Epson PictureMate 100 - tri kroky k fotografii bez PC

Fotografia v papierovej forme vyjadrí atmosféru a moment snímku omnoho presvedčivejšie a vernejšie ako najkvalitnejší monitor - množstvo detailov a farebnú vernosť tlačenej reprodukcie jednoducho neprekoná. Nemusíte kvôli tomu navštevovať fotolab - stačí

ak si zadovážite potrebnú výbavu domov.

Spoločnosť Epson má vo svojej ponuke tlačiareň PictureMate 100, ktorá vám umožní tlačiť kvalitné fotografie rozmeru 10x15 cm z vášho mobilu či digitálneho fotoaparátu i bez použitia PC. Navyše si môžete všetky snímky zálohovať na USB pevný disk alebo vysokokapacitný flash kľúč bez toho, aby ste vôbec vedeli počítač zapnúť - jednoducho a rýchlo.


FOTO - MILAN GIGEL

Kompaktné vyhotovenie malých rozmerov pripomína malý kazetový prehrávač - vývojári navrhli produkt tak, aby bol rovnako mobilný. Dokáže pracovať samostatne a napájať ho môžete namiesto elektrickej siete i batériami. Pre sprevádzkovanie stačí zasunúť pamäťovú kartu alebo pripojiť fotoaparát, zvoliť si snímky pre tlač a spustiť samotný proces.


FOTO - MILAN GIGEL

Rukoväť, ktorá je pre istotu úchopu v strednej časti pogumovaná je sklopná oboma smermi, pričom pri zadnej polohe neprekáža v obsluhe. Je dokonca odnímateľná, takže ak vám na stole pomôže každý voľný centimeter, môžete ju demontovať.


FOTO - MILAN GIGEL

O tom, že tlačiareň je priestorovo úsporná svedčí i fakt, že všetky kryty a zásobníky sú výklopné, pričom v uzavretej polohe chránia jemný mechanizmus tlačiarne pred znečistením. Výstupný zásobník čelnej strany v podstate nemá obmedzenú kapacitu. Ak však nechcete, aby sa vám čerstvé snímky rozmazali, mali by ste hotové výtlačky vždy po 100 kusoch odstraňovať.


FOTO - MILAN GIGEL

Fotografie sú jemne vysúvané podávacím mechanizmom, ktorý dbá o to, aby fotografia dopadla na predchádzajúcu ako celok bez toho, aby sa po jej povrchu šúchala. To chráni nielen povrch ale bráni aj rozmazávaniu.


FOTO - MILAN GIGEL

Pravé čelné veko je rovnako výklopné. Ukrýva sa pod ním čítačka flash kariet, ktorá podporuje všetky najpoužívanejšie formáty. Pracovať je možné s kartami IBM Mircodrive, Memory Stick PRO, Memory Stick, Magic Gate Memory Stick, MultiMediaCard, SD Memory Card, SmartMedia, xD-Picture Card, Compact Flash II, Compact Flash I, pričom súčasne môže byť zasunutá iba jediná karta. Tá poslúži ako zdroj snímkov. Veko nemá žiadne mechanické istenie. O jeho zaklopenie sa stará magnet osadený v šasi, ktorý fixuje kovový segment ukrytý pod povrchom veka. To zaisťuje "nezničiteľnosť" tohto kabinetu pri neustálom otváraní a zatváraní.


FOTO - MILAN GIGEL

Ak vám japonské piktogramy sústredené okolo tlačidiel nič nehovoria, môžete si na vnútornú časť veka nalepiť pomocníka, ktorý vám odhalí ich význam. V balení sa nachádza takmer desať jazykových variantov.


FOTO - MILAN GIGEL

Pamäťové karty však nie sú jediným zdrojom dát. Na zadnej časti sa nachádzajú dva USB konektory. Prvý z nich slúži pre pripojenie k PC, kedy zariadenie slúži ako fototlačiareň formátu 10x15 cm s integrovanou čítačkou kariet. Pomocou PC môžete pracovať s kartami i tlačiť. Druhý USB port slúži pre pripojenie voliteľného BlueTooth modulu. Ak ho použijete, budete môcť tlačiť fotografie priamo zo svojho mobilného telefónu. K portu je možné pripojiť i digitálny fotoaparát s rozhraním PictureBridge - pamäťová karta tak môže zostať v ňom a tlač môžete riadiť priamo pomocou neho. Ak však do portu pripojíte USB disk, multimediálny vreckový prehrávač, fotobanku alebo USB kľúč, tlačiareň vám umožní zálohovať fotografie z pamäťovej karty na toto médium.


