SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

The Movies - slovenský Hollywood

Lionhead Studios nám za posledné dva mesiace naservírovalo veľmi kvalitné hry, ktorými si svoj rozpočet nemálo obohatilo. Zaujímavé je, že nemali žánrovo absolútne nič spoločné. Alebo vy ste niekedy hrali simulátor tvorby filmov?

Lionhead Studios nám za posledné dva mesiace naservírovalo veľmi kvalitné hry, ktorými si svoj rozpočet nemálo obohatilo. Zaujímavé je, že obidve hry nemali žánrovo absolútne nič spoločné. To však tomuto tímu evidentne nestačí, oni chcú ísť vyššie a vyššie. Lionhead Studios sa totiž pokúšajú dokázať všetkým, že ešte aj v tejto dobe sa dajú robiť originálne hry. Musí však znamenať originálne naozaj vždy aj kvalitné?

The Movies, názov naozaj povie veľmi veľa. Bohužiaľ, nie však dosť na to, aby si pod ním každý vedel predstaviť tú istú vec. Pôjde o filmy, o filmový priemysel. Otázkou však zostáva, v akom smere. Poviem vám dopredu, že The Movies je v podstate tycoon, hra nie je nepodobná Sim City či Transport Tycoon-u. Zo všetkých podobných hier má niečo. Na druhú stranu, The Movies sa vo veľkej miere podobá aj populárnej hre s názvom The Sims. Teraz si už veľa z vás vie predstaviť, o čo približne pôjde. Treba si však dopredu ujasniť jednu vec. Tam, kde by ostatní herní vývojári už dávno skončili, Peter Molyneux len začína! The Movies tak ponúka omnoho viac, ako by sa od obyčajného tycoonu dalo očakávať.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako to už v podobných hrách býva zvykom, začínate aj v The Movies na zelenej lúke, ohradenej vysokým plotom. Postavíte si základne budovy, nejaké tie kulisy, najmete personál, z ľudí čakajúcich v rade na prácu vyberiete niektorých nemálo talentovaných a spravíte z nich hercov, režisérov a scenáristov. Scenáristovi dáte napísať scenár daného žánru (sci-fi, horor, komédia, romantika alebo akcia), samozrejme podľa dopytu na trhu a podľa schopností vášho štábu. Zorganizujete casting, pridelíte hercov na jednotlivé úlohy a začnete natáčať film. Film sa natočí, vy ho vydáte a zarobíte peniaze. Zatiaľ nič zvláštne, nič prelomové, napriek tomu celkom zaujímavé. 

           

Príbeh jedného filmového štúdia: Tak som si hru konečne nainštaloval, plný očakávania spustil a vytvoril svoje prvé filmové štúdio: Rastaman International. Najal som si prvých robotníkov a zaobstaral si vychádzajúcu hviezdu. Bol ňou Tom Silk. V profile mal uvedenú, mne vtedy ešte nič nehovoriacu, poznámku o náchylnosti na alkohol. Vravím si, že to predsa nebude až taký problém. A tak išlo všetko podľa plánu.

Skryť Vypnúť reklamu

Po čase sa samozrejme zaujímate o čoraz väčšie zisky a väčšiu priazeň kritikov. Z toho dôvodu sa pokúsite natočiť kvalitnejší film. Ako viete, kľúčom k úspešnému filmu je dobre odvedená práca zo strany hercov, a tí sú aj v The Movies predsa len iba ľudia. Potrebujú svoje pohodlie, nemôžu byť v strese, no nemôžu sa ani nudiť. Musia byť samozrejme spokojní so svojím platom, na druhú stranu môžu na ich vysoký zárobok žiarliť ostatní herci. Preto treba s rozvahou rozdeľovať peniaze podľa pravidla, aby aj herci boli spokojní a aby štúdio bolo ďaleko od bankrotu. Každý jeden herec má iné schopnosti, hodiace sa na iný žáner. Takže sa musíte starať o to, aby si trénovali a cvičili hranie na jednotlivých scénach. Hercom taktiež pomôže, ak na filme pracujú spolu s ľuďmi, ktorých dobre poznajú a rozumejú si s nimi. A ako býva zvykom, herci sú veľmi hákliví na svoj imidž. Musíte ich obliecť podľa najnovšej módy, aby im nekleslo sebavedomie. Ako vidíte, možnosti obyčajného tycoonu sa nám pomaly rozrastajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Tom Silk je na dne: Jeho popularita rastie, ponuky na filmy sa hromadia a Tom nemá ani chvíľu voľného času. Stres narastá. Tom začína tráviť veľa času v bare, bohužiaľ spolu s režisérom a takmer celým štábom. Tesne pred zahájením natáčania nového filmu, ktorý mal znamenať revolúciu v kinematografii, sa nad hlavami všetkých zúčastnených objavili zvláštne bublinky - všetci boli na mol a akosi doplietli scenár a kostýmy. Z môjho strašidelného filmu o fialovom kurati sa stala komédia. Aspoň, že každý, komu som môj „horor“ ukázal, sa dobre bavil.

