SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Obloha v decembri

Zimný slnovrat nastane 21. decembra. O 19:35 SEČ vstúpi Slnko do znamenia Kozorožca, a začnú sa tak tri mesiace astronomickej zimy.

Takto Venušu nepoznáme. Radarové obrázky z tejto azda najzáhadnejšej planéty Slnečnej sústavy dodala americká sonda Magellan v rokoch 1990-1992. Dúfajme, že už čoskoro budú k dispozícii nové zábery zo sondy Venus Express, ktorá by k Venuši mala doletieť v apríli 2006. FOTO - NASA/JPL/CALTECH

Po zotmení sú nízko nad západným obzorom a preto zle viditeľné Severná koruna a Herkules . Lepšie sa dajú pozorovať ďalšie večerné súhvezdia - Labuť, Lýra, Orol. Onedlho sa však s "letným trojuholníkom" rozlúčime: bude síce ešte na západe až severozápade, no stráca pôvodný lesk. Jeho miesto vysoko na oblohe obsadia Perzeus a Povozník , zo zenitu klesne Kasiopeja . Juh obsadili zvieratníkové súhvezdia - postupne kulminujú Ryby, Baran, Vodnár , skoro večer klesá Kozorožec , vyššie vystupuje Býk . Medzi zenitom a ekliptikou postupne prechádza štvorec Pegasa pokračujúci Andromédou .

Pred polnocou vrcholí aj málo zreteľná Veľryba , vľavo dole od nej stúpa veľké neforemné súhvezdie Eridanus . V tom čase však zrak každého pozorovateľa priťahuje Orión , v plnej kráse Býk , Blíženci , Malý pes . Medzi ním a Veľkým psom so Síriom je nenápadný Jednorožec.

V druhej polovici noci sa ukážu nedávne ranné súhvezdia: Rak , Lev , pod nimi Hydra s malými, málo známymi súhvezdiami Sextant , Pohár , Havran . Panna sa do svitania dvíha nad juhovýchodom a vítanie rána preberajú Váhy .

V priebehu noci Veľký voz opíše hlboký oblúk od severozápadného nad severovýchodný obzor, čiže nízko nad severným horizontom. S odstupom ho nasleduje Drak . O polnoci je v zenite Cefeus , do rána klesne k severozápadu. Stúpajúca Veľká medvedica má pred sebou Žirafu a Rysa . Nadránom je Pastier vysoko nad východným obzorom a my druhýkrát za noc vidíme Severnú korunu. Bližšie k severu vtedy vidieť už aj Lýru a Labuť .

Merkúr sa pohybuje od Váh k Škorpiónovi a pri troche snahy ho môžeme nájsť ráno pred východom Slnka nízko nad juhovýchodným obzorom. Venuša je pekným večerným objektom nevysoko nad juhozápadným obzorom (od Strelca sa pohybuje ku Kozorožcovi). Mars uvidíme, najlepšie hneď večer po správach, keď kulminuje (pod Baranom našej pozornosti nemôže

ujsť). Jupiter pri Váhach sa začína dvíhať nadránom na juhovýchode.

Od večera panuje v Rakovi Saturn . Na juhu kulminuje dosť vysoko. Nejasný Urán vo Vodnárovi má za súmraku kulmináciu za sebou, v meste ho nezbadáte. S Neptúnom v Kozorožcovi to bude ešte ťažšie, keďže zapadá večer hneď po televíznych správach.

Mesiac bude v nove 1. 12. poobede o 16:01 SEČ. Predsilvestrovský nov nastane 31. 12. nadránom o 4:12 SEČ. Teda tam, kde nebude sneh, bude v noci tma ako v rohu. Aj na Silvestra, kým ho neosvetlia polnočné svetlice. Vlani to bolo naopak, Štefana sme slávili vysokánskym sviatočným splnom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Porovnanie Slovenska a Maďarska

Občas si nahovárame, že sme na tom s úrovňou demokracie a politickej zodpovednosti lepšie.

Bratislavský Aupark mení majiteľa. Cena prekoná všetky rekordy

Realitný obchod desaťročia je pred finalizáciou.

Ilustračné foto

Koronavírus: Pribudlo ďalších 32 obetí a takmer dvetisíc nakazených (minúta po minúte)

Antigénové testy odhalili ďalších 1 413 osôb s koronavírusom.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.
Komentár Branislava Benčata

Haščák nie je Penta? Nebláznite

Partneri počkali, kým sa boss stiahne potupne.

Neprehliadnite tiež

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.

Podcast Zoom

Zoom: Najkrajší rádioteleskop Arecibo sa už nedá opraviť

Podcastový prehľad noviniek z vedy.