World Tour Soccer - zábavný futbal do vrecka

Slovensko sa po dlhom čase objavuje na futbalovej scéne a hoci po debakli so Španielskom naši chlapci nezavítajú na šampionát v Nemecku, ukázali, že majú na viac, než na podradné mužstvá. Futbal momentálne letí i u nás. Dokonca aj na Playstation Portable.

Sklamanie po baráži je obrovské, o tom však dnes nechcem rozprávať. Predo mnou leží vypnuté PSPčko a ja som konečne vyhral Majstrovstvá Európy a spokojne si vychutnávam každú sekundu. „Prenosný“ futbal jednoducho má niečo do seba a hoci sa dá zaradiť medzi arkádové športy, nejakú tú chvíľku ním zabiť môžete. Pravidlá najobľúbenejšej hry planéty vysvetľovať nemusím, hoc by sa to pre niekoho možno aj hodilo, veď po zápase so Španielskom by nezainteresovaný mohol nadobudnúť pocit, že rozhodca píska, ako domáci kážu... pardon, už som ticho. V prvom rade si treba uvedomiť, že World Tour Soccer nevsádza na žiadnu dlhodobú kariéru, prípadne rozsiahle budovanie mužstva. Myšlienka PSP je v rýchlom a zábavnom hraní. Síce si užijete mnohé turnaje – majstrovstvá rôznych svetadielov a nechýbajú ani kluby – no nerátajte s niečím podobným kariére. Cez to sa dá prehrýzť. Trpká pilulka však čaká na slovenských priaznivcov – naša repre zrejme nie je dostatočne zaujímavá, a podľa ohodnotenia kvality je dokonca i horšia, než napríklad Litva alebo upadajúce Rusko.

Výber tímov je navyše zriedený uzamknutím riadneho množstva družstiev, ktoré si môžete vykúpiť za „tokeny“, čiže akúsi futbalovú menu. Trochu benevolencie by však neuškodilo, hlavne ak som chcel rozohrať nejaký ten match na klubovej scéne, no všetky mančafty boli poctivo uzamknuté. Rovnako je na tom výber štadiónov, ten má však na výsledok pramalý vplyv a futbalové stánky si nebudete vôbec, ale vôbec všímať. Aby sme to celé uzavreli, mužstiev je obrovské množstvo (a just budem hundrať, že tu nie je Slovensko), len si ich treba vybojovať. 

Na rad prichádza zoznam módov. Nelíši sa od zabehanej štruktúry, až na spomínanú výnimku kariéry. Ak máte len zopár minút a chcete jednu „rýchlovku“, stačí potvrdiť položku Quick Game, avšak bez možnosti výberu tímu. Jeden zápas sa prekvapujúco skrýva pod názvom Exhibition. Na rad prichádza Challange Mode, v ktorom máte vybraného súpera, zvolíte si vaše mužstvo a hráte klasický zápas. Obrovské plus je v tom, že za dobré prihrávky ste bodovaní, rovnako za strely a góly. Nepodarené pasy, fauly alebo lopty vo vlastnej sieti vám zase body odoberú. Nejde tu teda len o výsledok, ale dôležitá je aj forma. Práve tu som sa naučil hrať čisto, efektívne. Šmýkačky sú dobrá vec, len ich treba využiť v správny okamih – rovnako je na tom odobratie lopty. Počas obyčajného zápasu netušíte, či ste prevzali loptu vhodným spôsobom, rozhodca totiž občas hru pustí, no Challange je výborným tréningom. Postupne sa zvyšuje obtiažnosť a jedným zo súperov je dokonca Španielsko, takže motivácia je o to väčšia. Na záver spomeniem Poháre alebo Cups, kde okúsite Majstrovstvá Svete, Európy, Južnej Ameriky... atď. až po Euro Club Cup. Všetky licencie sú zaplatené, preto po ihrisku behajú len skutoční hráči.

