SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Epson PictureMate 100 - tri kroky k fotografii bez PC

Fotografia v papierovej forme vyjadrí atmosféru a moment snímku omnoho presvedčivejšie a vernejšie ako najkvalitnejší monitor - množstvo detailov a farebnú vernosť tlačenej reprodukcie jednoducho neprekoná. Nemusíte kvôli tomu navštevovať fotolab - stačí

ak si zadovážite potrebnú výbavu domov.

Spoločnosť Epson má vo svojej ponuke tlačiareň PictureMate 100, ktorá vám umožní tlačiť kvalitné fotografie rozmeru 10x15 cm z vášho mobilu či digitálneho fotoaparátu i bez použitia PC. Navyše si môžete všetky snímky zálohovať na USB pevný disk alebo vysokokapacitný flash kľúč bez toho, aby ste vôbec vedeli počítač zapnúť - jednoducho a rýchlo.


FOTO - MILAN GIGEL

Kompaktné vyhotovenie malých rozmerov pripomína malý kazetový prehrávač - vývojári navrhli produkt tak, aby bol rovnako mobilný. Dokáže pracovať samostatne a napájať ho môžete namiesto elektrickej siete i batériami. Pre sprevádzkovanie stačí zasunúť pamäťovú kartu alebo pripojiť fotoaparát, zvoliť si snímky pre tlač a spustiť samotný proces.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Rukoväť, ktorá je pre istotu úchopu v strednej časti pogumovaná je sklopná oboma smermi, pričom pri zadnej polohe neprekáža v obsluhe. Je dokonca odnímateľná, takže ak vám na stole pomôže každý voľný centimeter, môžete ju demontovať.


FOTO - MILAN GIGEL

O tom, že tlačiareň je priestorovo úsporná svedčí i fakt, že všetky kryty a zásobníky sú výklopné, pričom v uzavretej polohe chránia jemný mechanizmus tlačiarne pred znečistením. Výstupný zásobník čelnej strany v podstate nemá obmedzenú kapacitu. Ak však nechcete, aby sa vám čerstvé snímky rozmazali, mali by ste hotové výtlačky vždy po 100 kusoch odstraňovať.


FOTO - MILAN GIGEL

Fotografie sú jemne vysúvané podávacím mechanizmom, ktorý dbá o to, aby fotografia dopadla na predchádzajúcu ako celok bez toho, aby sa po jej povrchu šúchala. To chráni nielen povrch ale bráni aj rozmazávaniu.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pravé čelné veko je rovnako výklopné. Ukrýva sa pod ním čítačka flash kariet, ktorá podporuje všetky najpoužívanejšie formáty. Pracovať je možné s kartami IBM Mircodrive, Memory Stick PRO, Memory Stick, Magic Gate Memory Stick, MultiMediaCard, SD Memory Card, SmartMedia, xD-Picture Card, Compact Flash II, Compact Flash I, pričom súčasne môže byť zasunutá iba jediná karta. Tá poslúži ako zdroj snímkov. Veko nemá žiadne mechanické istenie. O jeho zaklopenie sa stará magnet osadený v šasi, ktorý fixuje kovový segment ukrytý pod povrchom veka. To zaisťuje "nezničiteľnosť" tohto kabinetu pri neustálom otváraní a zatváraní.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak vám japonské piktogramy sústredené okolo tlačidiel nič nehovoria, môžete si na vnútornú časť veka nalepiť pomocníka, ktorý vám odhalí ich význam. V balení sa nachádza takmer desať jazykových variantov.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pamäťové karty však nie sú jediným zdrojom dát. Na zadnej časti sa nachádzajú dva USB konektory. Prvý z nich slúži pre pripojenie k PC, kedy zariadenie slúži ako fototlačiareň formátu 10x15 cm s integrovanou čítačkou kariet. Pomocou PC môžete pracovať s kartami i tlačiť. Druhý USB port slúži pre pripojenie voliteľného BlueTooth modulu. Ak ho použijete, budete môcť tlačiť fotografie priamo zo svojho mobilného telefónu. K portu je možné pripojiť i digitálny fotoaparát s rozhraním PictureBridge - pamäťová karta tak môže zostať v ňom a tlač môžete riadiť priamo pomocou neho. Ak však do portu pripojíte USB disk, multimediálny vreckový prehrávač, fotobanku alebo USB kľúč, tlačiareň vám umožní zálohovať fotografie z pamäťovej karty na toto médium.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Na zadnej časti nájdete výklopný vstupný zásobník na médiá formátu 10x15 cm. Jeho kapacita je 20 listov a zavádzací mechanizmus je upravený tak, aby odolával prachu.


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem korku a gumovej prítlače použil výrobca vláknitý materiál kombinovaný s elastickým plastom, ktorý i pod náporom prachu nezmení svoje vlastnosti z pohľadu trecieho odporu. Mechanizmus je schopný zarovnať papier tak, aby boli výtlačky rovnobežné s jeho okrajmi, ak sa však v zásobníku nachádza primálo papierov, na pravej strane výtlačku sa môžu vyskytnúť 1 cm dlhé šmuhy od posuvnej mechaniky, ktoré sú badateľné hlavne na polomatných výtlačkoch. Preto je lepšie naplniť zásobník viac a nevkladať papiere po jednom.


FOTO - MILAN GIGEL

Skryť Vypnúť reklamu

Vedľa napájacieho konektora je kabinet pre vloženie Li-Ion akumulátora, ktorý dokáže tlačiareň napájať v teréne. Jemná mechanika a použitý tlačový systém nemajú veľkú spotrebu, ak však nebudete tlačiareň stále zapínať a vypínať ušetríte energiu spotrebovanú počiatočným tlakovaním.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pracovnom stole však uprednostníte pribalený napájací adapétér. Ten má meniteľnú prívodnú šnúru pre bezproblémové použitie v ľubovoľnej krajine a na výstupe dáva 20V s maximálnym prúdom 1,68A. Použitie v automobile je tak trochu komplikovanejšie ako by mohlo byť.


FOTO - MILAN GIGEL

Zásobníky atramentu sú uložené mimo tlačovej hlavy v samostatnej kazete. Tá je zasunutá v spodnej časti tlačiarne a zastupuje i úlohu odpadovej nádoby na nespotrebovaný atrament. Znamená to, že tlačiareň v čistom neprašnom prostredí nebude potrebovať servis - pri každej výmene zásobníka je ako nová - výnimkou sú mazané mechanizmy, kde môžu časom mazivá strácať svoju účinnosť.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Zásobník atramentu je vybavený čipom, ktorý tlačiarni napovie, aká kapacita náplne zvyšuje. To vás ochráni pred ničením papiera v prípade, že zvolíte stránkovú tlačovú úlohu a jedna zo základných zložiek sa počas tlače minie.


FOTO - MILAN GIGEL

Narozdiel od predchádzajúceho modelu bez grafického displeja používa PictureMate 100 iba štvorfarebný CMYK sútlačový systém. I keď sú vďaka tlačovej technológii Advanced MicroPiezo Technology s meniteľným objemom kvapôčiek s minimálnym objemom 3pl výtlačky precízne, na najjemnejších prechodoch je badať absenciu doplnkových poltónových farieb. Výtlačky majú sýte svieže farby so žiarivým pastelovým podtónom, pričom jasne rozlíšené kontrasty a detailná kresba sú skutočnou chválou. Vysoké rozlíšenie a kvalitný papier dokážu i pri štvorfarebnej sútlači divy - a to hlavne vďaka doplnkovým technológiám pre optimalizáciu výtlačkov, ktoré tlačiareň obsahuje. Šesťfarebné tlačové zásobníky do tlačiarne nemožno zasunúť - tlačiareň ich mechanicky blokuje.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

V plastovej kazete sú jednotlivé farby uložené vo fóliových vreckách spevnených hliníkom (v štýle cestovných šampónov ăla 70 roky), ktoré sú na vrchnej strane vybavené ventilom s prieraznou poistkou. Je teda zrejmé, že existuje spôsob výmeny/plnenia a obaly sú tak plne recyklovateľné pre opätovné použitie.


FOTO - MILAN GIGEL

Vrchný panel je určený pre interakciu s používateľom a nájdete tam farebný maticový displej a sadu tlačidiel pre jednoduché ovládanie s LED indikáciou. Všetko je navrhnuté tak, aby ste po menu museli siahať čo najmenej - aj to iba pre prístup k servisným funkciám.


