SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

GUN - ohnivou vodou ošľahaný western

Kolty nízko pri páse, klobúk zarazený do čela, všadeprítomný tvrdý alkohol, devy ochotné pobaviť zákazníka v každom mestečku, neľútostné prestrelky, mŕtve telá povaľujúce sa na prérii, kone ako dopravný prostriedok a pomsta. Áno, western. Máme tu plnohodn

otný virtuálny Divoký Západ – dorazil k nám GUN.

Barman zdvihol zrak a cez zadymenú miestnosť pozrel na postavu v dlhom hnedom plášti, pomaly, no rozvážne prichádzajúcu k pultu. Všetko naokolo stíchlo a každý sa snažil pozrieť neznámemu do očí. Jeho klobúk však zakrýval priamy pohľad. Zrazu sa ozval miestny a vyzval neznámeho na odchod. Ten si odvážlivca nevšímal a prihovoril sa barmanovi. Rozhovor nik nepočul, no zo zarazeného pohľadu majiteľa podniku sa dalo vyčítať mnoho. Neodpovedal. Znovu sa ozval domáci hrdina, avšak z jeho hlasu, povzbudeného alkoholom, bola cítiť nenávisť. Osudovú nenávisť. Netasil príliš rýchlo a dym vychádzajúci z koltu neznámeho nepotreboval komentár. Nik sa nepohol, nik neprotestoval. Neznámy sa rozhliadol po celom bare a všetci boli ticho a vyhýbali sa jeho pohľadu. Už to pre nich nebol neznámy, identita sa stratila s jeho bezcitným pohľadom. Dnes potečie krv, neúrodná pôda prérie sa sfarbí do červena. Zvonku sa ozval ženský krik a drsný smiech. Vedeli, že to príde, no nečakali to tak skoro. Muž v plášti sa otočil a kráčal von. Krik neustával a hurónsky smiech naberal na intenzite. Dvere baru sa s vŕzganím otvorili a postava zmizla v slnečných lúčoch. Čas sa pomaly vliekol a tlmené hlasy spred miestneho podniku neveštili nič dobré. Zrazu zaznelo šesť výstrelov a dupot konských kopýt. Všetci sa vyhrnuli von a pred bankou ležali v kalužiach krvi tri nehybné postavy. V diaľke sa víril prach spod koňa uháňajúceho pištoľníka, tajomnej postavy menom Colton White.

Skryť Vypnúť reklamu

Cítite vo vzduchu tú ťažkú westernovú atmosféru? Vnímate ju každým pórom tela? Hoc ste už ani nedúfali, konečne to prišlo. Prišla poriadna westernová akcia, po ktorej bol neskutočný dopyt. A ono to tak vôbec nemuselo byť. Naposledy sme sa kráľovsky bavili pri strieľačke z vlastného pohľadu od vtedy kvalitných LucasArts. Titul niesol názov Outlaws a vôbec nešlo o dokonalosť samú o sebe, avšak sme si ju užívali plnými dúškami. Lenže to bolo setsakramentsky dávno, ubehlo mnoho liet a rozptýliť sme sa mohli maximálne pri Dead Man´s Hand. Nemuselo to byť ani v prípade akcie GUN, ktorú vytvorili maniaci z NerveSoftu (stoja za sériou Tony Hawk Pro Skater). Pýtate sa prečo to tak nemuselo byť? Pôvodne mal tú česť napísať recenziu na GUN Slavo. Po novom Barbar Slavo, ktorý po dni hrania vyhlásil, že sa jedná o otrasnú vec. Veď ja vravím, barbar. Keby nebolo môjho svedomia a ochoty prežiť pár dní s obrovským deficitom spánku, čítali by ste na tomto mieste kázeň a ódy na nekvalitu. Barbar. 

