SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Kalmáre sa starajú o vajcia

Americkí morskí biológovia ako prví preukázali aktívnu rodičovskú starostlivosť hlbinného hlavonožca - kalmára. V časopise Nature to oznámili Brad Seibel, Bruce Robinson a Steven Haddock z Výskumného ústavu pri akváriu v Montereyskom zálive (štát Kalifor

Samica kalmara Gonatus onyx (a) s masou vajíčok medzi ramenami odpočíva v horizontálnej polohe, dĺžka jej tela od úst po chvostovú plutvu je asi 15 centimetrov; (b) kalmar drží dutú masu vajíčok, (c) liahnutie mláďat v hĺbke 1539 metrov, (d) a (e) vyliahnuté embryá dlhé asi 3 milimetre. FOTO - NATURE

nia, USA).

V Tichom i Atlantickom oceáne patrí malý kalmár druhu Gonatus onyx medzi najhojnejšie hlavonožce. Tvorí dôležitú súčasť potravového reťazca mnohých stavovcov, najmä veľrýb a tuleňov sloních. Podrobnosti jeho reprodukčného cyklu dosiaľ neboli známe, lebo sa neresí vo veľkých hĺbkach, čo sťažuje vedecké pozorovania. Predpokladalo sa, že tak ako iné kalmáre a vôbec hlavonožce jednoducho znesie vajíčka do vody alebo na dno a nechá ich, aby sa ďalej vyvíjali samostatne. Proti pokračujúcej rodičovskej starostlivosti kalmárov o znášku svedčil fakt, že po dosiahnutí pohlavnej zrelosti im degeneruje svalstvo, čo obmedzuje pohyblivosť, a teda aj možnú rodičovskú starostlivosť. Napriek tomu sa Seibel s kolegami roku 2000 vyjadril, že kalmáre tejto skupiny sa o vajíčka starajú.

Teraz sa im to podarilo dokázať. V Montereyskom podmorskom kaňone pozorovali pomocou diaľkovo ovládanej výskumnej ponorky Tiburon a lode Western Flyer v hĺbkach 1539 až 2522 metrov päť kalmárov. Všetky držali ramenami masu vajíčok. Vedci získali vajíčka i vyliahnuté mláďatá, ako aj dva dospelé jedince. Vajíčková masa vytvára dutú formáciu od úst kalmára až za konce ramien. Obsahuje 2- až 3-tisíc vajíčok. Kalmár opakovanými pohybmi ramien preháňa cez masu vodu, aby vajíčka prevzdušňoval. Silnejšie pohyby a únikové manévre kalmárov viedli k dezintegrácii zrelšej masy a liahnutiu mláďat z takto uvoľnených vajíčok. Potvrdila sa degenerácia svalstva kalmárov, určená pohlavnou zrelosťou, pretože jedince s vyvinutejšími embryami boli pomalšie.

Kalmáre počas 6- až 9-mesačnej starostlivosti o vajíčka očividne čerpajú energiu z tukových zásob. Napriek zníženej pohyblivosti, ktorá z nich robí ľahšiu korisť, sa im zrejme dlhá rodičovská starostlivosť reprodukčne vypláca. (urb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vedátorský podcast

Vďaka akému princípu lietajú lietadlá?

Ako vyzerá fyzika lietania.

Na Mesiaci má byť 4G sieť. Vybuduje ju Nokia

Zariadenie vynesú koncom roka 2022.

Vizualizácia práce astronautov na Mesiaci. NASA a telekomunikačný výrobca Nokia sa spojili, aby na našej družici poskytli prvú bezdrôtovú sieť 4G.
Koľko známych vesmírnych objektov na fotke nájdete? Fotka Tomáša Slovinského sa už tretíkrát za posledný rok stala Astronomickou snímkou dňa NASA.