SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

3 x Moorhuhn - kura slávi jubileum!

Prvá päťročnica „kuraťa“ bola úspešne ukončená. Moorhuhn, operený nemecký export, sa stal overenou budgetovou značkou nielen v krajine svojho pôvodu, a tak sa v súčasnosti môžeme pozrieť na zúbky hneď trom novým titulom s rozkokošenými kurencami v hlavnej

Prvá päťročnica „kuraťa“ bola úspešne ukončená. Moorhuhn, operený nemecký export, sa stal overenou budgetovou značkou nielen v krajine svojho pôvodu, a tak sa v súčasnosti môžeme pozrieť na zúbky hneď trom novým titulom s rozkokošenými kurencami v hlavnej úlohe. Moorhuhn Remake, Invasion a Schatzjäger totiž vznikli práve pri príležitosti oslávenia prvého veľkého výročia sympatického digitálneho tvora.

Netreba azda nosiť perie do kurína a rozsiahlejšie pripomínať, že na prelome tisícročia vznikol jednoduchý freeware menom Moorhuhn. Išlo o reklamnú hru, kde ste z vlastného pohľadu riadili kurzor myši v tvare terčíka, šípkami klávesnice skrolovali do strán po jedinej obrazovke (vidiecka scenéria) a tlačidlami myši pálili a dobíjali do svojej brokovničky. Vyhral ten, kto v danom časovom limite nahral čo najvyššie skóre, ergo, postrieľal čo najviac Moorhuhnov. Jednoduché? Ale geniálne. Kto hral, rozumie. Kráľovstvo za nápad! Nuž a na Moorhuhna sa postupne nabalilo niekoľko rovnako veselých zvieratiek á la krtko Hank, či korytniak Kröt, ktoré už tiež majú svoje vlastné série. Lenže teraz, na oslavu výročia Moorhuhna, tu prichádzajú tri gamesky práve s touto postavičkou, ktorá minimálne v Nemecku stihla za ten čas „skultovieť“.

Skryť Vypnúť reklamu

 

Moorhuhn Remake

„Jednotka“ je len jedna! V prvom dieli ešte išlo len o čistú radosť z poľovačky: žiadne fígle a triky, len vy a vaša zbraň. Práve tento koncep stále obľubujú mnohí hráči, ktorým sa rôzne skryté zábavky (tzv. “easter eggies“) Moorhuhn 2 až tak nepáčili. Nuž a tak tu máme remake staručkého titulu, ktorého CD obsahuje aj množstvo demoverzií iných titulov nemeckej Phenomedie plus bonusovú pôvodnú hru. Krásny pocit návratu do čias, keď na plnohodnotnú adrenalínovú akciu stačila minúta dvadsať...

GRAFIKA  6 / 10
Facelifting grafiky je citeľný a našťastie aj zreteľne viditeľný – objekty sú už v 3D ako sa na dobu patrí a animácia tiež nepokrivkáva. Dizajn jedinej úrovne sa inak nezmenil.

INTERFACE  10 / 10
O ovládaní som už čosi napísal vyššie a je príznačné, že dostáva práve toto vysoké hodnotenie. Je totiž bezchybné.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ  6 / 10
Moorhuhn nestráca na svojej atraktivite ani chocholček. Ak ste sa s ním nikdy predtým nestretli, potom tak istotne učiňte teraz a uvidíte, že si prirátate ešte aj pol hviezdičky k tomuto hodnoteniu. Skúsenejší hráči však uprednostnia Invasion (viď nižšie).

MULTIPLAYER
Neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY  6 / 10
Bang-bang! Kot-kot-kot-dák! To sú základné sample, ktoré sa tu opakujú donekonečna. Plus zopár lesných zvukov, znejúcich pomerne autenticky.