Skryť Vypnúť reklamu

        

Možno som tak trochu romantik, keďže sa teším na blížiace sviatky. S takmer 100% istotou si totiž dovolím tvrdiť, že v televízií pobeží Winnetou, prípadne iná podobne zameraná klasika (nie, Wild Wild West nie je klasika a už tobôž nie western). S rovnakou šancou na úspech sa môžeme staviť, že si znovu, po koľký raz už, pozriem napínavé dobrodružstvo (siedmych) statočných hrdinov. Kovbojov jednoducho žeriem ako v horúcich dňoch sporo odené krásky. Ak si myslíte, že môj zaujatý pohľad automaticky pochváli všetko, kde sa to čo i len mihne tequilou a šesť-ranovým revolverom, ste úplne mimo (Gun Warrior). Skôr smerujem k môjmu, i keď subjektívnemu, ohodnoteniu tej správnej atmosféry Divokého Západu, ktorú som mohol (chvalabohu) prežívať vďaka filmom a knihám. Dobre, zanechám už nudných rečí a vrhnem sa na vynikajúce dobrodružstvo, aby ste znovu nemuseli vypisovať v diskusiách, čo to zas ten Kordoš trepe.

Skryť Vypnúť reklamu

Po spustení hry by malo nasledovať intro, lež GUN sa nesnaží vyťažiť viac z dych berúcich filmových trailerov, ale všetko sa odohráva v engine hry. Meno hlavného hrdinu som už spomínal vyššie (Colton White, ak sa vám nechce vracať späť) a ako v klasickom westerne, všetko sa začína úplne nenápadne. Zo zápletky prezradím aspoň niekoľko momentov, aby ste mi uverili hustú atmosféru. Spoločne so svojim otcom Nedom sa Colton vyberá na lov, pričom tento úvod slúži sťa tutorial a príjemnou cestou si osvojíte základné pohyby, funkčné klávesy a pripravíte sa tak na dotieravejších protivníkov, než sú vlci. Po prechádzke panenskou prírodou zavítate na parník, na ktorom sa strhne neúprosná bitka (v praxi si po prvýkrát vyskúšate rôzne fintičky), pri ktorej nik, okrem Coltona, na lodi neprežije. Po niekoľkých dňoch sa preberá náš hrdina na brehu rieky, v pozadí vidí vrak lode, ktorú nedobrovoľne opustil, vďaka čomu ostal medzi živými. Až tu sa začína cesta pomsty, nenávisti a ľudskej nenásytnosti. V priebehu hry natrafíme na niekoľko charakterov, no nie všetky sa dočkajú šťastného ukončenia. O to viac beriete podrezané hrdlo ľahkej devy vážnejšie, o to viac vám záleží na priateľovi, spoločne s ktorým ste v odboji vyhlásili vojnu miestnemu šerifovi. Na každom kroku natrafíte na tradičné westernové klišé, ale mne osobne to je úplne jedno a práveže som za túto tuctovosť rád. Nájdete tu úplne všetko, od prestreliek v saloonoch, vlakového prepadu, úteku z väzenia až po zaháňanie dobytku!

Skryť Vypnúť reklamu

Celá hra rozkúskovaná na povinné a dobrovoľné úlohy. Pred vydaním hry sa na herných stránkach (našu nevynímajúc) reklamné rečičky o obrovskej voľnosti, slobodnej voľby v plnení úloh, jednoducho Grand Theft Auto na Divokom Západe. Ak prižmúrim obe oči, môžem s menším sebazaprením tvrdiť, že to viac-menej pravda je, avšak do rozsiahlosti GTAčka má GUN ďaleko. Žiaľbohu. No vždy si môžete vybrať, či pôjdete po stopách pomsty alebo si budete hranie doslova užívať a plniť postranné úlohy. Stačí sledovať nápovedu, dostavíte sa k vybranej postave a rozhodnete sa splniť jej prianie. Väčšinou sa jedná do etáp rozdelenú úlohu, pričom niektoré sú časovo obmedzené, využijete v nich kone a rýchlu jazdu, iné sú zamerané skôr na vašu presnú mušku. Raz ohrozujú most indiáni, inokedy napádajú mesto banditi alebo doručujete správy. Síce sa sekundárne questy snažia tváriť rôznorodo, čoskoro ich prekuknete, no to vôbec neznamená, že by ste ich nechceli plniť, prípadne pri nich zívali. To určite nie, síce sa nejedná o extra originálne úlohy, no zadania si s westernovou tematikou tykajú a atmosféra tým pádom stúpa. Ak vás nebaví počúvať prosby ľudí, môžete na ne zabudnúť, začnete sledovať letáky so známym nápisom Wanted a lovíte ľudí. Finančná odmena sa líši podľa toho, či zloducha horkokrvne odstrelíte a pošlete do večných lovísk alebo ho predáte do rúk zákona živých.

