SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

EyeToy Play 3 – hry.sme.sk v televízore

Trh počítačových hier ponúka takmer z každého rožku niečo a výnimkou nie sú ani rodinne zamerané hry – jednoducho si sadnete s priateľmi, či rodinou pred televízor a spoločne sa pokúšate dirigovať orchester alebo si trochu rozbiť držku. Všetko v rámci pra

vidiel slušného správania. Vitajte do sveta EyeToy.

Niektoré recenzie sa proste píšu trochu ťažšie, EyeToy je toho nádherným príkladom. Ak vám už dôjdu i nemiestne vtipy alebo rozprávanie o všetkom možnom, len nech sa to netýka hry, môžete si pomôcť zopár informáciami a znovu sa môžete veselo vrátiť k svojej hlavnej téme. I keď to nikoho nezaujíma a všetci chcú vedieť, či má postavička 1500 polygónov alebo o dve desiatky menej. Lenže tentoraz prišla kríza i na mňa a predo mnou leží DVD s EyeToy Play 3, ja naň debilne hladím, ono na mňa mrká, začínam byť trochu neistý. Veď to sa mi nikdy nestalo, aby som k hre nenapísal čo i len jeden zmysluplný riadok. Nič to, spúšťam Football Manager 2006 (hurááááááá) a snáď na niečo prídem.

Skryť Vypnúť reklamu

Po šiestich hodinách sa izbičkou začali ozývať neslušné slovíčka, po nemilom okamihu spozorovania prázdneho dokumentu. A vôbec tentoraz nejde o to, že by hra bola tuctovo priemerná, prípadne neskutočne nehrateľná. To istotne nie, problém je niekde úplne inde. Dnešný chod zaváňa niečím až príliš infantilným. Fajn, oháňanie sa packami pred obrazovkou je vcelku zábava, kamera sníma naše pohyby a séria minihier by nás mohla potenciálne i zabaviť. Primárne rozdelenie na tri základné disciplíny aspoň nerobí z výberu chaos. Šport, hudba a Iné. Medzi športom nájdete volejbal, bowling alebo americký futbal (touchdown), vo výbere hudby sa zahráte na DJ-a alebo sa pokúsite zvládnuť orchester, či zahráte na gitare i bubnoch. Pod položkou iné, nájdete... ehm... iné veci. Po skákaní, behaní či plazení sa, zavítate do salónu krásy, kde spĺňate požiadavky animovaných slečien. Striháte vlasy, dávate na ne rôznofarebný sajrajt. A bavíte sa. Pár minút. Pardon, to mi nejako ušlo. 

Skryť Vypnúť reklamu

Hlavná myšlienka série hier EyeToy je jasná, okrem Play série sme mohli okúsiť Groove (zameraný na hudbu) alebo Kinetic (zameraný na reflexy, čiže športové odvetvie) a teraz tu máme s číslovkou tri všetko pohromade. Neznalý herného zákulisia by mohol tlieskať o dušu, ako bude mať všetko pokope, no my pekne vyhladneme a v opisnej časti budeme stále chladnokrvne tvrdiť: Áno, je neskutočne super, že nás hra núti vykonávať akýkoľvek fyzický pohyb, kamera je presnejšia a pracuje takmer bezchybne. Samozrejme, pre viacerých je to väčšia zábava, lenže po čase aj virtuálne kung-fu prestane baviť. A práve o tom vám chcem poreferovať v hodnotiacej časti.

GRAFIKA 6 / 10
Jednoduchá, infantilná, gýčová, no dokonale plní svoj účel. Keďže základným hracím prvkom je kamera a obraz snímaný ňou tvorí väčšinu hracej plochy, záleží spracovanie na kvalite osvetlenia miestnosti. Nemusím dodávať, že v tme vidíte... tmu a s obrazom budete spokojní len v osvetlenej miestnosti a nevyhnete sa ani neustálemu nastavovaniu kamery. Keďže som sa na obrazovke vyskytoval väčšinou ja, musím grafiku hodnotiť ako neskutočne nádhernú, s najkrajším avatarom, akého som kedy videl, jeho drsný pohľad a zvodný úsmev ma neraz dostal do úzkych. 

Skryť Vypnúť reklamu

A prečo teda pri krásavcovi len mierne nadpriemerné hodnotenie? Paleta základných farieb je fajn vec v Skicári a zameranie na mladšie publikum cítiť z každého prostredia. Všetky okolité predmety majú nádych ľahko dementného komixu pre deti do troch rokov a hoc mne osobne infantilnosť nevadí, práve tento štýl sa mi zdá už trochu „vyšeptaný“, keďže sme ho videli v každom predošlom diely. Chcelo by to akúkoľvek zmenu a trochu väčšiu interaktívnosť. Okrem vašich pokusov pred kamerou budete sledovať toporné animácie niektorých postavičiek alebo sa občas niečo mihne na obrazovke. A to je tak trochu málo. Nie, to je setsakramentsky málo. Grafika tak stále ešte stačí, no dosluhuje, a to by si mohol niekto uvedomiť. Keď si predstavím o niečo detailnejšie prostredie, nie len hrubé prechody farieb alebo primitívne textúry, keď sa mi v hlave vynorila oáza kvalitnejšej grafiky, začali mi tiecť slinky – takto sa to zdá aj malému capartovi príliš detské.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 6 / 10
Všetko sa deje pomocou vašich pohybov. Nastavovanie v menu (výber hry) je v réžii manuálneho kliknutia na ikony – ak chcete hru ukončiť, stačí zakryť objektív kamery. Všetko je vám vysvetlené, je to jednoduché, len občas netušíte, prečo daný pohyb nefunguje, ale v rámci možností si užijete dostatok fyzického mučenia. Teda poviem vám, zvládnuť orchester mi dalo prácu a moje packy boli po dosiahnutí úspešného konca viac unavené, než by som chcel. Všetky hry sa ovládajú podozrivo jednoducho a zakopaný pes nám už začína zavýjať a odhaľuje nechcenú pravdu...

HRATEĽNOSŤ 5 / 10
Áno, ono je to prča, lenže všetky hry sa ovládajú takmer rovnako. Máme tu dva-tri štýly, pričom dominuje klasické búchanie po predmetoch. Mnoho minihier je len deriváciou predchodcov a po chvíli zistíte, že hoc to je celé zaujímavý nápad, začne to nudiť. Zameranie na mladšie publikum je fajn vec a s malými dietkami sa zabavia aj ich rodičia, avšak menším problém je, že sme to tu všetko vlastne už neraz videli! Súbor malých vecí síce môže vytvoriť harmonický celok, no ak sa každej z niečo cez 30 kúskov, budete venovať 10 minút, pochopíte princíp a nikdy, ale skutočne nikdy to už neskúsite znovu. Krivka zábavnosti sa zo začiatku drží v orgastických hodnotách a vy máte pocit, že teraz robíte niečo úžasné, no stačí pár minút a nálada poklesne, nadšenie opadne, dovalí sa apatia a znechutenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalším veľkým problémom a podľa mňa chybou, je absencia voľnej hry. Tutorialy považujem za fajn vec, no absolvovať ich zakaždým, keď chcem uchopiť dirigentskú paličku alebo zasmečovať – to mi pripadá značne nepraktické. Dám príklad, nech máte názornú ukážku. Úspešne porazím všetkých protihráčov vo volejbale až na finálového, opáleného fešiho a tak sa logicky rozhodnem trénovať so semifinálovým partnerom, ktorý má aspoň akú-takú úroveň. Lenže ak si chcem zahrať match, musím sa znovu prebojovať cez všetkých, mizerne hrajúcich športovcov. Rovnako to je v každej hre a ono to značne nahnevá, ak máte obľúbenú pasáž a musíte sa k nej zdĺhavo dostávať cez sekvencie, ktoré vás nebavia. Rana pod pás a nutkanie vykašľať sa na to všetko vám klope na dvere, ani neviete kde sa to vzalo.

Skryť Vypnúť reklamu

A aby som to dorazil, toto všetko tu už v nejakej podobe bolo a podľa rôznych ohlasov má séria upadajúcu kvalitu. Všetko sa provokujúco opakuje a tento nový pack hier pripomína všetko dávno uverejnené, len s nevalným face-liftingom. Nie a nie. Toto s hrateľnosťou nemá nič spoločné, keďže nám niekto neustále predkladá mávanie vo vzduchu s minimálne sa meniacimi princípmi.

