SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky
ÚZEMIA V STREDNEJ AFRIKE, KDE ŽIJÚ TRI DRUHY PLODOŽRAVÝCH NETOPIEROV, SA PREKRÝVAJÚ S LOKALITAMI, KDE SA VYSKYTUJÚ SMRTONOSNÉ EPIDÉMIE

Africkú ebolu zrejme roznášajú netopiere

Vírus ebola v Afrike vyvoláva epidémie s veľmi vysokou úmrtnosťou nakazených. Medzinárodný tím vedcov po dlhom hľadaní ...

Plodožravý netopier druhu Hypsignathus monstrosus.

Vírus ebola v Afrike vyvoláva epidémie s veľmi vysokou úmrtnosťou nakazených. Medzinárodný tím vedcov po dlhom hľadaní konečne zistil, kde sa skrýva najpravdepodobnejší prírodný rezervorár eboly. Bádatelia našli tento nebezpečný vírus pri troch druhoch plodožravých netopierov, ktoré neprejavovali žiadne známky ochorenia.

Smrtonosný vírus

Prvý zaznamenaný prípad ľudskej epidémie eboly pochádza z roku 1976. Vírus dostal meno podľa rieky Ebola v Demokratickej republike Kongo (predtým Zaire). Spolu s už skôr známym vírusom marburg s podobnými účinkami patrí do čeľade Filoviridae. Vyskytuje sa v krajinách strednej Afriky. Prenáša sa priamym kontaktom telesnými tekutinami a spôsobuje krvácavú horúčku. Počiatočné príznaky však zodpovedajú viacerým vážnym infekčným ochoreniam. Našťastie doterajšie epidémie vždy boli lokálne a zdravotnícke služby rýchlo zabránili ich šíreniu. Varovné však je, že z dosiaľ zaznamenaných asi 1500 prípadov ochorenia ľudí vyše 80 percent infikovaných zomrelo.

Snahy vyvinúť vakcínu alebo liek napriek čiastkovým úspechom nemožno považovať za dovŕšené. Ebola v posledných rokoch decimuje aj stredoafrické populácie šimpanzov a goríl. Dlho nevyriešeným problémom bolo úsilie nájsť prírodný rezervoár vírusu - živočícha, v ktorom sa vírus zdržuje medzi epidémiami a od ktorého sa infikujú ľudia i ľudoopy. To by bol kľúč k účinnejším protiopatreniam.

Dobrá správa z Gabonu

Veľmi pravdepodobný úspech v tejto veci teraz v najnovšom čísle časopisu Nature oznámil Eric Leroy z Medzinárodného strediska medicínskych výskumov v gabonskom Franceville s deviatimi kolegami z Gabonu, Francúzska, Južnej Afriky a Thajska. Epidémie ľudskej eboly, ktoré sa v rokoch 2001 a 2003 vyskytli v Gabone a Konžskej republike (Brazaville), sprevádzali ničivé epidémie tohto ochorenia medzi miestnymi ľudoopmi.

Leroyov tím preto vtedy uskutočnil tri expedície, pri ktorých vedci kládli pasce blízko uhynutých šimpanzov a goríl, hneď ako ich objavili. Takto chytili 1030 zvierat. Z toho 679 netopierov, 222 vtákov a 129 malých nelietajúcich stavovcov. Všetky testovali na prítomnosť eboly v organizme. Našli ju u troch druhov plodožravých netopierov: Hypsignathus monstrosus, Epomops franqueti a Myonycteris torquata. Vždy však iba v malej menšine skúmaných jedincov, ktoré neboli choré. Územia výskytu týchto troch druhov sa prekrývajú s lokalitami, kde sa vyskytujú epidémie eboly.

Zmenená imunita nahráva chorobe

Na netopiere ako možné prírodné rezervoáre eboly a marburgu v minulosti poukázali dva vedecké tímy. Výsledky Leroya s kolegami teraz predchádzajúce výskumy významne podporili. Pri ľudoopoch sa nákaza a úmrtnosť na ebolu zaznamenala najmä v období sucha, keď je v pralese nedostatok plodov. To môže rozhojniť kontakty medzi zvieratami, súperiacimi o potravu. Vtedy sa tiež menia imunitné funkcie netopierov tak, že to podporuje množenie vírusu. Tak sa azda nakazia aj ľudoopy. Ľudia v týchto oblastiach Afriky zasa plodožravé netopiere občas jedia. Oboje by vysvetľovalo epizodický charakter epidémií eboly.

Odhalenie plodožravých netopierov ako pravdepodobného prírodného rezervoáru eboly nasleduje krátko po zverejnení skutočnosti, že rezervovárom vírusu SARS sú v Číne netopiere podkováre. Fakt, že netopiere prenášajú nebezpečné mikróby, je dobre známy - ani najnovšie dva objavy by však nemali viesť k prenasledovaniu týchto zaujímavých lietajúcich cicavcov.

Netopier Epomops franqueti.

Netopier Myonycteris torquata.

Zvýraznené línie vymedzujú územia výskytu troch netopierích druhov. Prekrývajú sa s lokalitami zaznamenaných epidémií eboly ľudí a ľudoopov. FOTO - ARCHÍV

Ebola na povrchu napadnutej bunky.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Policajti kontrolujú dodržiavanie protipandemických opatrení na železničnej stanici v Košiciach.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 241-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 361 obetí. Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie, platia nové opatrenia.

7 h
Dočasný prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík.

Bez opozície by neprešiel.

16 h

Druhé plošné testovanie za sto miliónov dosiahlo toto.