Skryť Vypnúť reklamu

Výborným relaxom bola pre mňa jazda na koni. Je síce pravda, že som si nemohol obľúbiť žiadneho miláčika, pretože sa „dopravné prostriedky“ neustále počas hrania obmieňali vďaka podivným skriptom, no jazda na koni je spracovaná úžasne. Okrem cvalu môžete múdre zviera popohnať, čím však uberáte jeho životnú energiu a nemôžete ho chudáka uštvať, inak o neho prídete. Okrem cvalu je simulovaná i istá zotrvačnosť, kôň totiž nemá žiadne brzdné doštičky a málokedy zastaví okamžite na mieste – vyzerá to výborne a neskutočne to dvíha atmosféru. Zo svojho nemého priateľa môžete dokonca i strieľať, len okrem svojej, treba dávať pozor i na zvieraciu energiu. Jazda na koni je jednoducho super, lepšie to snáď ani nemohlo dopadnúť. 

          

Pomaly sa presuniem k zbraniam, keďže som ich nenápadne spomenul. Divoký západ bol charakteristický koltmi a GUN na tom nie je inak. Vyberiete si zo štvorčlennej ponuky, ale nič sa nevyrovná super kombu dvoch pištolí. Nasledujú tradičné pušky, kde nájdete napríklad winchestrovku alebo známu fergusson rifle. Spomeňte na Winnetuovu super zbraň a viete o čom hovorím. Pri bojoch zblízka určite využijete brokovnicu, do dvoch hlavní sa zmestia riadne patróny, zanechávajúce v telách riadne diery. Štyri druhy brokovníc zaručujú riadny masaker. Trochu v pozadí zostávajú dvaja predchodcovia sniperky, ktorá síce nemá extra digitálny zoom, no zacieliť nimi môžete na dostatočne veľkú vzdialenosť, aby ste napríklad trafili zo strechy budovy lano, na ktorom sa chystajú obesiť vášho priateľa (kdeže som to už videl???). Nesmú chýbať ani kontaktné zbrane (šabľa, nôž alebo tomahavk) a príjemne ma prekvapili rôzne luky s obmedzenou zásobou šípov. Táto zbraň je tichá, ale extrémne efektívna a navyše vám odporúčam zažiť pocit pri úteku z väzenia – môžete zabíjať nepriateľské stráže zozadu, priplížením sa za nich a už sa ozýva zvuk praskajúcich kostí – alebo nenápadne likvidujete hliadky pomocou šípov. Neskutočne chytľavé. Navyše má každá zo zbraní vlastné štatistiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Dnes so spomaľovaním času koketuje už kde kto a bez tejto pomôcky si zrejme tvorcovia nedokážu AAA titul predstaviť. Niekde sa táto funkcia hodí (Max Payne, F.E.A.R.), niekde to dopadne priemerne (Enter the Matrix) a v prípade GUN-u to je niekde tak na pol ceste za úspechom. Spomalenie času síce využívať môžete a výrazne vám pomôže v likvidovaní dotieravých protivníkov. Pohodlné namierenie a napumpovanie olova do dutiny lebečnej je lahodný pocit. Nepriatelia pri aktivovaní Quickdrawu (inak pomenovaná obdoba bullet-timu) zomierajú po jednom zásahu a musím podotknúť, po riadne krvavom zásahu. GUN sa totiž na nič nehrá a hoc si musíte niektoré krvavé orgie domýšľať, niektoré myšlienky vďaka technicky slabšiemu grafickému spracovaniu nevyznievajú až tak beštiálne, aká je ich pôvodná myšlienka. Keď vám pred vašimi očami podreže hrdlo blízkej osoby, s citmi vám to viac než pohne a z nejedného hrdla sa vyvalí hanlivé slovo na zápornú postavu. K tomu si pripočítajte niektoré obzvlášť nechutné headshoty, hrubší (i keď anglický, čiže niektorí si možno budú pohmkávať ten nádherný slaďák so slovíčkom fuck v názve, ale inak vulgarizmy do pysku nestrčia a slová postáv budú pre nich minimálne šťavnaté) slovník.

