SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Vedci sa obávajú, že atlantické prúdenie môže byť pomalšie

Spomaľovanie atlantických prúdov by mohlo mať vážne dosahy na klímu. V súvislosti s globálnym otepľovaním to predpovedali viaceré počítačové simulácie. Brala ich vážne aj nedávno uverejnená Pentagonská správa o hrozbe prudkej klimatickej zmeny, aj Emmeri

Severoatlantický tepelný výmenník. Prúdenie teplej vody pri hladine oceánu má dve časti. Väčšina jej obieha v smere pohybu hodinových ručičiek v rámci obrovského horizontálne orientovaného víru v subtrópoch. No zvyšná prúdi na sever a cez podmorský hrebeň medzi Grónskom a Škótskom (GSR). Zohrieva severný Atlantik a Európu, čím väčšina severských morí zostáva bez ľadu. Voda tam odovzdáva teplo do ovzdušia, chladne a klesá (hlavné oblasti označujú hviezdičky). V hĺbke potom prúdi naspäť na juh, predovšetkým pozdĺž západného okraja Atlantickej panvy. Podľa nových výsledkov Brydena s kolegami severojužné prúdenie slabne, pokým subtropický obeh silnie.

ILUSTRÁCIA - NATURE

chov katastrofický film Deň po tom, kde paradoxne práve globálne oteplenie odštartovalo výrazné ochladenie. Najnovšie poznatky britských oceánografov dopĺňajú premenu knižnej a filmovej vedeckej fikcie na vedecký fakt.

V časopise Nature uverejnili Harry Bryden, Hannah Longworthová a Stuart Cunningham z Národného oceánografického strediska v Southamptone nové poznatky o takzvanom oceánskom tepelnom výmenníku. Ide o systém prepojených prúdov, ktorý dopravuje od rovníka pri hladine so zohriatou vodou na sever teplo zo slnečného žiarenia a naspäť vracia vo väčšej hĺbke chladnú vodu. Súčasťou je i teplý Golfský prúd, ktorému veľká časť Európy vďačí za miernu a priaznivú klímu. Z prúdom unášanej zohriatej vody sa totiž uvoľňuje do ovzdušia teplo. Keď voda ochladne, klesne hlbšie. Iný prúd ju strhne na juh. Hybným mechanizmom tohto obehu je severojužný kontrast v hustote oceánskej vody, čo popri teplote súvisí najmä s jej slanosťou.

Ako štandardný nástroj posudzovania funkčnosti výmenníka sa zvolili merania teploty a slanosti vody naprieč Atlantikom pozdĺž 25. stupňa severnej šírky. Porovnanie najnovšej série meraní so staršími, ktoré urobil Bryden s kolegami, ukázalo, že výkonnosť systému medzi rokmi 1957 a 2004 poklesla o približne 30 percent. Ešte začiatkom 90. rokov v skúmanej oblasti prevládal žiaduci charakter systému, odvtedy už nežiaduci.

Ak sa tieto merania potvrdia (stále ich obklopujú niektoré neurčitosti), bude to vážne varovanie. Závery Brydenovho tímu totiž podporujú poznatky iných oceánografov zo severnejších oblastí Atlantiku. Jedným z očakávaných dôsledkov globálneho otepľovania, ku ktorému významne prispieva nárast obsahu skleníkových plynov v ovzduší, je, že do polárnej a subpolárnej oblasti Atlantiku sa dostane čoraz viac sladkej vody (zvýšeným objemom zrážok, prietokov v riekach a topením ľadovcového štítu v Grónsku). Tým sa zmení hustota vody, čo musí mať výrazný dosah na oceánske prúdenie. Možný výsledok: Pokles priemernej teploty regionálne až o 10 stupňov Celzia v meradle desaťročí. Čo by to znamenalo pre našu civilizáciu, netreba zvlášť rozoberať. (urb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister obrany Jaroslav Naď.
Prezidentka Zuzana Čaputová na stretnutí s náčelníkom generálneho štábu Danielom Zmekom a veliteľom operácie Spoločná zodpovednosť Ivanom Pachom.
Cynická obluda

Banzai!

Do plošného testovania ostáva pol dňa a stále je len 60% potrebných zdravotníkov. Vedenie nariadilo neustupovať.

Testovanie v Dolnom Kubíne.