3 x Moorhuhn - kura slávi jubileum!

Prvá päťročnica „kuraťa“ bola úspešne ukončená. Moorhuhn, operený nemecký export, sa stal overenou budgetovou značkou nielen v krajine svojho pôvodu, a tak sa v súčasnosti môžeme pozrieť na zúbky hneď trom novým titulom s rozkokošenými kurencami v hlavnej

Prvá päťročnica „kuraťa“ bola úspešne ukončená. Moorhuhn, operený nemecký export, sa stal overenou budgetovou značkou nielen v krajine svojho pôvodu, a tak sa v súčasnosti môžeme pozrieť na zúbky hneď trom novým titulom s rozkokošenými kurencami v hlavnej úlohe. Moorhuhn Remake, Invasion a Schatzjäger totiž vznikli práve pri príležitosti oslávenia prvého veľkého výročia sympatického digitálneho tvora.

Netreba azda nosiť perie do kurína a rozsiahlejšie pripomínať, že na prelome tisícročia vznikol jednoduchý freeware menom Moorhuhn. Išlo o reklamnú hru, kde ste z vlastného pohľadu riadili kurzor myši v tvare terčíka, šípkami klávesnice skrolovali do strán po jedinej obrazovke (vidiecka scenéria) a tlačidlami myši pálili a dobíjali do svojej brokovničky. Vyhral ten, kto v danom časovom limite nahral čo najvyššie skóre, ergo, postrieľal čo najviac Moorhuhnov. Jednoduché? Ale geniálne. Kto hral, rozumie. Kráľovstvo za nápad! Nuž a na Moorhuhna sa postupne nabalilo niekoľko rovnako veselých zvieratiek á la krtko Hank, či korytniak Kröt, ktoré už tiež majú svoje vlastné série. Lenže teraz, na oslavu výročia Moorhuhna, tu prichádzajú tri gamesky práve s touto postavičkou, ktorá minimálne v Nemecku stihla za ten čas „skultovieť“.

 

Moorhuhn Remake

„Jednotka“ je len jedna! V prvom dieli ešte išlo len o čistú radosť z poľovačky: žiadne fígle a triky, len vy a vaša zbraň. Práve tento koncep stále obľubujú mnohí hráči, ktorým sa rôzne skryté zábavky (tzv. “easter eggies“) Moorhuhn 2 až tak nepáčili. Nuž a tak tu máme remake staručkého titulu, ktorého CD obsahuje aj množstvo demoverzií iných titulov nemeckej Phenomedie plus bonusovú pôvodnú hru. Krásny pocit návratu do čias, keď na plnohodnotnú adrenalínovú akciu stačila minúta dvadsať...

GRAFIKA  6 / 10
Facelifting grafiky je citeľný a našťastie aj zreteľne viditeľný – objekty sú už v 3D ako sa na dobu patrí a animácia tiež nepokrivkáva. Dizajn jedinej úrovne sa inak nezmenil.

INTERFACE  10 / 10
O ovládaní som už čosi napísal vyššie a je príznačné, že dostáva práve toto vysoké hodnotenie. Je totiž bezchybné.

HRATEĽNOSŤ  6 / 10
Moorhuhn nestráca na svojej atraktivite ani chocholček. Ak ste sa s ním nikdy predtým nestretli, potom tak istotne učiňte teraz a uvidíte, že si prirátate ešte aj pol hviezdičky k tomuto hodnoteniu. Skúsenejší hráči však uprednostnia Invasion (viď nižšie).

MULTIPLAYER
Neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY  6 / 10
Bang-bang! Kot-kot-kot-dák! To sú základné sample, ktoré sa tu opakujú donekonečna. Plus zopár lesných zvukov, znejúcich pomerne autenticky.

HUDBA  6 / 10
Vynovená muzička z dielne kmeňových hudobníkov je pohodová ako celý titul. Nič viac a nič menej.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA  4 / 10
Kurence lietajú na tisíc rôznych spôsobov, a tak nikdy nečakajte to isté. Treba improvizovať... Ich IQ je však samozrejme hlboko pod kritickým bodom. No a náročnosť rastie tým, čím viac dobrých skóre spravíte – tabuľka totiž „znesie“ len desať najlepších bijcov...

