SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Týždeň vo vede (1. - 7. 12. 2005)

* Tímy Alexa Kuzmicha z Georgijského technologického inštitútu a Matthewa Eisamana z Harvardovej univerzity (USA) vytvorili základ "kvantového opakovača", ktorý azda umožní prenášať kvantovú informáciu na veľké vzdialenosti bez toho, aby sa neúnosne ...

FOTO - PATRIZIA D'ETTORE/CCURRENT BIOLOGY

* Tímy Alexa Kuzmicha z Georgijského technologického inštitútu a Matthewa Eisamana z Harvardovej univerzity (USA) vytvorili základ "kvantového opakovača", ktorý azda umožní prenášať kvantovú informáciu na veľké vzdialenosti bez toho, aby sa neúnosne skreslila.

* Jeff Kimble z Caltech (USA) s kolegami pokročil v ukladaní a distribúcii prepletených stavov, v ktorých fyzicky oddelené systémy zdieľajú tú istú kvantovú informáciu. Dve vzorky po asi 100-tisícoch atómov vzdialené od seba 2,8 metra spoločne udržali 1 kvantový bit.

* Tím Carolyne Porcovej z Ústavu kozmických vied (USA) oznámil, že nové snímky sondy Cassini potvrdili geologickú aktivitu Saturnovho mesiaca Enceladus. Z teplejších puklín v jeho južnej polárnej oblasti tryskajú prúdy kryštálikov vodného ľadu a pary.

* Patrizia D'Ettorreová z Kodanskej univerzity (Dánsko) a Jürgen Heinze z Regensburskej univerzity (Nemecko) zistili, že kráľovné amerického mravca Pachycondyla villosa (na obrázku) zakladajú spolu kolónie vďaka tomu, že sa individuálne chemicky rozpoznávajú.

* Savany trávnaté oblasti s ostrovmi stromov tvoria pätinu súše. Tím Mahesha Shankarana z Coloradskej štátnej univerzity (USA) teraz zistil, že sa vlastne delia na dva typy. Na suchších udržiava rovnováhu tráv a stromov klíma, na vlhších veľké bylinožravce a požiare.

* Podľa Jamesa Usherwooda a Alana Wilsona z Kráľovského veterinárneho kolégia (Veľká Británia) chrtom umožňuje vybrať zatáčku v plnej rýchlosti štýl behu, ktorým pripomínajú ľudského bicyklistu. "Šliapu" zadnými nohami, väčšinu odstredivej sily absorbujú prednými.

* Tím Thomasa Hnaska z Washingtonskej univerzity (USA) zistil, že signálna molekula dopamín nie je nevyhnutná, aby mozog zaznamenal potešenie. Predchádzajúci výskum spojil vylučovanie dopamínu s radostnými pocitmi z jedla, sexu a návykových drog.

* Angelo Contarino a Francesco Papaleo z Bordeauxskej univerzity (Francúzsko) preukázali pokusmi na geneticky upravených myšiach, že liečbu závislosti na opiátoch uľahčí dočasné zablokovanie receptora hormónu CRF, ktorý sa vylučuje do organizmu v strese.

* Tím Thomasa Fingereho z Coloradskej univerzity (USA) zistil, že gurmánstvo umožňuje molekula ATP, adenozíntrifosfát, prenášajúca informácie z chuťových pohárikov do mozgu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kto prekonal covid, testovaniu sa vyhne. Nemusí to byť zadarmo

Vzor potvrdenia zverejnil Úrad verejného zdravotníctva.

Ilustračná snímka.
Ilustračná fotografia.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.

Peter Tkačenko
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám ostáva, keď Fico slintá po moci a vláda sa háda?

Čoraz ťažšie sa rozlišuje, ktoré rozhodnutie smeruje k ochrane životov a ktoré je len zneužívaním dôvery občanov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Neprehliadnite tiež

Petržalský domov seniorov v Bratislave počas začatia očkovania zamestnancov a klientov v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) na prevenciu ochorenia COVID-19.
Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.