SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

iPod nano - vreckový prehrávač "na zahryznutie"

iPod nano vám neponúkne ani zabudovaný FM tuner ani diktafón. O to viac vám však učaruje svojim dizajnom, vyhotovením a ovládaním. Ak hľadáte aktraktívny a štýlový prehrávač s veľkou kapacitou, neprehliadnite ho.


FOTO - MILAN GIGEL

Telo prehrávača je navrhnuté tak, aby používateľ mohol pracovať s pomerne veľkým farebným grafickým displejom a získal ovládacie prvky, ktoré moderným spôsobom umožnia obsluhovať digitálny obsah. Je pomerne ťažké uveriť, že do tela s veľkosťou dva-a-pol násobku CompactFlash karty je možné vtesnať nielen 4 gigabajtové úložisko, ale aj výkonný akumulátor, riadiacu elektroniku a displej.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak uvážime, že telo je iba o kúsok hrubšie ako pamäťová karta, potrebné je zamyslieť sa i nad tým, ako dosiahli konštruktéri dostatočnú odolnosť pred poškodením - predsa len plochý pretiahnutý tvar môže byť náchylný na prelomenie či prehýbanie. V prípade tohto prehrávača však môžu ísť všetky obavy mimo.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Spodné veko, ktoré je akousi "vaničkou" chrániacou nielen spodok ale aj bočné strany, je vyhotovené z leštenej ocele, ktorá je pevnou "škrupinou" chrániacou útroby prehrávača pred poškodením. Okrem loga výrobcu a informácie o kapacite tu nájdete jeden dôležitý údaj - výrobné číslo. Práve to bude od vás vyžadované ak sa pustíte do inštalácie obslužného softvéru iTunes, ktorý použijete pre prehrávanie skladieb a získavanie digitálneho obsahu z internetu, či už bezplatne alebo v elektronických obchodoch.

Vysoký lesk však so sebou nesie i nevýhody. Je na ňom vidno každý odtlačok prstu a i ten najjemenší škrabanec. Kým odtlačky jednoducho zotriete dolu, mikroskopické škrabance budú pribúdať a vy budete mať čo robiť, aby ste telo vyleštili do pôvodného stavu. Na internete nájdete mnoho návodov ako na to. Existujú však i spôsoby ako zmeniť vlastnosti tejto kovovej vrstvy, ba existujú prevádzky, ktoré vám laserom podľa dodanej predlohy "vygravírujú" do povrchu čo len chcete. Kovový spodok prehrávačov sa jednoducho stal kultom.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Čelná stena prehrávača je vyhotovená z polykarbonátovej platne, ktorá je zasadená do kovového dna. Márne by ste pátrali po skrutkách ktoré systém držia pohromade - do hry vstúpila dômyselná konštrukcia a moderné lepiace materiály. Na jednej strane to umocňuje dizajnové momentum, na druhej ste istým spôsobom obmedzení - bez potrebnej zručnosti nerozoberiete prehrávač ak navlhol aby ste ho nechali rýchlejšie vyschnúť, ba ani nemáte prístup k zabudovanému akumulátoru aby ste ho mohli vo vlasnej réžii vymeniť - so všetkým je potrebné spoliehať sa na servis. I polykarbonátové čelo sa používaním jemne doškriabe - i tu však existujú techniky pre údržbu. Ochranné obaly sú teda namieste.


FOTO - MILAN GIGEL

Na vrchnej strane nájdete prepínač zámku, ktorý deaktivuje čelné ovládacie prvky a mikrospínač zabudovaný v jack konektore slúchadiel. To je účelné pri prenášaní vo vrecku alebo v batožine, aby ste sa nemuseli obávať nechceného vybitia akumulátoru pri náhodnom zapnutí. Prepínač zohráva ešte jednu úlohu. V prípade že firmvér zmrzne a prehrávač nereaguje, resp. chcete uskutočniť studený reštart prehrávača, uzamknete tlačidlá, opätovne ich povolíte a na 6 sekúnd zatlačíte spolu tlačidlo potvrdenia (stedný krúžok) a Menu. Umiestnenie prepínača je intuitívne a jeho ovládanie je bezproblémové.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na spodnej strane sú umiestnené dva konektory. Prvý z nich je systémový a slúži pre nabíjanie, pripojenie synchronizačného kábla, pripojenie ku kolíske a montáž príslušenstva. Obsahuje i analógové výstupy a kontakty pre napájanie periférií. Druhý konektor je 3,5 mm jack, ktorý však obsahuje integrovaný spínač. Pri zasunutí slúchadiel sa prehrávač okamžite spustí - resp. prejde zo šetriaceho režimu do stavu aktívnej prevádzky. To nahrádza spustenie prehrávania tlačidlom ak prehrávač vyberiete z vrecka.


FOTO - MILAN GIGEL

Nabíjačku by ste v balení hľadali zbytočne. Je tam iba synchronizačný USB kábel, ktorý slúži pre prenos dát a nabíjanie. Ak chcete komfort, musíte si dokúpiť stolnú základňu a voliteľne k nej i napájací adaptér, ktorý môžete pripojiť k elektrickej sieti. Presne tak sa rodí "iPod mánia". Rôzneho príslušenstva je skutočne viac ako dosť.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Systémový konektor je aretovaný dvoma bočnými kovovými výstupkami, aby bol konektor zariadenia chránený pred poškodením pri manipulácii. Pre jeho uvoľnenie je potrebné stlačiť bočné tlačidlá, ktoré môže slabšie oko jednoducho prehliadnuť.


FOTO - MILAN GIGEL

Konektor rozhrania USB 2.0 pre pripojenie k PC je jasne značený piktogramom a konektor je dostatočne útly na to, aby ste ho mohli súbežne s inými perifériami používať hoci i na notebooku. Keďže všetky prehrávače iPOD majú kompatibilný systémový konektor, káble a príslušenstvo sú vzájomne zameniteľné.


FOTO - MILAN GIGEL

Na čelnej strane dominuje farebný TFT LCD displej a centrálny ovládací prvok Apple Click Wheel. Obe súčasti sú rozmiestnené tak, aby sa prehrávač jednoducho ovládal pri držaní v ľavej či pravej ruke. Palec obsluhuje koliesko, ostatné prsty patria za prehrávač.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Apple Click Wheel kombinuje päťsmerový mikrospínačový ovládač s touchpadom - čiže dotykovou plochou. Pätica tlačidiel (MENU, VZAD, VPRED, PAUSE/PLAY, ENTER) slúži na aktívnu navigáciu, pričom dotykové koliesko je vyhradené pre výber v zoznamoch a ovládanie hlasitosti. Namiesto mnohonásoného stláčania tak iba šúchate prstom po vrstve citlivej na dotyk. I keď ide o pohodlné ovládanie, ktorého zjednodušenú obdobu používa na svojich prehrávačoch Zen spoločnosť Creative, objavili sa štúdie, ktoré poukazujú na nízku ergonómiu riešenia.


FOTO - MILAN GIGEL

Súčasťou dodávky sú i "štupľové" stereofónne slúchadlá s obmedzenou reprodukciou basových ložiek. Kábliky sú z kvalitného materiálu a umožňujú prispôsobenie dĺžky "rozdvojenej" časti. Hlavný prívodný káblik vedúci ku konektoru má kruhový prierez. Slúchadlá sa jednoducho navíjajú a majú poddajnú kabeláž.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Jack konektor je vyhotovený tak, aby boli jeho rozmery minimálne, avšak aby poskytol dostatočný komfort pri pripájaní a odpájaní. Jeho malými rozmermi sa eliminuje jeho umiestnenie na spodnej časti prehrávača namiesto na vrchnej. Výhodou je i 3,5 mm vyhotovenie, ktoré je najbežnejšie dostupné a preto náhrada za kvalitnejšie slúchadlá nie je problémom.


FOTO - MILAN GIGEL

Netreba však zabudnúť ani na nemenej dôležité príslušenstvo, ktoré je súčasťou dodávky. Okrem krátkeho manuálu je k dispozícii CD nosič so softvérovým balíkom Apple iTunes, ktorý vám umožní spravovať digitálny obsah prehrávača a získavať skladby, videá a podcasty z internetu. Nájdete tam i dve biele samolepky s logom "odhryznutého jablka". I takýmto spôsobom je možné podporiť hrdosť nového vlastníka.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Prehrávač uvediete do prevádzky dlhým stlačením tlačidla PLAY/STOP a do režimu spránku ho prevediete rovnako - avšak musíte sa nachádzať v menu, inak budete tlačidlo stáčať úplne zbytočne. Pre začiatok je vhodné nainštalovať si do počítača obslužný softvér a nabiť akumulátor do plnej kapacity pripojením prehrávača k USB portu. Potom sa môžete okamžite pustiť do experimentovania.

Zaudovaný akumulátor vám poskytne energiu v priemere na 14 hodín hudobnej reprodukcie, pričom jeho nabitie trvá menej ako dve hodiny. Vyrobiť si externý kit na predĺženie výdrže nie je problémom, dostupné sú i hotové komerčné riešenia.

Vizuálnu interakciu s používateľom zabezpečuje LCD displej s LED podsvietením a 1,5" uhlopriečkou. Natívne rozlíšenie displeja je 138 x 110 pixelov, pričom jednotlivé body sú pomerne jasne rozoznateľné. V prípade že si chcete vytvoriť fotobanku iba pre účely prezerania na displeji, svoje snímky môžete upraviť na tento rozmer - ich prezeranie bude rýchlejšie a ušetríte kapacitu. Ak však máte radi automatiku, môžete si nechať synchronizovať priečinok s fotografiami na vašom počítači s prehrávačom automaticky.

Skryť Vypnúť reklamu

Prehrávač podporuje reprodukciu skladieb vo formátoch AAC, AAC s rozšírením DRM, MP3, MP3 VBR, Audible 2/3/4, Apple Lossless, WAV a AIFF, ostatné formáty si pred nahratím môžete konvertovať. Špecifikom prehrávačom iPod je podpora podcastov. V tomto prípade to znamená, že sa môžete prihlásiť k odberu zvukových nahrávok z internetu. Grafické rozhranie prehrávača je veľmi prehľadné a jednoduché, nechýba mu ani plná lokalizácia do češtiny, kde je miestami zrejmé že nie všetky fonty sú také úhľadné, aby dodatočná lokalizácia nebola odhaliteľná.


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem playlistov (či už pripravených alebo aktívne generovaných) sú skladby delené podľa interprétov, albumov, názvov, skladateľov a žánrov, pričom reprodukciu je možné spustiť po výbere kritéria jednotlivo za sebou, s opakovaniami alebo v náhodnom poradí. Pri reprodukcii sú zobrazované informácie o skladbe ako aj súvisiace časové údaje. Prechádzanie medzi skladbami je intuitívne a bezproblémové, pohyb je možný i vo vnútri skladby (bez možnosti tvorby bookmarkov a indexov).

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

S "farbou" zvuku sa príliš nezahráte, pretože okrem predprogramovaného ekvalizéra nie je možné meniť žiadne parametre zvukového výstupu. Manuálny ekvalizér k dispozícii nie je, rovnako DSP čip neposkytuje doplnkové funkcie SRS, WOW či "vyžehlenie" artefaktov spôsobených stratovou kompresiou. Čo sa však týka kvality zvukového výstupu, budete milo prekvapení.


FOTO - MILAN GIGEL

Vďaka displeju je možné prezerať i fotografie, ktoré je možné zobraziť ako drobné náhľady, alebo celoplošne. Triedenie do adresárov a skupín je úplnou samozrejmosťou, dostupný je i režim automatického prehliadania s rôznymi efektami prelínania.


FOTO - MILAN GIGEL

Pre krátenie dlhých chvíľ pri cestovaní pribalil výrobca i zopár hier, ktoré sú optimalizované pre dotykové ovládanie. Okrem solitairu a arkanoidu tam nájdete i hudobný kvíz, ktorý preverí vaše znalosti o skladbách, ktoré máte nahraté v prehrávači. Vašou úlohou bude zo zobrazených možností podľa ukážky vybrať správny názov.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Nechýba ani množstvo drobných doplnkov. Môžete mať so sebou vždy všetky svoje kontakty prenesené z počítača, máte prístup ku kalendáru, prehliadaču textových súborov či stopkám. Keďže prehrávač zobrazuje i aktuálny čas, hodinky už možno nebudete potrebovať.


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže okrem hudby môžu byť v prehrávači i osobné dáta, ktoré nie sú určené ušiam a očiam iných, výrobca nezabudol ani na takú maličkosť, akou je ochrana heslom.


FOTO - MILAN GIGEL

Menu nastavení ponúka prístup k najzákladnejším funkciám akými je jazyk, čas, či voľba položiek, ktoré sa budú nachádzať v rýchlo prístupnom hlavnom menu. Nechýba ani informačný box ktorý vám prezradí detaily o využití úložiska.


FOTO - MILAN GIGEL

Celkovo je možné prehrávač hodnotiť ako kvalitne vypracované zariadenie, kde vývojári využili skúsenosti z predchádzajúcich modelov a všetky detaily dotiahli podľa pripomienok používateľov. I keď sa spočiatku zbierali ohlasy o chybných displejoch, zariadenia boli priebežne bezplatne menené. Pohodlné ovládanie a dobrá softvérová podpora sú plusom navyše, absentuje tu však podpora širšieho formátu hudobných nahrávok. Ak vám však ponúkané funkcie v plnej miere stačia a myslíte si že viac toho nepotrebujete, prehrávač je skvelou voľbou. Výhodou je i jeho kusová početnosť, takže na internete je možné nájsť mnoho zaujímavých zdrojov na rôzne úpravy a vylepšenia. Rovnako sa tretí výrobcovia predbiehajú v ponuke doplnkového príslušenstva.

Skryť Vypnúť reklamu

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.apple.sk/slo/apple/hardware/ipodnano/features.html
Orientačná cena: 2 GB - 9200 Sk s DPH, 4 GB - 11340 Sk s DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Keď začal boj s extrémizmom prinášať výsledky, prokuratúra ho ide oslabiť

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.

Koronavírus: V Česku pribudlo takmer 10-tisíc nových prípadov (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 226-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 637 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

Ilustračné foto.

Neprehliadnite tiež

Petržalský domov seniorov v Bratislave počas začatia očkovania zamestnancov a klientov v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) na prevenciu ochorenia COVID-19.
Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 27 417
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 705
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 11 833
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 287
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 787
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 693
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 532
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 572
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 513
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 476