HUDBA  6 / 10
Vynovená muzička z dielne kmeňových hudobníkov je pohodová ako celý titul. Nič viac a nič menej.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA  4 / 10
Kurence lietajú na tisíc rôznych spôsobov, a tak nikdy nečakajte to isté. Treba improvizovať... Ich IQ je však samozrejme hlboko pod kritickým bodom. No a náročnosť rastie tým, čím viac dobrých skóre spravíte – tabuľka totiž „znesie“ len desať najlepších bijcov...

Skryť Vypnúť reklamu

          

ZÁVEREČNÝ VERDIKT  6 / 10
S hodnotením to nakoniec netreba veľmi preháňať. Máme tu klasiku v novom habite, ale to je asi tak všetko. Herný princíp ostal po starom, tajomstvá do hry pridané neboli a tak ide stále o jednoduchú odreagovačku po ťažkom dni. Strávite však pri nej veľmi príjemné minúty.

 

Moorhuhn Invasion

Profesionálne renderované intro v žuvačkovej grafike s vtipnými gagmi naladí na humor, ktorý vás tu prekvapí na každom kroku nejakým originálnym nápadom. Už panely z kokpitu vesmírnej lode, ktoré tvoria úvodné menu, sú fajnovo uspôsobené tak, že sa s nimi môžete len tak, samoúčelne „poihrať“. A nezľaknite sa, ak stlačením jedného tlačidla vypnete obrazovku, to je len trik, to nie je naozaj ;-)

Samotná hra je stále o tom istom – o strieľaní. Tentoraz však na Zem útočia kurence vo fialových dresoch a na lietajúcich tanieroch. To znamená že sa musí uvažovať aj o tom, ako prelomiť ich obranu, resp. využiť možnosti, ktoré interaktívne prostredie ponúka (nájdete v tráve ukrytý laser?).

Skryť Vypnúť reklamu

GRAFIKA  8 / 10
Kompletne 3D postavy a objekty v zboku videnom leveli pôsobia prepracovane a sviežo. Hold klasickým 2D strieľačkám.

INTERFACE  10 / 10
Opäť bezchybné ovládanie prostredníctvom myši a klávesov. Interface par excellence.

HRATEĽNOSŤ  8 / 10
Hľadieť do tváre prekvapeným Moorhuhnom počas nečakaného únosu mimozemskými bratancami je jednoducho skvelé. Alebo taká krava, keď jej na bok kreslí útočník ufónske graffiti. To sú momenty, na aké sa nezabúda. Ale celkovo je objavovanie skrytých možností hry príťažlivé a vťahujúce. Na budgetovku je to hodnotenie ešte aj mierne...

MULTIPLAYER
Neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY  8 / 10
Výborné a rôznorodé sample vidieckeho prostredia, emzákov, moorhuhnov, streľby, špecialitiek...

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA  8 / 10
Vysoko profesionálne aranžmá dvorného skladateľa Phenomedie navodí tú správnu atmosféru už pri úvodnej animácii. Len škoda, že počas samotnej hry si musíme vystačiť so zvukmi...

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10
Objaviť všetky skryté zábavky Invasion je asi nemožné – možností je hrozne veľa a tlak útočiacich „monštrier“ príliš veľký. Azda aj preto je zábavné vždy sa do hry vracať zas a znovu. 

         

ZÁVEREČNÝ VERDIKT  9 / 10
Táto šialenosť nemá chybu! Roztomilí Moorhuhni zrýchľujú, keď ich obsypete guľkami, emzáci unášajú časti krajinky, môžete získať dokonca EMP, ktorým odstavíte ich prístroje, alebo jediným chybným výstrelom spôsobíte Game Over. Potešenie na „entú“!

 

Moorhuhn Schatzjäger

Skryť Vypnúť reklamu

„Z tria noviniek vyčnieva tento titul ako jahôdka na torte a tak si na ňom zgustneme na koniec. Píšem to preto, lebo ide o prvý Moorhuhn Jump´n´Run vôbec – a tým autori opäť raz dokázali svoju ochotu riskovať a pustiť sa do celkom nového žánru. Terra Incognita však bola dobitá! Akoby aj nie, keď tu vystupuje Moorhuhn typu Indiana Jonesa, pomocou ktorého sa máte v tropickej džungli prebojovať až k finálnemu súperovi a získať veľký poklad.

