Epson PictureMate 100 - tri kroky k fotografii bez PC

Fotografia v papierovej forme vyjadrí atmosféru a moment snímku omnoho presvedčivejšie a vernejšie ako najkvalitnejší monitor - množstvo detailov a farebnú vernosť tlačenej reprodukcie jednoducho neprekoná. Nemusíte kvôli tomu navštevovať fotolab - stačí

ak si zadovážite potrebnú výbavu domov.

Spoločnosť Epson má vo svojej ponuke tlačiareň PictureMate 100, ktorá vám umožní tlačiť kvalitné fotografie rozmeru 10x15 cm z vášho mobilu či digitálneho fotoaparátu i bez použitia PC. Navyše si môžete všetky snímky zálohovať na USB pevný disk alebo vysokokapacitný flash kľúč bez toho, aby ste vôbec vedeli počítač zapnúť - jednoducho a rýchlo.


FOTO - MILAN GIGEL

Kompaktné vyhotovenie malých rozmerov pripomína malý kazetový prehrávač - vývojári navrhli produkt tak, aby bol rovnako mobilný. Dokáže pracovať samostatne a napájať ho môžete namiesto elektrickej siete i batériami. Pre sprevádzkovanie stačí zasunúť pamäťovú kartu alebo pripojiť fotoaparát, zvoliť si snímky pre tlač a spustiť samotný proces.


FOTO - MILAN GIGEL

Rukoväť, ktorá je pre istotu úchopu v strednej časti pogumovaná je sklopná oboma smermi, pričom pri zadnej polohe neprekáža v obsluhe. Je dokonca odnímateľná, takže ak vám na stole pomôže každý voľný centimeter, môžete ju demontovať.


FOTO - MILAN GIGEL

O tom, že tlačiareň je priestorovo úsporná svedčí i fakt, že všetky kryty a zásobníky sú výklopné, pričom v uzavretej polohe chránia jemný mechanizmus tlačiarne pred znečistením. Výstupný zásobník čelnej strany v podstate nemá obmedzenú kapacitu. Ak však nechcete, aby sa vám čerstvé snímky rozmazali, mali by ste hotové výtlačky vždy po 100 kusoch odstraňovať.


FOTO - MILAN GIGEL

Fotografie sú jemne vysúvané podávacím mechanizmom, ktorý dbá o to, aby fotografia dopadla na predchádzajúcu ako celok bez toho, aby sa po jej povrchu šúchala. To chráni nielen povrch ale bráni aj rozmazávaniu.


FOTO - MILAN GIGEL

Pravé čelné veko je rovnako výklopné. Ukrýva sa pod ním čítačka flash kariet, ktorá podporuje všetky najpoužívanejšie formáty. Pracovať je možné s kartami IBM Mircodrive, Memory Stick PRO, Memory Stick, Magic Gate Memory Stick, MultiMediaCard, SD Memory Card, SmartMedia, xD-Picture Card, Compact Flash II, Compact Flash I, pričom súčasne môže byť zasunutá iba jediná karta. Tá poslúži ako zdroj snímkov. Veko nemá žiadne mechanické istenie. O jeho zaklopenie sa stará magnet osadený v šasi, ktorý fixuje kovový segment ukrytý pod povrchom veka. To zaisťuje "nezničiteľnosť" tohto kabinetu pri neustálom otváraní a zatváraní.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak vám japonské piktogramy sústredené okolo tlačidiel nič nehovoria, môžete si na vnútornú časť veka nalepiť pomocníka, ktorý vám odhalí ich význam. V balení sa nachádza takmer desať jazykových variantov.


FOTO - MILAN GIGEL

Pamäťové karty však nie sú jediným zdrojom dát. Na zadnej časti sa nachádzajú dva USB konektory. Prvý z nich slúži pre pripojenie k PC, kedy zariadenie slúži ako fototlačiareň formátu 10x15 cm s integrovanou čítačkou kariet. Pomocou PC môžete pracovať s kartami i tlačiť. Druhý USB port slúži pre pripojenie voliteľného BlueTooth modulu. Ak ho použijete, budete môcť tlačiť fotografie priamo zo svojho mobilného telefónu. K portu je možné pripojiť i digitálny fotoaparát s rozhraním PictureBridge - pamäťová karta tak môže zostať v ňom a tlač môžete riadiť priamo pomocou neho. Ak však do portu pripojíte USB disk, multimediálny vreckový prehrávač, fotobanku alebo USB kľúč, tlačiareň vám umožní zálohovať fotografie z pamäťovej karty na toto médium.


FOTO - MILAN GIGEL

Na zadnej časti nájdete výklopný vstupný zásobník na médiá formátu 10x15 cm. Jeho kapacita je 20 listov a zavádzací mechanizmus je upravený tak, aby odolával prachu.


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem korku a gumovej prítlače použil výrobca vláknitý materiál kombinovaný s elastickým plastom, ktorý i pod náporom prachu nezmení svoje vlastnosti z pohľadu trecieho odporu. Mechanizmus je schopný zarovnať papier tak, aby boli výtlačky rovnobežné s jeho okrajmi, ak sa však v zásobníku nachádza primálo papierov, na pravej strane výtlačku sa môžu vyskytnúť 1 cm dlhé šmuhy od posuvnej mechaniky, ktoré sú badateľné hlavne na polomatných výtlačkoch. Preto je lepšie naplniť zásobník viac a nevkladať papiere po jednom.


FOTO - MILAN GIGEL

Vedľa napájacieho konektora je kabinet pre vloženie Li-Ion akumulátora, ktorý dokáže tlačiareň napájať v teréne. Jemná mechanika a použitý tlačový systém nemajú veľkú spotrebu, ak však nebudete tlačiareň stále zapínať a vypínať ušetríte energiu spotrebovanú počiatočným tlakovaním.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pracovnom stole však uprednostníte pribalený napájací adapétér. Ten má meniteľnú prívodnú šnúru pre bezproblémové použitie v ľubovoľnej krajine a na výstupe dáva 20V s maximálnym prúdom 1,68A. Použitie v automobile je tak trochu komplikovanejšie ako by mohlo byť.


FOTO - MILAN GIGEL

Zásobníky atramentu sú uložené mimo tlačovej hlavy v samostatnej kazete. Tá je zasunutá v spodnej časti tlačiarne a zastupuje i úlohu odpadovej nádoby na nespotrebovaný atrament. Znamená to, že tlačiareň v čistom neprašnom prostredí nebude potrebovať servis - pri každej výmene zásobníka je ako nová - výnimkou sú mazané mechanizmy, kde môžu časom mazivá strácať svoju účinnosť.


FOTO - MILAN GIGEL

Zásobník atramentu je vybavený čipom, ktorý tlačiarni napovie, aká kapacita náplne zvyšuje. To vás ochráni pred ničením papiera v prípade, že zvolíte stránkovú tlačovú úlohu a jedna zo základných zložiek sa počas tlače minie.


FOTO - MILAN GIGEL

Narozdiel od predchádzajúceho modelu bez grafického displeja používa PictureMate 100 iba štvorfarebný CMYK sútlačový systém. I keď sú vďaka tlačovej technológii Advanced MicroPiezo Technology s meniteľným objemom kvapôčiek s minimálnym objemom 3pl výtlačky precízne, na najjemnejších prechodoch je badať absenciu doplnkových poltónových farieb. Výtlačky majú sýte svieže farby so žiarivým pastelovým podtónom, pričom jasne rozlíšené kontrasty a detailná kresba sú skutočnou chválou. Vysoké rozlíšenie a kvalitný papier dokážu i pri štvorfarebnej sútlači divy - a to hlavne vďaka doplnkovým technológiám pre optimalizáciu výtlačkov, ktoré tlačiareň obsahuje. Šesťfarebné tlačové zásobníky do tlačiarne nemožno zasunúť - tlačiareň ich mechanicky blokuje.


FOTO - MILAN GIGEL

V plastovej kazete sú jednotlivé farby uložené vo fóliových vreckách spevnených hliníkom (v štýle cestovných šampónov ăla 70 roky), ktoré sú na vrchnej strane vybavené ventilom s prieraznou poistkou. Je teda zrejmé, že existuje spôsob výmeny/plnenia a obaly sú tak plne recyklovateľné pre opätovné použitie.


FOTO - MILAN GIGEL

Vrchný panel je určený pre interakciu s používateľom a nájdete tam farebný maticový displej a sadu tlačidiel pre jednoduché ovládanie s LED indikáciou. Všetko je navrhnuté tak, aby ste po menu museli siahať čo najmenej - aj to iba pre prístup k servisným funkciám.


FOTO - MILAN GIGEL

Ľavé tlačidlo s predvoľbami slúži na výber funkcie. Dostupná je možnosť tlače všetkých snímkov z pamäťovej karty alebo zvolených fotografií z digitálneho fotoaparáta, selektívna tlač jednotlivých snímkov, indexové nátlačky alebo duplikácia dát z karty na externé USB úložisko. Prostredie síce nie je lokalizované, ale plne si zakladá na grafike a jej zrozumiteľnosti.


FOTO - MILAN GIGEL

Pravé tlačidlo vám umožní voliť medzi plnoformátovou bezokrajovou tlačou, tlačou s okrajmi alebo kombináciou dvoch snímkov na jeden papier. Vstupné fotografie sú orezávané vždy tak, že sa nájde užšia strana ktorá sa použije pre šírku fotografie, v nej sa nájde stred a od neho sa vypočítajú výškové orezy. Pri digitálnych snímkoch nejde o nič nezvyčajné. Ak sa však rozhodnete takto vytlačiť obrázok z PC s pomerom strán 2:1, namiesto jeho zmenšenia získate iba výtlačok jeho stredovej časti.

Pri archivácii však oceníte možnosť tlače indexových nátlačkov. Okrem snímku obsahujú i poradové číslo a dátum fotografie.


FOTO - MILAN GIGEL

Menu vám poskytne prístup k nastaveniam a funkciám, ktoré sa bežne uskutočňujú cez pripojené PC. Môžete zistiť stav náplne, čistiť trysky, zarovnať sútlač alebo môžete povoliť tlač dátumu a času na fotografie, či previesť ich do čiernobielej/sépia verzie či optimalizovať ich základné parametre pre účely tlače. Všetko je prehľadné, jasné a zrozumiteľné.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri pripojení k PC sa tlačiareň správa rovnako priateľsky. Inštalácia ovládačov je bezproblémová a obsluha rovnako pohodlná. Tlačiť snímky tak môžete i zo svojho obľúbeného grafického softvéru.

Tlačiareň má veľmi ekonomickú prevádzku a pri tlači spotreba nepresahuje hranicu 13 wattov - to je možno menej ako má váš starší TV prijímač v pohotovostnom režime. Prekvapí i rýchlosť tlače - bezokrajový snímok vytlačí v špičkovej kvalite za 90 sekúnd. Výstupné rozlíšenie na vhodných médiách dosahuje hranicu 5760 x 1440 optimalizovaných dpi.

Čo sa týka spotrebného materiálu, vhodné je vsadiť na cenovo zvýhodnené balenia obsahujúce kazetu s náplňami doplnenú o fotopapiere. Celý set s výťažnosťou určenou počtom priložených papierov tak jasne odhaľuje nákladovosť tlače.

Balenie obsahujúce 135 papierov formátu 10x15 cm doplnené o potrebnú náplň kúpite za 1410 korún s DPH, takže jedna domáca fotografia vás vyjde na necelých 10,50 Sk.

Tlačiareň Epson PicruteMate 100 je možné hodnotiť ako malý domáci fotolab pre konzumnú tlač fotografií bez nutnosti pripojenia k počítaču. Farebný náhľadový displej a jednoduchá obsluha robia z tlače fotografií zábavu, pričom ide o ideálny doplnok k digitálnemu fotoaparátu. Okrem tlače dokáže fungovať i ako USB most pre kopírovanie dát medzi dvomi úložiskami dát, s voliteľným bluetooth rozhraním si porozumie i s mobilom a navyše pracuje pri napájaní akumulátorom i v teréne - snímky tak môžete tlačiť priamo na mieste, kde vznikli.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.epson.sk/product/printer/epson_picturemate_100/index.htm
Orientačná cena: 5890 s DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Francúzska revolúcia môže zničiť Úniu

Po voľbách môže do prezidentského kresla zasadnúť aj Le Penová.

Neprehliadnite tiež

Test: Huawei P10 je skvelý fotomobil, ktorému chýbajú inovácie

Čínsky výrobca ponúka ďalší vynikajúci smartfón, no za cenu, ktorú si nezaslúži.

Čínska vesmírna loď sa spojila so stanicou na obežnej dráhe

Peking má ambíciu vyslať podobné výskumné vozidlo aj na Mars.

DETSKÁ RUBRIKA

Somáre sú na ťažkú prácu ako stvorené, našu ľútosť nepotrebujú

Osly si obľúbila aj egyptská vládkyňa Kleopatra, ktorá sa údajne kúpala v ich mlieku.

Hubblov ďalekohľad oslávi 27. narodeniny. Pozrite si najkrajšie zábery

Milióny vesmírych snímok inšpirovali tisícky vedeckých prác.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 4. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 6. Inteligencia vo všetkom
 7. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 8. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 9. Čo sa môže stať, keď šetríte na zateplení?
 10. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie
 1. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 3. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 4. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 5. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 6. Východniari investujú do bývania spomedzi regiónov najviac
 7. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 10. Pôžička, ktorá odmeňuje? Nie, nepomýlili sme sa
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 21 877
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 11 008
 3. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 8 748
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 6 666
 5. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 4 076
 6. 5 krokov k vlastnému bývaniu 3 750
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 909
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 792
 9. Budú Slováci čoskoro ovládať svoje domácnosti cez smartfón? 1 634
 10. Inteligencia vo všetkom 1 613

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop