SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

HP L1906 - 19" LCD monitor na váš stôl

Ak pracujete často s tabuľkami a rozsiahlymi dokumentami a záleží vám na vašom zraku, mali by ste siahnuť po LCD monitore s veľkou uhlopriečkou. 19" HP L1906 je vyhotovený tak, že si ho môžete zavesiť hoci i na stenu. Optimalizovaný je pre nasadenie v kan

celárskom prostredí, čomu zodpovedajú i jeho parametre.


FOTO - MILAN GIGEL

Zobrazovací panel, osadený v plastovom šasi s oceľovým rámom, je ukotvený na konzole, ktorá umožňuje výhradne čelné nakláňanie. Keďže konzola nie je výškovo nastaviteľná, k dosiahnutiu ergonómie je potrebné aby predpísaným pravidlám vyhovovala výška pracovného stola a stoličky. Stranové natáčanie je možné výhradne s otočením celej konzoly, takže monitor je vhodný pre nasadenie v statických pracoviskách, kde nepotrebujete zobrazené informácie ukazovať vedľasediacim ľuďom. Uhlová viditeľnosť dosahuje v oboch smeroch hodnoty 130 a 140 stupňov, takže sa nemusíte obávať slabej viditeľnosti pri bočnom pohľade. Postoj monitora je stabilný a ťažisko je umiestnené dostatočne nízko, takže sa nemusíte báť prevrátenia ani v prípade silného nárazu do stola alebo ak oň niekto zakopne.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Zobrazovací panel je prekrytý matným antistatickým polarizačným filmom, ktorý má nízky lesk i pri priamom oslnení protistojacim oknom. Intenzita okolitého osvetlenia nemá podstatný vplyv na kontrast a intenzitu zobrazenia, farebné podanie sa však s charakteristikou okolitého osvetlenia mení v rovnakej miere ako pri iných monitoroch tejto kategórie. Vďaka podpore sRGB profilu je však možné farebnosť skalibrovať omnoho presnejšie, ako primárne kancelárske nasadenie vyžaduje. Multimédiá a digitálne fotografie si tak môžete vychutnať vo vyššej kvalite ako je v triede kancelárskych LCD zvykom.

Strieborné rámovanie je neutrálne a neodvádza pozornosť používateľa od zobrazených informácií. Štvorica ovládacích tlačidiel a LEDka indikujúca prevádzku sú umiestnené dostupne v spodnej časti rámovania.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Zobrazovacia matrica má rozlíšenie 1280x1024 bodov, pričom vstupný signál by mal mať frekvenciu 60 Hz. Veľkosť štvorcového bodu je 0,294mm × 0,294 mm, oddeľovacie línie nie sú takmer vôbec znateľné. Štandardná miera kontrastu nepresahuje 500:1, pričom jas dosahuje hranicu 250 nits. LCD monitor plne zodpovedá špecifikácii TCO 2003, ktorá je už štvrtou svojho druhu a zároveň najnovšou, ktorá vlastnosti a konštrukciu LCD monitorov upravuje. Norma sa zaoberá nielen ergonómiou, ale aj emisiami, energetickým profilom a ekológiou zariadení.


FOTO - MILAN GIGEL

Tlačidlo napájania je plne elektronické, takže treba počítať s tým, že monitor má istý príkon i v prípade, že je vypnutý. V režime úplného spánku spotreba nepresahuje 2 watty (67 Sk ročne pri 3,85 Sk/kWh), priemerný príkon v plnej prevádzke doshuje 33 percent. Pri plnom zobrazení bielej plochy sa spotreba vyšplná na hraničných 37 wattov čo je menej ako polovica v porovaní s CRT monitorom s rovnakou uhlopriečkou. LED indikátor vám prezradí v akom prevádzkovom režime monitor je.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V strednej časti sa nachádza trojica mikrospínačov pre ovládanie menu a rýchly prístup k funkcii automatického nastavenia parametrov obrazu. Mikrospínače sú kvalitne vyhotovené a používateľský komfort je na dostatočnej úrovni. Zabudovaný mikrofón a reproduktory však nehľadajte.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadná časť monitora je vyhotovená tak, aby bol zabezpečený efektívny odvod tepla generovaného zabudovaným zdrojom a podsvietením a súčasne bolo vnútro monitora minimálne vystavené okolitému prachu. Pomerne zručne je zvládnuté i konektorové pole, mechanizmus prichytenia ku konzole a správa kabeláže.


FOTO - MILAN GIGEL

V strede zadného panelu sa nachádza štvorica skrutiek, ktorá slúži pre montáž konzol štandardu VESA. Znamená to, že dodávanú konzolu môžete úplne demontovať a monitor môžete osadiť na výklopné rameno, alebo ho môžete priskrutkovať priamo na stenu. Ponuka VESA konzol je však na našom trhu pomerne obmedzená.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Vo vrchnej časti sa nachádza rukovňť, ktorá umožňuje i jednotlivcovi pohodlnú manipuláciu pri vybaľovaní a kladení monitora na stôl. Mnohí výrobcovia na tento detail zabúdajú a tým zbytočne komplikujú manipuláciu s monitorom.


FOTO - MILAN GIGEL

Ventilačné otvory sú vyhotovené tak aby umožňovali prúdenie vzduchu, avšak aby zamedzili nadmernému vnikaniu prachu do tela monitora. Keďže napájací zdroj sa nachádza vovnútri, je dôležité aby prach neblokoval jeho chladenie. Dvojitý rez otvorov je tak značným prínosom.


