala síce poteší, ale chcelo by to niečo viac, než jednoslovné hodnotenie. Pri slabšom psychickom rozpoložení môžete povzbudiť hráča, doslova ho uchlácholiť a zdvihnete mu tak sebavedomie. Vyzerá to na výbornú novinku (prebranú z Total Club Manageru), ale v konečnom dôsledku to nie je dotiahnuté do konca.

         

Po zápasoch, ako som už spomenul, sa dočkáte zhodnotenia priebehu, môžete vydať prehlásenie pre médiá a vo väčšine prípadov sa vám ohlási klubový lekár s pozápasovým prehľadom zranení. Miernym vylepšením by mala byť možnosť pichnutia injekcie niektorým zraneným – potom sú ready na najbližší zápas, ale po ňom budú zranení dlhšiu dobu, než by sa poctivo rehabilitovali. Rovnako to je s chrípkou. Necháte hráča v rukách klubového doktora, ktorý vylieči hráča rýchlejšie, no je tu možnosť nákazy mužstva alebo ho pošlete domov, nech sa kuríruje sám? Žiadna prevratná novinka a ja som radšej býval opatrný vo všetkých prípadoch.

Zopár slov si neodpustím ešte k prestupom, tie prešli výraznou inováciou a konečne do slovenskej ligy prestupujú aj zahraniční hráči, ktorí si zmluvou výrazne polepšia a výkonnostne budú rásť. Nečakajte, že k vám prídu hneď hviezdy, no mne sa podarilo presvedčiť slovinského internacionála (vek 38), aby si zakopal ešte dva-tri rôčky za môj druholigový klub a súhlasil! Konečne to vyzerá reálnejšie, mladí hráči sa snažia presadiť i za cenu slabšieho mužstva. Individuálne prístupy sa vyplatia, spolupráca s rezervou, či dorastom taktiež.

Vo všetkých ostatných veciach môžeme o Football Maneger 2006 prehlásiť, že sú na nerozpoznanie od staršieho ročníku – hlavne čo sa týka atmosféry a hrateľnosti. Práve pre tento fakt sme sa rozhodli vypustiť pre dnes tradičnú schému hodnotiacej časti. Žiadne výrazné, či podstatné zmeny v grafike (máte na výber zopár skinov, ale zrejme ostanete verní tomu defaultnému), ovládaní alebo hudbe, ktorá stále absentuje, no nikomu to nechýba. 

         

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 9 / 10
Nemohlo to skončiť inak, než chválením. Možno bude pre niekoho zmien minimum a nebude im tento update stáť za hriech, ale ten, kto nezaváha a kúpi si Football Manager 2006 dobre vie, že si práve zaobstaral hru, s ktorou sa bude baviť do jej ďalšieho dielu. Prítomnosť češtiny je síce príjemná, ale občas sa divíte nad niektorými vetami, ktoré jednoducho nedávajú zmysel, no ide o výnimku. Nahrávacia doba sa skrátila, náročnosť mierne, ale skutočne len mierne, poklesla. Možno to však bude tým, že s Football Managerom trávim viac času, ako by bolo zrejme vhodné. Lenže nedá sa uniknúť. Football Manager nie je len hra, je to životný štýl. Ak chcete vedieť odpoveď na otázku, s ktorou hrou som ja strávil najviac času minulý rok, odpoveď je jasná... vrelo odporúčam nováčikom i skúseným.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Tech

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.

Neprehliadnite tiež

Prelet okolo rovníka, záber vznikol zo vzdialenosti 13 kilometrov.

Ľudia, ktorí po eskalátore kráčajú, sú tak trochu sebci

Ľudia v stoji potrebujú menej priestoru.

Ako používate eskalátor? Stojíte alebo kráčate po ľavej strane?
Karen Uhlenbecková.
Ilustračné foto.

V Argentíne našli kosti najväčšieho vyhynutého medveďa

Žil v Amerike asi pred 700-tisíc rokmi.

Medveď druhu Arctotherium angustidens žil v Amerike asi pred 700-tisíc rokmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 2. Investment Advisory Guide for Slovakia
 3. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross!
 4. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka
 5. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019
 6. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov
 7. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali
 8. Netradičná dovolenka? Plavba Stredomorím aj s letenkami v cene
 9. Príspevok až 1750 € môžu získať záujemcovia o solárne kolektory
 10. Ako veľmi eko sa dá byť vo firme s 2 300 zamestnancami?
 1. Slávnostná inaugurácia rektora a dekanov fakúlt EU v Bratislave
 2. Investment Advisory Guide for Slovakia
 3. Ako naučiť vaše deti správne zaobchádzať s peniazmi?
 4. Spolupráca Katedry architektúry SvF s mestskou časťou Dúbravka
 5. Ročné cestovné poistenie vás chráni dlhšie a je výhodnejšie
 6. Podmienky predaja spoločnosti s.r.o., ktorá je platcom DPH
 7. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross!
 8. Alori: upratujte efektívne a bez námahy
 9. Gansberg Koliba - Housing as a symbol of success
 10. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka
 1. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka 24 509
 2. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 23 579
 3. Netradičná dovolenka? Plavba Stredomorím aj s letenkami v cene 21 001
 4. Prievidzská firma je malý zázrak. Uznáva ju americké letectvo 15 956
 5. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali 15 289
 6. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019 12 291
 7. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov 6 439
 8. Príspevok až 1750 € môžu získať záujemcovia o solárne kolektory 4 669
 9. Ako veľmi eko sa dá byť vo firme s 2 300 zamestnancami? 3 980
 10. Reportáž: Boli sme pri krste novej lode Costa Venezia 3 469