SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Vesmír je plný zrážok galaxií

Podľa amerického astronóma sa vyše polovice galaxií v nám najbližších oblastiach vesmíru kedysi zrazilo a splynulo s inou galaxiou, či dokonca opakovane s viacerými. V Astronomical Journal to tvrdí Pieter van Dokkum z Yaleovej univerzity.

Azda najznámejším príkladom galaktickej kolízie v pomerne blízkom vesmíre je galaxia NGC 2207 (vľavo, masívnejšia) a IC 2163, vzdialené 114 miliónov svetelných rokov. Pripomínajú inú dvojicu, ktorá takisto speje k vzájomnej zrážke, našu Mliečnu cestu a galaxiu M31 v súhvezdí Andromédy. M 31 je síce vzdialená 2,4 milióna svetelných rokov, ale rúti sa k nám rýchlosťou 266 kilometrov za sekundu. Zhruba za jednu miliardu rokov sa zrazí s Mliečnou cestou, pričom M31 je dvakrát väčšia a trikrát hmotnejšia. FOTO - STSCI

Svoje poznatky odvodil z rozboru stoviek snímok vyprodukovaných pri dvoch nedávnych prieskumoch oblohy, ktoré patria k doteraz najpodrobnejším. Poslúžili na ne stredne veľké ďalekohľady s priemermi objektívov štyri metre na observatóriách Kitt Peak v Arizone a Cerro Tololo v Chile. Spoločne preskúmali na oblohe priestorovočasovo (vzhľadom na konečnú rýchlosť šírenia svetla) až po dostupný limit rozlíšenia plochu asi päťdesiatnásobku veľkosti Mesiaca v splne. Zdanlivo málo, predstavuje to však päťtisícnásobok plochy známej "kľúčovej dierky", ktorou do hlbín a minulosti vesmíru pred niekoľkými rokmi nazrel Hubblov kozmický ďalekohľad.

Van Dokkum dôkladnejšie preskúmal 126 najmasívnejších pomerne blízkych galaxií, pri ktorých hľadal znaky gravitačného narušenia (plynné "chvostíky", pásy hviezd akoby vytrhnuté z galaxie a ďalšie asymetrie), aké signalizujú kolíziu a splynutie galaxií. Našiel ich pri 53 percentách z nich. Zrážky galaxií stále prebiehajú. Na rozdiel od podobných zrážok v skorom vesmíre, ktoré v dotknutých galaxiách okrem tvarových zmien vyvolali búrlivú tvorbu nových hviezd, v bližších galaxiách táto tvorba nie je zvlášť nápadná. Možno sú za tým ich stredové supermasívne čierne diery, zohrievajúce alebo odpudzujúce plyn, z ktorého vznikajú hviezdy. Aby totiž naozaj vznikli, plynná "surovina" by najprv musela dostatočne ochladnúť.

Výsledky van Dokkuma podporujú prevládajúci názor kozmológov, že veľké galaxie vznikli zrážkami a splynutiami menších. A že tento proces prebieha pomerne rýchlo, nevynímajúc súčasné obdobie.

(urb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Plošné testovanie na Covid-19 v Bratislave.
Ľudia čakajú na plošné testovanie v Bratislave.

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Apple pravdepodobne pracuje na vlastnom vyhľadávači

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.