HP L1906 - 19" LCD monitor na váš stôl

Ak pracujete často s tabuľkami a rozsiahlymi dokumentami a záleží vám na vašom zraku, mali by ste siahnuť po LCD monitore s veľkou uhlopriečkou. 19" HP L1906 je vyhotovený tak, že si ho môžete zavesiť hoci i na stenu. Optimalizovaný je pre nasadenie v kan

celárskom prostredí, čomu zodpovedajú i jeho parametre.


FOTO - MILAN GIGEL

Zobrazovací panel, osadený v plastovom šasi s oceľovým rámom, je ukotvený na konzole, ktorá umožňuje výhradne čelné nakláňanie. Keďže konzola nie je výškovo nastaviteľná, k dosiahnutiu ergonómie je potrebné aby predpísaným pravidlám vyhovovala výška pracovného stola a stoličky. Stranové natáčanie je možné výhradne s otočením celej konzoly, takže monitor je vhodný pre nasadenie v statických pracoviskách, kde nepotrebujete zobrazené informácie ukazovať vedľasediacim ľuďom. Uhlová viditeľnosť dosahuje v oboch smeroch hodnoty 130 a 140 stupňov, takže sa nemusíte obávať slabej viditeľnosti pri bočnom pohľade. Postoj monitora je stabilný a ťažisko je umiestnené dostatočne nízko, takže sa nemusíte báť prevrátenia ani v prípade silného nárazu do stola alebo ak oň niekto zakopne.


FOTO - MILAN GIGEL

Zobrazovací panel je prekrytý matným antistatickým polarizačným filmom, ktorý má nízky lesk i pri priamom oslnení protistojacim oknom. Intenzita okolitého osvetlenia nemá podstatný vplyv na kontrast a intenzitu zobrazenia, farebné podanie sa však s charakteristikou okolitého osvetlenia mení v rovnakej miere ako pri iných monitoroch tejto kategórie. Vďaka podpore sRGB profilu je však možné farebnosť skalibrovať omnoho presnejšie, ako primárne kancelárske nasadenie vyžaduje. Multimédiá a digitálne fotografie si tak môžete vychutnať vo vyššej kvalite ako je v triede kancelárskych LCD zvykom.

Strieborné rámovanie je neutrálne a neodvádza pozornosť používateľa od zobrazených informácií. Štvorica ovládacích tlačidiel a LEDka indikujúca prevádzku sú umiestnené dostupne v spodnej časti rámovania.


FOTO - MILAN GIGEL

Zobrazovacia matrica má rozlíšenie 1280x1024 bodov, pričom vstupný signál by mal mať frekvenciu 60 Hz. Veľkosť štvorcového bodu je 0,294mm × 0,294 mm, oddeľovacie línie nie sú takmer vôbec znateľné. Štandardná miera kontrastu nepresahuje 500:1, pričom jas dosahuje hranicu 250 nits. LCD monitor plne zodpovedá špecifikácii TCO 2003, ktorá je už štvrtou svojho druhu a zároveň najnovšou, ktorá vlastnosti a konštrukciu LCD monitorov upravuje. Norma sa zaoberá nielen ergonómiou, ale aj emisiami, energetickým profilom a ekológiou zariadení.


FOTO - MILAN GIGEL

Tlačidlo napájania je plne elektronické, takže treba počítať s tým, že monitor má istý príkon i v prípade, že je vypnutý. V režime úplného spánku spotreba nepresahuje 2 watty (67 Sk ročne pri 3,85 Sk/kWh), priemerný príkon v plnej prevádzke doshuje 33 percent. Pri plnom zobrazení bielej plochy sa spotreba vyšplná na hraničných 37 wattov čo je menej ako polovica v porovaní s CRT monitorom s rovnakou uhlopriečkou. LED indikátor vám prezradí v akom prevádzkovom režime monitor je.