Počas zápasu, v prípade turnaju i medzi jednotlivými matchmi, máte možnosť meniť rozostavenie hráčov, samotných aktérov a navrhovať taktiku. To všetko v obmedzenej, no funkčnej podobe. I dosť orezané funkcie sú dostačujúce a čudoval som sa – ono to dokonca má výrazný vplyv na priebeh hry! Osobne som využíval taktiku 3-5-2 s jedným defenzívnym a jedným ofenzívnym záložníkom. Pri pokusoch o zmenu, napríklad proti viditeľne silnejšiemu súperovi, sa všetko okamžite premietlo do taktiky. V strede poľa to bolo prehustené, naordinované úniky po krídlach fungovali... taktika na jednotku, hlavne ak ju hráči dodržujú. Práca s mužstvom je síce jednoduchšia (žiadne prestupy, po reštarte šampionátu musíte znovu voliť váš štýl a pod.), no na PSPčko dostačujúca.

GRAFIKA 7 / 10
Nie je to nič extra, z čoho by ste padli na zadok, ale svoj účel plní. Tráva je stále zelená, hráči behajú sťa naozaj vďaka pekným animáciám, spomalené filmové zábery vyzerajú lákavo. Len si treba zvyknúť na menšie rozlíšenie a slabšie textúry. Jedná sa však o prvý futbal a ja verím, že ďalšie pokusy prinesú niečo nové, WTS je ako základ kvalitné podhubie. Prvotné nadšenie z výbornej grafiky opadlo i vďaka opakujúcim sa animáciám, ktorých mohlo byť výrazne viac. To však už frflem, ak pätičky, otočky, spracovanie lopty (hlava, hruď, koleno...) vyzerá dostatočne kvalitne. A áno, ľudia mi občas čučali (zdvorilo nenápadne ;) cez plece, ktorýže to zápas pozerám na minitelke.

INTERACE 8 / 10
Je vyriešený prehľadne, len si treba zvyknúť na rôzne fintičky, to však nie je žiaden zápor. Máte k dispozícií niekoľko druhov prihrávok, ktoré sami smerujete na jednotlivých adeptov, streľba je jednoduchá, pri štandardných situáciách vám pomáha šípka určujúca smer a čas podržania daného tlačidla reprezentuje silu. Jednoduché, ale elegantné riešenie. Ja osobne som mal trochu problémy s ovládaním smeru pohybu, po pár zápasoch ma začal trochu pobolievať palec, pretože krížovým D-Padom sa hra ovládala nemotorne a analógová páčka tak dostala zabrať rovnako ako môj milovaný palec na ľavej ruke. Chudáčik, ale aspoň Španieli dostali poriadnu nakladačku. Ehm.

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Najlepším opisom hrateľnosti pri športovom titule je popísať priebeh jedného zápasu. Čisto čírou náhodou to vyšlo na zápas proti Španielsku. Vyberám si anglických borcov, ktorým sa smola lepí nielen na päty a vtĺkam im do hláv ofenzívnu taktiku. Keď sú južania v úzkych, robia chyby, čo sa pokúsim využiť. Skôr než sa začne zápas, sledujete počas nahrávania základnú jedenástku a rozostavenie oboch mužstiev. Aspoň tak nečučíte na statickú obrazovku, aj keď vidieť po x-tý raz vašich miláčikov...