FOTO - MILAN GIGEL

Ľavé tlačidlo s predvoľbami slúži na výber funkcie. Dostupná je možnosť tlače všetkých snímkov z pamäťovej karty alebo zvolených fotografií z digitálneho fotoaparáta, selektívna tlač jednotlivých snímkov, indexové nátlačky alebo duplikácia dát z karty na externé USB úložisko. Prostredie síce nie je lokalizované, ale plne si zakladá na grafike a jej zrozumiteľnosti.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pravé tlačidlo vám umožní voliť medzi plnoformátovou bezokrajovou tlačou, tlačou s okrajmi alebo kombináciou dvoch snímkov na jeden papier. Vstupné fotografie sú orezávané vždy tak, že sa nájde užšia strana ktorá sa použije pre šírku fotografie, v nej sa nájde stred a od neho sa vypočítajú výškové orezy. Pri digitálnych snímkoch nejde o nič nezvyčajné. Ak sa však rozhodnete takto vytlačiť obrázok z PC s pomerom strán 2:1, namiesto jeho zmenšenia získate iba výtlačok jeho stredovej časti.

Pri archivácii však oceníte možnosť tlače indexových nátlačkov. Okrem snímku obsahujú i poradové číslo a dátum fotografie.


FOTO - MILAN GIGEL

Menu vám poskytne prístup k nastaveniam a funkciám, ktoré sa bežne uskutočňujú cez pripojené PC. Môžete zistiť stav náplne, čistiť trysky, zarovnať sútlač alebo môžete povoliť tlač dátumu a času na fotografie, či previesť ich do čiernobielej/sépia verzie či optimalizovať ich základné parametre pre účely tlače. Všetko je prehľadné, jasné a zrozumiteľné.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Pri pripojení k PC sa tlačiareň správa rovnako priateľsky. Inštalácia ovládačov je bezproblémová a obsluha rovnako pohodlná. Tlačiť snímky tak môžete i zo svojho obľúbeného grafického softvéru.

Tlačiareň má veľmi ekonomickú prevádzku a pri tlači spotreba nepresahuje hranicu 13 wattov - to je možno menej ako má váš starší TV prijímač v pohotovostnom režime. Prekvapí i rýchlosť tlače - bezokrajový snímok vytlačí v špičkovej kvalite za 90 sekúnd. Výstupné rozlíšenie na vhodných médiách dosahuje hranicu 5760 x 1440 optimalizovaných dpi.

Čo sa týka spotrebného materiálu, vhodné je vsadiť na cenovo zvýhodnené balenia obsahujúce kazetu s náplňami doplnenú o fotopapiere. Celý set s výťažnosťou určenou počtom priložených papierov tak jasne odhaľuje nákladovosť tlače.

Skryť Vypnúť reklamu

Balenie obsahujúce 135 papierov formátu 10x15 cm doplnené o potrebnú náplň kúpite za 1410 korún s DPH, takže jedna domáca fotografia vás vyjde na necelých 10,50 Sk.

Tlačiareň Epson PicruteMate 100 je možné hodnotiť ako malý domáci fotolab pre konzumnú tlač fotografií bez nutnosti pripojenia k počítaču. Farebný náhľadový displej a jednoduchá obsluha robia z tlače fotografií zábavu, pričom ide o ideálny doplnok k digitálnemu fotoaparátu. Okrem tlače dokáže fungovať i ako USB most pre kopírovanie dát medzi dvomi úložiskami dát, s voliteľným bluetooth rozhraním si porozumie i s mobilom a navyše pracuje pri napájaní akumulátorom i v teréne - snímky tak môžete tlačiť priamo na mieste, kde vznikli.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.epson.sk/product/printer/epson_picturemate_100/index.htm
Orientačná cena: 5890 s DPH

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Pacient Kollár prepustený

Kollár prišiel k úrazu vďaka papalášskym manierom a v nemocnici v nich pokračoval. Kto by to tušil?!

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.

Na fotografii (zľava) sú bývalý zamestnanec Bonulu Peter Brath; profesionálny zápasník Attila Végh; Matúš Mečár, ktorý bol odsúdený za vydieranie; nitriansky podnikateľ Norbert Bödör; podnikateľ a manažér zápasníkov Eduard Gerek a zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Milan Mihálik.
Dobré ráno

Dobré ráno: Ruskovi za objednávku vraždy spoločníčky hrozí doživotie

Pojednávanie je odročené na február.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako Ficovi pes zožral domácu úlohu

Súčasťou pôvabu dobrej výhovorky je, že jej očividná lož skôr pobaví, ako urazí.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Vedátorský podcast

Čierne diery sú sochármi vesmíru

Rozhovor s Norbertom Wernerom.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 2. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 3. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 8. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 9. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Changes to the System of Remedies under the Amendment to the PPL
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 4. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 5. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 6. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 7. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 8. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 9. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 10. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 32 880
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 14 974
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 14 288
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 568
 5. Aká je chémia vôní 9 394
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 293
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 631
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 494
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 047
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 8 003