Nárast trhu so zariadeniami, ktorá vyrábajú mikročipy, sa v budúcom roku obnoví. Kalifornská organizácia SEMI odhaduje, že sa tieto tržby v budúcom roku zvýšia o 9,1 percenta. V ďalších dvoch rokoch potom tento rast dosiahne dvojciferných percent, pretože výrobcovia čipov teraz investujú do vyspelých výrobných technológií agresívne.
Tohtoročný údaj bude oproti minulému roku nižší približne o 11 percent, pretože v odvetví nastal cyklicky sa vracajúci pokles.
Posledná prognóza SEMI predstavuje zlepšenie. Ešte v júli organizácia odhadovala nárast trhu s výrobnými zariadeniami v budúcom roku na 8,1 percenta.
Tržby za zariadenia, ktoré sa používajú vo výrobe a testovaní mikročipov, v budúcom roku podľa posledného odhadu SEMI dosiahnú 35,97 miliardy dolárov. Tohtoročné tržby sa odhadujú na 32,95 miliardy. Mikročipy riadia chod počítačov, mobilných telefónov a ďalších elektronických zariadení.
SEMI pripomína, že je výroba čipov v dobrej kondícii. "Kľúčovým indikátorom zdravia polovodičového priemyslu je využitie kapacít vo výrobe integrovaných obvodov," povedal riaditeľ SEMI Stanley Myers na tlačovej konferencii v japonskom Makuhari. "Predpokladáme, že miera využitia kapacít zostane v dohľadnej budúcnosti vysoká," dodal.
Organizácia združujúca štyridsiatku svetových výrobcov čipov minulý mesiac uviedla, že vyťaženosť výrobných liniek za tri mesiace do septembra rástla už druhý po sebe nasledujúci štvrťrok. Akcie výrobcov na burze šplhali nahor.
Svetový predaj čipových výrobných liniek dosiahne v roku 2007 podľa odhadu SEMI 40,4 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 12,3 percenta. V roku 2008 príde zvýšenie o 15,4 percenta na 46,63 miliardy dolárov.
Prvenstvo v polovodičovej výrobe si pravdepodobne udrží Japonsko, napísala agentúra Reuters.