Nič to, nasleduje prelet nad štadiónom, komentátor víta hráča, publikum buráca, čaká sa už len na výkop súpera. Po rozohrávke nenechávam nič na náhodu a okamžite vyrážam agresívne po lopte, Španielom nedarujem vďaka umnému využívaniu zrýchlenia a odoberania lopty príliš veľa priestoru, no prvých desať minút sa hra nedostáva ani po jednu šestnástku. Zrazu prekĺzne vedľa Butta súperov útočník Torres a spoločne s niekoľkými ďalšími indiánmi sa valí trojica toreádorov na moje tri obranné pevnosti. Osobný súboj vychádza lepšie južanom, no tesne po prihrávke po zemi do vápna spraví dobiehajúci záložník šmýkačku a zotrvačnosťou získava loptu, prekvapený Raúl už môže kopnúť do siete len imaginárnu loptu. Hráč sa okamžite dvíha a posiela dlhý pas až k stredovému kruhu na stredného záložníka. Ten na prvý dotyk kolmou nahrávkou našiel Beckhama, ktorý okamžite zrýchľuje, viaže na seba dvojicu hráčov, no stále šprintuje k súperovej bránke pri autovej čiare. Na úrovni jedenástky prudko zasekáva loptu, súper šmýkačkou nič nespôsobil a Beckham vbieha do vnútra šestnástky, do ktorej si spoza obranu nabehol nikým nekrytý Lampard a delovkou z prevej nedal Casillasovi najmenšiu šancu. Nasleduje opakovaný záznam, vychutnávam si nádhernú finálnu prihrávku i tvrdú strelu a vlniacu sa sieť. Je 28.-a minúta a žltooranžoví smútia.

Nasledujúca štvrťhodinka ničím nevynikala, obe mužstvá sa pokúsili o jednu strelu spoza šestnástky, no ani jeden strelec neuspel. Po dlhom výkope brankára si Rooney výborne spracoval loptu, pätičkou posiela Gerarda do útoku. Obhodil si statického obráncu a ten v snahe zastaviť rozbehnutého hráča fauluje zozadu. Môj ofenzívny stredopoliar sa rútil sám na bránu, preto logicky nasleduje červená karta. Pápá, zamávame Španielovi do tváre, tu vám nepíska žiadny talian (alebo Talian?). Priamy kop rozohrávam narýchlo po zemi najbližšiemu hráčovi, ten spraví jednu kľučku, druhú, potom napriahne a pokúsi sa vystreliť, no tečovaná lopta končí mimo. Nasleduje rohový kop. Rozohrávka najbližšiemu nabiehajúcemu hráčovi, center, hlavička, gól. V jednoduchosti je krása a olé štadiónom určite znieť nebude. To máte za Slovákov, ukazuje Ferdinand oplzlé gesto protihráčom.

Na atmosféru stačí aj jeden polčas. Síce má WTS arkádové prvky, ale stále sa jedná o šport. Hre dominuje rýchlosť, pri vyrovnanej partii sa útoky nádherne prelievajú, dá sa výborne brániť, s prehľadom útočiť. Nečakajte zložitý model lopty, všetko podlieha akčnejšiemu poňatiu. Simuláciu si môžeme predsa zahrať na väčších krabičkách, na PSPčku to musí fičať. 

MULTIPLAYER
Hra ho obsahuje, ale nenašiel som nikoho, komu by som vyprášil kožuch.

ZVUKOVÉ EFEKTY 5 / 10
Zvuk je všeobecne známou slabosťou PSPčka. Počas zápasu počujete rev priaznivcov, no v mizernej kvalite, takže nutnosťou sú slúchadlá. Okrem toho občas zaznie hovorené slovo komentátora, ktorý sa snaží byť trefný, no počet fráz nie je dostatočne veľký. Chýbali mi pokriky hráčov alebo viac zvukov pri dotykoch s loptou. Takto je atmosféra fajn, no je to rovnaké, akoby ste sledovali zápas spoza betónového múru. Trojmetrového.

HUDBA 6 / 10
Znie len v menu a obsahuje rôznorodé skladby, počínajúc od elektronických vecí po gitarovo ladené songy. Výber je tak odlišný, že polovicu času nebudete hudbu radšej vnímať a iné skladby necháte dohrať až do konca. Ide však o môj subjektívny pocit a niektoré žánre mi skrátka nesadnú a k futbalu už dupľom nie.

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 8 / 10
Záleží na nastavení stupňa obtiažnosti - od amatéra až po svetovú triedu, čiže začiatku budú zjednodušené vďaka pasivite súpera na najľahšej obtiažnosti, pričom jej zvyšovaním sa kladú väčšie nároky na váš postreh. Neskôr musí lopta neustále lietať, stojaci hráč je nanič. No to divadlo, ktoré sa rozpúta pri kvalitnom súperovi, to je nádhera a vidieť, že to autori príliš neprehnali a súboj si tak užívate. Výkony rozhodcu nekomentujem, niekedy sa mi zdalo, že ofsajdy si píska podivným spôsobom – a to teraz výnimočne nie som sarkastický. Proste sa mi zdalo, že ofsajd byť nemal a... ale veď to poznáte, fanúšik má vždy iný pohľad. Zo starších dôb však ostalo neponechávanie výhody v niektorých prípadoch alebo zbytočné udeľovanie žltých kariet. Hrať sa to však rozhodne dá.

Vaši spoluhráči nie sú stádo volov, nádherne si nabiehajú, len škoda, že si niekedy pýtajú loptu do ofsajdových pascí, prípadne znenazdajky zastavia a spomaľujú tak celú akciu. Občas sa vám zapletú pod nohy alebo zostanú stáť na mieste a útočíte tak osamotene, ale to sa dá všetko v pohode prežiť vďaka rovnakému prístupu protihráča. Navyše góly padajú z rozličných situácií a nie je problém rozvlniť delovkou z 20 metrov.

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 7 / 10
Uff, dajako som sa rozrečnil, ale keď sa jedná o futbal, netreba šetriť slovami. World Tour Soccer som si užíval a hoc sa nejedná o orgastický zážitok ako v prípade Pro Eva 5 na PC, musím sa priznať, že som sa bavil. Mnohokrát sa stalo, že som na zápas už nemal náladu, no na druhý deň vyhral „chtíč“ po futbale. World Tour Soccer nie je dokonalý, ale zábavný rozhodne áno. Len si treba zvyknúť na rýchlejšiu hru a nakopete zadky Španielom aj v autobuse, vo vlaku, na zástavke, v škole.... mne sa to podarilo. Odpískané.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Nie pre každého budú MS len o futbale.

KOMENTÁRE

Sulík sa vyfarbil, ruské noviny ho vytočili

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Realita Československej ľudovej armády.

Neprehliadnite tiež

Aj Dell vie vyrobiť monitor pre náročného hráča (test Dell S2716DG)

Má maximálne plynulý obraz v hrách, no využijete ho jedine s výkonnými grafickými kartami od Nvidie.

Štyri hry, ktoré vám spríjemnia víkend

Od plánovania hromadnej dopravy cez magické dobrodružstvo, ničenie áut, až po krvavú akciu.

Je kráľ YouTubu fašista, alebo mu médiá nerozumejú?

Felixa Kjellberga sleduje viac ako 50 miliónov ľudí. Teraz ho obvinili, že šíri nenávisť.

Biológovia objavili v mexickej jaskyni mikróby staré 50-tisíc rokov

Podľa vedkyne sú dané mikróby ako stroje času.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 6. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 8. Jarné prázdniny pri mori?
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 10. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Mesto Medzev v Charte európskych vidieckych obcí
 8. Valentínska nálada v Poluse pokračuje
 9. M.Borguľa vyzýva veľvyslanca USA k urýchlenému odstráneniu plota
 10. Ušetrite s hypotékou viac ako 1 200 eur
 1. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 17 772
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 624
 3. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 6 867
 4. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 6 087
 5. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 5 834
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 5 366
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 3 868
 8. Jeden z najkrajších interiérov má Meridiana v Prievidzi 3 860
 9. Jarné prázdniny pri mori? 3 747
 10. Fakulta manažmentu prepája štúdium a prax cez ďalšie strediská 3 417

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop