3 x Moorhuhn - kura slávi jubileum!

Prvá päťročnica „kuraťa“ bola úspešne ukončená. Moorhuhn, operený nemecký export, sa stal overenou budgetovou značkou nielen v krajine svojho pôvodu, a tak sa v súčasnosti môžeme pozrieť na zúbky hneď trom novým titulom s rozkokošenými kurencami v hlavnej

Prvá päťročnica „kuraťa“ bola úspešne ukončená. Moorhuhn, operený nemecký export, sa stal overenou budgetovou značkou nielen v krajine svojho pôvodu, a tak sa v súčasnosti môžeme pozrieť na zúbky hneď trom novým titulom s rozkokošenými kurencami v hlavnej úlohe. Moorhuhn Remake, Invasion a Schatzjäger totiž vznikli práve pri príležitosti oslávenia prvého veľkého výročia sympatického digitálneho tvora.

Netreba azda nosiť perie do kurína a rozsiahlejšie pripomínať, že na prelome tisícročia vznikol jednoduchý freeware menom Moorhuhn. Išlo o reklamnú hru, kde ste z vlastného pohľadu riadili kurzor myši v tvare terčíka, šípkami klávesnice skrolovali do strán po jedinej obrazovke (vidiecka scenéria) a tlačidlami myši pálili a dobíjali do svojej brokovničky. Vyhral ten, kto v danom časovom limite nahral čo najvyššie skóre, ergo, postrieľal čo najviac Moorhuhnov. Jednoduché? Ale geniálne. Kto hral, rozumie. Kráľovstvo za nápad! Nuž a na Moorhuhna sa postupne nabalilo niekoľko rovnako veselých zvieratiek á la krtko Hank, či korytniak Kröt, ktoré už tiež majú svoje vlastné série. Lenže teraz, na oslavu výročia Moorhuhna, tu prichádzajú tri gamesky práve s touto postavičkou, ktorá minimálne v Nemecku stihla za ten čas „skultovieť“.

 

Moorhuhn Remake

„Jednotka“ je len jedna! V prvom dieli ešte išlo len o čistú radosť z poľovačky: žiadne fígle a triky, len vy a vaša zbraň. Práve tento koncep stále obľubujú mnohí hráči, ktorým sa rôzne skryté zábavky (tzv. “easter eggies“) Moorhuhn 2 až tak nepáčili. Nuž a tak tu máme remake staručkého titulu, ktorého CD obsahuje aj množstvo demoverzií iných titulov nemeckej Phenomedie plus bonusovú pôvodnú hru. Krásny pocit návratu do čias, keď na plnohodnotnú adrenalínovú akciu stačila minúta dvadsať...

GRAFIKA  6 / 10
Facelifting grafiky je citeľný a našťastie aj zreteľne viditeľný – objekty sú už v 3D ako sa na dobu patrí a animácia tiež nepokrivkáva. Dizajn jedinej úrovne sa inak nezmenil.

INTERFACE  10 / 10
O ovládaní som už čosi napísal vyššie a je príznačné, že dostáva práve toto vysoké hodnotenie. Je totiž bezchybné.

HRATEĽNOSŤ  6 / 10
Moorhuhn nestráca na svojej atraktivite ani chocholček. Ak ste sa s ním nikdy predtým nestretli, potom tak istotne učiňte teraz a uvidíte, že si prirátate ešte aj pol hviezdičky k tomuto hodnoteniu. Skúsenejší hráči však uprednostnia Invasion (viď nižšie).

MULTIPLAYER
Neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY  6 / 10
Bang-bang! Kot-kot-kot-dák! To sú základné sample, ktoré sa tu opakujú donekonečna. Plus zopár lesných zvukov, znejúcich pomerne autenticky.

HUDBA  6 / 10
Vynovená muzička z dielne kmeňových hudobníkov je pohodová ako celý titul. Nič viac a nič menej.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA  4 / 10
Kurence lietajú na tisíc rôznych spôsobov, a tak nikdy nečakajte to isté. Treba improvizovať... Ich IQ je však samozrejme hlboko pod kritickým bodom. No a náročnosť rastie tým, čím viac dobrých skóre spravíte – tabuľka totiž „znesie“ len desať najlepších bijcov...

          

ZÁVEREČNÝ VERDIKT  6 / 10
S hodnotením to nakoniec netreba veľmi preháňať. Máme tu klasiku v novom habite, ale to je asi tak všetko. Herný princíp ostal po starom, tajomstvá do hry pridané neboli a tak ide stále o jednoduchú odreagovačku po ťažkom dni. Strávite však pri nej veľmi príjemné minúty.

 

Moorhuhn Invasion

Profesionálne renderované intro v žuvačkovej grafike s vtipnými gagmi naladí na humor, ktorý vás tu prekvapí na každom kroku nejakým originálnym nápadom. Už panely z kokpitu vesmírnej lode, ktoré tvoria úvodné menu, sú fajnovo uspôsobené tak, že sa s nimi môžete len tak, samoúčelne „poihrať“. A nezľaknite sa, ak stlačením jedného tlačidla vypnete obrazovku, to je len trik, to nie je naozaj ;-)

Samotná hra je stále o tom istom – o strieľaní. Tentoraz však na Zem útočia kurence vo fialových dresoch a na lietajúcich tanieroch. To znamená že sa musí uvažovať aj o tom, ako prelomiť ich obranu, resp. využiť možnosti, ktoré interaktívne prostredie ponúka (nájdete v tráve ukrytý laser?).

GRAFIKA  8 / 10
Kompletne 3D postavy a objekty v zboku videnom leveli pôsobia prepracovane a sviežo. Hold klasickým 2D strieľačkám.

INTERFACE  10 / 10
Opäť bezchybné ovládanie prostredníctvom myši a klávesov. Interface par excellence.

HRATEĽNOSŤ  8 / 10
Hľadieť do tváre prekvapeným Moorhuhnom počas nečakaného únosu mimozemskými bratancami je jednoducho skvelé. Alebo taká krava, keď jej na bok kreslí útočník ufónske graffiti. To sú momenty, na aké sa nezabúda. Ale celkovo je objavovanie skrytých možností hry príťažlivé a vťahujúce. Na budgetovku je to hodnotenie ešte aj mierne...

MULTIPLAYER
Neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY  8 / 10
Výborné a rôznorodé sample vidieckeho prostredia, emzákov, moorhuhnov, streľby, špecialitiek...

HUDBA  8 / 10
Vysoko profesionálne aranžmá dvorného skladateľa Phenomedie navodí tú správnu atmosféru už pri úvodnej animácii. Len škoda, že počas samotnej hry si musíme vystačiť so zvukmi...

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10
Objaviť všetky skryté zábavky Invasion je asi nemožné – možností je hrozne veľa a tlak útočiacich „monštrier“ príliš veľký. Azda aj preto je zábavné vždy sa do hry vracať zas a znovu. 

         

ZÁVEREČNÝ VERDIKT  9 / 10
Táto šialenosť nemá chybu! Roztomilí Moorhuhni zrýchľujú, keď ich obsypete guľkami, emzáci unášajú časti krajinky, môžete získať dokonca EMP, ktorým odstavíte ich prístroje, alebo jediným chybným výstrelom spôsobíte Game Over. Potešenie na „entú“!

 

Moorhuhn Schatzjäger

„Z tria noviniek vyčnieva tento titul ako jahôdka na torte a tak si na ňom zgustneme na koniec. Píšem to preto, lebo ide o prvý Moorhuhn Jump´n´Run vôbec – a tým autori opäť raz dokázali svoju ochotu riskovať a pustiť sa do celkom nového žánru. Terra Incognita však bola dobitá! Akoby aj nie, keď tu vystupuje Moorhuhn typu Indiana Jonesa, pomocou ktorého sa máte v tropickej džungli prebojovať až k finálnemu súperovi a získať veľký poklad.

