HP L1906 - 19" LCD monitor na váš stôl

Ak pracujete často s tabuľkami a rozsiahlymi dokumentami a záleží vám na vašom zraku, mali by ste siahnuť po LCD monitore s veľkou uhlopriečkou. 19" HP L1906 je vyhotovený tak, že si ho môžete zavesiť hoci i na stenu. Optimalizovaný je pre nasadenie v kan

celárskom prostredí, čomu zodpovedajú i jeho parametre.


FOTO - MILAN GIGEL

Zobrazovací panel, osadený v plastovom šasi s oceľovým rámom, je ukotvený na konzole, ktorá umožňuje výhradne čelné nakláňanie. Keďže konzola nie je výškovo nastaviteľná, k dosiahnutiu ergonómie je potrebné aby predpísaným pravidlám vyhovovala výška pracovného stola a stoličky. Stranové natáčanie je možné výhradne s otočením celej konzoly, takže monitor je vhodný pre nasadenie v statických pracoviskách, kde nepotrebujete zobrazené informácie ukazovať vedľasediacim ľuďom. Uhlová viditeľnosť dosahuje v oboch smeroch hodnoty 130 a 140 stupňov, takže sa nemusíte obávať slabej viditeľnosti pri bočnom pohľade. Postoj monitora je stabilný a ťažisko je umiestnené dostatočne nízko, takže sa nemusíte báť prevrátenia ani v prípade silného nárazu do stola alebo ak oň niekto zakopne.


FOTO - MILAN GIGEL

Zobrazovací panel je prekrytý matným antistatickým polarizačným filmom, ktorý má nízky lesk i pri priamom oslnení protistojacim oknom. Intenzita okolitého osvetlenia nemá podstatný vplyv na kontrast a intenzitu zobrazenia, farebné podanie sa však s charakteristikou okolitého osvetlenia mení v rovnakej miere ako pri iných monitoroch tejto kategórie. Vďaka podpore sRGB profilu je však možné farebnosť skalibrovať omnoho presnejšie, ako primárne kancelárske nasadenie vyžaduje. Multimédiá a digitálne fotografie si tak môžete vychutnať vo vyššej kvalite ako je v triede kancelárskych LCD zvykom.

Strieborné rámovanie je neutrálne a neodvádza pozornosť používateľa od zobrazených informácií. Štvorica ovládacích tlačidiel a LEDka indikujúca prevádzku sú umiestnené dostupne v spodnej časti rámovania.


FOTO - MILAN GIGEL

Zobrazovacia matrica má rozlíšenie 1280x1024 bodov, pričom vstupný signál by mal mať frekvenciu 60 Hz. Veľkosť štvorcového bodu je 0,294mm × 0,294 mm, oddeľovacie línie nie sú takmer vôbec znateľné. Štandardná miera kontrastu nepresahuje 500:1, pričom jas dosahuje hranicu 250 nits. LCD monitor plne zodpovedá špecifikácii TCO 2003, ktorá je už štvrtou svojho druhu a zároveň najnovšou, ktorá vlastnosti a konštrukciu LCD monitorov upravuje. Norma sa zaoberá nielen ergonómiou, ale aj emisiami, energetickým profilom a ekológiou zariadení.


FOTO - MILAN GIGEL

Tlačidlo napájania je plne elektronické, takže treba počítať s tým, že monitor má istý príkon i v prípade, že je vypnutý. V režime úplného spánku spotreba nepresahuje 2 watty (67 Sk ročne pri 3,85 Sk/kWh), priemerný príkon v plnej prevádzke doshuje 33 percent. Pri plnom zobrazení bielej plochy sa spotreba vyšplná na hraničných 37 wattov čo je menej ako polovica v porovaní s CRT monitorom s rovnakou uhlopriečkou. LED indikátor vám prezradí v akom prevádzkovom režime monitor je.