MULTIPLAYER 6 / 10
Metal som sa pred obrazovkou sám, metal som sa viacerými a nuda nastala o niekoľko desiatok minút neskôr pri výskyte iných živých jedincov. Teda kým im infantilnosť neliezla krkom. 

ZVUKOVÉ EFEKTY 6 / 10
V jednoduchosti je krása a EyeToy Play 3 to nádherne potvrdzuje. K primitívnym hrám znejú zvukové efekty bez akéhokoľvek života. Jasné, je to len súbor zábaviek, avšak konzolové cinkanie a iné neopísateľné efekty neznejú nijako melodramaticky a chcelo by to niečím oživiť. Ďalším problémom je kvantita, respektíve minimum samplov.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 4 / 10
Občas niečo zaznie, ale hudbu môžem považovať za adekvátnu len pri výbere kategórie Music, v ktorej je orchester výborne naladený, platne na DJ stolčeku nezaháľajú a hoc sa mi skupinový se... teda hranie muziky v grupe príliš nepáčilo, kvalitatívne ho môžem hodnotiť len so zdvihnutým prstom nahor. Úplný opak platí o všetkom ostatnom v hre, jednoduché melódie začnú liezť krkom až sa človeku chce káble z televízora vytrhnúť.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 5 / 10
Niektoré úlohy sú jednoduché, pri iných budete škrípať zubami, no v praxi ide len o to, prísť na fintu, akou správne vykonávať pohyby. Potom je to už brnkačka a v týchto momentoch naserie nemožnosť voľného výberu niektorej z úloh, o čom som písal v hodnotení hrateľnosti. Aby ste zo začiatku neprskali síru, je vhodné zvoliť najjednoduchšiu obtiažnosť, ktorá vám dovolí spraviť zopár chybičiek a nebazíruje tak na presnosti vykonaných pohybov. Inak sa jedná o klasicky rodinne ladenú gamesku, pri ktorej sa nedá presne určiť doba hrania, pretože sa k nej hocikedy vraciate a zvádzate súboje s ostatnými. Je však obrovská škoda, že všetky súťaže sú vlastne o tom istom. Motivácia pokračovať a skúšať niečo iné rapídne klesá a s ňou i hladina zábavnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 6 / 10
Na záver tohto krvopotne vydolovaného textu si dovolím uzavrieť pojednávanie o najnovšom prírastku rodinky EyeToy prirovnaním. Doma v skrini mám staré Človeče, nehnevaj sa! Hracej doske ubral na kráse zub času i moje nervózne hody ňou o najbližšiu stenu, vďaka sestrinmu spojení sa s diablom a vyhodení všetkých mojich figúrok (a to nevravím o klasickej hre 4 panáčikovia na 4, ale 4x3 na každej strane). Super zábava a hoc sa mi škatuľa od tejto zábavky už rozpadá, ani ma nenapadne kúpiť nový, vyblýskaný obal s detailne vymodelovanými figúrkami, extra nerozbitnou hracou plochou a neviem čím ešte. Mne stačí to, čo mám. Rovnako je na tom EyeToy Play 3. Nastavovaná kaša už nechutí tak lahodne a tento chod je viac než zbytočný. Všetko tu už bolo a dokonca i kvalitnejšie spracované. Ak nemáte žiadny produkt s rodinky metania sa pred kamerou, skúste radšej predošlý diel alebo tematicky ladené Groove a Kinetic. Ak však máte dosť peňazí, Play 3 nebude zlým výberom, ale originalita pôvodného projektu sa akosi vytratila a práve na to EyeToy Play 3 dopláca.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Podcast Dobré Ráno.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.

Peter Tkačenko

Navrhli odvolať rektora STU Fikara, na rokovaní bola polícia

Akademici si odhlasovali koniec Miroslava Fikara.

Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Miroslav Fikar.

Neprehliadnite tiež

Južný pól Mesiaca. V tejto oblasti má v roku 2024 pristáť misia Artemis III.

NASA predstavila nový objav, na povrchu Mesiaca je voda

Zistenie môže mať význam pre misie ľudí.

Mesiac z Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 6. Pomáhajte čítaním
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 4. Pomáhajte čítaním
 5. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 6. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 28 193
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 267
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 247
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 797
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 686
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 863
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 837
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 007
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 803
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 151