Ako som už spomínal, scenár majú na starosti scenáristi. No ak pokročíte v časovej línii o nejaký ten rok a splníte zadané úlohy (dosiahnete určitú úroveň filmu, určitý kapitál a určité ohodnotenie herca/herečky), získate možnosť postaviť špeciálnu budovu, v ktorej si budete môcť písať scenár vlastný. Vyberiete si jedno z prostredí a zvolíte činnosť, ktorú budú herci vykonávať. Príklad: miesto – mostík vesmírnej lode, cintorín alebo kúpeľňa; činnosť – kľúčový rozhovor, útok upíra alebo romantický bozk. Možností je veľmi veľa. Samozrejme môžete nastaviť osvetlenie, upraviť počasie, pridať objekty na scénu a bližšie koordinovať činnosti hercov (druh smiechu, miesto, reakcia ...). Pomocou všetkých týchto možností, sa dá s trochou trpezlivosti spraviť jednoduchý, no zmysluplný film.

Skryť Vypnúť reklamu

Nová hviezda na obzore: Tom Silk je na dne a stiahol so sebou aj celé štúdio. Potreboval som novú hviezdu! Niekoho ako mladú a neskúsenú Sáru Bunton. Sára nebola náchylná na stres, rozumela si s novou režisérkou a behom 20 rokov vyniesla moje štúdio na prvú priečku. Bohužiaľ však Sára začala stres riešiť jedlom a takisto začala starnúť. Všetko to vyriešila nová budova a jej možnosti! Sára podstúpila omladzovaciu kúru a liposukciu. Miesto na 50 rokov, vyzerala na 28. Tom Silk odišiel s prachom času a bol odsúdený na zabudnutie. A potom to prišlo, moje prvé ocenenia! Koľká to podobnosť so skutočným filmovým priemyslom. 

           

Každých 5 rokov sa vo svete The Movies koná udeľovanie cien v rôznych kategóriách. Každá cena so sebou, okrem dobrého pocitu, nesie aj určité bonusy. Neoddeliteľnou súčasťou sveta The Movies je rozhlas, v ktorom vás vtipný redaktor informuje o dianí vo svete. Rôzne udalosti majú rôzny vplyv na dopyt po žánroch. Je fajn, že písaním vlastného scenára sa výroba filmu nekončí. Ak sa časom dostanete až k post-produkčnému štúdiu, môžete svoj film obohacovať o titulky, hudbu, zvuky. Môžete scény strihať, pridávať niektoré efekty a v neposlednom rade pomocou mikrofónu nahrávať svoj vlastný dabing. Slov o tom ako The Movies približne vyzerá, som sem naskladal viac, než by mi bolo milé. Takže sa pozrieme na to, ako The Movies naozaj vyzerá.

Skryť Vypnúť reklamu

GRAFIKA 8 / 10
Na to, že bola táto hra párkrát odložená, vyzerá veľmi dobre a z vašej grafickej karty sa pokúsi dostať, čo to dá. A nie len to, ak má váš stroj menej ako gigabajt pamäte, dostane hra čo to dá aj z vášho pevného disku a uswapuje ho tak, že kremíkové nebo mu bude na dosah ruky. Keď sa však vybavíte potrebným železom, dostanete sladkú odmenu v podobe bohatého, farebného a svojím spôsobom rozkošného sveta, ktorý je veľmi živý, plný pohybujúcich sa, pracujúcich a zabávajúcich sa ľudkov s veľmi dobrou animáciou. Grafika nestráca na svoje príťažlivosti ani pri maximálnom zoome, takže sa môžete po svojom obrovskom štúdiu prechádzať a vychutnávať krásy vašich budov.

INTERFACE 9 / 10
Lionhead Studios, to je tím schopných a tvorivých ľudí, ktorí sú známi svojimi prešpekulovanými a najmä originálnymi spracovaniami interfacu. Ten v hre nie je na prvý pohľad veľmi bohatý na rôzne informačné okná, lišty a tlačidlá. Všetko vyzerá jednoducho a jednoduché to aj je. Akcie vyvolávate prenášaním objektov na príslušné budovy. Ak chcete nový scenár, chytíte scenáristu, prenesiete ho do príslušnej budovy, hodíte ho na príslušnú miestnosť a on začne pracovať. Jediné, čo potrebujete, je zoznam pracovníkov. Všetky dôležité informácie sú ukryté v bublinkách, ktoré sa vám ukážu po kliknutí. Navyše vám hra veľmi nenápadne a nerušivo navrhne správne riešenie a smer k nemu.

Skryť Vypnúť reklamu

HRATEĽNOSŤ 8 / 10
Na ekonomickú stratégiu je The Movies dobre prepracovaná hra, s množstvom zaujímavostí. Produkcia vlastných filmov má svojimi možnosťami veľmi ďaleko od možností, ktoré majú k dispozícii skutoční filmoví producenti a režiséri. V každom prípade to na počítačovú hru bohato postačí. Koniec koncov, pravdepodobne sa dočkáme datadisku, takže možnosti budú určite ešte rozšírené. Komunita The Movies sa už v prvý deň veľmi aktívne činila, takže ak máte záujem, môžete sa k nim pridať a uploadnúť svoj vlastný film, alebo si nejaký pozrieť na oficiálnych stránkach. Čo viac si od The Movies môže priemerný smrteľník priať? 

            

V The Movies máte v zásade dve možnosti, ktorými sa budete pri hraní uberať. Prvá je, že sa na tvorbu vlastných filmov vykašlete a hru si zahráte ako stratégiu. Je totiž nemožné spraviť kvalitný film v klasickej kampani, pretože natáčanie 30 a viac scén zaberie strašne veľa času. A koniec koncov vás len zničí. Je tu teda možnosť nechať tvorbu filmov na umelú inteligenciu a užívať si hru z tohto pohľadu. Bohužiaľ však tento smer hry nie je ten najšťastnejší. Skôr či neskôr začne hrať byť trochu stereotypná a ten stereotyp začne gradovať. Dril hercov, snaha o najlepšie štatistiky. Všetko sa to začne opakovať dokola a na to budete navyše potrebovať schopnosti chobotnice. Áno, to všetko sa dá zažiť aj pri iných hrách v štýle tycoon, no do tých sa nedokázal zažrať každý.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhou cestou je, že si zvolíte mód SandBox a nastavíte možnosti tak, aby ste sa nemuseli starať o ekonomiku a všetky tie strategické prvky a začnete len produkovať filmové veľdiela. Na to, aby ste však stvorili kvalitný film, na ktorý sa bude dať pozerať, musíte byť zanietený filmový fanatik, s veľkou dávkou trpezlivosti, odhodlania a nápadu. Zo začiatku je to zábava pre každého, to je pravda, no v konečnom dôsledku ajtak vybuble na povrch fakt, že The Movies nie je hra úplne pre každého.

MULTIPLAYER
The Movies vám v menu ponúkne možnosť „online“, znie to celkom zaujímavo a príťažlivo. Bohužiaľ som však nemal možnosť túto zaujímavosť otestovať.

ZVUKOVÉ EFEKTY 8 / 10

Audio sample sú na vysokej úrovni a množstvo rozličných „minor“ zvukov, ktoré hra obsahuje. Dokážu človeka rozveseliť a celé prostredie dokonale oživiť. Dabing hlásateľa miestneho rozhlasu je taktiež veľmi kvalitný, neotravuje vás každú chvíľu a pri väčšine príležitostí pobaví. Na druhú stranu som nebol celkom spokojný s rozličnosťou zvukov, ktoré hra poskytovala v post-produkcii. Nerozumiem, prečo nie sú k dispozícii aj zvuky, bežne sa vyskytujú v scénach. Napríklad som sa márne snažil do svojho filmu pridať zvuk klopania na dvere. No miesto toho som našiel okolo 15 rozličných zvukov, ktoré vydáva sliepka.

HUDBA 9 / 10
Hlavná hudobná téma celej hry je príjemne vtieravá, takže niektorí z vás sa určite pristihnú pri jej pospevovaní. Hudba sa taktiež mení v závislosti na období, v ktorom sa nachádzate, napríklad hard-rock v Hendrixovskom štýle ma v období 60tych rokov príjemne potešil. Na výber máte taktiež pomerne širokú paletu hudobných motívov a môžete si ich pridať do filmov. Škoda, že som nemohol prísť na spôsob, ako ich orezávať.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 7 / 10
The Movies sa ukázala ako pomerne náročná hra, rozhodne náročnejšia, ako by som od nej čakal. Udržať sa na vrchole rebríčka jednotlivých štúdií nie je veru jednoduchá vec. Uspokojiť pri tom všetky potreby hercov, ustrážiť technický stav vašich budov a pri tom všetkom neustále hromadiť majetok, to dá naozaj zabrať. Výzva však nie je zlá vec, tí z vás, čo nie sú v tejto otázke na mojej strane, majú k dispozícii SandBox mód, v ktorom sa dajú nastaviť rôzne zjednodušenia.

Umelá inteligencia je trochu sporná vec a ja osobne ju nepovažujem za dobrú. Herci vykonávajú základné potreby, no nedokážu sa o seba veľmi dobre postarať. Nerozprávajú sa s ostatnými hercami a nevylepšujú si s nimi vzťahy tak často, ako by to robil skutočný človek. Jednoducho nežijú ako herci a to chýbalo tak málo. Váš personál sa nedokáže dostatočne postarať o opravy. Aj napriek tomu, že polovica z nich nič nerobí, sa vám budovy rozpadajú. Ak sa do vášho štúdia príde uchádzať o prácu niektorý z konkurenčných hercov a hra vám to oznámi, zistíte, že niekedy hneď v tej chvíli odchádza preč bez toho, aby ste ho stihli zamestnať. Magické slovo patch by to mohlo v budúcnosti vyriešiť. 

Skryť Vypnúť reklamu

         

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 8 / 10
The Movies je výborná, originálna, nápaditá a zaujímavá hra. Peter Molyneux patrí rozhodne medzi najväčších géniov herného priemyslu. Snáď som v tejto recenzii rozobral všetky dôležité aspekty jeho posledného výtvoru. No nakoniec nechávam na pleciach každého z vás otázku, či je táto hra vhodná práve pre vás. Skúste si odpovedať sami a konečné hodnotenie berte viac menej orientačne, pretože táto hra vás buď pohltí alebo ju po chvíli odhodíte a na všetky obrázky s Molyneuxom budete len škaredo zazerať

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles príde najskôr o dva týždne

Zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.

Policajná eskorta a príslušníci Národnej kriminálnej agentúry privádzajú vysokého postaveného policajného funkcionára Norberta Pakšiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Podcast Dobré Ráno.
Komentár Zuzany Kepplovej

Tak prrr! Neleteli sme na Mars

Ľudia ukázali ochotu a dôveru. Pokaziť to vždy môže nedostatok pokory lídrov.

Zuzana Kepplová.

Neprehliadnite tiež

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Sonda OSIRIS-REx nabrala vzorky z asteroidu, ale stráca ich

Uzatvárací mechanizmus zablokovali kamene.

Na snímke z 11. augusta 2020 robotické rameno kozmickej lode amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Osiris-Rex počas skúšky odberu vzoriek z asteroidu Bennu.
Podcast Klik

Klik: Je Google monopol?

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 19 502
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 16 977
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 439
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 12 680
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 663
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 411
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 153
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 618
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 341
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 333