FOTO - MILAN GIGEL

V strednej časti sa nachádza trojica mikrospínačov pre ovládanie menu a rýchly prístup k funkcii automatického nastavenia parametrov obrazu. Mikrospínače sú kvalitne vyhotovené a používateľský komfort je na dostatočnej úrovni. Zabudovaný mikrofón a reproduktory však nehľadajte.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadná časť monitora je vyhotovená tak, aby bol zabezpečený efektívny odvod tepla generovaného zabudovaným zdrojom a podsvietením a súčasne bolo vnútro monitora minimálne vystavené okolitému prachu. Pomerne zručne je zvládnuté i konektorové pole, mechanizmus prichytenia ku konzole a správa kabeláže.


FOTO - MILAN GIGEL

V strede zadného panelu sa nachádza štvorica skrutiek, ktorá slúži pre montáž konzol štandardu VESA. Znamená to, že dodávanú konzolu môžete úplne demontovať a monitor môžete osadiť na výklopné rameno, alebo ho môžete priskrutkovať priamo na stenu. Ponuka VESA konzol je však na našom trhu pomerne obmedzená.


FOTO - MILAN GIGEL

Vo vrchnej časti sa nachádza rukovňť, ktorá umožňuje i jednotlivcovi pohodlnú manipuláciu pri vybaľovaní a kladení monitora na stôl. Mnohí výrobcovia na tento detail zabúdajú a tým zbytočne komplikujú manipuláciu s monitorom.


FOTO - MILAN GIGEL

Ventilačné otvory sú vyhotovené tak aby umožňovali prúdenie vzduchu, avšak aby zamedzili nadmernému vnikaniu prachu do tela monitora. Keďže napájací zdroj sa nachádza vovnútri, je dôležité aby prach neblokoval jeho chladenie. Dvojitý rez otvorov je tak značným prínosom.


FOTO - MILAN GIGEL

Všestranne sú situované i pripojovacie konektory. Ak použijete VESA držiak na stenu a pôvodnú konzolu demontujete, káble smerujú nadol a dajú sa ukryť do ochrannej trubice. Monitor môže tesne zadnou stranou priliehať na stenu.


FOTO - MILAN GIGEL

Dátový vstup je výhradne analógový s DDC2 kanálom, ktorý umožňuje operačnému systému identifikovať monitor, nie však meniť jeho nastavenia. I keď digitálny DVI prepoj by poskytol o čosi kontrastnejší a stabilnejší obraz, pri 60 Hz obnovovaní vstupu a rozlíšení 1280x1024 je výstup pre kancelárske použitie dostatočne kvalitný. Neznamená to však, že nesie nejaké defekty alebo nedostatky vyplývajúce z analógového rozhrania. Pre napájanie je použitý tradičný PC konektor, nechýba však ani štrbina pre zámky typu Kensington Lock. V kancelárskom prostredí to znamená možnosť ochrany majetku.


FOTO - MILAN GIGEL

Podstavec vyhotovený z ABS plastu je modulárny a používateľ ho dokáže jednoducho rozobrať a demontovať pri každej požiadavke na prepravu. Káblový zvod zoskupí kabeláž do jediného prúdu, ktorý je možné odviesť otvorom v pracovnej doske stola, alebo ho nenápadne smerovať pod stôl.


FOTO - MILAN GIGEL

Vysoká stabilita je dosiahnutá veľkým priemerom základne a kovovou platňou, ktorá posúva ťažisko kompletného systému do spodnej časti. Dokonalé chránenie styčnej polochy samolepiacimi penovými nožičkami je skutočne namieste.


FOTO - MILAN GIGEL

Noha s kĺbovým mechanizmom sa do základne osádza štvoricou kolíkou so zaisťovacími západkami, ktoré je možné dvoma prstami uvoľniť. Kým pri niektorých monitoroch strávite dlhé minúty demontážou, tu postačí jemné zatlačenie a podstavec je dolu i bez asistencie kolegov.


FOTO - MILAN GIGEL

Kĺbový mechanizmus pre vertikálny náklon má pracovný rozsah od -5° do 30° a postavený je na technológii používanej pri pántoch notebookov. Ovládateľnosť je na skvelej úrovni a stabilita zodpovedá hmotnosti jednotlivých dielov.


FOTO - MILAN GIGEL

Po mechanickej stránke možno povedať že ide o zvládnutú konštrukciu, rotácia podstavca okolo svojej osi a výšková nastaviteľnosť by však dodali celkovej koncepcii nový ráz.


FOTO - MILAN GIGEL

Firmvér monitora dokáže na požiadanie alebo pri zmene nastavení indikovať aktuálne prevádzkové parametre, podobne ako všetky ostatné monitory na trhu.


Pri stlačení tlačidla alebo vstupe do neznámeho režimu sa obraz automaticky nakalibruje. V prípade že nieste spokojní s výsledkom, na dodávanom CD nosiči sa nachádza špeiciálny kalibrovací obrazec, ktorý automatike poskytne vhodné vstupné dáta.


Používateľské menu je doplnené prehľadnými piktogrammi a začiatočníka pri prvom prístupe ničím nezmätie. Všetky rozšírené nastavenia sú totižto ukryté v samostatnom podmenu, aby nepôsobili komplikovane.


Ak však zatúžite i po servisných nastaveniach, potrebné je pri zapínaní monitora tlačidlom "POWER" držať stlačené i tlačidlo "MENU". Servisné menu vám odhalí detaily o prevádzkových hodinách displeja a otvorí vám zopár možností pre nastavenia.


Okrem bežných nastavení teploty farieb a ručného miešania bielej nechýba ani sRGB režim, ku ktorému je na CD nosičoch dodávaný príslušný profil. Ak sa rozhodnete pre farebnú vernosť zobrazovania fotografií a zlúčenie farebnej kalibrácie s tlačiarňou, cesta vedie práve týmto smerom.


Používateľské rozhranie je možné hodnotiť ako prehľadné a prislúchajúce potrebám, avšak lokalizácia by na škodu nebola.


LCD monitor HP L1906 s uhlopriečkou 19" je možné hodnotiť ako výkonnú plochú zobrazovaciu jednotku pre kancelárske použitie, kde rozhoduje nielen množstvo zobraziteľných informácií dané rozlíšením, ale do hry vstupuje i farebné podanie a ekonomická energetická prevádzka. I keď monitoru chýbajú niektoré ergonomické prvky, plne vyhovuje odvetvovej špecifikácii TCO 2003. Zobrazenie je možné hodnotiť ako kvalitné bez znateľných defektov a pomerne nezávislé od intenzity okolitého prostredia. Odporúčať ho je možné pre domáce použitie, kancelárske práce s rozsiahlymi dokumentami a tabuľkami a ako vstup do sveta webovej grafiky, kde drobné farebné rozdiely v podaní nie sú problémom. V zatemnenom priestore sa podsvietenie javí byť rovnomerné, takže displej nahradí pri sledovaní filmových multimédií i TV obrazovku.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://h18004.www1.hp.com/products/monitors/tft/l1906/specs.html
Orientačná cena: 13 911 Sk s DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.

Neprehliadnite tiež

Čo sa stane, ak by sa antarktické sopky pod ľadom prebudili

Jedna z nich v budúcnosti vybuchne. Nevieme len, kedy.

Prečo vám obrazovka mobilu škodí a ako zmierniť únavu očí

Modré svetlo zhoršuje spánok, videnie a spája sa aj so vznikom rakoviny.

Chobotnice si vybudovali vlastné mesto a správaním prekvapili vedcov

Biológovia objavili neďaleko východného pobrežia Austrálie chobotničie mesto, ktoré pomenovali Oktlantída.

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nabíjanie elektromobilov nemusí byť v budúcnosti zložitejšie ako tankovanie paliva.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako si vybrať ten
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 7. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 8. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 1. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako si vybrať ten
 2. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 3. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 4. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 5. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 6. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 9. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 10. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 002
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 6 651
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 679
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 285
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 749
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 653
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 408
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 910
 9. Kedy sa refinancovanie oplatí? 892
 10. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 831