Emgeton E5 Cult - rotujúce koliesko namiesto tlačidiel

Zdá sa, že päťsmerné mikrospínačové ovládače by mohli byť v budúcnosti nahradené rotujúcimi prstencami. Prehrávač Emgeton E5 Cult, ktorý sa nedávno dostal na pulty predajní túto možnosť demonštruje - ide však o výhru či nie?


FOTO - MILAN GIGEL

Ako je už vykom v produktovej línii Emgeton Cult, telo prehrávača je zapuzdrené do hliníkového obalu, ktorý zaisťuje vysokú mechanickú odolnosť voči poškodeniu a je zárukou dlhej životnosti prehrávača. Na čelnom paneli dominuje šesťriadkový podsvietený maticový LCD displej, vedľa ktorého je nový druh mechanického ovládača, ktorý prispieva k jednoduchosti použitia.


FOTO - MILAN GIGEL

Experimentálne nasadenie sonduje, ako trh zareaguje na výmenu štvorice mikrospínačov rotačným prstencom. Vrúbkovanie čelnej časti zjedndušuje manipuláciu a používateľ nemusí rozmýšľať, ktoré zo štvorice tlačidiel použije. Po konštrukčnej stránke ide o systém, ktorý pripomína optomechanický snímač myši. Kým krokovanie otáčania je riešené mechanicky, snímanie je optické. Jeden znateľný krok prstenca zastupuje jeden pohyb smerom vpravo alebo vľavo. Pri ovládaní pravým palcom sa zdá, že koliesko sa nehýbe najsvižnejšie - kladie o čosi väčší odpor ako by používateľ mohol očakávať. Preto si na navigáciu v menu musíte najprv zvyknúť. Ak však použijete pri rotovaní palce oba, alebo do hry vstúpy pravý palec a ukazovák, rotácia prstenca je bezproblémová. Mechanické vyhotovenie sľubuje dlhú životnosť, i keď je možné, že pomocné vrúbkovanie plastového prstenca sa môže časom zodrať. V každom prípade, chce to chytiť prehrávač do rúk a odskúšať si to naživo.


FOTO - MILAN GIGEL

V strede zadného panela sa natradične nachádza posuvný prepínač HOLD, ktorý slúži pre uzamknutie funkcie tlačidiel a ovládacích prvkov. V zapnutej polohe odhalí červené zafarbenie podkladu, takže je vždy zrejmé, v akom stave je stav uzamknutia. Popiska obsahuje modelové označenie, prehľad funkcií, logá použitých technológií a sériové číslo. Použitá laserová technológia zaručuje že sa sériové číslo nezoškrabe a tak sa nemusíte obávať, že by ste mohli naraziť na problémy s prípadnou reklamáciou.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnej strane je umiestnený mikrofón s všesmerovou charakteristikou a dvojica 3,5 mm jack konektorov, ktoré slúžia pre pripojenie slúchadiel a externého zdroja analógového audiosignálu, ktorý je vybavený gumovou krytkou. Vďaka tomu že prehrávač dokáže uskutočniť z linkového vstupu záznam priamo do MP3 formátu môžete jednoducho digitalizovať nahrávky zo sekvenčných analógových médií, či prehrať si CD nosič do prehrávača i bez použitia počítača. Vďaka funkcii rozoznávania medzier sú skladby automaticky delené do samostatných súborov. Nechýba ani otvor pre závesnú šnúru, ktorá vám umožní prehrávač nosiť na krku.


FOTO - MILAN GIGEL

Dodávaná šnúra je dvojdielna s poplastovaným povrchom. Pre začiatok nie je príliš poddajná, takže si ju budete musieť pre nosenie pripraviť.


FOTO - MILAN GIGEL

Na protiľahlej strane sa nachádza gumová krytka USB konektoru a kabinet pre umiestnenie akumulátora formátu AA. V prípade že použijete alkalický monočlánok, môžete očakávať až 50 hodín nepretržitej reprodukcie. V prípade NiMh akumulátoru sa výdrž znižuje približne o 20 percent.


FOTO - MILAN GIGEL

Kontaktné pole je pozlátené na oboch stranách a tak sa nemusíte báť že časom bude oxidovať a bude zdrojom prechodového odporu, ktorý bude skracovať výdrž napájacieho článku.