GRAFIKA  8 / 10
Grafici nesklamali. Lokácie sú napriek jednoznačnému zasadeniu do tropického lesa relatívne rôznorodé, no čo je hlavnejšie, príroda je živá a tak máte pocit, že ste naozaj „tam“. Samozrejme, všetko len v rámci uvoľnenejšieho vizuálu na štýl komiksu, či 3D animovaného filmu, ale na tom nezáleží. Veď príjemné naladenie tu prepúšťa z každého pixla.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE  7 / 10
Základné tlačidlá pre pohyby a streľbu, toť vsjo. Nič, čo by sme predtým nepoznali a neskúšali už mnohokrát. Ale hlavne, že to funguje, ako má...

HRATEĽNOSŤ  7 / 10
Do cesty za pokladom, ktorý ukrýva mocný DINGSDA, sa vám do cesty postaví plejáda čudáckych lesných kreatúr – od priblblého king-kongovho súrodenca cez pažravého krokodíla až po tvory z inej dimenzie... Môžete ich klátiť päsťou, výkopom, či klasicky skokom na hlavu, ale po leveloch sa povaľujú aj náboje do Huhnovho koltu. Ide sa inak na čas, takže 25 misií po päťminútových limitoch dá zabrať aj skúsenejším behačkovým veteránom.

MULTIPLAYER
Neobsahuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY  7 / 10
Schatzjäger obsahuje pestrú škálu zvukov, samozrejme zasadených  do prostredia, v ktorom sa odohráva. Takže atmosféra je vhodne dotváraná okrem cinkania mincí, ktoré zbierate za účelom zvýšenia bodového skóre, aj rôznymi džungľovými ruchmi.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA  7 / 10
Čakajte orchestrálky s heroickými nápevmi, ktoré motivujú nevzdávať sa. Jednoducho výborná a svieža muzička!

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA  6 / 10
Napriek tomu, že ide o gamesku programovo vyvíjanú pre občasných hráčov a nie hardcoreistov, obtiažnosť vôbec nepatrí medzi tie ľahšie a kým zistíte „ako na vec“, aj sa miestami potrápite. Najmä v neskorších leveloch... Ešteže hra automaticky sejvuje pozíciu na začiatku levelu, kde ste prišli o posledný život. 

         

ZÁVEREČNÝ VERDIKT  7 / 10
Zatiaľ poslednému titulu z dielne rodičov Moorhuhna nie je veľmi čo vytknúť. Ide o regulérnu behačku nielen pre najmenších, ktorá síce príliš neprekvapuje originálnymi nápadmi, ale zato príjemne zabaví popri „veľkých“ konkurenčných tituloch. A ešte si aj pospomínate na časy, keď pohľad zboku lámal srdcia dojatým hráčom na celom svete. Ach, tie časy...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Čo poháňa rozpínanie vesmíru? Vedci zvažujú rôzne možnosti

Tmavá energia je jedna z najväčších záhad vo fyzike.

Rôzne pohľady na kométu Čurjumov-Gerasimenko zo sondy Rosetta.

Kozmická loď nesúca robotické vozidlo je na polceste k Marsu

Vesmírna loď už od svojho štartu prekonala vzdialenosť 235,4 milióna kilometrov.

Z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovalo vo štvrtok 30. júla 2020 k planéte Mars robotické vozidlo Perseverance.
Stroj Turek, ktorý vydávali za šahový automat, v skutočnosti sa v jeho vnútri skrýval človek, ktorý Turka riadil

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 2. Škola môže vyzerať aj inak!
 3. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 4. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 5. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 6. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 10. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 271
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 277
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 816
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 041
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 669
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 378
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 917
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 515
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 497
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 415