FOTO - MILAN GIGEL

Na zadnej časti nájdete výklopný vstupný zásobník na médiá formátu 10x15 cm. Jeho kapacita je 20 listov a zavádzací mechanizmus je upravený tak, aby odolával prachu.


FOTO - MILAN GIGEL

Okrem korku a gumovej prítlače použil výrobca vláknitý materiál kombinovaný s elastickým plastom, ktorý i pod náporom prachu nezmení svoje vlastnosti z pohľadu trecieho odporu. Mechanizmus je schopný zarovnať papier tak, aby boli výtlačky rovnobežné s jeho okrajmi, ak sa však v zásobníku nachádza primálo papierov, na pravej strane výtlačku sa môžu vyskytnúť 1 cm dlhé šmuhy od posuvnej mechaniky, ktoré sú badateľné hlavne na polomatných výtlačkoch. Preto je lepšie naplniť zásobník viac a nevkladať papiere po jednom.


FOTO - MILAN GIGEL

Vedľa napájacieho konektora je kabinet pre vloženie Li-Ion akumulátora, ktorý dokáže tlačiareň napájať v teréne. Jemná mechanika a použitý tlačový systém nemajú veľkú spotrebu, ak však nebudete tlačiareň stále zapínať a vypínať ušetríte energiu spotrebovanú počiatočným tlakovaním.


FOTO - MILAN GIGEL

Na pracovnom stole však uprednostníte pribalený napájací adapétér. Ten má meniteľnú prívodnú šnúru pre bezproblémové použitie v ľubovoľnej krajine a na výstupe dáva 20V s maximálnym prúdom 1,68A. Použitie v automobile je tak trochu komplikovanejšie ako by mohlo byť.


FOTO - MILAN GIGEL

Zásobníky atramentu sú uložené mimo tlačovej hlavy v samostatnej kazete. Tá je zasunutá v spodnej časti tlačiarne a zastupuje i úlohu odpadovej nádoby na nespotrebovaný atrament. Znamená to, že tlačiareň v čistom neprašnom prostredí nebude potrebovať servis - pri každej výmene zásobníka je ako nová - výnimkou sú mazané mechanizmy, kde môžu časom mazivá strácať svoju účinnosť.


FOTO - MILAN GIGEL

Zásobník atramentu je vybavený čipom, ktorý tlačiarni napovie, aká kapacita náplne zvyšuje. To vás ochráni pred ničením papiera v prípade, že zvolíte stránkovú tlačovú úlohu a jedna zo základných zložiek sa počas tlače minie.


FOTO - MILAN GIGEL

Narozdiel od predchádzajúceho modelu bez grafického displeja používa PictureMate 100 iba štvorfarebný CMYK sútlačový systém. I keď sú vďaka tlačovej technológii Advanced MicroPiezo Technology s meniteľným objemom kvapôčiek s minimálnym objemom 3pl výtlačky precízne, na najjemnejších prechodoch je badať absenciu doplnkových poltónových farieb. Výtlačky majú sýte svieže farby so žiarivým pastelovým podtónom, pričom jasne rozlíšené kontrasty a detailná kresba sú skutočnou chválou. Vysoké rozlíšenie a kvalitný papier dokážu i pri štvorfarebnej sútlači divy - a to hlavne vďaka doplnkovým technológiám pre optimalizáciu výtlačkov, ktoré tlačiareň obsahuje. Šesťfarebné tlačové zásobníky do tlačiarne nemožno zasunúť - tlačiareň ich mechanicky blokuje.


FOTO - MILAN GIGEL

V plastovej kazete sú jednotlivé farby uložené vo fóliových vreckách spevnených hliníkom (v štýle cestovných šampónov ăla 70 roky), ktoré sú na vrchnej strane vybavené ventilom s prieraznou poistkou. Je teda zrejmé, že existuje spôsob výmeny/plnenia a obaly sú tak plne recyklovateľné pre opätovné použitie.


FOTO - MILAN GIGEL

Vrchný panel je určený pre interakciu s používateľom a nájdete tam farebný maticový displej a sadu tlačidiel pre jednoduché ovládanie s LED indikáciou. Všetko je navrhnuté tak, aby ste po menu museli siahať čo najmenej - aj to iba pre prístup k servisným funkciám.


FOTO - MILAN GIGEL

Ľavé tlačidlo s predvoľbami slúži na výber funkcie. Dostupná je možnosť tlače všetkých snímkov z pamäťovej karty alebo zvolených fotografií z digitálneho fotoaparáta, selektívna tlač jednotlivých snímkov, indexové nátlačky alebo duplikácia dát z karty na externé USB úložisko. Prostredie síce nie je lokalizované, ale plne si zakladá na grafike a jej zrozumiteľnosti.


FOTO - MILAN GIGEL

Pravé tlačidlo vám umožní voliť medzi plnoformátovou bezokrajovou tlačou, tlačou s okrajmi alebo kombináciou dvoch snímkov na jeden papier. Vstupné fotografie sú orezávané vždy tak, že sa nájde užšia strana ktorá sa použije pre šírku fotografie, v nej sa nájde stred a od neho sa vypočítajú výškové orezy. Pri digitálnych snímkoch nejde o nič nezvyčajné. Ak sa však rozhodnete takto vytlačiť obrázok z PC s pomerom strán 2:1, namiesto jeho zmenšenia získate iba výtlačok jeho stredovej časti.

Pri archivácii však oceníte možnosť tlače indexových nátlačkov. Okrem snímku obsahujú i poradové číslo a dátum fotografie.


FOTO - MILAN GIGEL

Menu vám poskytne prístup k nastaveniam a funkciám, ktoré sa bežne uskutočňujú cez pripojené PC. Môžete zistiť stav náplne, čistiť trysky, zarovnať sútlač alebo môžete povoliť tlač dátumu a času na fotografie, či previesť ich do čiernobielej/sépia verzie či optimalizovať ich základné parametre pre účely tlače. Všetko je prehľadné, jasné a zrozumiteľné.


FOTO - MILAN GIGEL

Pri pripojení k PC sa tlačiareň správa rovnako priateľsky. Inštalácia ovládačov je bezproblémová a obsluha rovnako pohodlná. Tlačiť snímky tak môžete i zo svojho obľúbeného grafického softvéru.

Tlačiareň má veľmi ekonomickú prevádzku a pri tlači spotreba nepresahuje hranicu 13 wattov - to je možno menej ako má váš starší TV prijímač v pohotovostnom režime. Prekvapí i rýchlosť tlače - bezokrajový snímok vytlačí v špičkovej kvalite za 90 sekúnd. Výstupné rozlíšenie na vhodných médiách dosahuje hranicu 5760 x 1440 optimalizovaných dpi.

Čo sa týka spotrebného materiálu, vhodné je vsadiť na cenovo zvýhodnené balenia obsahujúce kazetu s náplňami doplnenú o fotopapiere. Celý set s výťažnosťou určenou počtom priložených papierov tak jasne odhaľuje nákladovosť tlače.

Balenie obsahujúce 135 papierov formátu 10x15 cm doplnené o potrebnú náplň kúpite za 1410 korún s DPH, takže jedna domáca fotografia vás vyjde na necelých 10,50 Sk.

Tlačiareň Epson PicruteMate 100 je možné hodnotiť ako malý domáci fotolab pre konzumnú tlač fotografií bez nutnosti pripojenia k počítaču. Farebný náhľadový displej a jednoduchá obsluha robia z tlače fotografií zábavu, pričom ide o ideálny doplnok k digitálnemu fotoaparátu. Okrem tlače dokáže fungovať i ako USB most pre kopírovanie dát medzi dvomi úložiskami dát, s voliteľným bluetooth rozhraním si porozumie i s mobilom a navyše pracuje pri napájaní akumulátorom i v teréne - snímky tak môžete tlačiť priamo na mieste, kde vznikli.

Hodnotenie:

Dostupnosť: http://www.epson.sk/product/printer/epson_picturemate_100/index.htm
Orientačná cena: 5890 s DPH

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Tour bola bez Sagana nudná, no ponúkla aj nový objav

Vybrali sme päť najzaujímavejších momentov z tohtoročnej Tour de France.

PLUS

Spievajúci dom týral operou celú ulicu

Je to najabsurdnejší susedský spor, ktorý sa na Slovensku odohral.

KULTÚRA

Zomrel Štefan Nosáľ, zakladateľ a dlhoročný vedúci Lúčnice

Štefan Nosáľ ostane navždy s nami, odkazujú členovia Lúčnice.

KOMENTÁRE

Nemému Dankovi ani vlastná hovorkyňa nerozumie

Problém je v samotnej SNS a v jej softvéri.

Neprehliadnite tiež

Ako legálne pozerať Hru o tróny bez káblovky cez web

Predplatné stojí necelých 10 eur za mesiac a dostanete prístup k ďalším seriálom a filmom.

OBJEKTÍV

Vlezie medzi sutiny aj do tela. Nový robot sa pohybuje ako vinič

Mäkký robot pomôže pri záchranárskych prácach či v medicíne.

Vedci opravili fyziku, protón je v skutočnosti ešte ľahší

Meranie je trikrát presnejšie ako doterajšie výsledky.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 6 040
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 4 562
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 4 047
 4. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 626
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 2 955
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 053
 7. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 612
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 568
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 083
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM® 659