FOTO - MILAN GIGEL

V strednej časti sa nachádza trojica mikrospínačov pre ovládanie menu a rýchly prístup k funkcii automatického nastavenia parametrov obrazu. Mikrospínače sú kvalitne vyhotovené a používateľský komfort je na dostatočnej úrovni. Zabudovaný mikrofón a reproduktory však nehľadajte.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadná časť monitora je vyhotovená tak, aby bol zabezpečený efektívny odvod tepla generovaného zabudovaným zdrojom a podsvietením a súčasne bolo vnútro monitora minimálne vystavené okolitému prachu. Pomerne zručne je zvládnuté i konektorové pole, mechanizmus prichytenia ku konzole a správa kabeláže.


FOTO - MILAN GIGEL

V strede zadného panelu sa nachádza štvorica skrutiek, ktorá slúži pre montáž konzol štandardu VESA. Znamená to, že dodávanú konzolu môžete úplne demontovať a monitor môžete osadiť na výklopné rameno, alebo ho môžete priskrutkovať priamo na stenu. Ponuka VESA konzol je však na našom trhu pomerne obmedzená.


FOTO - MILAN GIGEL

Vo vrchnej časti sa nachádza rukovňť, ktorá umožňuje i jednotlivcovi pohodlnú manipuláciu pri vybaľovaní a kladení monitora na stôl. Mnohí výrobcovia na tento detail zabúdajú a tým zbytočne komplikujú manipuláciu s monitorom.


FOTO - MILAN GIGEL

Ventilačné otvory sú vyhotovené tak aby umožňovali prúdenie vzduchu, avšak aby zamedzili nadmernému vnikaniu prachu do tela monitora. Keďže napájací zdroj sa nachádza vovnútri, je dôležité aby prach neblokoval jeho chladenie. Dvojitý rez otvorov je tak značným prínosom.


FOTO - MILAN GIGEL

Všestranne sú situované i pripojovacie konektory. Ak použijete VESA držiak na stenu a pôvodnú konzolu demontujete, káble smerujú nadol a dajú sa ukryť do ochrannej trubice. Monitor môže tesne zadnou stranou priliehať na stenu.


FOTO - MILAN GIGEL

Dátový vstup je výhradne analógový s DDC2 kanálom, ktorý umožňuje operačnému systému identifikovať monitor, nie však meniť jeho nastavenia. I keď digitálny DVI prepoj by poskytol o čosi kontrastnejší a stabilnejší obraz, pri 60 Hz obnovovaní vstupu a rozlíšení 1280x1024 je výstup pre kancelárske použitie dostatočne kvalitný. Neznamená to však, že nesie nejaké defekty alebo nedostatky vyplývajúce z analógového rozhrania. Pre napájanie je použitý tradičný PC konektor, nechýba však ani štrbina pre zámky typu Kensington Lock. V kancelárskom prostredí to znamená možnosť ochrany majetku.


FOTO - MILAN GIGEL

Podstavec vyhotovený z ABS plastu je modulárny a používateľ ho dokáže jednoducho rozobrať a demontovať pri každej požiadavke na prepravu. Káblový zvod zoskupí kabeláž do jediného prúdu, ktorý je možné odviesť otvorom v pracovnej doske stola, alebo ho nenápadne smerovať pod stôl.


FOTO - MILAN GIGEL

Vysoká stabilita je dosiahnutá veľkým priemerom základne a kovovou platňou, ktorá posúva ťažisko kompletného systému do spodnej časti. Dokonalé chránenie styčnej polochy samolepiacimi penovými nožičkami je skutočne namieste.


FOTO - MILAN GIGEL

Noha s kĺbovým mechanizmom sa do základne osádza štvoricou kolíkou so zaisťovacími západkami, ktoré je možné dvoma prstami uvoľniť. Kým pri niektorých monitoroch strávite dlhé minúty demontážou, tu postačí jemné zatlačenie a podstavec je dolu i bez asistencie kolegov.


FOTO - MILAN GIGEL

Kĺbový mechanizmus pre vertikálny náklon má pracovný rozsah od -5° do 30° a postavený je na technológii používanej pri pántoch notebookov. Ovládateľnosť je na skvelej úrovni a stabilita zodpovedá hmotnosti jednotlivých dielov.


