Ako kupovať osobný počítač pod stromček

Ak by sa mal aj pod vaším vianočným stromčekom objaviť počítač, nenechávajte jeho nákup na poslednú chvíľu. Tu je zoznam vecí, ktoré by ste mali ešte pred kúpou zvážiť.1. Vopred si vyjasnite, na aký účel a koľko rokov budete počítač používať a čo od ...

Pri výbere počítača sa vždy poraďte s predavačom priamo v predajni. FOTO - ČTK/APOrientačné ceny počítačov

Secondhandový počítač pre školáka, surfovanie po webe: 4500 - 8000 Sk
Nový kancelársky počítač: 13 600 Sk + monitor 4800 Sk
Nový priemerný herný počítač: 16 000 Sk + monitor 4800 Sk
Špičkový herný počítač 21 000 až 25 000 Sk + monitor 4800 až 9700 Sk
Kancelársky notebook: 28 000 Sk
Špičkový notebook: od 45 000 Sk
(Ceny sú s tradičnými CRT monitormi - za modernejší LCD monitor dáte okolo 8700 Sk vrátane DPH.

Ak by sa mal aj pod vaším vianočným stromčekom objaviť počítač, nenechávajte jeho nákup na poslednú chvíľu. Tu je zoznam vecí, ktoré by ste mali ešte pred kúpou zvážiť.

 1.  Vopred si vyjasnite, na aký účel a koľko rokov budete počítač používať a čo od neho očakávate. Rozlišujte medzi drahými hernými počítačmi, lacnými počítačmi pre administratívu a cenovo najdostupnejšími počítačmi na surfovanie alebo pre školáka, ktorý sa s technikou ešte len zoznamuje. Čím triezvejšie situáciu odhadnete, tým viac ušetríte. Pripravte si pre seba aj pre predajcu na papier profil vášho nového počítača s odpoveďami na tieto otázky:
  • Chcete stolový, prenosný alebo vreckový počítač?
  • Čo sa na počítači bude robiť a aké programy naň treba nainštalovať?
  • Aké periférie (napríklad tlačiareň, skener) chcete k počítaču pripojiť v najbližšom roku?
  • Aké zariadenia máte v domácnosti, ktoré by ste chceli pripojiť k počítaču? (Poznačte si konkrétne modely.)
  • Akým spôsobom sa plánujete pripojiť k internetu?
  • Chcete v budúcnosti počítač rozširovať, alebo ho nahradíte novým? (Uveďte časové horizonty a približné požiadavky.)

2. Majte na pamäti, že počítače možno získať zo štyroch rôznych zdrojov:

  • Môžete sa rozhodnúť pre kúpu nového počítača v kamennom obchode, kde získate minimálne dvojročný garantovaný záručný servis.
  • Internetové obchody a zásielkové katalógové predajne vám s rovnakou zárukou doručia počítač až domov. Potom máte sedem dní na to, aby ste tovar prípadne vrátili, ak sa vám nebude páčiť, i bez udania dôvodu.
  • Navštíviť môžete ľubovoľný špecializovaný IT bazár, kde k starému počítaču dostanete záruku jeden rok. Nájdete tu zväčša kancelárske počítače z hromadných výmen v bankách, poisťovniach a podnikoch, ktoré sú vrátane legálnej neprenosnej licencie operačného systému (Windows 98, 2000, NT 4.0). Ak plánujete v krátkej budúcnosti rozšíriť parametre počítača, urobte to ihneď - neskôr už nemusia byť potrebné diely dostupné.
  • V inzertných novinách a na internetových inzertných portáloch si môžete vyhliadnuť ojazdený počítač, ktorý môže byť cenovo oveľa výhodnejší, než nový. Ak nie je starší ako dva roky, pravdepodobne bude ešte stále v záruke. Poistite sa však jednoduchou kúpnou zmluvou (http://tinyurl.com/85xlj ), aby ste boli chránení proti prípadným skrytým chybám.

3.Financovať kúpu počítača jednorazovou platbou v hotovosti nemusí byť vždy najvýhodnejšie. Preverte si možnosti splátkového predaja a porovnajte si poskytnuté kalkulácie. Splátkový predaj - i keď s navýšením - môže odbremeniť váš rozpočet a namiesto počítača bez možnosti ďalšieho rozširovania si vďaka nemu možno budete môcť kúpiť PC, ktoré vám bude slúžiť dlhšie. Niektorí predajcovia ponúkajú v rámci propagačných akcií i splátkový predaj bez navýšenia.

4.Zbierajte informácie zo všetkých zdrojov. Porovnajte ponuky akciových letákov, prezrite si inzeráty v časopisoch a novinách, čítajte riadkovú inzerciu. Nezabudnite na internet. Získate aspoň v krátkosti prehľad o tom, čo sa práve predáva a v akých úrovniach sa pohybujú ceny. Nemusíte presne rozumieť parametrom, zistíte však, že v ponuke sú rôzne počítače, ku ktorým existuje množstvo príslušenstva. Vaše predstavy budú ucelenejšie a budete vedieť lepšie zhodnotiť, o čo máte záujem.

5.Buďte prístupní a nechajte si poradiť. Ak nie ste špecialistami na IT, majte pri kúpe oči otvorené a nebojte sa klásť otázky. Tvrdošijné presadzovanie rady priateľov alebo predkladanie výstrižkov z časopisov v predajni pôsobí nielen komicky, ale je aj krátkozraké. Ak nemáte vo svojom okolí skutočne fundovaného človeka (technika alebo obchodníka, ktorému už prešli rukami tisícky rôznych počítačov vrátane reklamácií), počúvajte radšej rady predajcov. Pokojne navštívte všetky predajne vo vašom okolí a porozprávajte sa s predajcami o tom, čo vám odporúčajú. Cenové kalkulácie si doma v pokoji porovnáte a s konkrétnymi podkladmi sa môžete poradiť s kýmkoľvek hoci i v diskusných fórach na internete.

6.Vyhodnoťte bonitu predajcov vo vašom okolí a sondujte, kde si ľudia z vášho okolia kúpili svoje počítače. Zistite si, aká je úroveň kvality služieb predajcu: koľko stojí servisná hodina, koľko si účtuje za neoprávnenú reklamáciu, ako rýchlo sú reklamácie vybavované, či má vlastné servisné stredisko a kde sa vlastne reklamácie uskutočňujú. Ak vám tieto cenné informácie budú chýbať, môže sa stať, že síce kúpite počítač o tisícku lacnejšie ako inde, ale narazíte na aroganciu pri riešení reklamácií, každý zákrok bude trvať mesiac a opakovane budete odvážať svoj počítač do predajne namiesto toho, aby ste ho používali doma. Pri skladaných počítačoch je bežné, že môžete na chybu naraziť už pri jeho prvom zapnutí. Extrémami môže byť zdĺhavé riešenie reklamácií v reťazcoch, neschopnosť malého obchodníka (firma typu jeden človek pre všetko) pri riešení problémov či naopak, riešenie reklamácií priamo v byte zákazníka.

7.Nekupujte to, čo nepotrebujete. Neplaťte za malé nepoužiteľné reproduktory, ak viete, že ich vymeníte za kvalitnejšie. Neplaťte za štandardnú klávesnicu a myš, ak ich okamžite vymeníte za iné, nekupujte zabudovanú disketovú mechaniku, ak viete, že ju nikdy nepoužijete. Nekupujte počítač so špičkovou základnou doskou so zabudovanou podporou pre diskové polia a inými "zhýralosťami", ak viete, že počítač nikdy nebudete rozširovať. Všetky ušetrené peniaze dokážete využiť určite lepšie. Nechajte si zostavy prispôsobiť vlastným potrebám. Naopak, ak predpokladáte, že počítač nebudete tak skoro vymieňať a budete ho potrebovať skôr rozširovať, naznačte predajcovi, akú rezervu má v systéme nechať pre budúce aktualizácie.

8.Počítač bez nainštalovaného operačného systému je pod stromčekom iba kopou nepoužiteľnej elektroniky. Kúpte si počítač s predinštalovaným operačným systémom a nezabudnite ani na aplikácie. Tu máte na výber medzi komerčnými titulmi a voľne šíriteľnými bezplatnými verziami. Neočakávajte však, že vám predajca bez nainštalovaného operačného systému bude vedieť predviesť funkčnosť počítača. Naopak, niektoré chyby sa môžu vyskytnúť až po pár hodinách behu, takže je vhodné nové PC s dostatočným predstihom vyskúšať a overiť jeho stabilitu. Ak hrá úlohu aj pripojenie k internetu, odskúšajte ho. Ak to nedokážete uskutočniť vy, poproste niekoho, kto s počítačom aktívne pracuje.

9.V prípade internetového pripojenia nepodceňujte bezpečnosť. Požiadajte predajcu alebo kohokoľvek skúseného, aby predinštalovaný operačný systém aktualizoval a nainštaloval bezpečnostné záplaty.

10.Ubezpečte sa, že budete mať softvér pre všetky periférie. Ak je v zostave DVD mechanika, nemal by chýbať softvér na prehrávanie DVD nosičov, ak tam je ľubovoľná napaľovačka, nemal by chýbať softvér, ktorý vám ju umožní použiť.

11.Ak plánujete počítač používať v noci alebo v obývačke na prácu s multimédiami, všimnite si, ako je na tom s hlučnosťou. Ak si objednáte špeciálnu PC skriňu a alternatívne chladiče, môže byť niekoľkonásobne tichší a nebude vás rušiť svojím hlukom. Pre obývacie izby sú v ponuke i špeciálne počítače s označením "barebone", ktoré majú malé rozmery, sú tiché a je k nim i diaľkový ovládač.

12.Nezabúdajte na drobné doplnky, ktoré zvyšujú komfort práce na počítači. Pohodlná bezdrôtová myš a klávesnica, podložka podľa vašej chuti, predlžovací káblik so stojanom na USB kľúč, vhodne umiestnené USB porty alebo stojan pod notebook podstatne prispejú k vášmu dobrému pocitu za počítačom. Nezabudnite ani na tlačiareň: rady k jej kúpe nájdete na pc.sme.sk/c/2410093/ .

13.Ak používate počítač mnoho hodín denne (napríklad v domácej kancelárii) alebo počítačov potrebujete viac, nekupujte výkonnejší stroj, ako potrebujete, alebo sa obzrite po notebookoch vybavených niektorou z moderných úsporných platforiem. Už pri štvorhodinovej dennej prevádzke ušetrí notebook na spotrebovanej elektrine za rok približne 2000 korún. Pri výbere notebooku vám pomôže náš sprievodca na adrese pc.sme.sk/c/2388721/ .

14. Neodkladajte kúpu nového počítača na posledný predvianočný deň. Nielenže ho nestihnete poriadne odskúšať, ale predajcovia nebudú mať na sklade komponenty, ktoré si zaželáte. Namiesto vysnívaného počítača by ste mohli byť odkázaní na kúpu šrotu postaveného zo zvyškov.

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 2. Ovládajte svoje vozidlo mobilom
 3. Todos predstaví 4 americké premiéry na Autosalóne
 4. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 5. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 6. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 8. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 9. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 10. Inteligencia vo všetkom
 1. HB Reavis so silnými výsledkami za rok 2016
 2. 3 šťavnaté spôsoby, ako povzbudiť výkon mozgu
 3. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 4. Budúcnosť EÚ a inteligentných miest
 5. Todos predstaví 4 americké premiéry na Autosalóne
 6. Ekonomický a účtovný softvér Humanet oslavuje
 7. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 8. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 9. Ovládajte svoje vozidlo mobilom
 10. Zlatá minca 2016 priniesla pre mBank sedem ocenení
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 24 639
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 480
 3. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 666
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 6 301
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 5 936
 6. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 5 419
 7. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 3 884
 8. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 3 471
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 220
 10. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 619

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Prodekan Karlovej Univerzity: Na univerzitnú pôdu nesmiem pustiť nejakých šašov

Prodekan Filozofickej fakulty Karlovej Univerzity v Prahe Jan Bičovský hovorí, že veľmi prísne posudzujú, koho na konferenciu zavolajú.

KOMENTÁRE

Prečo opäť rušiť Akreditačnú komisiu?

Diskusia k textu Učiace sa Slovensko je v oblasti vysokých škôl zbytočná.

DOMOV

Prokurátor: Pri Weissovi nezvládli policajti úkony

Futbalista by sa mal podľa prokurátora správať uvedomelejšie.

DOMOV

Prieskum Polisu: Do parlamentu by prešlo až deväť strán

Súčasná vládna koalícia by získala iba 65 mandátov.

Neprehliadnite tiež

Zo starých sklenených fliaš chcú vyrábať superbatérie

Drvené sklo namiesto uhlíka môže byť novým krokom vo vývoji lítiových batérií.

Hacker premenil 2 milióny hardvérov na nefunkčné tehly

Škodlivý kód môže napadnúť aj set-top boxy.

Veľké finále sa začalo. Sonda Cassini sa prvýkrát vnorila medzi prstence a Saturn

Sonda začína finále nabité vedou, nakoniec zhorí ako meteoroid.

Google spúšťa taxíky bez vodičov a poplatkov

Dobrovoľníci sa zrieknu ostatných druhov prepravy, na prvé miesto postavia novú službu.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop