Pasadena 15. decembra (TASR) - Astronómovia spozorovali víriaci sa mrak vesmírneho odpadu okolo hviezdy podobnej Slnku, v ktorom sa pravdepodobne formujú planéty zemského typu. Tento proces môže vrhnúť svetlo na okolnosti zrodu našej slnečnej sústavy.
Ako informovali vedci v kalifornskej Pasadene, hviezda je od nás vzdialená 137 svetelných rokov a má vo svojom okolí zjavne niečo ako pás asteroidov - zónu menších vesmírnych útvarov, kde dochádza k ich vzájomným kolíziám. Terestriálne planéty, čiže planéty zemského typu, majú pevný povrch - na rozdiel od obrov typu Jupitera, ktoré sa skladajú z plynov.
Vedci odhadujú vek hviezdy na 30 miliónov rokov - čo je zhruba rovnaký vek, ktorý malo Slnko, keď v jeho gravitačnom poli vznikali planéty podobné Zemi.
"Toto je veľmi zriedkavá trieda objektov, vďaka ktorej môžeme nazrieť do minulosti našej slnečnej sústavy a vidieť, ako asi mohla vyzerať v čase svojej formácie," uviedol Dean Hines z Inštitútu pre vesmírne vedy, ktorý stál na čele objavu.
S použitím Spitzerovho vesmírneho teleskopu astronómovia zmerali teplotu disku okolo hviezdy. Zistili, že má mínus 163 stupňov Celzia, čo je teplejšie než iné disky podobného typu. Slnko má priemernú povrchovú teplotu okolo 6000 stupňov Celzia.
Začiatkom tohto roku iný tím astronómov oznámil objav ďalšieho pásu asteroidov, ktorý by mohol byť znakom formovania terestriálnych planét. Vesmírne úlomky obiehajú okolo hviezdy starej dve miliardy rokov, vzdialenej od nás 35 svetelných rokov.