Skryť Vypnúť reklamu

Prejdem k ďalšej drobnosti, ktorá sa mi pozdávala. Okrem podrobných štatistík (koľko nepriateľov ste zabili, akým spôsobom, koľko žrebcov ste zahrdúsili, apod.) za splnené úlohy zbierate body do hrdinových vlastností. Po úspešnej misii uvidíte, do čoho vám program investoval body (škoda, že ich nemôžeme sami rozdeľovať) a ono je postup v jednotlivých vlastnostiach i badať. Pri zlepšovaní gunhand náš geroj presnejšie strieľa, quickdraw nám umožní dlhšie spomaľovať čas, melee zlepší útok zblízka, pri zvyšovaní položky horse cválate na koni rýchlejšie a health zvyšuje vaše zdravie s výdržou. Úplne jednoduché, dokonca by sa dalo povedať až primitívne, no do akčnej hry z pohľadu tretej osoby sa tieto minimalistické RPG prvky hodia. Navyše si môžete u obchodníkov kupovať vylepšenia, ktoré vaše vlastnosti, prípadne rovno zbrane, zlepšia, a to nezanedbateľne. Na tieto upgrady sú potrebné peniaze, ktoré získavate plnením úloh (či už tradičných alebo lapaním zločincov), dolovaním zlata (kúpite si krompáč, nájdete kopu žltého kamenia a po pár sekundách si nahrabete desať dolárov), prípadne v miestnom bare skúsite šťastie v kartách.

Skryť Vypnúť reklamu

To by mohlo byť všetko k všeobecnému popisu a teraz sa už vrhnem na hodnotenie jednotlivých položiek, aby ste zistili, prečo GUN dostal tak vysoké hodnotenie, aké v našich krutých podmienkach nezískava každá hra.

         

GRAFIKA 7 / 10
Možno sa pri pohľade na hodnotenie vizuálneho spracovania chytíte za hlavu a už teraz počujem horekovanie mnohých hlasov, spínajúcich ruky k nebu so slovkami „nech im dá niekto oči“ na perách. Uznávam, že na prvý pohľad grafika nepôsobí príťažlivo a port z konzol je cítiť na niekoľko konských dĺžok. Menej detailné textúry, chabé efekty, takmer žiadne využitie Direct X9.0c vymožeností. Fajn, vodná hladina sa tu nevlní extra nádherne a okolité prostredie je ohraničené nepriechodnými vrchmi, pričom obmedzenie hracími skrinkami je badateľné i na postavách, ktoré síce z väčšej diaľky vyzerajú výborne, no hlavne pri enginových animačkách uvidíte striedmejšiu paletu farieb jednotlivých textúr.

Skryť Vypnúť reklamu

Ja sa len tak básnický spýtam – a? To, že podľa grafiky by sme GUN v pohode zaradili medzi 2 roky starý titul, ešte neznamená, že konečné zúčtovanie dopadne príšerne. Stretol som sa už s mnohými hrami, dokonca s mnohými neskutočnými paskvilmi, ale málokedy sa stalo, že na mňa grafika doslova dýchala. Nepríde vám druhý Half tak trochu sterilný a hoc má nevídané technické spracovanie, nedostávalo sa mi pocitov typu „som priamo tam“. A práve v tomto je GUN úplne iný a napriek slabšiemu technickému spracovaniu som si užíval i vizuálne spracovanie. Ten slastný pocit pri dokonale animovanej jazde na koni so zapadajúcim slnkom za chrbtom. Cval prériou je úchvatný, mesto je vymodelované podľa tradičnej, filmovo nie raz spracovanej, schémy a neviem ako sa to tvorcom hry podarilo, ale napriek slabšiemu prevodu z konzol má grafika svoje čaro.

Skryť Vypnúť reklamu

Virtuálne pohyby všetkých aktérov sú až na pár výnimiek zvládnuté na výbornú. Beh, prikrčenie sa alebo streľba, či pády pri smrteľných zásahoch si budete užívať. Ako päsť na oko potom pôsobí otáčanie hlavného charakteru – nevykonáva žiaden pohyb, model postavy sa otáča okolo osi, zapichnutej kolmo do gebule Coltona. Občas vypadne väčšina textúr alebo ma zamrzeli niektoré tradičné kolízie v podobe neviditeľných prekážok a takmer nulovej interaktivite s prostredím – máločo sa dá rozbiť a pokým vám to cieľ misie neumožňuje, triesky lietať nebudú. Scén, dokresľujúcich príbeh, sa dočkáte požehnane a hoci sa nejedná medzi skvosty po grafickej stránke, sála z nich výborná atmosféra vtedajších časov.