GRAFIKA  8 / 10
Grafici nesklamali. Lokácie sú napriek jednoznačnému zasadeniu do tropického lesa relatívne rôznorodé, no čo je hlavnejšie, príroda je živá a tak máte pocit, že ste naozaj „tam“. Samozrejme, všetko len v rámci uvoľnenejšieho vizuálu na štýl komiksu, či 3D animovaného filmu, ale na tom nezáleží. Veď príjemné naladenie tu prepúšťa z každého pixla.

INTERFACE  7 / 10
Základné tlačidlá pre pohyby a streľbu, toť vsjo. Nič, čo by sme predtým nepoznali a neskúšali už mnohokrát. Ale hlavne, že to funguje, ako má...

HRATEĽNOSŤ  7 / 10
Do cesty za pokladom, ktorý ukrýva mocný DINGSDA, sa vám do cesty postaví plejáda čudáckych lesných kreatúr – od priblblého king-kongovho súrodenca cez pažravého krokodíla až po tvory z inej dimenzie... Môžete ich klátiť päsťou, výkopom, či klasicky skokom na hlavu, ale po leveloch sa povaľujú aj náboje do Huhnovho koltu. Ide sa inak na čas, takže 25 misií po päťminútových limitoch dá zabrať aj skúsenejším behačkovým veteránom.

MULTIPLAYER
Neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY  7 / 10
Schatzjäger obsahuje pestrú škálu zvukov, samozrejme zasadených  do prostredia, v ktorom sa odohráva. Takže atmosféra je vhodne dotváraná okrem cinkania mincí, ktoré zbierate za účelom zvýšenia bodového skóre, aj rôznymi džungľovými ruchmi.

HUDBA  7 / 10
Čakajte orchestrálky s heroickými nápevmi, ktoré motivujú nevzdávať sa. Jednoducho výborná a svieža muzička!

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA  6 / 10
Napriek tomu, že ide o gamesku programovo vyvíjanú pre občasných hráčov a nie hardcoreistov, obtiažnosť vôbec nepatrí medzi tie ľahšie a kým zistíte „ako na vec“, aj sa miestami potrápite. Najmä v neskorších leveloch... Ešteže hra automaticky sejvuje pozíciu na začiatku levelu, kde ste prišli o posledný život. 

         

ZÁVEREČNÝ VERDIKT  7 / 10
Zatiaľ poslednému titulu z dielne rodičov Moorhuhna nie je veľmi čo vytknúť. Ide o regulérnu behačku nielen pre najmenších, ktorá síce príliš neprekvapuje originálnymi nápadmi, ale zato príjemne zabaví popri „veľkých“ konkurenčných tituloch. A ešte si aj pospomínate na časy, keď pohľad zboku lámal srdcia dojatým hráčom na celom svete. Ach, tie časy...

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?

KULTÚRA

Dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala aj s Pepsi.

Neprehliadnite tiež

Ohybné displeje spravili ďalší krok vpred, možno ich natiahnuť aj preliačiť

Samsung má nápad, ako zmeniť svet zobrazovacích panelov. Dostanú nové vlastnosti.

Briti sprevádzkovali najväčšie veterné turbíny na svete

Jediná otáčka stačí na to, aby zásobila domácnosť energiou na 29 hodín prevádzky.

Astronóm: Blikajúcu hviezdu sme pozorovali aj na Slovensku

Poklesy v jasnosti hviezdy nespôsobujú mimozemšťania, zrejme ide o prirodzený jav, hovorí Ľubomír Hambálek z Astronomického ústavu SAV.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 2. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 3. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 6. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 11 008
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 285
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 144
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 6 968
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 704
 6. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 169
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 479
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 921
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 947
 10. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 765