SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Týždeň vo vede

(8.-14. 12. 2005)

FOTO

* Howard Stone z Harvardovej univerzity (USA) s kolegami vynašiel prevratnú novinku pre milovníkov bublifukov. Vďaka vrstve čiastočiek na povrchu suspenzie si bubliny udržiavajú všelijaké pretiahnuté tvary a nepodliehajú silám pnutia, ktoré ich normálne menia na gule.

* Tímy Scotta Barthelmyho z NASA, Eda Bergera z Carnegieových observatórií (USA) a Niala Tanvira z Hertfordshirskej univerzity (Veľká Británia) potvrdili, že krátke vesmírne záblesky žiarenia gama nevznikajú pri utváraní nových hviezd, ale pri zrážkach neutrónových hviezd.

* Je Su z Nankinskej univerzity (Čína) s kolegami určil trianguláciou pomocou anténnej sústavy VLA vzdialenosť Slnečnej sústavy od najbližšieho ramena Mliečnej cesty v súhvezdí Perzea. Vyšlo im necelých 6400 svetelných rokov.

* Podľa Petra Clifta a Jerzyho Bluszteina z Aberdeenskej univerzity (Veľká Británia) získala pakistanská rieka Indus väčšinu prietoku pred 5 miliónmi rokov tektonickou zmenou. Štyri rieky v Pandžábe, zvádzajúce do Indu vodu zo západných Himalájí, predtým tiekli ku Gange.

* Tím Davida Shustera z BGC (USA) zistil skúmaním erózie hornín, že alpínske údolie pri štvortisícovke Mount Waddington (na obrázku) v Pobrežných horách Britskej Kolumbie v Kanade sa pred 1,8-miliónmi rokov pri zaľadnení rýchlo prehĺbilo až o vyše 2 kilometre.

* Johannes Feddema z Kansaskej univerzity (USA) s kolegami zdôraznil silnú väzbu medzi spôsobom využívania pôdy v krajine (lesy, polia, zástavba) a regionálnou klímou. Tento vplyv sa sčíta s regionálnymi dopadmi pribúdania skleníkových plynov a aerosolov v ovzduší.

* Tím Taylora Rickettsa z medzinárodnej ochranárskej organizácie WWF identifikoval celosvetovo 595 miest, kde bezprostredne hrozí vymretie 794 iba na nich žijúcich druhov.

* Tím Čchenga Minga Čchuonga z Juhokalifornskej univerzity (USA) odhalil, kde sa nachádzajú kmeňové bunky, obnovujúce operenie pĺznucich vtákov. Tvoria prstenec okolo základne pera.

* Yves De Koninck z Lavalovej univerzity (Kanada) s kolegami zistil, že za neuropatickou bolesťou je vylučovanie bielkoviny BDNF mikrogliovými bunkami. Na chrbticové neuróny, prenášajúce vnem bolesti, pôsobí tak, že ich signálna molekula GABA aktivuje, nie utlmuje.

* Danica Chenová z MIT (USA) s kolegami zistila, že zvýšená fyzická aktivita myší živených stravou s obmedzenou kalorickou hodnotou súvisí s expresiou génu Sirt1 - cicavčej verzie génu Sir2, faktoru dlhovekosti po znížení príjmu kalórií u kvasiniek a ovocných mušiek.

FOTO - SCIENCE

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Podcast Dobré Ráno.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump patrí do múzea

Trump bol nesmiernou inšpiráciou pre všetkých populistov, ale aj autokratov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Neprehliadnite tiež

Časť ostrova Kotelnyj, ktorý sa nachádza v mori Laptevovcov na zábere z júna 2016.

Ben 10: Power Trip vám zabaví deti cez prázdniny

Výlet do otvoreného sveta obľúbeného detského seriálu.

Podcast Zoom

Zoom: Vedci odmerali dosiaľ najkratší čas

Týždenný prehľad noviniek z vedy.