Emgeton E5 Cult - rotujúce koliesko namiesto tlačidiel

Zdá sa, že päťsmerné mikrospínačové ovládače by mohli byť v budúcnosti nahradené rotujúcimi prstencami. Prehrávač Emgeton E5 Cult, ktorý sa nedávno dostal na pulty predajní túto možnosť demonštruje - ide však o výhru či nie?


FOTO - MILAN GIGEL

Ako je už vykom v produktovej línii Emgeton Cult, telo prehrávača je zapuzdrené do hliníkového obalu, ktorý zaisťuje vysokú mechanickú odolnosť voči poškodeniu a je zárukou dlhej životnosti prehrávača. Na čelnom paneli dominuje šesťriadkový podsvietený maticový LCD displej, vedľa ktorého je nový druh mechanického ovládača, ktorý prispieva k jednoduchosti použitia.


FOTO - MILAN GIGEL

Experimentálne nasadenie sonduje, ako trh zareaguje na výmenu štvorice mikrospínačov rotačným prstencom. Vrúbkovanie čelnej časti zjedndušuje manipuláciu a používateľ nemusí rozmýšľať, ktoré zo štvorice tlačidiel použije. Po konštrukčnej stránke ide o systém, ktorý pripomína optomechanický snímač myši. Kým krokovanie otáčania je riešené mechanicky, snímanie je optické. Jeden znateľný krok prstenca zastupuje jeden pohyb smerom vpravo alebo vľavo. Pri ovládaní pravým palcom sa zdá, že koliesko sa nehýbe najsvižnejšie - kladie o čosi väčší odpor ako by používateľ mohol očakávať. Preto si na navigáciu v menu musíte najprv zvyknúť. Ak však použijete pri rotovaní palce oba, alebo do hry vstúpy pravý palec a ukazovák, rotácia prstenca je bezproblémová. Mechanické vyhotovenie sľubuje dlhú životnosť, i keď je možné, že pomocné vrúbkovanie plastového prstenca sa môže časom zodrať. V každom prípade, chce to chytiť prehrávač do rúk a odskúšať si to naživo.


FOTO - MILAN GIGEL

V strede zadného panela sa natradične nachádza posuvný prepínač HOLD, ktorý slúži pre uzamknutie funkcie tlačidiel a ovládacích prvkov. V zapnutej polohe odhalí červené zafarbenie podkladu, takže je vždy zrejmé, v akom stave je stav uzamknutia. Popiska obsahuje modelové označenie, prehľad funkcií, logá použitých technológií a sériové číslo. Použitá laserová technológia zaručuje že sa sériové číslo nezoškrabe a tak sa nemusíte obávať, že by ste mohli naraziť na problémy s prípadnou reklamáciou.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnej strane je umiestnený mikrofón s všesmerovou charakteristikou a dvojica 3,5 mm jack konektorov, ktoré slúžia pre pripojenie slúchadiel a externého zdroja analógového audiosignálu, ktorý je vybavený gumovou krytkou. Vďaka tomu že prehrávač dokáže uskutočniť z linkového vstupu záznam priamo do MP3 formátu môžete jednoducho digitalizovať nahrávky zo sekvenčných analógových médií, či prehrať si CD nosič do prehrávača i bez použitia počítača. Vďaka funkcii rozoznávania medzier sú skladby automaticky delené do samostatných súborov. Nechýba ani otvor pre závesnú šnúru, ktorá vám umožní prehrávač nosiť na krku.


FOTO - MILAN GIGEL

Dodávaná šnúra je dvojdielna s poplastovaným povrchom. Pre začiatok nie je príliš poddajná, takže si ju budete musieť pre nosenie pripraviť.


FOTO - MILAN GIGEL

Na protiľahlej strane sa nachádza gumová krytka USB konektoru a kabinet pre umiestnenie akumulátora formátu AA. V prípade že použijete alkalický monočlánok, môžete očakávať až 50 hodín nepretržitej reprodukcie. V prípade NiMh akumulátoru sa výdrž znižuje približne o 20 percent.


FOTO - MILAN GIGEL

Kontaktné pole je pozlátené na oboch stranách a tak sa nemusíte báť že časom bude oxidovať a bude zdrojom prechodového odporu, ktorý bude skracovať výdrž napájacieho článku.


FOTO - MILAN GIGEL

USB konektor má tradičné miniaturizované vyhotovenie a pre rýchle použitie na cestách nájdete pribalený USB adaptér, ktorý môžete nosiť napríklad na kľúčoch, pričom dodávaný USB káblik si ponecháte doma. Dôležité je že ide o zariadenie typu USB Mass Storage s rozraním USB 2.0, na ktoré môžete skladby nahrávať pod ľubovoľným operačným systémom do hierarchickej adresárovej štruktúry. Do prehrávača však môžete nahrať ľubovoľné dáta. V internej flash pamäti je uložený i špeciálny súbor s nastaveniami prehrávača, takže pri výmene akumulátorov sa nič nestratí.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pravej bočnici sa nachádzajú štyri mikrospínačové tlačidlá - čiže o jedno viac ako je zvykom. Tlačidlo PLAY/PAUSE/ON/OFF je doplené o tradičnú programovateľnú kombináciu EQ/REC/A-B a dve tlačidlá PREVIOUS/NEXT, ktoré sa tu objavili kvôli absencii štvorici gombíkov na čelnom paneli. Prstenec teda zákonite slúži na nastavenie hlasitosti, kým pre pohyb v skladbe zostali vyhradené bočné tlačidlá. Tradičné sú i nápadné skrutky, ktoré fixujú hliníkové šasi na plastovom ráme. Zaujímavé však je, že kovové dielce sú vyhotovené tak, aby pevne držali na tele i bez skrutkovania.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby bolo možné prehrávač chrániť pred prípadným poškrabaním, pribalené je tradičné puzdro, ktoré zabezpečuje prístup ku všetkým tlačidlám a ovládacím prvkom. Možné je skombinovať ho i so šnúrou pre nosenie na krku.


FOTO - MILAN GIGEL

Dodávané slúchadlá sú vybavené zvukovodným systémom pre podporu reprodukcie hĺbok, pričom sú dobrým odrazovým mostíkom pre budúce nahradenie čímsi lepším. Zaujme i miniaturizovaná verzia jack konektora.


FOTO - MILAN GIGEL

V balení ďalej nájdete bohatú dokumentáciu vrátane plnohodnotne vypracovanej slovenskej a českej jazykovej mutácie (kiežby ostatní importéri vynakladali rovnakú námahu a umožnili predajcom dodržiavať zákon o ochrane spotrebiteľa), CD nosič s podporným softvérom a ovládačmi pre staré operačné systémy, káblový set a alkalický monočlánok. Keďže v prehrávači je nahratá i nejaká testovacia skladba, máte v boxe všetko, čo je potrebné pre odskúšanie funkčnosti v predajni.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač poskytuje množstvo funkcií, ktoré sú prepínateľné v základnej ponuke. Použiť ho môžete na prehrávanie skladieb vo formátoch MP3, WMA a WAV, pričom podporované sú bitraty od 5 do 384 kbps s podporou rozšírenia VBR. Okrem informačných tagov sú na displeji zobrazované i texty piesní - samozrejme iba v prípade ak k skladbe priložíte s rovnakým názvom i prislúchajúci LYR súbor. Na displeji sú zobrazované všetky dôležité informácie, ktoré sú zoskupené v šiestich riadkoch. Displej má rozlíšenie 128x96 bodov a je monochromatický s LED posvietením. To je o čosi viac ako umožňujú iné malé prehrávače a tak sa možnosť prehliadania TXT súborov stáva reálnejšiou. Jednoducho si tak do prehrávača môžete nahrať zoznam kontaktov, úlohy či zbierku najnovších vtipov z internetu.


FOTO - MILAN GIGEL

Kvalita zvukového výstupu je na slušnej úrovni, odstup signálu od šumu dosahuje hranicu 95 dB. Zvukovú reprodukciu je možné dokonale prispôsobiť pripojenej aparatúre - či už máte reproduktory, štúdiové slúchadlá alebo štupľové slúchadlá do terénu. Dostupný je 5 pásmový používateľský ekvalizér doplený piatimi predvoľbami, krokovo nastaviteľný zvýrazňovač hĺbok, nastavenie balancu medzi pravým a ľavým kanálom (nie každý počuje na obe uši rovnako citlivo) a mechanizmus SRS WOW s tromi parametrickými vstupmi. Nechýba ani podpora prelínania skladieb.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri reprodukcii je dostupných viacero režimov opakovania a výberu skladieb, takže každý používateľ si príde na svoje. Nechýba ani funkcia selektívneho opakovania (AB repeat), ktorá je obzvlášť zaujímavá pri prepisoch zvukových záznamov, alebo výuke cudzích jazykov. Dostupná je i funkcia ustomatického spustenia prehrávania pri zapnutí zariadenia, takže si ušetríte jedno kliknutie.


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaný zvukový záznamník dokáže do formátu MP3 zaznamenať hovorené slovo prostredníctvom zabudovaného mikrofónu, vysielanie z FM tunera (s ručným nastavením zisku) i analógové audio cez jack vstup s možnosťou automatického rozdelenia na jednotlivé skladby. Funkčnosť je na prijateľnej úrovni, z času na čas sa stane, že je tichá pasáž hodnotená ako medzera. Výhodou však je, že si CD alebo kazetovú pásku prehráte do digitálneho prehrávača i bez PC.


FOTO - MILAN GIGEL

FM tuner je na použiteľnej úrovni za predpokladu, že je signál dostatočne silný. Stanice je možné automaticky naladiť, RDS funkciu neočakávajte. Predvoľby je možné uložiť pre následné použitie a pri manipulácii si volíte medzi režimmi s predvoľbami a ladením. Stanice vďaka uloženej konfigurácii zostanú naladené i po výmene batérie. V porovnaní s inými prehrávačmi však môžete regulovať výšky a hĺbky pri reprodukcii - ekvalizér a ostatné funkcie sa vzťahujú iba na komprimovanú hudbu.


FOTO - MILAN GIGEL

Používateľské prostredie je prehľadné a jednoducho použiteľné. Firmvér je aktualizovateľný, takže nastavenia a funkcie nie sú pevne dané. Podpora diakritiky je plne obsiahnutá, rozhranie je však dostupné iba v českom jazyku.


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem bežných nastavení je dostupná funkcia zobrazenia aktuálneho času, systém disponuje nie veľmi použiteľným budíkom (museli by ste mať neustále zapnutý zosilňovač s pripojenými reproduktormi), avšak pre zaspávanie si môžete aktivovať funkciu sleep. Výhodou je i časovo programovaný záznam FM vysielania, či naopak prostredníctvom mikrofónu (žeby špionáž?). Zobrazovanie zostávajúcej energie je vďka možnosti prepínania medzi alkalickými a NiMH článkami správne.


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač je možné po konštrukčnej stránke hodnotiť ako zariadenie s robustným hliníkovým šasi, ktoré svojou veľkosťou zodpovedá napájaniu AA monočlánkom. Kontrastný čiernobiely displej s LED posvietením ponúka 6 riadkové zobrazenie, ovládací prstenec je však experimentom, ktorého výhody či nevýhody ukáže až dlhodobé nasadenie v praxi. Rozsah ponúkaných funkcií zodpovedá cenovej kategórii a nájdeme tam i také prvky, ktoré neponúkajú ani drahšie prehrávače. Všestrannosť a moderná koncepcia vychádza z krajiny pôvodu - Kórea je jednoducho na špici. Hudobné podanie je na skvelej úrovni, spokojní budú i náročnejší používatelia.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.emgeton.com/product50.htm
Orientačná cena: 5390 s DPH za 512MB, 6490 s DPH za 1GB

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Ak sa bude chcieť pacient objednať, vyšetrenie nech si zaplatí sám

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker chce zmeniť spôsob objednávania pacientov.

SVET

Mariňák: Ak ponorku nájdu, námorníkov aj tak nezachránia

Stratenú argentínsku ponorku by mohol nájsť sonar, hovorí Ross Hall.

ŠPORT

Prerušenie ligy? Neexistuje na to dôvod, tvrdí Lintner

Kluby si môžu vyskúšať, aké je to hrať bez kľúčových hráčov, hovorí šéf ligy.

DOMOV

Dobré ráno: Fico má strach? Zase sa pustil do prezidenta

Prečo Fico zaútočil na Kisku? A čo sa deje v Smere?

Neprehliadnite tiež

Aká je kvalita vzduchu vo vašom meste? Skontrolujete si ju online

Kvalitu ovzdušia môžete sledovať po hodinách.

Vyskúšali sme Vernee Mix 2, lacný smartfón s obrovským displejom

Extrémne tenké rámčeky, veľký displej a rýchle reakcie. Čínsky smartfón chce zahanbiť veľké značky.

OBJEKTÍV

Hľadali príšeru. Namiesto nej našli v jazere staroveký hrad

Tritisícročný hrad zrejme patril do kráľovstva Urartu v okolí jazera Van.

Z kávovej usadeniny vyrobia palivo

Oleje z usadenín môžu poslúžiť pre odľahčenie fosílnych palív.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 3. Ako sa zbaviť chladnej podlahy
 4. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 5. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 6. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 7. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 8. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások
 9. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť
 10. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 1. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 2. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 3. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 4. Nová michalovská nemocnica otvorí brány: toto musíte vidieť!
 5. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 6. Mladí vodiči preferujú čoraz silnejšie autá
 7. Ako sa zbaviť chladnej podlahy
 8. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások
 9. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť
 10. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 7 782
 2. Moskva alebo Petrohrad? 4 962
 3. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 4 606
 4. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 3 142
 5. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 2 928
 6. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 2 557
 7. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu 2 300
 8. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 2 176
 9. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť 1 517
 10. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 1 204