FOTO - MILAN GIGEL

Po mechanickej stránke možno povedať že ide o zvládnutú konštrukciu, rotácia podstavca okolo svojej osi a výšková nastaviteľnosť by však dodali celkovej koncepcii nový ráz.


FOTO - MILAN GIGEL

Firmvér monitora dokáže na požiadanie alebo pri zmene nastavení indikovať aktuálne prevádzkové parametre, podobne ako všetky ostatné monitory na trhu.


Pri stlačení tlačidla alebo vstupe do neznámeho režimu sa obraz automaticky nakalibruje. V prípade že nieste spokojní s výsledkom, na dodávanom CD nosiči sa nachádza špeiciálny kalibrovací obrazec, ktorý automatike poskytne vhodné vstupné dáta.


Používateľské menu je doplnené prehľadnými piktogrammi a začiatočníka pri prvom prístupe ničím nezmätie. Všetky rozšírené nastavenia sú totižto ukryté v samostatnom podmenu, aby nepôsobili komplikovane.


Ak však zatúžite i po servisných nastaveniach, potrebné je pri zapínaní monitora tlačidlom "POWER" držať stlačené i tlačidlo "MENU". Servisné menu vám odhalí detaily o prevádzkových hodinách displeja a otvorí vám zopár možností pre nastavenia.


Okrem bežných nastavení teploty farieb a ručného miešania bielej nechýba ani sRGB režim, ku ktorému je na CD nosičoch dodávaný príslušný profil. Ak sa rozhodnete pre farebnú vernosť zobrazovania fotografií a zlúčenie farebnej kalibrácie s tlačiarňou, cesta vedie práve týmto smerom.


Používateľské rozhranie je možné hodnotiť ako prehľadné a prislúchajúce potrebám, avšak lokalizácia by na škodu nebola.


LCD monitor HP L1906 s uhlopriečkou 19" je možné hodnotiť ako výkonnú plochú zobrazovaciu jednotku pre kancelárske použitie, kde rozhoduje nielen množstvo zobraziteľných informácií dané rozlíšením, ale do hry vstupuje i farebné podanie a ekonomická energetická prevádzka. I keď monitoru chýbajú niektoré ergonomické prvky, plne vyhovuje odvetvovej špecifikácii TCO 2003. Zobrazenie je možné hodnotiť ako kvalitné bez znateľných defektov a pomerne nezávislé od intenzity okolitého prostredia. Odporúčať ho je možné pre domáce použitie, kancelárske práce s rozsiahlymi dokumentami a tabuľkami a ako vstup do sveta webovej grafiky, kde drobné farebné rozdiely v podaní nie sú problémom. V zatemnenom priestore sa podsvietenie javí byť rovnomerné, takže displej nahradí pri sledovaní filmových multimédií i TV obrazovku.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://h18004.www1.hp.com/products/monitors/tft/l1906/specs.html
Orientačná cena: 13 911 Sk s DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.

KOMENTÁRE

Každý astronóm a tvorca nových liekov im pripomína, aké sú nuly

Namiesto cesty ľudstva na Mars, rozprávajú blázni o malom človeku.

Neprehliadnite tiež

Vedec z NASA: Či sme vo vesmíre sami, zistíme možno v tomto desaťročí

Vesmírna agentúra objavila planéty podobné Zemi. Môžu mať vodu aj jednoduchý život.

Ukázali nové planéty, ktoré sa podobajú na Zem

Planetárny systém TRAPPIST-1 sa skladá zo siedmych exoplanét.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Život môže vzniknúť kdekoľvek, objaviť ho bude náročné (anketa s vedcami)

Slovenskí vedci vysvetľujú, prečo je nový objav NASA taký dôležitý.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 2. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 3. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 4. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 5. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 6. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 7. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 8. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 9. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 10. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 9 217
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 932
 3. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 8 112
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 485
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 716
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 483
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 186
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 699
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 3 366
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 669

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop