EyeToy Play 3 – hry.sme.sk v televízore

Trh počítačových hier ponúka takmer z každého rožku niečo a výnimkou nie sú ani rodinne zamerané hry – jednoducho si sadnete s priateľmi, či rodinou pred televízor a spoločne sa pokúšate dirigovať orchester alebo si trochu rozbiť držku. Všetko v rámci pra

vidiel slušného správania. Vitajte do sveta EyeToy.

Niektoré recenzie sa proste píšu trochu ťažšie, EyeToy je toho nádherným príkladom. Ak vám už dôjdu i nemiestne vtipy alebo rozprávanie o všetkom možnom, len nech sa to netýka hry, môžete si pomôcť zopár informáciami a znovu sa môžete veselo vrátiť k svojej hlavnej téme. I keď to nikoho nezaujíma a všetci chcú vedieť, či má postavička 1500 polygónov alebo o dve desiatky menej. Lenže tentoraz prišla kríza i na mňa a predo mnou leží DVD s EyeToy Play 3, ja naň debilne hladím, ono na mňa mrká, začínam byť trochu neistý. Veď to sa mi nikdy nestalo, aby som k hre nenapísal čo i len jeden zmysluplný riadok. Nič to, spúšťam Football Manager 2006 (hurááááááá) a snáď na niečo prídem.

Po šiestich hodinách sa izbičkou začali ozývať neslušné slovíčka, po nemilom okamihu spozorovania prázdneho dokumentu. A vôbec tentoraz nejde o to, že by hra bola tuctovo priemerná, prípadne neskutočne nehrateľná. To istotne nie, problém je niekde úplne inde. Dnešný chod zaváňa niečím až príliš infantilným. Fajn, oháňanie sa packami pred obrazovkou je vcelku zábava, kamera sníma naše pohyby a séria minihier by nás mohla potenciálne i zabaviť. Primárne rozdelenie na tri základné disciplíny aspoň nerobí z výberu chaos. Šport, hudba a Iné. Medzi športom nájdete volejbal, bowling alebo americký futbal (touchdown), vo výbere hudby sa zahráte na DJ-a alebo sa pokúsite zvládnuť orchester, či zahráte na gitare i bubnoch. Pod položkou iné, nájdete... ehm... iné veci. Po skákaní, behaní či plazení sa, zavítate do salónu krásy, kde spĺňate požiadavky animovaných slečien. Striháte vlasy, dávate na ne rôznofarebný sajrajt. A bavíte sa. Pár minút. Pardon, to mi nejako ušlo. 

Hlavná myšlienka série hier EyeToy je jasná, okrem Play série sme mohli okúsiť Groove (zameraný na hudbu) alebo Kinetic (zameraný na reflexy, čiže športové odvetvie) a teraz tu máme s číslovkou tri všetko pohromade. Neznalý herného zákulisia by mohol tlieskať o dušu, ako bude mať všetko pokope, no my pekne vyhladneme a v opisnej časti budeme stále chladnokrvne tvrdiť: Áno, je neskutočne super, že nás hra núti vykonávať akýkoľvek fyzický pohyb, kamera je presnejšia a pracuje takmer bezchybne. Samozrejme, pre viacerých je to väčšia zábava, lenže po čase aj virtuálne kung-fu prestane baviť. A práve o tom vám chcem poreferovať v hodnotiacej časti.

GRAFIKA 6 / 10
Jednoduchá, infantilná, gýčová, no dokonale plní svoj účel. Keďže základným hracím prvkom je kamera a obraz snímaný ňou tvorí väčšinu hracej plochy, záleží spracovanie na kvalite osvetlenia miestnosti. Nemusím dodávať, že v tme vidíte... tmu a s obrazom budete spokojní len v osvetlenej miestnosti a nevyhnete sa ani neustálemu nastavovaniu kamery. Keďže som sa na obrazovke vyskytoval väčšinou ja, musím grafiku hodnotiť ako neskutočne nádhernú, s najkrajším avatarom, akého som kedy videl, jeho drsný pohľad a zvodný úsmev ma neraz dostal do úzkych. 

A prečo teda pri krásavcovi len mierne nadpriemerné hodnotenie? Paleta základných farieb je fajn vec v Skicári a zameranie na mladšie publikum cítiť z každého prostredia. Všetky okolité predmety majú nádych ľahko dementného komixu pre deti do troch rokov a hoc mne osobne infantilnosť nevadí, práve tento štýl sa mi zdá už trochu „vyšeptaný“, keďže sme ho videli v každom predošlom diely. Chcelo by to akúkoľvek zmenu a trochu väčšiu interaktívnosť. Okrem vašich pokusov pred kamerou budete sledovať toporné animácie niektorých postavičiek alebo sa občas niečo mihne na obrazovke. A to je tak trochu málo. Nie, to je setsakramentsky málo. Grafika tak stále ešte stačí, no dosluhuje, a to by si mohol niekto uvedomiť. Keď si predstavím o niečo detailnejšie prostredie, nie len hrubé prechody farieb alebo primitívne textúry, keď sa mi v hlave vynorila oáza kvalitnejšej grafiky, začali mi tiecť slinky – takto sa to zdá aj malému capartovi príliš detské.

INTERFACE 6 / 10
Všetko sa deje pomocou vašich pohybov. Nastavovanie v menu (výber hry) je v réžii manuálneho kliknutia na ikony – ak chcete hru ukončiť, stačí zakryť objektív kamery. Všetko je vám vysvetlené, je to jednoduché, len občas netušíte, prečo daný pohyb nefunguje, ale v rámci možností si užijete dostatok fyzického mučenia. Teda poviem vám, zvládnuť orchester mi dalo prácu a moje packy boli po dosiahnutí úspešného konca viac unavené, než by som chcel. Všetky hry sa ovládajú podozrivo jednoducho a zakopaný pes nám už začína zavýjať a odhaľuje nechcenú pravdu...

HRATEĽNOSŤ 5 / 10
Áno, ono je to prča, lenže všetky hry sa ovládajú takmer rovnako. Máme tu dva-tri štýly, pričom dominuje klasické búchanie po predmetoch. Mnoho minihier je len deriváciou predchodcov a po chvíli zistíte, že hoc to je celé zaujímavý nápad, začne to nudiť. Zameranie na mladšie publikum je fajn vec a s malými dietkami sa zabavia aj ich rodičia, avšak menším problém je, že sme to tu všetko vlastne už neraz videli! Súbor malých vecí síce môže vytvoriť harmonický celok, no ak sa každej z niečo cez 30 kúskov, budete venovať 10 minút, pochopíte princíp a nikdy, ale skutočne nikdy to už neskúsite znovu. Krivka zábavnosti sa zo začiatku drží v orgastických hodnotách a vy máte pocit, že teraz robíte niečo úžasné, no stačí pár minút a nálada poklesne, nadšenie opadne, dovalí sa apatia a znechutenie.

Ďalším veľkým problémom a podľa mňa chybou, je absencia voľnej hry. Tutorialy považujem za fajn vec, no absolvovať ich zakaždým, keď chcem uchopiť dirigentskú paličku alebo zasmečovať – to mi pripadá značne nepraktické. Dám príklad, nech máte názornú ukážku. Úspešne porazím všetkých protihráčov vo volejbale až na finálového, opáleného fešiho a tak sa logicky rozhodnem trénovať so semifinálovým partnerom, ktorý má aspoň akú-takú úroveň. Lenže ak si chcem zahrať match, musím sa znovu prebojovať cez všetkých, mizerne hrajúcich športovcov. Rovnako to je v každej hre a ono to značne nahnevá, ak máte obľúbenú pasáž a musíte sa k nej zdĺhavo dostávať cez sekvencie, ktoré vás nebavia. Rana pod pás a nutkanie vykašľať sa na to všetko vám klope na dvere, ani neviete kde sa to vzalo.

A aby som to dorazil, toto všetko tu už v nejakej podobe bolo a podľa rôznych ohlasov má séria upadajúcu kvalitu. Všetko sa provokujúco opakuje a tento nový pack hier pripomína všetko dávno uverejnené, len s nevalným face-liftingom. Nie a nie. Toto s hrateľnosťou nemá nič spoločné, keďže nám niekto neustále predkladá mávanie vo vzduchu s minimálne sa meniacimi princípmi.

MULTIPLAYER 6 / 10
Metal som sa pred obrazovkou sám, metal som sa viacerými a nuda nastala o niekoľko desiatok minút neskôr pri výskyte iných živých jedincov. Teda kým im infantilnosť neliezla krkom. 

ZVUKOVÉ EFEKTY 6 / 10
V jednoduchosti je krása a EyeToy Play 3 to nádherne potvrdzuje. K primitívnym hrám znejú zvukové efekty bez akéhokoľvek života. Jasné, je to len súbor zábaviek, avšak konzolové cinkanie a iné neopísateľné efekty neznejú nijako melodramaticky a chcelo by to niečím oživiť. Ďalším problémom je kvantita, respektíve minimum samplov.

HUDBA 4 / 10
Občas niečo zaznie, ale hudbu môžem považovať za adekvátnu len pri výbere kategórie Music, v ktorej je orchester výborne naladený, platne na DJ stolčeku nezaháľajú a hoc sa mi skupinový se... teda hranie muziky v grupe príliš nepáčilo, kvalitatívne ho môžem hodnotiť len so zdvihnutým prstom nahor. Úplný opak platí o všetkom ostatnom v hre, jednoduché melódie začnú liezť krkom až sa človeku chce káble z televízora vytrhnúť.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 5 / 10
Niektoré úlohy sú jednoduché, pri iných budete škrípať zubami, no v praxi ide len o to, prísť na fintu, akou správne vykonávať pohyby. Potom je to už brnkačka a v týchto momentoch naserie nemožnosť voľného výberu niektorej z úloh, o čom som písal v hodnotení hrateľnosti. Aby ste zo začiatku neprskali síru, je vhodné zvoliť najjednoduchšiu obtiažnosť, ktorá vám dovolí spraviť zopár chybičiek a nebazíruje tak na presnosti vykonaných pohybov. Inak sa jedná o klasicky rodinne ladenú gamesku, pri ktorej sa nedá presne určiť doba hrania, pretože sa k nej hocikedy vraciate a zvádzate súboje s ostatnými. Je však obrovská škoda, že všetky súťaže sú vlastne o tom istom. Motivácia pokračovať a skúšať niečo iné rapídne klesá a s ňou i hladina zábavnosti.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 6 / 10
Na záver tohto krvopotne vydolovaného textu si dovolím uzavrieť pojednávanie o najnovšom prírastku rodinky EyeToy prirovnaním. Doma v skrini mám staré Človeče, nehnevaj sa! Hracej doske ubral na kráse zub času i moje nervózne hody ňou o najbližšiu stenu, vďaka sestrinmu spojení sa s diablom a vyhodení všetkých mojich figúrok (a to nevravím o klasickej hre 4 panáčikovia na 4, ale 4x3 na každej strane). Super zábava a hoc sa mi škatuľa od tejto zábavky už rozpadá, ani ma nenapadne kúpiť nový, vyblýskaný obal s detailne vymodelovanými figúrkami, extra nerozbitnou hracou plochou a neviem čím ešte. Mne stačí to, čo mám. Rovnako je na tom EyeToy Play 3. Nastavovaná kaša už nechutí tak lahodne a tento chod je viac než zbytočný. Všetko tu už bolo a dokonca i kvalitnejšie spracované. Ak nemáte žiadny produkt s rodinky metania sa pred kamerou, skúste radšej predošlý diel alebo tematicky ladené Groove a Kinetic. Ak však máte dosť peňazí, Play 3 nebude zlým výberom, ale originalita pôvodného projektu sa akosi vytratila a práve na to EyeToy Play 3 dopláca.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.

PLUS

Zločin po slovensky: Ako zomrela Mária?

Temný zločin zo 60. rokov ožíva vďaka novinárovi Jánovi Čomajovi.

SPIŠ KORZÁR

Pri Hrabušiciach horel balón, 12 cestujúcich stihlo ujsť

Teplovzdušný balón sa zachytil na elektrickom vedení.

DOMOV

Kotlebovci bohatli, teraz môžu prísť o milióny

Po vstupe do župy sa im začalo dariť, kupovali autá aj domy.

Neprehliadnite tiež

Drobné prepeličky môžu pomáhať v boji proti rakovine

Vedecký výskum na zvieratách vždy bol a aj bude otázkou rôznych názorov. Výskum na vtáčích vajciach a embryách však prináša nové rozmery.

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory. Jedným z nich je aj bioinformatika.

TECH_FM

Odhalili, prečo sú veľryby také obrovské

Gigantizmus veľrýb bol dlho záhadou. Už nie je.

Vzdali sa ropy, ponúknu tenisky z morských rias

Nerozpadnú sa po jednom daždi, nový materiál je určený na štandardné použitie.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 459
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 420
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 10 254
 4. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 10 120
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 122
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 398
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 386
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 321
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 4 808
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 224