FOTO - MILAN GIGEL

Všestranne sú situované i pripojovacie konektory. Ak použijete VESA držiak na stenu a pôvodnú konzolu demontujete, káble smerujú nadol a dajú sa ukryť do ochrannej trubice. Monitor môže tesne zadnou stranou priliehať na stenu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Dátový vstup je výhradne analógový s DDC2 kanálom, ktorý umožňuje operačnému systému identifikovať monitor, nie však meniť jeho nastavenia. I keď digitálny DVI prepoj by poskytol o čosi kontrastnejší a stabilnejší obraz, pri 60 Hz obnovovaní vstupu a rozlíšení 1280x1024 je výstup pre kancelárske použitie dostatočne kvalitný. Neznamená to však, že nesie nejaké defekty alebo nedostatky vyplývajúce z analógového rozhrania. Pre napájanie je použitý tradičný PC konektor, nechýba však ani štrbina pre zámky typu Kensington Lock. V kancelárskom prostredí to znamená možnosť ochrany majetku.


FOTO - MILAN GIGEL

Podstavec vyhotovený z ABS plastu je modulárny a používateľ ho dokáže jednoducho rozobrať a demontovať pri každej požiadavke na prepravu. Káblový zvod zoskupí kabeláž do jediného prúdu, ktorý je možné odviesť otvorom v pracovnej doske stola, alebo ho nenápadne smerovať pod stôl.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Vysoká stabilita je dosiahnutá veľkým priemerom základne a kovovou platňou, ktorá posúva ťažisko kompletného systému do spodnej časti. Dokonalé chránenie styčnej polochy samolepiacimi penovými nožičkami je skutočne namieste.


FOTO - MILAN GIGEL

Noha s kĺbovým mechanizmom sa do základne osádza štvoricou kolíkou so zaisťovacími západkami, ktoré je možné dvoma prstami uvoľniť. Kým pri niektorých monitoroch strávite dlhé minúty demontážou, tu postačí jemné zatlačenie a podstavec je dolu i bez asistencie kolegov.


FOTO - MILAN GIGEL

Kĺbový mechanizmus pre vertikálny náklon má pracovný rozsah od -5° do 30° a postavený je na technológii používanej pri pántoch notebookov. Ovládateľnosť je na skvelej úrovni a stabilita zodpovedá hmotnosti jednotlivých dielov.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Po mechanickej stránke možno povedať že ide o zvládnutú konštrukciu, rotácia podstavca okolo svojej osi a výšková nastaviteľnosť by však dodali celkovej koncepcii nový ráz.


FOTO - MILAN GIGEL

Firmvér monitora dokáže na požiadanie alebo pri zmene nastavení indikovať aktuálne prevádzkové parametre, podobne ako všetky ostatné monitory na trhu.


Pri stlačení tlačidla alebo vstupe do neznámeho režimu sa obraz automaticky nakalibruje. V prípade že nieste spokojní s výsledkom, na dodávanom CD nosiči sa nachádza špeiciálny kalibrovací obrazec, ktorý automatike poskytne vhodné vstupné dáta.


Používateľské menu je doplnené prehľadnými piktogrammi a začiatočníka pri prvom prístupe ničím nezmätie. Všetky rozšírené nastavenia sú totižto ukryté v samostatnom podmenu, aby nepôsobili komplikovane.

Skryť Vypnúť reklamu


Ak však zatúžite i po servisných nastaveniach, potrebné je pri zapínaní monitora tlačidlom "POWER" držať stlačené i tlačidlo "MENU". Servisné menu vám odhalí detaily o prevádzkových hodinách displeja a otvorí vám zopár možností pre nastavenia.


Okrem bežných nastavení teploty farieb a ručného miešania bielej nechýba ani sRGB režim, ku ktorému je na CD nosičoch dodávaný príslušný profil. Ak sa rozhodnete pre farebnú vernosť zobrazovania fotografií a zlúčenie farebnej kalibrácie s tlačiarňou, cesta vedie práve týmto smerom.


Používateľské rozhranie je možné hodnotiť ako prehľadné a prislúchajúce potrebám, avšak lokalizácia by na škodu nebola.


LCD monitor HP L1906 s uhlopriečkou 19" je možné hodnotiť ako výkonnú plochú zobrazovaciu jednotku pre kancelárske použitie, kde rozhoduje nielen množstvo zobraziteľných informácií dané rozlíšením, ale do hry vstupuje i farebné podanie a ekonomická energetická prevádzka. I keď monitoru chýbajú niektoré ergonomické prvky, plne vyhovuje odvetvovej špecifikácii TCO 2003. Zobrazenie je možné hodnotiť ako kvalitné bez znateľných defektov a pomerne nezávislé od intenzity okolitého prostredia. Odporúčať ho je možné pre domáce použitie, kancelárske práce s rozsiahlymi dokumentami a tabuľkami a ako vstup do sveta webovej grafiky, kde drobné farebné rozdiely v podaní nie sú problémom. V zatemnenom priestore sa podsvietenie javí byť rovnomerné, takže displej nahradí pri sledovaní filmových multimédií i TV obrazovku.

Skryť Vypnúť reklamu

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://h18004.www1.hp.com/products/monitors/tft/l1906/specs.html
Orientačná cena: 13 911 Sk s DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič a minister obrany Jaroslav Naď.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Testovanie v Dolnom Kubíne.
Minister obrany Jaroslav Naď.
Cynická obluda

Banzai!

Do plošného testovania ostáva pol dňa a stále je len 60% potrebných zdravotníkov. Vedenie nariadilo neustupovať.

Neprehliadnite tiež

Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.

Sonda OSIRIS-REx.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 2. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 3. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 4. Magazín SME Ženy už v predaji
 5. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 6. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 7. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 8. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 9. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 10. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 554
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 24 725
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 464
 4. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 403
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 874
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 15 925
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 12 451
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 444
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 265
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 128