SME

Výbušniny pod odevom odhalia terahertzové vlny

Pozerať sa pod šaty by mohli mnohé dámy považovať za neslušné. Ak ide o boj s teroristami, je však dovolené prakticky všetko. Napríklad využiť schopnosti terahertzových vĺn, ako sa o to pokúšajú v Centre pokročilých technológií (ACT) spoločnosti BAE ...

FOTO

Pozerať sa pod šaty by mohli mnohé dámy považovať za neslušné. Ak ide o boj s teroristami, je však dovolené prakticky všetko. Napríklad využiť schopnosti terahertzových vĺn, ako sa o to pokúšajú v Centre pokročilých technológií (ACT) spoločnosti BAE Systems. Tieto zriedkavo používané vlny "obývajú" časť vlnového spektra medzi mikrovlnnými radarovými frekvenciami a infračerveným spektrom. Majú extrémne vysokú frekvenciu (1 terahertz = milión megahertzov).

Výhodou novej "špionážnej" techniky je, že odhalí výbušniny pod odevom aj v situáciách, kde röntgenové skenery a osobné prehliadky nemožno použiť, alebo sú nepraktické (pozri foto) . Presvietenie, samozrejme, môže prebiehať aj tajne, pričom obraz vidieť na detektore.

"Pri týchto vlnových dĺžkach sa stávajú dôležitými molekulové signatúry," vraví Roger Langdon z Centra pokročilých technológií (ACT) spoločnosti BAE Systems. "Umožnia rozlišovať medzi chemickými signatúrami odevov a výbušnín. Plastické výbušniny majú špecifické terahertzové signatúry. Pozorovateľ môže diskrétne sledovať podozrivého ukrytý za plachtou aj v niekoľkometrovej vzdialenosti."

Ten, kto používa tieto nezvyčajné vlny, môže nielen vidieť cez nekovové predmety, ale aj rozlíšiť rôzne materiály, napríklad plasty alebo keramiku. "Terahertzové vlny dokážu preniknúť dymovú clonu na krátke vzdialenosti s vysokou presnosťou. Ich krátka vlnová dĺžka ponúka oveľa lepšie priestorové rozlíšenie než skenovací radar, preto jednoduchšie odlíšia jednotlivé objekty," tvrdí Langdon.

Pozoruhodné vlastnosti terahertzových vĺn možno využiť najmä na bojisku alebo v obranných vojenských systémoch, ktoré zužitkúvajú schopnosť lúčov preniknúť cez dym a fungovať ako radar s vysokým rozlíšením. Sympatickejšie je však najmä črtajúce sa využitie v medicíne pri hľadaní symptómov ťažkých ochorení, napríklad rakoviny. Podľa Langdona sa množia dôkazy, že terahertzové vlny dokážu rozlíšiť zhubnú a nezhubnú bielkovinu. Okrem bezpečnostných služieb, medicíny a farmaceutického priemyslu by sa nová technológia mohla uplatniť aj v mnohých výrobných odvetviach, napríklad aj pri kontrole kvality výrobkov z plastov a kompozitných materiálov, ako sú uhlíkové vlákna. (ač)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Eduard Šebo (3 ku 2)

Eduard Šebo patrí medzi najbohatších Slovákov.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Na snímke Adam Obert (Slovensko) počas prípravného medzištátneho futbalového stretnutia Slovensko - Rakúsko.

V oboch zápasoch dostal najvyššie známky.


Neprehliadnite tiež

Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu