SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Ako súvisí sexuálna preferencia s čuchom?

Čo majú spoločné homosexuálni muži a heterosexuálne ženy? Okrem iného aj to, že po sexuálnej stránke uprednostňujú mužov. Ako ukazujú posledné štúdie, obe skupiny dokonca reagujú na rovnaké molekuly mužskej vône. Vedci našli jeden zo spôsobov, akými ...

Homosexuálny pár sa bozkáva počas demonštrácie gayov a lesbičiek pred brazílskym kongresom. Ak sa vám to zdá neprirodzené, prečítajte si článok o tom, ako vedci z tímu Ivanky Savicovej z Karolinska Institute v Štokholme nazreli do záhady homosexuality. FOTO - TASR/EPA

Čo majú spoločné homosexuálni muži a heterosexuálne ženy? Okrem iného aj to, že po sexuálnej stránke uprednostňujú mužov. Ako ukazujú posledné štúdie, obe skupiny dokonca reagujú na rovnaké molekuly mužskej vône. Vedci našli jeden zo spôsobov, akými môže byť sexuálna preferencia zakódovaná v mozgu.

Molekuly lásky

Za výber sexuálneho partnera sú v ríši zvierat zodpovedné feromóny - pohlavne špecifické pachové molekuly, ktoré v mozgu aktivujú centrum párenia. U väčšiny zvierat sa feromónové signály prenášajú čuchovým nervom z vomeronazálneho orgánu (nachádza sa v nose) do hypotalamu. Táto časť mozgu zohráva podobnú úlohu aj pri sexuálnom vzrušení u ľudí. Avšak ľudský hypotalamus neobsahuje nervové spojenie s vomeronazálnym orgánom. Úloha feromónov u ľudí preto nie je taká jednoznačná ako u zvierat.

Najlepšími kandidátmi na ľudské feromóny sú deriváty pohlavných hormónov. U mužov je to modifikovaná forma testosterónu, nazývaná AND, ktorú nájdeme v pote. Modifikáciou ženského pohlavného hormónu estrogénu zase vzniká molekula s názvom EST (nachádza sa v moči). AND a EST dokážu vyvolávať pohlavne špecifické reakcie autonómneho nervového systému, ovplyvňujúce náladu a sexuálne vzrušenie. Existujú dokonca štúdie, ktoré ukázali, že mužský pot obsahujúci AND aktivuje hypotalamus a môže u žien vyvolať sexuálne vzrušenie a ovuláciu.

Prekvapujúce výsledky

Sú však AND a EST skutočne molekulami lásky? Na túto otázku sa pokúsila odpovedať Ivanka Savicová so spolupracovníkmi na Karolinska Institute v Štokholme. Pomocou pozitrónovej emisnej tomografie (PET), ktorá umožňuje sledovať zmeny prietoku krvi, analyzovali aktivity v mozgu 36 ľudí, ktorým boli podané AND a EST. Skupinu tvorilo 12 heterosexuálnych žien, 12 heterosexuálnych mužov a 12 homosexuálnych mužov.

Vedci sa snažili odpovedať na otázku, či je aktivácia centra pre sexuálne vzrušenie v hypotalame pomocou AND, respektíve EST spojená so sexuálnou preferenciou.

Výsledky boli prekvapujúce. Ukazuje sa, že sexuálna príťažlivosť a nos sú u ľudí veľmi úzko spojené. Podanie AND zvýšilo prietok krvi do centra párenia u heterosexuálnych žien aj homosexuálnych mužov, no u heterosexuálnych mužov vedci zmenu nezistili. Naopak, EST aktivovalo rovnakú časť mozgu u heterosexuálnych mužov, avšak mozgy heterosexuálnych žien a homosexuálnych mužov zostali po podaní EST "chladné".

Niekoľko vysvetlení

Štúdia teda poukazuje na spôsob, akým môže byť sexuálna preferencia zakódovaná v mozgu. Rozdiely v aktivácii mozgového centra pre sexuálne vzrušenie medzi homosexuálnymi a heterosexuálnymi mužmi sa však dajú vysvetliť viacerými spôsobmi. Môžu byť zapríčinené rozdielnou diferenciáciou predného hypotalamu u homosexuálnych mužov, čo by viedlo k zmene spôsobu odpovede na EST a AND. Alternatívnym vysvetlením je možnosť, že homosexuálni muži sa nerodia s nosom citlivým na mužské feromóny, ale na AND sa stávajú senzitívni v dôsledku sexuálnych vzťahov s mužmi. Tieto mechanizmy sa však navzájom nevylučujú a na základe doterajších výsledkov PET nemôže sa ani jeden z nich považovať za mylný.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

10 h
Larry King zomrel vo veku 87 rokov.

Začiatkom roka ho hospitalizovali s covidom.

2 h
Petra Vlhová po zjazde v Crans Montane.

Slovenka obsadila siedme miesto.

3 h
Daniel Lipšic.

Poslanci zabudli neprokurátorom umožniť, aby požiadali o previerku.

21 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

15 h

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

22. jan