          

ZÁVEREČNÝ VERDIKT  6 / 10
S hodnotením to nakoniec netreba veľmi preháňať. Máme tu klasiku v novom habite, ale to je asi tak všetko. Herný princíp ostal po starom, tajomstvá do hry pridané neboli a tak ide stále o jednoduchú odreagovačku po ťažkom dni. Strávite však pri nej veľmi príjemné minúty.

 

Moorhuhn Invasion

Profesionálne renderované intro v žuvačkovej grafike s vtipnými gagmi naladí na humor, ktorý vás tu prekvapí na každom kroku nejakým originálnym nápadom. Už panely z kokpitu vesmírnej lode, ktoré tvoria úvodné menu, sú fajnovo uspôsobené tak, že sa s nimi môžete len tak, samoúčelne „poihrať“. A nezľaknite sa, ak stlačením jedného tlačidla vypnete obrazovku, to je len trik, to nie je naozaj ;-)

Samotná hra je stále o tom istom – o strieľaní. Tentoraz však na Zem útočia kurence vo fialových dresoch a na lietajúcich tanieroch. To znamená že sa musí uvažovať aj o tom, ako prelomiť ich obranu, resp. využiť možnosti, ktoré interaktívne prostredie ponúka (nájdete v tráve ukrytý laser?).

GRAFIKA  8 / 10
Kompletne 3D postavy a objekty v zboku videnom leveli pôsobia prepracovane a sviežo. Hold klasickým 2D strieľačkám.

INTERFACE  10 / 10
Opäť bezchybné ovládanie prostredníctvom myši a klávesov. Interface par excellence.

HRATEĽNOSŤ  8 / 10
Hľadieť do tváre prekvapeným Moorhuhnom počas nečakaného únosu mimozemskými bratancami je jednoducho skvelé. Alebo taká krava, keď jej na bok kreslí útočník ufónske graffiti. To sú momenty, na aké sa nezabúda. Ale celkovo je objavovanie skrytých možností hry príťažlivé a vťahujúce. Na budgetovku je to hodnotenie ešte aj mierne...

MULTIPLAYER
Neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY  8 / 10
Výborné a rôznorodé sample vidieckeho prostredia, emzákov, moorhuhnov, streľby, špecialitiek...

HUDBA  8 / 10
Vysoko profesionálne aranžmá dvorného skladateľa Phenomedie navodí tú správnu atmosféru už pri úvodnej animácii. Len škoda, že počas samotnej hry si musíme vystačiť so zvukmi...

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10
Objaviť všetky skryté zábavky Invasion je asi nemožné – možností je hrozne veľa a tlak útočiacich „monštrier“ príliš veľký. Azda aj preto je zábavné vždy sa do hry vracať zas a znovu. 

         

ZÁVEREČNÝ VERDIKT  9 / 10
Táto šialenosť nemá chybu! Roztomilí Moorhuhni zrýchľujú, keď ich obsypete guľkami, emzáci unášajú časti krajinky, môžete získať dokonca EMP, ktorým odstavíte ich prístroje, alebo jediným chybným výstrelom spôsobíte Game Over. Potešenie na „entú“!

 

Moorhuhn Schatzjäger

„Z tria noviniek vyčnieva tento titul ako jahôdka na torte a tak si na ňom zgustneme na koniec. Píšem to preto, lebo ide o prvý Moorhuhn Jump´n´Run vôbec – a tým autori opäť raz dokázali svoju ochotu riskovať a pustiť sa do celkom nového žánru. Terra Incognita však bola dobitá! Akoby aj nie, keď tu vystupuje Moorhuhn typu Indiana Jonesa, pomocou ktorého sa máte v tropickej džungli prebojovať až k finálnemu súperovi a získať veľký poklad.

