![]() Mozog vie telo a tvár rozlíšiť veľmi presne, rozlíšiť dve malé oblasti v mozgu, ktoré to dokážu, však bol problém. Americkým vedcom sa to podarilo. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/AP |
ov a tým dosiahnuť čo najväčšie priestorové rozlíšenie zobrazenia. Dôležitosť tejto utkvelej myšlienky potvrdila štúdia z Journal of Neuroscience zameraná na oblasť mozgu, ktorá je zodpovedná za to, že dokážeme rozlišovať ľudské tváre.
Tím Nancy Kanwisherovej z McGovernovho inštitútu výskumu mozgu na Massachusettskej technickej univerzite ešte v deväťdesiatych rokoch zistil, že jedna oblasť v zadnej časti mozgu by mohla byť centrom pre rozpoznávanie tvárí. Pacienti po úrazoch, pri ktorých došlo k poškodeniu práve tejto oblasti mozgu, nedokázali rozpoznať tváre členov svojej rodiny ani blízkych priateľov. Čo však bolo zaujímavé: táto časť mozgu vykazovala zvýšenú aktivitu, nielen keď ľudia videli tváre, ale aj pri pohľade na ľudské telo, prípadne jeho časti.
Rebecca Schwarzloseová, ktorá študuje MIT, a jej kolegovia mali podozrenie, že táto vysoká aktivita by mohla byť spôsobená prítomnosťou dvoch susediacich oblastí mozgu, na rozpoznávanie tvárí (FFA - fusiform face area ) a rozlišovanie tiel (FBA - fusiform body area ), ktoré vtedajšou technikou skenovania mozgu nebolo možné odlíšiť.
Na potvrdenie tejto teórie zvýšili citlivosť metódy asi 10x (zvýšenie citlivosti bolo podobné ako zvýšenie megapixelov pri digitálnych fotoaparátoch), čím dosiahli ostrejšie zobrazenie mozgovej funkcie. V mozgu presne rozlíšili dva susediace regióny s jasnou špecializáciou. FBA je oblasť reagujúca iba na stimuly z tiel a nereagujúca na tváre, FAA - presne naopak - reaguje iba na tváre a nie na telá.
Je to prvý raz, čo vedci dokázali rozlíšiť takéto detaily mozgu. Okrem toho, že demonštrovali silnú selektívnosť oboch týchto mozgových oblastí, poukázali aj na význam zdokonaľovania priestorového rozlíšenia pri štúdiách zameraných na štruktúru ľudského mozgu. (hp)