INTERFACE 8 / 10
Aj keď sa jedná o konzolový prevod, ovládanie dopadlo nad mieru dobre. Ako prvé vám však odporúčam zníženie citlivosti myšky, neposedný kurzor môže totiž v hre, kde rozhoduje okrem rýchlosti i presnosť a hlavne rozvaha, môže narobiť riadnu neplechu. Každú činnosť si môžete sami namapovať, ale mne vyhovovalo defaultne nastavené ovládanie. Okrem klasickej streľby (LMB) a útoku na blízko (RMB), budete používať akčnú klávesu, nabíjanie zbrane, ich voľba, pitie tequilly (čiže obnovenie energie) alebo hádzanie molotovov. Keďže sa jedná o akciu z pohľadu tretej osoby, mohla všetko doraziť dementná kamera, čo sa chvalabohu nestalo a poslúcha na slovo.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 9 / 10
Bavil som sa od úplného začiatku, až do samého záveru. A to sa mi v dnešnej, značne hektickej, dobe nestáva často. Stereotyp vnášaný do biznisu (ak to ešte neviete, hry už nie sú o hrateľnosti a zábave...) ma neskutočne ubíja. Prejdite pohľadom po nových hrách a sami zistíte, že často tomu niečo chýba. A práve GUN má tú správnu atmosféru, ktorú sa nesnaží navodiť spracovaním, ale útočí na hráča tou najprimitívnejšou, no najúčinnejšou metódou – atmosférou, budujúcou okolo počítaču akúsi zvláštnu auru. Už od prvého okamihu, kedy ma Ned zobudil, som začínal pociťovať podivnú náladu – hra ma vtiahla do seba nie svojim jednoduchým konceptom, ale dizajnom, ktorý má ten správny šmrnc, animáciami, ktoré sú po filmovej stránke neskutočne profesionálne „natočené“ (uhol kamery, postupné gradovanie a podobne), melódie si pospevujem ešte aj teraz. No to je všetko len príjemné spestrenie westernového sveta, v ktorom nemusíte lineárne hnať svoju kobylu preč, inak Game Over. Nemusíte vystrieľať dve hrste patrónov a cítiť sa ako Rambo. Stačí si užívať. Bavilo ma zaháňať dobytok, niekedy som sa preháňal desiatky minút po celej mape. Tá svojou veľkosťou nedosahuje rozlohu San Andreasu, ale malá nie je a po pár hodinách ju dokonale spoznáte. 

Skryť Vypnúť reklamu

          

Skutočne sa to popisuje veľmi ťažko, ale zosobnenie sa s hrdinom je takmer dokonalé, odtrhnúť sa od prebiehajúcej úlohy takmer nemožné. Známy syndróm ešte sa pozriem, čo bude ďalej, dokonale platí aj pre GUN. Musíte však mať radi westerny – máte ich radi, GUN vás dostane. Pri opaku sa k tejto hre ani nepribližujte, bude pre vás úplne prázdna, s obrovským nánosom klišé v nevýraznej grafike. Robíte však chybu, lovenie zločincov za odmenu, krvavá pomsta za bezohľadným a zlatom zaslepeným hlavným bossom vám nedá vydýchnuť. Je to vskutku napínavé dobrodružstvo a o tom predsa atmosféra, koniec koncov i hrateľnosť, predsa je. Aby bola hra dokonalá, chýba jej povestná kvapka v podobe trochu odlišnejších úloh, možnosti vstúpiť do všetkých budov alebo jednoducho prepracovanejší systém pre hráča samotného, ktorý by mu umožnil starať sa o postavu a nielen strieľať. To sú moje výhrady, ale inak chrochtám blahom.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER
Colton White je len jeden.

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10
Čo sa týka dabingu, musím byť viac než spokojný – živý, precítený a profesionálny. Každá postavička má svoj charakter a ten má výborné audio spracovanie. Presne taký drsný hlas ste si vždy želali na hlavného zloducha a miestna štetka vás zaujme nielen svojou virtuálnou krásou, ale i lahodným hlasom. Hlavný hrdina nehovorí mnoho, no ak už spustí, viete, že práve on je ten správny hrdina a v jeho hlase badať mnoho hnevu pri odhaľovaní tajomstva. Počas súbojov všetko strieľa, kone erdžia, no zrejme som už príliš náročný a k dokonalosti zachytenie vojny v Call of Duty 2 tomu niečo chýba. Dalo by sa na tom zapracovať (ja chcem počuť svišťanie striel pri mojej hlave!!!) a na záver tohto hodnotenie ešte raz varujem pred sprostou vravou.

Skryť Vypnúť reklamu

HUDBA 9 / 10
Pamätáte na Siedmych Statočných a ústrednú melódiu? Netvárte sa, že nie! Alebo výborné skladby Winnetua. Ak sa vám v hlave vynorila táto hudba, potom si predstavte podobne znejúce, avšak nie rovnaké, skladby v hre. Melódie sa striedajú, majú chytľavé motívy, nie sú príliš rozvláčne, ani krátke a navyše tematicky výborne zvolené. Jedinou vadou na kráse je, že hudbu nemôžete počúvať inak, než v hre. Trochu problém, ale ja sa s radosťou vrátim do skalnatých hôr, púštnych prérii alebo zabudnutej farmy a to len preto, aby som si vypočul niekoľko skladieb a nasával pri tom kovbojskú atmosféru. Za hudbu dávam palec smerom nahor.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
Mnohí recenzenti sa ozývali na prílišnú krátkosť hry. Samozrejme, je pravdou, že GUN medzi eposy rozhodne nezaradíme, no tých niekoľko hodín si môžete sťažiť najvyššou obtiažnosťou. Ono prestrieľať sa cez neškodných protivníkov je fajn, ale výzva je niekde úplne inde. Takže neplakať nad niekoľkými hodinami hrania, pekne nahodiť vyššiu obtiažnosť a budete to mať o niečo dlhšie. Mne však úplne stačí 8 hodinové dobrodružstvo na prérii. Protivníci mnoho inteligencie nepobrali a zvyšovaním náročností vám len zo zdravia viac ubudne. Čo sa týka obnovy životov, nečakajte žiadne číselné vyjadrenie energie, máte pásik, ktorý lognutím si z fľašky doplníte na maximum. Jednoduché, ale účinné a hoci z toho cítiť arkádový nádych, dokázal som to rešpektovať. Aby ste to mali oveľa viac uľahčené, môžete využívať inteligentný kurzor, ktorý automaticky navádza na protivníka pri spomalenom čase.

Skryť Vypnúť reklamu

Trochu horšie je to už s postrannými úlohami – mali sme ich nasľubovaných kopec, no dostatočný počet to rozhodne nie je. Vôbec mi nejde o naťahovanie hernej doby, tú si môže hráč sám určiť plnením, respektíve neplnením sekundárnych questov. Ale rozhodne by to chcelo niečo viac. Požiadavky NPC by sa mohli opakovať, prípadne obmieňať niektoré schematické návrhy. Nič vám síce nebráni zbierať všetky bonusy, snažiť sa všetko vysnoriť, no replayability (znovuhrateľnosť) hry tým výrazne trpí. Za pol roka si to však celé znovu istotne zahrám. 

          

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10
Tento opus sa konečne blíži k svojmu koncu a ja môžem byť spokojný – a to aj som – že som dal GUN-u šancu. Ono to na prvý pohľad vyzerá ako trápna akcia, ktorá zostane v niektorých očiach nepochopená. Nedajte na horšiu grafiku a jednoduchší charakter. Atmosféra tak hustá, že ju musíte motorovou pílou rezať, k tomu si pripočítajte krvavé scénky, tematickú hudbu a máme tu kvalitný titul. Určite nie dokonalý, to by hra musela byť tip top vo viacerých aspektoch, no snahu o kvalitu uprieť tvorcom rozhodne nemôžem. A konečne tu máme poriadny western, takže moja rada je jasná – berte.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kto prekonal covid, testovaniu sa vyhne. Nemusí to byť zadarmo

Vzor potvrdenia zverejnil Úrad verejného zdravotníctva.

Ilustračná snímka.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.

Peter Tkačenko
Ilustračná fotografia.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám ostáva, keď Fico slintá po moci a vláda sa háda?

Ťažko sa rozlišuje, ktoré rozhodnutie chráni životy a ktoré zneužíva dôveru.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Neprehliadnite tiež

Petržalský domov seniorov v Bratislave počas začatia očkovania zamestnancov a klientov v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) na prevenciu ochorenia COVID-19.
Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 25 647
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 645
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 650
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 471
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 645
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 970
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 858
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 660
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 443
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 826