GRAFIKA  8 / 10
Grafici nesklamali. Lokácie sú napriek jednoznačnému zasadeniu do tropického lesa relatívne rôznorodé, no čo je hlavnejšie, príroda je živá a tak máte pocit, že ste naozaj „tam“. Samozrejme, všetko len v rámci uvoľnenejšieho vizuálu na štýl komiksu, či 3D animovaného filmu, ale na tom nezáleží. Veď príjemné naladenie tu prepúšťa z každého pixla.

INTERFACE  7 / 10
Základné tlačidlá pre pohyby a streľbu, toť vsjo. Nič, čo by sme predtým nepoznali a neskúšali už mnohokrát. Ale hlavne, že to funguje, ako má...

HRATEĽNOSŤ  7 / 10
Do cesty za pokladom, ktorý ukrýva mocný DINGSDA, sa vám do cesty postaví plejáda čudáckych lesných kreatúr – od priblblého king-kongovho súrodenca cez pažravého krokodíla až po tvory z inej dimenzie... Môžete ich klátiť päsťou, výkopom, či klasicky skokom na hlavu, ale po leveloch sa povaľujú aj náboje do Huhnovho koltu. Ide sa inak na čas, takže 25 misií po päťminútových limitoch dá zabrať aj skúsenejším behačkovým veteránom.

MULTIPLAYER
Neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY  7 / 10
Schatzjäger obsahuje pestrú škálu zvukov, samozrejme zasadených  do prostredia, v ktorom sa odohráva. Takže atmosféra je vhodne dotváraná okrem cinkania mincí, ktoré zbierate za účelom zvýšenia bodového skóre, aj rôznymi džungľovými ruchmi.

HUDBA  7 / 10
Čakajte orchestrálky s heroickými nápevmi, ktoré motivujú nevzdávať sa. Jednoducho výborná a svieža muzička!

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA  6 / 10
Napriek tomu, že ide o gamesku programovo vyvíjanú pre občasných hráčov a nie hardcoreistov, obtiažnosť vôbec nepatrí medzi tie ľahšie a kým zistíte „ako na vec“, aj sa miestami potrápite. Najmä v neskorších leveloch... Ešteže hra automaticky sejvuje pozíciu na začiatku levelu, kde ste prišli o posledný život. 

         

ZÁVEREČNÝ VERDIKT  7 / 10
Zatiaľ poslednému titulu z dielne rodičov Moorhuhna nie je veľmi čo vytknúť. Ide o regulérnu behačku nielen pre najmenších, ktorá síce príliš neprekvapuje originálnymi nápadmi, ale zato príjemne zabaví popri „veľkých“ konkurenčných tituloch. A ešte si aj pospomínate na časy, keď pohľad zboku lámal srdcia dojatým hráčom na celom svete. Ach, tie časy...

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Predražené predsedníctvo a kauzu Evka prešetrí NAKA

Na polícii bola desiateho januára vypovedať Zuzana Hlávková. Stalo sa tak ešte predtým, ako bol prípad posunutý elitným policajtom.

KOMENTÁRE

V politike, tak ako v hazarde, je výsledok vopred jasný

Aké osoby sú v pozadí hazardu?

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Neprehliadnite tiež

Jedinečné mikróby prežili v kryštáloch desaťtisíce rokov

Objavené organizmy sú úplne iné než tie v databázach. Niektorí spochybňujú, či naozaj pochádzajú z kryštálov.

Google a Microsoft neukážu weby pre nelegálne sťahovanie

Nový etický kódex platí pre vyhľadávače v Británii, či prekročí jej hranice dnes nie je jasné.

Ako by to vyzeralo, ak by všetci ľudia žili v jednej budove?

Stačí približne 180-tisíc ľudí, aby mala krytá budova vlastné počasie.

Na YouTube bude menej reklám, zrušia tie najdlhšie

Hoci reklamu na YouTube zatiaľ možno filtrovať, firma sa rozhodla zrušiť svoj najinvazívnejší reklamný formát.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 2. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 4. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 11 499
 2. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 9 354
 3. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 5 995
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 5 899
 5. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 5 290
 6. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 5 231
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 5 126
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 4 912
 9. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 4 850
 10. Jeden z najkrajších interiérov má Meridiana v Prievidzi 3 064

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop