Patrí k nim i osem seniorov z klubu dôchodcov vo Fiľakove, pre ktorých nie je pri práci s počítačom prekážkou ani pokročilý vek a zdravotné problémy. V utorok od združenia Genius, ktoré školenie zorganizovalo, prevzali potvrdenie o ukončení kurzu.
"Od leta sme sa naučili na počítači písať, posielať elektronickú poštu, ale i surfovať na internete," hovorí Alena Lipničková. Sama oceňuje najmä pohodlie a rýchlosť emailovej pošty. "Takto si môžem každý deň písať s dcérou, ktorá žije v Liberci," pochvaľuje si čiperná dôchodkyňa, ktorá pre svoju novú záľubu používa počítač svojich vnúčat.
Možnosti internetu využíva pre komunikáciu s najbližšími tiež Cyril Kovalčík, ktorý si píše so svojou dcérou žijúcou v Spojených štátoch. Neprekáža mu ani slabší zrak. Na čítanie z obrazovky počítača používa okrem svojich okuliarov ešte lupu. Najstarší účastníci kurzu Ján Juhász a Ľudovít Keder sa už dožili 70 rokov.
Doma počítače nemajú, používajú preto spoločný v klube dôchodcov. Ako sami tvrdia, pri učení na veku nezáleží.
Slovenské ministerstvo dopravy podľa riaditeľky odboru Kataríny Mandíkovej tento rok podporilo podobné projekty v krajine sumou skoro 100 miliónov slovenských korún. "Nepodporujeme však len dôchodcov. Cieľovými skupinami občanov sú tiež zdravotne postihnutí alebo aj vidiecke obyvateľstvo," upresnila Mandíková.
Urýchliť rozvoj počítačovej gramotnosti na Slovensku by mal tiež projekt otvorená škola. Školské počítačové učebne s prístupom na internet by podľa nej mali byť otvorené i mimo vyučovania pre všetkých záujemcov.