SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Sonda Mars Polar Lander: Nájdená a znovu stratená

Americká prieskumná sonda Mars Polar Lander (MPL) mala podľa plánu mäkko dosadnúť v južnej polárnej oblasti Marsu v decembri 1999. Počas preletu jeho atmosférou sa spojenie podľa očakávania prerušilo a sonda sa mala prihlásiť až z povrchu. Signál však ...

Posledné prípravy sondy MPL v Kennedyho kozmickom stredisku pred štartom. Mala priniesť najmä nové údaje o vodnom cykle na južnom póle a o klimatických zmenách a atmosfére Marsu. FOTO - NASA

Americká prieskumná sonda Mars Polar Lander (MPL) mala podľa plánu mäkko dosadnúť v južnej polárnej oblasti Marsu v decembri 1999. Počas preletu jeho atmosférou sa spojenie podľa očakávania prerušilo a sonda sa mala prihlásiť až z povrchu. Signál však v určenom čase na Zem neprichádzal.

Pracovníci riadiaceho centra JPL v Pasadene (Kalifornia, USA) začali ihneď zistovať, čo sa stalo. Ako najpravdepodobnejšiu príčinu straty sondy po čase určili unáhlený signál pristávacieho čidla. Automatika dala predčasný povel na vypnutie brzdiacich motorov, zrejme po silnejšich vibráciách vo výške asi 40 metrov nad povrchom, a Mars Polar Lander z tejto výšky spadol.

Dva mesiace po strate MPL odborníci Malin Space Science System v San Diegu, Kalifornia, hľadali pomoc u inej sondy, Mars Global Surveyor, obiehajúcej červenú planétu od roku 1997. Snažili sa na jej záberoch nájsť aspoň stopy po padáku a porušenom povrchu, spôsobenom tvrdým dopadom sondy MPL. Aj brzdiace motory sondy museli rozprášiť prach, čím sa zmenila aj odrazová svetelná charakteristika povrchu, kam sonda dopadla.

Minulý rok sa vedcom podaril husársky kúsok, keď na snímkach sondy MGS objavili stopy po pristátí prieskumných "vozítok" (roverov) Spirit a Opportunity. Tie bez problémov, ale inou metódou ako MPL, dosadli na Mars začiatkom roka 2004. Našli sa i padáky sond, obdobných ako pri MPL. To zvýšilo pravdepodobnosť úspechu i pri hľadaní jej pozostatkov.

Na záberoch z roku 2000 tím odborníkov objavil miesto na Marse, ktoré vykazovalo črty podobajúce sa svetlému padáku a tmavú plôšku, ktorá naznačovala vyfúknutie prachu tesne pod pristávajúcou sondou. Snímky však neboli jednoznačným dôkazom, pretože rozlišovacia schopnosť kamery MGS je malá, iba 1,5 metra na pixel. Napriek tomu sa najmä laickej verejnosti vsugerovalo (aj internetom), že na snímkach sú dostatočne viditeľné (i keď nejasné) pozostatky MPL.

Aby sa vedci ubezpečili, že to tak naozaj je, vypracovali pre MGS novú pozorovaciu techniku, pri ktorej by sonda menším trikom zvýšila rozlišovaciu schopnosť záberov. Pred dvoma mesiacmi sa naskytla príležitosť odfotografovať touto zlepšenou metódou možné miesto dopadu Mars Polar Lander. Pri prelete nad ním sa MGS postupne jemne nakláňala. Tým sa počas fotografovania nepriamo zmenšila relatívna rýchlosť k danému povrchu, čo zvýšilo kvalitu zobrazenia.

Črty a neostré útvary pripomínajúce pozostatky sondy MPL na nových záberoch takmer zmizli. Pracovníci skupiny Malin na web stránke napísali, že ich interpretácia z roku 2000 bola chybná. "Toto nie je miesto pristátia Mars Polar Lander," museli konštatovať.

Čo pôvodne vyzeralo ako stopy po svetlom padáku, sa na nových záberoch ukázalo ako Slnkom ožiarený svah kopca. Brzdiacimi motormi rozprášený tmavší prachový povrch sa takmer stratil a myslený fľak predstavujúci samotnú sondu úplne zmizol. Pixel, ktorý na predchádzajúcich snímkach naznačoval sondu MPL, vznikol, podobne ako mnohé iné tmavé pixely, ako náhodný šum v prijímanom signále.

Tím sondy Mars Global Surveyor to vzdal. Nádej, že sondu MPL (prinajmenšom miesto jej tvrdého dopadu) sa podarí predsa len objaviť, prenechal inej sonde - Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Jej prílet k Marsu je naplánovaný na marec 2006. Obežná družica MRO nesie na palube fotoaparatúru s vyššou rozlišovacou schopnosťou. Tá umožní pokračovať v pátraní po objavenej a znovustratenej sonde.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie nielen môže bolieť, ale možno sa pri čakaní naň nakaziť. Ilustračná fotografia.
Dobré ráno

Dobré ráno: Monika Jankovská sa chce dohodnúť s políciou

Štátna tajomníčka zrejme chce spolupracovať.

Podcast Dobré Ráno.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Vždy sa dá počítať s vypätím všetkých síl

Krajčí počas testovania videl "silného ducha slovenského národa".

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) počas návštevy odberného miesta. v obci Nižná v okrese Tvrdošín.
Minister obrany Jaroslav Naď.

Neprehliadnite tiež

Kozmická loď nesúca robotické vozidlo je na polceste k Marsu

Vesmírna loď už od svojho štartu prekonala vzdialenosť 235,4 milióna kilometrov.

Z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida odštartovalo vo štvrtok 30. júla 2020 k planéte Mars robotické vozidlo Perseverance.
Stroj Turek, ktorý vydávali za šahový automat, v skutočnosti sa v jeho vnútri skrýval človek, ktorý Turka riadil

Recenzia: Serious Sam 4 vás vráti 20 rokov do minulosti

Hra, ktorá k úspechu nepotrebuje skvelý príbeh.

Južný pól Mesiaca. V tejto oblasti má v roku 2024 pristáť misia Artemis III.