FOTO - MILAN GIGEL

USB konektor má tradičné miniaturizované vyhotovenie a pre rýchle použitie na cestách nájdete pribalený USB adaptér, ktorý môžete nosiť napríklad na kľúčoch, pričom dodávaný USB káblik si ponecháte doma. Dôležité je že ide o zariadenie typu USB Mass Storage s rozraním USB 2.0, na ktoré môžete skladby nahrávať pod ľubovoľným operačným systémom do hierarchickej adresárovej štruktúry. Do prehrávača však môžete nahrať ľubovoľné dáta. V internej flash pamäti je uložený i špeciálny súbor s nastaveniami prehrávača, takže pri výmene akumulátorov sa nič nestratí.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej bočnici sa nachádzajú štyri mikrospínačové tlačidlá - čiže o jedno viac ako je zvykom. Tlačidlo PLAY/PAUSE/ON/OFF je doplené o tradičnú programovateľnú kombináciu EQ/REC/A-B a dve tlačidlá PREVIOUS/NEXT, ktoré sa tu objavili kvôli absencii štvorici gombíkov na čelnom paneli. Prstenec teda zákonite slúži na nastavenie hlasitosti, kým pre pohyb v skladbe zostali vyhradené bočné tlačidlá. Tradičné sú i nápadné skrutky, ktoré fixujú hliníkové šasi na plastovom ráme. Zaujímavé však je, že kovové dielce sú vyhotovené tak, aby pevne držali na tele i bez skrutkovania.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby bolo možné prehrávač chrániť pred prípadným poškrabaním, pribalené je tradičné puzdro, ktoré zabezpečuje prístup ku všetkým tlačidlám a ovládacím prvkom. Možné je skombinovať ho i so šnúrou pre nosenie na krku.


FOTO - MILAN GIGEL

Dodávané slúchadlá sú vybavené zvukovodným systémom pre podporu reprodukcie hĺbok, pričom sú dobrým odrazovým mostíkom pre budúce nahradenie čímsi lepším. Zaujme i miniaturizovaná verzia jack konektora.


FOTO - MILAN GIGEL

V balení ďalej nájdete bohatú dokumentáciu vrátane plnohodnotne vypracovanej slovenskej a českej jazykovej mutácie (kiežby ostatní importéri vynakladali rovnakú námahu a umožnili predajcom dodržiavať zákon o ochrane spotrebiteľa), CD nosič s podporným softvérom a ovládačmi pre staré operačné systémy, káblový set a alkalický monočlánok. Keďže v prehrávači je nahratá i nejaká testovacia skladba, máte v boxe všetko, čo je potrebné pre odskúšanie funkčnosti v predajni.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač poskytuje množstvo funkcií, ktoré sú prepínateľné v základnej ponuke. Použiť ho môžete na prehrávanie skladieb vo formátoch MP3, WMA a WAV, pričom podporované sú bitraty od 5 do 384 kbps s podporou rozšírenia VBR. Okrem informačných tagov sú na displeji zobrazované i texty piesní - samozrejme iba v prípade ak k skladbe priložíte s rovnakým názvom i prislúchajúci LYR súbor. Na displeji sú zobrazované všetky dôležité informácie, ktoré sú zoskupené v šiestich riadkoch. Displej má rozlíšenie 128x96 bodov a je monochromatický s LED posvietením. To je o čosi viac ako umožňujú iné malé prehrávače a tak sa možnosť prehliadania TXT súborov stáva reálnejšiou. Jednoducho si tak do prehrávača môžete nahrať zoznam kontaktov, úlohy či zbierku najnovších vtipov z internetu.


FOTO - MILAN GIGEL

Kvalita zvukového výstupu je na slušnej úrovni, odstup signálu od šumu dosahuje hranicu 95 dB. Zvukovú reprodukciu je možné dokonale prispôsobiť pripojenej aparatúre - či už máte reproduktory, štúdiové slúchadlá alebo štupľové slúchadlá do terénu. Dostupný je 5 pásmový používateľský ekvalizér doplený piatimi predvoľbami, krokovo nastaviteľný zvýrazňovač hĺbok, nastavenie balancu medzi pravým a ľavým kanálom (nie každý počuje na obe uši rovnako citlivo) a mechanizmus SRS WOW s tromi parametrickými vstupmi. Nechýba ani podpora prelínania skladieb.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri reprodukcii je dostupných viacero režimov opakovania a výberu skladieb, takže každý používateľ si príde na svoje. Nechýba ani funkcia selektívneho opakovania (AB repeat), ktorá je obzvlášť zaujímavá pri prepisoch zvukových záznamov, alebo výuke cudzích jazykov. Dostupná je i funkcia ustomatického spustenia prehrávania pri zapnutí zariadenia, takže si ušetríte jedno kliknutie.


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaný zvukový záznamník dokáže do formátu MP3 zaznamenať hovorené slovo prostredníctvom zabudovaného mikrofónu, vysielanie z FM tunera (s ručným nastavením zisku) i analógové audio cez jack vstup s možnosťou automatického rozdelenia na jednotlivé skladby. Funkčnosť je na prijateľnej úrovni, z času na čas sa stane, že je tichá pasáž hodnotená ako medzera. Výhodou však je, že si CD alebo kazetovú pásku prehráte do digitálneho prehrávača i bez PC.


FOTO - MILAN GIGEL

FM tuner je na použiteľnej úrovni za predpokladu, že je signál dostatočne silný. Stanice je možné automaticky naladiť, RDS funkciu neočakávajte. Predvoľby je možné uložiť pre následné použitie a pri manipulácii si volíte medzi režimmi s predvoľbami a ladením. Stanice vďaka uloženej konfigurácii zostanú naladené i po výmene batérie. V porovnaní s inými prehrávačmi však môžete regulovať výšky a hĺbky pri reprodukcii - ekvalizér a ostatné funkcie sa vzťahujú iba na komprimovanú hudbu.


FOTO - MILAN GIGEL

Používateľské prostredie je prehľadné a jednoducho použiteľné. Firmvér je aktualizovateľný, takže nastavenia a funkcie nie sú pevne dané. Podpora diakritiky je plne obsiahnutá, rozhranie je však dostupné iba v českom jazyku.


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem bežných nastavení je dostupná funkcia zobrazenia aktuálneho času, systém disponuje nie veľmi použiteľným budíkom (museli by ste mať neustále zapnutý zosilňovač s pripojenými reproduktormi), avšak pre zaspávanie si môžete aktivovať funkciu sleep. Výhodou je i časovo programovaný záznam FM vysielania, či naopak prostredníctvom mikrofónu (žeby špionáž?). Zobrazovanie zostávajúcej energie je vďka možnosti prepínania medzi alkalickými a NiMH článkami správne.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač je možné po konštrukčnej stránke hodnotiť ako zariadenie s robustným hliníkovým šasi, ktoré svojou veľkosťou zodpovedá napájaniu AA monočlánkom. Kontrastný čiernobiely displej s LED posvietením ponúka 6 riadkové zobrazenie, ovládací prstenec je však experimentom, ktorého výhody či nevýhody ukáže až dlhodobé nasadenie v praxi. Rozsah ponúkaných funkcií zodpovedá cenovej kategórii a nájdeme tam i také prvky, ktoré neponúkajú ani drahšie prehrávače. Všestrannosť a moderná koncepcia vychádza z krajiny pôvodu - Kórea je jednoducho na špici. Hudobné podanie je na skvelej úrovni, spokojní budú i náročnejší používatelia.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.emgeton.com/product50.htm
Orientačná cena: 5390 s DPH za 512MB, 6490 s DPH za 1GB

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Kedy spoznáme víťaza francúzskych prezidentských volieb?

Návod k sledovaniu francúzskych volieb.

KOMENTÁRE

Francúzi vo voľbách nerozhodujú len o sebe

Tí, ktorí si už Európu vybrali, si teraz hryzú nechty.

KOMENTÁRE

Pripitý som lyžiarku prosil o rozhovor, ona súhlasila

Alkoholizmus má tisícky podôb a tisícky liečebných metód.

Neprehliadnite tiež

Test: Huawei P10 je skvelý fotomobil, ktorému chýbajú inovácie

Čínsky výrobca ponúka ďalší vynikajúci smartfón, no za cenu, ktorú si nezaslúži.

Čínska vesmírna loď sa spojila so stanicou na obežnej dráhe

Peking má ambíciu vyslať podobné výskumné vozidlo aj na Mars.

DETSKÁ RUBRIKA

Somáre sú na ťažkú prácu ako stvorené, našu ľútosť nepotrebujú

Osly si obľúbila aj egyptská vládkyňa Kleopatra, ktorá sa údajne kúpala v ich mlieku.

Hubblov ďalekohľad oslávi 27. narodeniny. Pozrite si najkrajšie zábery

Milióny vesmírych snímok inšpirovali tisícky vedeckých prác.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 4. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 6. Inteligencia vo všetkom
 7. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 8. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 9. Čo sa môže stať, keď šetríte na zateplení?
 10. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie
 1. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 3. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 4. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 5. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 6. Východniari investujú do bývania spomedzi regiónov najviac
 7. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 10. Pôžička, ktorá odmeňuje? Nie, nepomýlili sme sa
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 21 549
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 13 145
 3. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 8 910
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 5 716
 5. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 4 160
 6. 5 krokov k vlastnému bývaniu 3 488
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 915
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 785
 9. Budú Slováci čoskoro ovládať svoje domácnosti cez smartfón? 1 754
 10. Inteligencia vo všetkom 1 664

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop